Powiat prudnicki
A+ R A-
Powiat prudnicki
Powiat prudnicki

Powiat prudnicki (307)

środa, 31 lipca 2019 14:15

Prudnik. Zawalił się dach w budynku

Napisane przez
We wtorek 30 lipca o godzinie 22.20 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zawaleniu dachu w jednym z opuszczonych budynków w Prudniku.
Strażacy otrzymali informacje, że w środku budynku mogły przebywać osoby bezdomne.
Na miejsce została wezwana także sekcja poszukiwawcza oraz techniczna z powiatu brzeskiego.
Na szczęście okazało się, że w budynku w trakcie zawalenia się dachu nikogo nie było.

Prudniccy policjanci ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo na drogach powiatu, zatrzymali 2 skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców. 43 i 52-latek nie tylko przekroczyli dopuszczalną prędkość, ale również byli nietrzeźwi.

Przypominamy, że nadmierna prędkość oraz alkohol to główne przyczyny tragicznych zdarzeń na drogowych.

W pierwszym przypadku do zatrzymania doszło na obwodnicy Lubrzy. Tam policjanci pełniący służbę w nieoznakowanym radiowozie zauważyli szybko jadącego dostawczego mercedesa. Kierujący pojazdem jechał prawie 130 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Za kierownicą auta siedział 43-letni mieszkaniec województwa śląskiego. W trakcie czynności funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że 43-latek miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Podobna sytuacja miała miejsce kilka godzin później w Twardawie. Nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 52-letni mieszkaniec gminy Głogówek.

Mężczyzna w obszarze zabudowanym na obowiązującej „czterdziestce” jechał osobowym fordem prawie 80 km/h. Dodatkowo jak się później okazało w organizmie miał blisko 1,5 promila alkoholu.

Obaj mężczyźni już stracili prawo jazdy. Teraz odpowiedzą za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Za taki czyn grozi im nawet do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz minimalnie 5000 zł grzywny.

Do zdarzenia doszło po godzinie 3:00 w nocy, z soboty na niedzielę.

Dyżurny prudnickiej komendy otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy, który miał jechać osobowym volkswagenem drogą krajową nr 41 w kierunku Prudnika. Oficer dyżurny natychmiast informację przekazał podległym patrolom.

Już chwile po zgłoszeniu, policjanci zauważyli i zatrzymali auto do kontroli drogowej. Za kierownicą pojazdu siedziała 34-letnia kobieta. Wynik przeprowadzonego badania wykazał, że mieszkanka powiatu głubczyckiego miała ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze już zatrzymali jej prawo jazdy.

Teraz 34-latka odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi jej nawet do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz minimalnie 5000 zł grzywny.

Prędkość i brawura na drogach doprowadza do wypadków nawet ze skutkami najbardziej tragicznymi.

Prawo jazdy stracił 26-letni motocyklista, który w Mochowie w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 109 km/h. Kolejne prawo jazdy zostało zatrzymane kierującemu osobowym nissanem, który jechał z prędkością ponad 120 km/h w obszarze zabudowanym na terenie gminy Biała. Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się również 31-letni motocyklista, który jechał ponad 180 km/h poza obszarem zabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h. Mężczyzna dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania tym pojazdem. 31-latek został ukarany wysokim mandatem a na jego konto trafiło 15 punktów karnych.

Brakiem wyobraźni wykazał się także 49-letni kierujący lawetą, który rozpoczął manewr wyprzedzania w miejscu niedozwolonym i w ostatnim momencie gdy z naprzeciwka nadjeżdżał inny pojazd zdążył zjechać na swój pas ruchu.

Prudniccy policjanci apelują o ostrożną jazdę i zachowanie podstawowych przepisów ruchu drogowego. Wystarczy przestrzegać kilku punktów poniżej:

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach

  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem

  • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego

  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu

  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami

  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach

  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

W niedzielę 7 lipca kilka minut po godzinie 6 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na ulicy Głuchołaskiej w Łące Prudnickiej.

Kierujący samochodem osobowym marki volkswagen golf z nieznanych przyczyn zjechał do rowu i uderzył w przepust. 

Kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb ratowniczych. Szuka go policja.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG Prudnik, jeden z OSP Łąka Prudnicka, zespół ratownictwa medycznego i dwa patrole policji.

W piątek 28 czerwca o godzinie 14:09 dyżurny prudnickiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie dotyczące osoby przygniecionej przez koparkę na terenie żwirowni w miejscowości Skrzypiec.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi okazało się, że podczas prac ziemnych doszło do osunięcia się skarpy, w wyniku czego przewróciła się koparka, przygniatając operatora.
Na miejsce skierowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z JRG Brzeg oraz zastępy z powiatu prudnickiego.

Strażacy uwolnili operatora przy użyciu narzędzi hydraulicznych bez funkcji życiowych. Niestety przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.
SGRT z JRG Brzeg została zawrócona w trakcie dojazdu do Skrzypiec. Na miejscu obecny jest oficer operacyjny województwa opolskiego.

Okoliczności wypadku bada policja pod nadzorem prokuratury.

piątek, 28 czerwca 2019 13:22

Zderzenie dwóch samochodów w Łączniku

Napisane przez

W piątek 28 czerwca około godziny 7 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 407 w miejscowości Łącznik.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych marki Audi A3.

Na miejscu zdarzenia interweniował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego "Ratownik 23" z Opolskiej Bazy HEMS.

Łącznie poszkodowanych w zdarzeniu zostało pięć osób.

Najciężej poszkodowaną kobietę przetransportowano drogą powietrzną do szpitala.

Dokładne okoliczności zdarzenia ustala policja.

Pięć osób zostało poszkodowanych wskutek wypadku, do jakiego doszło we wtorek 18 czerwca po godzinie 16 na drodze pomiędzy miejscowościami Biała i Krobusz.

Na drodze wojewódzkiej nr 414 doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych: forda i skody. Pojazdami podróżowało w sumie 6 osób.

W wyniku wypadku pięć osób zostało poszkodowanych.

Na miejsce przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który najciężej ranną osobę przetransportował do szpitala w Opolu.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

środa, 12 czerwca 2019 17:30

Wypadek na dk 41 w Rudziczce

Napisał

Dwie osoby zostały poszkodowane wskutek wypadku, do jakiego doszło w środę 12 czerwca po godzinie 7 na drodze krajowej nr 41 w Rudziczce.

Zajechanie drogi było najprawdopodobniej przyczyną wypadku samochodu dostawczego – fiata ducato i osobowego renault scenic.

Na czas działań policja zorganizowała objazdy. Droga w miejscu wypadku była zablokowana.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

środa, 12 czerwca 2019 15:59

Dachowanie na dw 414 pomiędzy Krobuszem a Białą

Napisane przez

We wtorek 11 czerwca o godzinie 22:58 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 414 pomiędzy Krobuszem a Białą.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy po dachowaniu w rowie.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie udzieleniu kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Poszkodowany kierowca został przekazany pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

W działaniach udział brały dwa zastępy straży pożarnej z JRG Prudnik oraz dwa z OSP Biała.

Strona 1 z 22
Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu