Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (449)

czwartek, 28 lipca 2016 12:50

Wieczorne burze nad Opolszczyzną

Napisał

W środę w godzinach wieczornych nad województwem opolskim przeszły silne burze, które dotknęły w głównej mierze trzy powiaty.

Strażacy odnotowali 30 interwencji z czego:

  • - w powiecie głubczyckim 9 interwencji (7 pompowań zalanych pomieszczeń oraz dwie połamane gałęzie),

  • - w powiecie kluczborskim 9 interwencji ( 7 pompowań zalanych pomieszczeń i dwa przewrócone drzewa),

  • - w powiecie opolskim 12 interwencji ( 8 pompowań zalanych pomieszczeń oraz dwa pożary wskutek wyładowań atmosferycznych).

Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Biestrzynniku, gdzie w wyniku wyładowania atmosferycznego wybuchł pożar drewnianego domu. Po przyjeździe jednostek ochrony przeciwpożarowej, dom całkowicie objęty był już ogniem. Wewnątrz nie było mieszkańców. W akcji gaśniczej brało udział siedem zastępów straży pożarnej. Straty oszacowano na około 400 tysięcy złotych.

W Pilszczu w powiecie głubczyckim w wyniku silnych opadów doszło do uszkodzenia nawierzchni drogi na skrzyżowaniu. Na skrzyżowaniu ulicy Krasickiego i Alei Szumana powstałą wyrwa o powierzchni około 100 m2. Jednocześnie strażacy workami zabezpieczali sąsiednie posesje.

10 000 pielgrzymów brało udział w różnego rodzaju imprezach organizowanych na Opolszczyźnie podczas „Dni Diecezjalnych” w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Młodzi ludzie spotkali się między innymi na Górze Św. Anny i w Opolu. Policjanci zabezpieczali imprezy oraz dbali o bezpieczeństwo przemieszczających się pielgrzymów.

Góra Św. Anny i Opole to miejsca, które w naszym województwie przyciągnęły największą liczbę osób. W sobotę, przed południem, 10 000 młodych ludzi przyjechało na Górę Św. Anny. Opolszcy funkcjonariusze zabezpieczali nie tylko samo spotkanie, ale równie dojazd do klasztoru.

Po południu pielgrzymi przyjechali do Opola, gdzie przemaszerowali ulicami miasta. Największa impreza towarzysząca uroczystościom na Opolszczyźnie odbyła się w parku przy osiedlu Armii Krajowej w Opolu.

Przemarsz tak dużej liczby osób przez miasto wymagał zaangażowania dużych sił. W zabezpieczeniu imprezy, poza policjantami, brali udział także strażacy i strażnicy miejscy.

Podczas imprez nie odnotowaliśmy żadnych poważnych zdarzeń.

piątek, 22 lipca 2016 15:42

Hybrydowe radiowozy dla Opolskich policjantów

Napisane przez

Policjanci z Opola odebrali już hybrydowy radiowóz. To jeden z dwóch takich samochodów, które będą używane przez policjantów na Opolszczyźnie.

Zakup w połowie został sfinansowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, druga połowa środków pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Hybrydowe radiowozy wykorzystywane będą na terenie Opola i Nysy.

Przed Komendą Miejską Policji w Opolu odbyło się uroczyste przekazanie nowego policyjnego radiowozu z napędem hybrydowym.

Dwa nowoczesne samochody dla policjantów na Opolszczyźnie zostały zakupione w ramach zadania „ZIELONE patrole Policji 2016”, finansowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu i Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Ten bezpieczny dla środowiska pojazd trafi również do policjantów Komendy Powiatowej Policji w Nysie.

Oprócz niskiej emisji CO2, nowe radiowozy charakteryzują się także niewielkim zużyciem paliwa - średnio 3,3 litra na 100 km.

Auta wyposażone są w bezstopniową, automatyczną skrzynie biegów, która w połączeniu z systemem odzysku energii elektrycznej podczas hamowania sprawia, że samochód jest przyjazny dla środowiska.

Kluczyki do nowego radiowozu na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Opolu nadkom. Bogdana Piotrowskiego przekazali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Zbigniew Białostocki oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Piotr Soczyński.

Czwartkowe prognozy dotyczące deszczu i silnego wiatru dla Opolszczyzny sprawdziły się w 100%. Od popołudnia strażacy oraz energetycy mają pełne ręce roboty.

W czwartek od godziny 8 do 20 opolscy strażacy odnotowali 125 interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami deszczu. W większości to przewrócone drzewa i zalane piwnice.

Najwięcej interwencji zarejestrowano w powiecie opolskim (37), brzeskim (24), kędzierzyńsko-kozielskim (14) oraz krapkowickim (13).

- Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych – informuje mł.kpt. Roman Felusiak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Niestety silny wiatr może jeszcze występować do godziny 23 lub północy.

Cały czas strażacy przyjmują zgłoszenia związane z niecodziennymi warunkami atmosferycznymi.

czwartek, 14 lipca 2016 20:53

Wojewódzkie Obchody Święta Policji

Napisał

W czwartek punktualnie w południe rozpoczęły się uroczystości Wojewódzkich Obchodów Święta Policji. Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w Katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Początkowo zakładano, że o 12:45 nastąpi przemarsz pocztów flagowych oraz wszystkich zaproszonych na plac Wolności przed pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, ale ostatecznie zrezygnowano z tego punktu. Przemarsz odbył się z Katedry do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Zbiórkę w sali Urzędu Wojewódzkiego rozpoczął insp. Jarosław Kaleta Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, który to przypomniał zgromadzonym, że od czasów obecnie funkcjonującej policji, życie oddało dla służby ponad 100 policjantów.

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Jarosław Kaleta wraz z Zastępcą Komendanta Głównego Policji insp. Heleną Michalak wręczył akty mianowania na wyższe stopnie służbowe 36 funkcjonariuszom z województwa opolskiego.

Wszystkim policjantom życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji Waszego święta oraz zdrowia i pomyślności dla Was i Waszych rodzin.

niedziela, 26 czerwca 2016 11:05

Strażacy z Opolszczyzny na FCC i TFA Toruń 2016

Napisał

W dniach 23 – 25 czerwca 2016 w Toruniu odbył się Firefighter Combat Challenge & Toughest Firefighter Alive Poland Toruń 2016.

Firefighter Combat Challenge rozpoczyna się od wniesienia 19kg pakietu węży strażackich na szczyt specjalnie do zawodów wybudowanej wieży. Kolejnym etapem jest wciągnięcie pakietu wężowego o wadze 19kg na szczyt wieży a następnie zbiegnięcie na dół nie pomijając żadnego ze stopni schodów.

Kolejno zawodnik za pomocą młota musi przesunąć w poziomie na odległość 1,5 metra ciężar o wadze 72,5 kg. Następnie strażak wykonuje slalom pomiędzy pachołkami aby na końcu wziąć odcinki napełnione wodą i udać w kierunku celu, który należy prądem wody strącić.

Ostatnim punktem jest tzw. ewakuacja poszkodowanego. Zawodnik ma za zadanie zaciągnąć manekina - ważącego prawie 80 kg – tyłem na odległość 30 metrów. Całe zadanie musi zostać wykonane w czasie do 6 minut.

Konkurencje wykonywano w tandemach oraz każdy z zawodników samemu.

Opolszczyznę w FCC rezprezentowali strażacy z Nysy, Opola i Prudnika.

Klasyfikacja naszych zawodników:

50

ROEZNER PIOTR

1:42:91

FIREFIGHTER TEAM NYSA

97

ZIELEZIECKI MATEUSZ

1:51:81

FIREFIGHTER TEAM NYSA

183

ZAJĄC TOMASZ

2:08:73

TEAM PRUDNIK

194

KĘDZIERSKI KAMIL

2:14:73

FIREFIGHTER TEAM NYSA

196

JASKURZYŃSKI PAWEŁ

2:15:27

FIREFIGHTER TEAM NYSA

219

MICHALA RADOSŁAW

2:23:92

JRG 2 OPOLE FCC TEAM

240

JAGIELNICKI CZESŁAW

2:34:37

TEAM PRUDNIK

241

JANUS DARIUSZ

2:34:53

JRG 2 OPOLE FCC TEAM

245

TABASZEWSKI KRZYSZTOF

2:37:85

FIREFIGHTER TEAM NYSA

255

KOKSANOWICZ LESZEK

2:55:82

JRG 2 OPOLE FCC TEAM

256

KOŁODZIEJCZYK TOMASZ

2:57:15

TEAM PRUDNIK

270

KUŁYNYCZ PAWEŁ

10:00:00

JRG 2 OPOLE FCC TEAM

W ramach Toughest Firefighter Alive zawodnicy muszą wykonać następujące zadania:

1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe
i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana była w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów, a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ściankę.

3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12 metrowej wieży wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny.
W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300 metrowych bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40 metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej - w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

W TFA wzięli udział strażacy z jednostek z Nysy, Opola i Prudnika.

9

ROEZNER PIOTR

7:49:85

FIREFIGHTER TEAM NYSA

55

ZAJĄC TOMASZ

9:21:65

TEAM PRUDNIK

71

JAGIELNICKI CZESŁAW

9:52:34

TEAM PRUDNIK

99

ZIELEZIECKI MATEUSZ

10:26:54

FIREFIGHTER TEAM NYSA

132

JASKURZYŃSKI PAWEŁ

11:53:89

FIREFIGHTER TEAM NYSA

141

KĘDZIERSKI KAMIL

12:12:13

FIREFIGHTER TEAM NYSA

162

TABASZEWSKI KRZYSZTOF

13:33:91

FIREFIGHTER TEAM NYSA

163

MICHALA RADOSŁAW

13:34:04

JRG 2 OPOLE FCC TEAM

188

KOŁODZIEJCZYK TOMASZ

17:46:28

TEAM PRUDNIK

Gratulujemy naszym strażakom zdobytych lokat.

Dążenie do bardziej profesjonalnych działań i stałe doskonalenie swoich umiejętności powinno być mottem przewodnim każdej z OSP.

Niestety bardzo często na drodze ku rozwojowi w danym, wybranym przez druhów kierunku, jest brak funduszy. Czy to zawsze oznacza zamkniętą drogę i podcięte skrzydła? Nie do końca, ponieważ środki można pozyskiwać z wielu różnych źródeł.

Każda jednostka OSP, jako stowarzyszenie posiadające osobowość prawną jest zarejestrowana w sądzie i posiada KRS. To już otwiera drogę do pozyskiwania funduszy z projektów czy też konkursów ogłaszanych przez samorządy różnych szczebli.

Niestety nie podamy tutaj gotowego rozwiązania co do pozyskania wielu tysięcy złotych, bo takiego rozwiązania ogólnego po prostu nie ma.

Jednostki mogą również skorzystać z pieniędzy np. funduszy sołeckich po wcześniejszym zapoznaniu mieszkańców z daną potrzebą i akceptacją środków na ten cel przez zebranie wiejskie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Opolu-Gosławicach otrzymała od Rady Dzielnicy Gosławice sprzęt do ratownictwa medycznego (deska, torba R1, szyny Kramera oraz defibrylator AED) oraz sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy (fantomy oraz defibrylator szkoleniowy).

Jak podkreślają sami strażacy z OSP Opole-Gosławice, już niedługo zaczną szkolić mieszkańców dzielnicy oraz wszystkich chętnych z udzielania pierwszej pomocy. Tego typu inicjatywa jest jednym z pomysłów na zdobycie środków na sprzęt a jednocześnie odwdzięczeniem się (tutaj w postaci szkolenia) mieszkańcom dzielnicy czy też swojej miejscowości – gminy.

Pamiętajmy, że dobry pomysł na wykorzystanie środków zewnętrznych jest połową sukcesu do zdobycia pieniędzy na dodatkowy sprzęt.

W dniach 16 - 17 czerwca 2016 r. na terenie CS PSP w Częstochowie przeprowadzone zostały XXXIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym, w których udział wzięło 20 drużyn, reprezentujących 16 Komend Wojewódzkich oraz 4 szkoły PSP.

W klasyfikacji generalnej reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego zajęła II miejsce.

W pożarniczym torze przeszkód nasz zawodnik był najlepszy i drużyna miała najlepszy czas, w tzw. hakówce drugi czas, w dwuboju pożarniczym drugi i trzeci, w ćwiczeniu bojowym czwarty.

W dniu 16 czerwca 2016 r. rozegrane zostały konkurencje:

- pożarniczy tor przeszkód 100m

- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wspinalni

Wyniki pożarniczego toru przeszkód 100 m, indywidualnie:

1 miejsce - BRZOZA Mateusz  WOJ. OPOLSKIE 16.50

2 miejsce - FILIPCZAK Marcin  WOJ. ŁÓDZKIE 16.82

3 miejsce - DĄBROWSKI Radosław WOJ. MAZOWIECKIE 16.97

 4 miejsce - KLAMA Tobiasz WOJ. OPOLSKIE 17.05

Wyniki pożarniczego toru przeszkód 100 m, drużynowo:

1 miejsce - WOJ. OPOLSKIE:

- Mateusz BRZOZA

- Tobiasz KLAMA

- Bartosz WŁOCH

- Krzysztof ZYGA

- Rafał BERNAT

- Rafał WIKTOR

2 miejsce - WOJ. MAZOWIECKIE

3 miejsce - WOJ. PODKARPACKIE

Wyniki wspinania przy użyciu drabiny hakowej, indywidualnie:

1 miejsce - SIEPIETOWSKI Bartłomiej WOJ. MAŁOPOLSKIE 13.81

2 miejsce - KLAMA Tobiasz WOJ. OPOLSKIE 13.99

3 miejsce - KACPERSKI Dawid WOJ. MAZOWIECKIE 14.49

Wyniki dwuboju pożarniczego:

1 miejsce - SIEPIETOWSKI Bartłomiej WOJ. MAŁOPOLSKIE 30.88

2 miejsce - KLAMA Tobiasz WOJ. OPOLSKIE 31.04

3 miejsce - BRZOZA Mateusz WOJ. OPOLSKIE 31.40

W dniu 17 czerwca 2016 r. rozegrane zostały konkurencje drużynowe:

- sztafeta pożarnicza 4 x 100m

- pożarnicze cwiczenie bojowe

Wyniki pożarniczego ćwiczenia bojowego:

1 miejsce - WOJ. PODKARPACKIE  25.57

2 miejsce - WOJ. MAZOWIECKIE 28.36

3 miejsce - WOJ. DOLNOŚLĄSKIE  28.57

4 miejsce - WOJ. OPOLSKIE 28.61

Klasyfikacja generalna mistrzostw:

1 miejsce - WOJ. MAZOWIECKIE

2 miejsce - WOJ. OPOLSKIE

3 miejsce - WOJ. MAŁOPOLSKIE

W składzie drużyny w PSP woj. opolskiego wystąpili:

Mateusz BRZOZA - KP PSP Strzelce Op.

Rafał BERNAT - KP PSP Strzelce Op.

Mateusz PRUBANT - KP PSP Strzelce Op.

Dawid MEHLICH - KP PSP Strzelce Op.

Tobiasz KLAMA - KP PSP Olesno

Rafał WIKTOR - KP PSP Olesno

Krzysztof ZYGA - KP PSP Olesno

Bartosz WŁOCH - KP PSP Olesno

Dawid HEDA - KP PSP Prudnik

Mateusz PATOLA - KM PSP Opole

Wojciech WIECHA - trener - KP PSP Olesno

Daniel MELNAROWICZ - kierownik drużyny KW PSP Opole

Info: Daniel Melnarowicz/psp.opole.pl

 

 

 

Pełne ręce roboty mają w piątek 17 czerwca strażacy w całym województwie.

Do godziny 16 na terenie Opolszczyzny odnotowano 184 interwencje związane z silnym wiatrem. Z reguły są to zdarzenia związane z przewróconymi lub pochylonymi drzewami, uszkodzonymi budynkami czy też połamanymi konarami drzew.

W samym Opolu doszło do kilku przechyleń i połamanych drzew na budynki mieszkalne. Do jednego z takich zdarzeń doszło na ulicy Zapłocie w Opolu.

Około godziny 9:30 w rejonie ulicy Prószkowskiej w Opolu, drzewo przewróciło się na trakcje kolejową pomiędzy stacją Opole Główne a Opole Zachodnie. Kolejarze wraz ze strażakami usunęli drzewo. Do czasu usunięcia uszkodzonej trakcji, pociągi kursowały sąsiednim torem.

W Głuchołazach, przy ulicy Wrocławskiej, przewrócone drzewo uszkodziło trzy samochody osobowe. W Opolu przy ulicy Odrowążów, drzewo uszkodziło dwa samochody.

W Brzegu drzewo oparło się o ścianę młyna.

W Krapkowicach, przy ul. Księdza Duszy, silny wiatr uszkodził około 100 metrów kwadratowych elewację budynku, styropian pokryty tynkiem, spadając uszkodził zaparkowany samochód.

W sumie uszkodzonych zostało 6 budynków w powiatach brzeskim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, nyskim i oleskim. W powiecie nyskim, opolskim, kędzierzyńsko-kozielskim i krapkowickim w sumie uszkodzonych zostało 6 samochodów osobowych.

W dniach 9 -11 czerwca w Kielcach w województwie świętokrzyskim praz kolejny odbyła się wystawa Edura 2016

W trakcie trwania wystawy odwiedzający mogli zapoznać się z nowościami w świecie ratownictwa  i ochrony przeciwpożarowej.  Wystawcy prezentowali samochody, wyposażenie pojazdów, środki ochrony indywidualnej, systemy alarmowania, wyposażenie remiz i wiele innych. Na targach w tym roku pojawiło się ponad 200 wystawców a powierzchnia targów przekroczyła 7500 m2. Targom towarzyszyły konferencje i pokazy w trakcie których były prezentowane możliwości sprzętu.

Na szerszą fotorelację zapraszamy na nasz profil na facebook

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu