Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (420)

poniedziałek, 30 maja 2016 17:51

Alarmy bombowe na Opolszczyźnie

Napisane przez

Około godziny 12:10 opolscy policjanci otrzymali zgłoszenie o możliwości podłożenia bomby.

Funkcjonariusze dostali zgłoszenie, że w czterech różnych miejscach na terenie naszego województwa mogą znajdować się ładunki wybuchowe.

Policjanci sprawdzili obiekty, które zostały wytypowane. Na miejsce skierowano również straż pożarną.

Sprawdzone zostały obiekty takie jak Najwyższa Izba Kontroli przy Krakowskiej w Opolu, Urząd Kontroli Skarbowej przy ulicy Ozimskiej, Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich i Opolu. 

Policjanci nie zdradzają więcej szczegółów.

Pełne ręce roboty mieli w sobotnie popołudnie i wieczór, strażacy z powiatu głubczyckiego i krapkowickiego.

Popołudniu początkowo nad powiatem głubczyckim przeszły gwałtowne burze i intensywne opady deszczu aby następnie rozszaleć się nad powiatem krapkowickim.

Strażacy wzywani byli głównie do podtopień posesji oraz zalanych piwnic. Kilkukrotnie interweniowano w związku z połamanymi drzewami.

- Na terenie powiatu głubczyckiego interweniowaliśmy 33 razy – przekazuje asp.sztab. Piotr Labusga z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu. W powiecie krapkowickim strażacy interweniowali 28 razy w związku z zalanymi piwnicami i posesjami oraz trzy razy w związku z przewróconymi drzewami.

Działania w obu powiatach trwały jeszcze do późnych godzin nocnych.

Pięć Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczych bierze udział w IV Ogólnopolskich Manewrach Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych na terenie powiatu brzeskiego.

Organizatorem przedsięwzięcia jest SPR OSP Lipki.

Od czwartku wieczora do niedzieli na uczestników czeka mnóstwo atrakcji i przeróżnych konkurencji.

W piątek na terenie miasta Brzegu oraz w jego okolicach odbywały się ćwiczenia na różnych obiektach. Scenariusz działań był bardzo zróżnicowany. Zespoły miały za zadanie poradzenie sobie z działaniami na gruzowisku, odnalezienie osoby zaginionej przy pomocy łodzi, resuscytacja psa na 11 piętrze wieżowca czy wypadek masowy z udziałem obcokrajowców.

Pierwsze dwa dni już za uczestnikami, teraz strażacy będą doskonalić umiejętności działań poszukiwawczych w terenie.

W manewrach biorą udział: SPR OSP Lipki, SPR OSP Suchy Bór, SPR OSP Solarnia, SPR OSP Kęty, SPR OSP Goszcza i OSP Biestrzykowice-Miodary.

25 maja do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu został wprowadzony insp. Jarosław Kaleta, który to został powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak powołał na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Jarosława Kaletę.

Ceremonia rozpoczęła się od meldunku złożonego Zastępcy Komendanta Głównego Policji oraz wprowadzeniu sztandaru jednostki.

Akt powołania wręczył Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach.

Inspektor Jarosław Kaleta rozpoczął służbę w Policji w 1992 w jednostce w Mysłowicach. W 1998 roku rozpoczął służbę w Ośrodku Szkolenia Policji KWP w Katowicach. Od 1 lipca 2006 roku był Zastępcą Komendanta Szkoły Policji w Katowicach a od 15 czerwca 2011 roku Komendantem Szkoły Policji w Katowicach.

Wśród gości uczestniczących w wprowadzeniu byli między innymi: Wojewoda Opolski, przedstawiciel Zarządu Województwa Opolskiego, szefowie służb współpracujących z policją, Biskup Pomocnicy Diecezji Opolskiej oraz przedstawiciele związków zawodowych oraz policjanci.

Morderczy tor przeszkód w pełnym umundurowaniu z aparatem powietrznym na plecach – tak bardzo ogólnikowo można opisać zawody FCC czyli Firefighter Combat Challenge.

21 maja jedna z rund FCC odbyła się w Pabianicach. W zawodach wzięło udział czterech strażaków z województwa opolskiego. Dwóch reprezentowało KM PSP w Opolu a dwóch KP PSP w Nysie.

Konkurencja rozpoczyna się od wniesienia 19kg pakietu węży strażackim na szczyt specjalnie do zawodów wybudowanej wieży.

Kolejnym etapem jest wciągnięcie pakietu wężowego o wadze 19kg na szczyt wieży a następnie zbiegnięcie na dół nie pomijając żadnego ze stopni schodów. Kolejno zawodnik za pomocą młota musi przesunąć w poziomie na odległość 1,5 metra ciężar o wadze 72,5 kg.

Następnie strażak wykonuje slalom pomiędzy pachołkami aby na końcu wziąć odcinki napełnione wodą i udać w kierunku celu, który należy prądem wody strącić.

Ostatnim punktem jest tzw. ewakuacja poszkodowanego. Zawodnik ma za zadanie zaciągnąć manekina - ważącego prawie 80 kg – tyłem na odległość 30 metrów. Całe zadanie musi zostać wykonane w czasie do 6 minut.

Najlepszy czas z czwórki naszej reprezentacji zdobył Piotr Roezner z Nysy 1 minuta i 56 sekund. Kolejne czasy naszych zawodników: Mateusz Zieleziecki 2,13 (Nysa), Dariusz Janus 2,41 (Opole) i Leszek Koksanowicz 3,18 (Opole). Warto w tym miejscu dodać, że opolscy strażacy w tego typu zawodach startowali pierwszy raz.

Gratulujemy świetnych czasów i zdobytych lokat.

wtorek, 17 maja 2016 20:55

Zawody strażaków PSP

Napisał

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej z całego województwa opolskiego walczyli we wtorek 17 maja podczas zawodów sportowo – pożarniczych.

Zawody odbyły się na terenie Komendy Powiatowej PSP w Brzegu.

Każdy z uczestników miał za zadanie przebiegnięcie toru przeszkód oraz zaliczenie wejścia na III kondygnację za pomocą drabiny hakowej.

Ostatnim zadaniem były drużynowe ćwiczenia bojowe.

Na torze przeszkód najlepszy był Krzysztof Zyga z KP PSP w Oleśnie przed Mateuszem Brzozą z KP PSP w Strzelcach Opolskich i Bartoszem Włochem z KP PSP w Oleśnie.

W „hakówce” najlepszy był Tobiasz Klama z KP PSP w Oleśnie przed Mateuszem Brzozą z KP PSP w Strzelcach Opolskich i Mateuszem Prubantem z KP PSP w Strzelcach Opolskich.

Komenda Powiatowa PSP w Strzelcach Opolskich zajęła pierwsze miejsce w ćwiczeniach bojowych przed komendą z Olesna i Kluczborka.

W klasyfikacji generalnej – drużynowej – najlepsi okazali się strażacy z Olesna. Na drugim miejscu uplasowała się Komenda Powiatowa PSP w Strzelcach Opolskich. Trzecie miejsce na pudle zdobyli reprezentanci Komendy Miejskiej PSP w Opolu.

Gratulujemy wszystkim wytrwałości w ćwiczeniach i zdobytych wysokich lokat.

Decyzją Komendanta Głównego PSP, na wniosek Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, z dniem 1 maja 2016 r., na stanowisko Zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP powołany został st. bryg. mgr inż. Witold Trojnar.

St. bryg. Witold Trojnar do tej pory pełnił funkcję Z-cy Komendanta Miejskiego PSP w Opolu. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej wielokrotnie został odznaczony, m.in. brązowym medalem "Za Długoletnią Służbę", brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Witold Trojnar urodził się w Radymnie, 23 lutego 1968 roku. W 89' rozpoczął studia SGSP w Warszawie. Pięć lat później po ukończeniu studiów rozpoczął służbę jako oficer w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu na stanowisku młodszego inspektora w wydziale operacyjno-szkoleniowym, następnie oficera, kierownika sekcji i naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego.

Źródło: www.straz.gov.pl

poniedziałek, 11 kwietnia 2016 23:13

Nocne manewry poszukiwawczo-ratownicze w Kopalni Złota

Napisał

W niedzielę około godziny 18:30 do strażaków wpłynęło zgłoszenie o zawaleniu się części korytarzy kopalni złota w Złotym Stoku.

Na miejsce skierowano lokalne jednostki straży pożarnej, grupę ICE WOPR Nysa oraz Sekcje Poszukiwawczo-Ratownicze OSP Lipki i OSP Suchy Bór.

Zadaniem ratowników było odnalezienie 15 osób – turystów, którzy weszli do kopalni i z niej nie wyszli.

Tak najprościej można opisać scenariusz nocnych ćwiczeń poszukiwawczych, które zorganizowano na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Ratownicy z Lipek, Suchego Boru i Nysy wraz z kolegami ze Złotego Stoku, Mąkolna i Płonicy przez kilka godzin ćwiczyli wspólnie poszukiwanie osób zaginionych w kopalni a następnie udzielenie pomocy medycznej poszkodowanym.

Działanie w takim środowisku jest o tyle trudne, że wewnątrz panują całkowite ciemności oraz bardzo duża wilgotność. Strażacy na miejscu walczyli z wodą, błotem oraz własnymi słabościami.

Manewry zakończono około godziny 23.

wtorek, 29 marca 2016 13:18

Plaga pożarów suchych traw rozpoczęta

Napisał

Kilka dni słońca i ładnej pogody a do tego wysokie temperatury i strażacy mają pełne ręce roboty.

Jak co roku strażacy apelują do wszystkich aby nie wypalać suchych traw i nieużytków. Niestety apele nie padają na podatny grunt.

Z dnia na dzień, opolscy strażacy odnotowują coraz większą ilość pożarów suchych traw. Pożary te mogą prowadzić do ogromnych strat w budownictwie oraz w lasach. Zdarza się również, że „zwykły” pożar traw może doprowadzić do tragedii i śmierci człowieka.

Zastępy straży pożarnej zaangażowane w pożary suchych traw i nieużytków mogą być w tym samym czasie potrzebne przy ratowaniu życia i mienia.

Ruszyła już wspólna kampania Komendy Głównej PSP i Generalne Dyrekcji Lasów Państwowych pn. „STOP pożarom traw!”. Kampania ma trafić do nauczycieli, dzieci, młodzieży, rolników oraz społeczności wiejskiej.

Wypalanie traw i nieużytków jest prawnie zabronione. Za taki czyn grozi do 5 tysięcy złotych grzywny a nawet kara więzienia do 10 lat. Rolnicy mogą również stracić dopłaty z Unii Europejskiej.

sobota, 26 marca 2016 20:03

Wielkanoc u strażaków

Napisał

Wielki Piątek i Wielka Sobota dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych są dniami bardzo ważnymi w kalendarzu jednostki.

Od wieczornych godzin, tuż po złożeniu ciała Jezusa Chrystusa do grobu, rozpoczyna się warta przy Bożym Grobie. Zwyczajowo, strażacy ochotnicy w mundurach galowych i w ozdobnych hełmach, parami sprawują wartę w swoim kościele.

Warta sprawowana jest aż do uroczystego nabożeństwa – rezurekcji.

Bardzo często strażacy święcą uroczyście pokarmy w wyszukanych „koszach” lub pięknie przyozdobionych koszykach.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu