Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (449)

niedziela, 15 stycznia 2017 10:51

WOŚP na Opolszczyźnie wystartował

Napisał

W niedzielę 15 stycznia punktualnie o 9:00 rozpoczęło się wielkie granie.

Sztaby w całej Polsce rozpoczęły wysyłanie wolontariuszy z puszkami aby kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Opolu tradycyjnie dzień finału rozpoczął się wspólnym zdjęciem wolontariuszy.

Jeśli macie zdjęcia związane z WOŚP na Opolszczyźnie podeślijcie na naszego facebookowy profil lub na naszego maila.

środa, 04 stycznia 2017 23:55

Opolskie ma 28 nowych policjantów

Napisane przez

 Kolejni adepci policyjnego fachu wstąpili dziś w szeregi opolskiej Policji. Rotę ślubowania na sztandar złożyło 28 nowo przyjętych policjantów.

W sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, odbyła się ważna uroczystość dla 28 młodych adeptów, którzy wstąpili w szeregi Policji.

Nowi policjanci odebrali akty ślubowania z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Jarosława Kalety w obecności kadry kierowniczej komendy oraz rodzin świeżo przyjętych do służby policjantów.

Najbliższe 6 miesięcy policjanci spędzą w szkole policyjne, gdzie zdobędą niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Tam również będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Po powrocie zostaną wyznaczenie do pełnienia służby w jednostkach na terenie całej Opolszczyzny.

wtorek, 03 stycznia 2017 20:31

Opolska straż pożarna podsumowała ubiegły rok

Napisał

Opolska straż pożarna podsumowała ubiegły 2016 rok.

W 2016 roku strażacy na terenie Opolszczyzny wyjeżdżali 10923 razy i jest to o ponad 1000 zdarzeń mniej w stosunku do roku 2015. Podobna ilość wyjazdów odnotowana była w 2014, 2012 i 2011 roku.

O ponad 1880 pożarów mniej odnotowano w ubiegłym roku. W 2015 roku interweniowano przy 5164 pożarach a w 2016 roku – 3279 razy.

Niestety w minionym roku odnotowano zwiększoną ilość miejscowych zagrożeń. W 2016 odnotowano 6913 tego typu interwencji a to w stosunku do ubiegłego roku więcej o ponad 900.

Strażacy odnotowali zmniejszoną ilość alarmów fałszywych (2016 rok – 731, 2015 rok – 807).

W zdarzeniach w 2016 roku poszkodowanych zostało 2081 osób. A interwencje podjęło 20908 zastępów w sile 90878 strażaków.

Do najpoważniejszych zdarzeń zaliczono:

- 15 stycznia w Brzegu interweniowano przy tonącej barce na Odrze,

- 24 lutego na terenie rozbudowy Elektrowni Opole doszło do oderwania się platformy roboczej podczas prac w wyniku czego śmierć poniosło 2 pracowników,

- 9 listopada doszło do pożaru dachu budynku Komendy Powiatowej Policji w Nysie.

niedziela, 01 stycznia 2017 16:05

Spokojna noc sylwestrowa opolskich strażaków

Napisał

Noc sylwestrowo-noworoczną opolscy strażacy uznają za bardzo spokojną.

Do godziny 7:30 w Nowy Rok strażacy odnotowali 16 interwencji. Najwięcej zdarzeń dotyczyło pożar krzewów i drzew związanych z petardami i materiałami pirotechnicznymi.

Nie brakowało tej nocy również pożarów kontenerów i śmietników.

Mundurowi odnotowali również jeden pożar sadzy w kominie, pożar na strychu oraz wypadek drogowy w Malichowie.

Na zdjęci pożar krzaków w miejscowości Mąkoszyce.

wtorek, 27 grudnia 2016 12:00

Spokojny weekend świąteczny na opolskich drogach

Napisał

Świąteczny weekend na Opolszczyźnie okazał się bardzo spokojny i bezpieczny.

Podczas świątecznego weekendu nad bezpieczeństwem podróżujących przez Opolszczyznę czuwali policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami, wyposażeni w ręczne mierniki prędkości i urządzenia do badania stanu trzeźwości, częściej niż zazwyczaj kontrolowali kierowców. Funkcjonariusze zbadali na zawartość alkoholu ponad 4500 kierowców. Oprócz stanu trzeźwości, policjanci sprawdzali również prędkość, czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa oraz przewożą dzieci w fotelikach – przekazuje asp. Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Do najpoważniejszego wypadku doszło w drugi dzień świąt około godziny 4 nad ranem. W zderzeniu dwóch pojazdów, poszkodowane zostały w sumie cztery osoby.

Od soboty (Wigilia) do wtoku 27 grudnia do godziny 6 rano na terenie województwa opolskiego doszło do 4 wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało 7 osób. Na szczęście nikt nie zginął.

W tym roku święta na drogach Opolszczyzny możemy uznać za spokojne i bezpieczne – podsumowuje asp. Brandys.

Wigilia to dzień, który większość z nas spędza wspólnie z bliskimi przy świątecznym stole. Spotykamy się aby czuć bliskość rodziny, znajomych i wspólnie spożyć wieczerzę.

Abyśmy mogli czuć się bezpiecznie i spokojnie czuwa nad nami wiele osób. Ratownicy medyczni, dyżurni, operatorzy, dyspozytorzy, policjanci, strażacy dzisiaj pełnią służbę, aby gdy tylko zajdzie potrzeba ruszyć nam z pomocą. Z punktu widzenia służb dzień ten nie różni się od innych. O charakterze świąt świadczy choinka oraz świąteczny wystrój pomieszczeń.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu dyżur pełni 6 osób. To oni przyjmują zgłoszenia z całego województwa z numeru 112. Jak przekazali operatorzy, dzisiejszy dzień różni się od innych jedynie wzmożoną ilością przyjętych interwencji.

Siedemdziesiąt pięć zdarzeń od rana do godziny 14 przyjęło Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. W medycznej dyspozytorni, dyżur pełni 6 dyspozytorów medycznych, którzy obsługują teren całego województwa opolskiego. W dniu dzisiejszym ratownicy odnotowali zwiększoną ilość wyjazdów, a jak sami wspomnieli – najgorsze przed nimi.

Policjanci służbę spędzają w większości w terenie. Czas na kolację wigilijną będzie dopiero po powrocie do domu.

Najbardziej zbliżoną służbę do świątecznego nastroju mają strażacy. W jednostkach ratowniczo-gaśniczych przygotowują wigilijną kolację. Uroczystość jednak w każdej chwili może przerwać alarm. Do godziny 14 strażacy nie odnotowali żadnych większych działań.

Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jako jedyny może liczyć na Wigilię w rodzinnym gronie. Zespół HEMS w Opolu kończy służbę o zachodzie słońca czyli około godziny 15:30.

Cała redakcja O!Polskiego Ratownictwa pragnie złożyć życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju, bezpieczeństwa i wielu sukcesów dla naszych czytelników oraz ich rodzin.

poniedziałek, 19 grudnia 2016 16:05

Szkolenie pierwszej pomocy dla seniorów [film]

Napisane przez

Jak udzielać pierwszej pomocy? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia? Jak wezwać pomoc?

To pytania na które odpowiedziano podczas dwudniowego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mąkoszycach (gm. Lubsza) oraz firmę szkoleniowo-ratowniczą Wojnarowski z Różyny (gm. Lewin Brzeski) w dniach 13-14 grudnia br. w Ośrodku Szkoleniowym Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach.

Dobra współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach z Oddziałem Okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu i Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego doprowadziła do realizacji projektu, dzięki któremu przedstawiciele wszystkich oddziałów Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z województwa opolskiego mogli nauczyć się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Opolska organizacja PZERiI zrzeszona w 17 oddziałach rejonowych liczy obecnie około 18 tysięcy członków, chcących aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz realizujących w swej działalności statutowej zadania na rzecz niesienia pomocy ludziom niepełnosprawnym oraz seniorom, którzy znajdują się niejednokrotnie w trudnej sytuacji materialnej. Gośćmi szkolenia byli Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Barbara Kamińska, doradca marszałka województwa opolskiego.

Na potrzeby spotkania szkoleniowego OSP Mąkoszyce, firma Wojnarowski oraz Samorząd Województwa Opolskiego zrealizowały film promocyjny, w którym przedstawione zostały scenki obrazujące, jak łatwo i prosto można udzielać pierwszej pomocy. Cały materiał nagrany został w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu. Premiera filmu odbyła się podczas szkolenia w Niwkach, a sam film został ciepło przyjęty. Ponadto opracowana została karta "ABC pierwszej pomocy". Ulotka wielkości karty kredytowej bez problemu mieszcząca się w portfelu, zawierała najważniejsze informacje związane z udzielaniem i wzywaniem pomocy. - Wydrukowaliśmy około 20 tys. sztuk takich wspaniałych ściąg dotyczących udzielania pierwszej pomocy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Warto wiedzieć, bo wiedza i informacja ratują nam życie - mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Karty trafiły do członków PZERiI z całego regionu. Zdanie w całości zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON.

Szkolenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Członkowie opolskiego PZERiI bardzo aktywnie włączyli się w dyskusję w trakcie spotkania, a w części warsztatowej pod czujnym okiem kwalifikowanych ratowników z OSP Mąkoszyce chętnie ćwiczyli na specjalnie do tego celu przygotowanych fantomach. - Jest to niewątpliwie jedno z ciekawszych spotkań wśród naszych szkoleń, które wspólnie z firmą Wojnarowski przeprowadziliśmy, chociażby ze względu na osoby, z którymi mieliśmy przyjemność się spotkać i zapoznać - dodaje Damian Resiak, prezes OSP Mąkoszyce.

Ochotnicza Straż Pożarna z Mąkoszyc posiada sporą kadrę zawodowych ratowników medycznych i strażaków przeszkolonych w kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Jednostka OSP współpracuje z firmą szkoleniowo-ratowniczą Wojnarowski, która wspiera strażaków z Mąkoszyc podczas takich przedsięwzięć dodatkowym sprzętem ratowniczo-szkoleniowym.

piątek, 16 grudnia 2016 01:34

15 nowych samochodów dla OSP

Napisane przez

Opolski Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił przetarg na dostawę piętnastu nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego.

Projekt pod nazwą „Zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP woj. opolskiego” odbywa się przy udziale środków unijnych pochodzących z RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 11 994 570,30 zł a wkład jaki muszą ponieść beneficjenci to 8 396 199,21 zł.  

Postępowanie ofertowe trwa do 18.01.2017 roku. Wtedy to zostanie wyłoniony wykonawca projektu. Samochody mają zostać dostarczone do końca czerwca 2017 roku.

Samochody mają zostać wyposażone miedzy innymi w : stały napęd 4x4, silnik o mocy minimum 285 KM spełniający normę Euro6, maksymalna wysokość pojazdu 3200mm, sześcioosobową kabinę w układzie 1+1+4, oświetlenie ostrzegawcze w technologii LED, mocowania na 4 sztuki aparatów powietrznych w kabinie, zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300 litrów, minimalną wydajność autopompy 2400l/min, działko wodno-pianowe, system ogrzewania autopompy, maszt oświetleniowy wykonany w technologii LED, wyciągarkę o maksymalnej sile uciągu minimum 50 kN,

Pojazdy zostaną częściowo wyposażone. Dostawca ma wyposażyć samochód miedzy innymi w taki sprzęt jak: agregat prądotwórczy o mocy min. 3 kVA, piła spalinowa do drewna, miernik wielogazowy, kurtyny wodne, zestawy do neutralizacji olejów czy torba PSP R1.

Głównym kryterium przy wyborze oferty stanowić będzie zaoferowana cena (60% wagi). Pozostałe (40% wagi) będą stanowiły parametry techniczne pojazdów zaoferowanych przez dostawców.  Punktowane zostaną następujące parametry techniczne:

- moc silnika (za każde pełne 25 kW powyżej 210 kW – 15 pkt)

- wysokość pojazdu (za każde pełne 50mm poniżej 3200mm – 10 pkt)

- wydajność autopompy przy ciśnieniu 0,8 MPa (za każde dodatkowe 300 dm3/min – 10 kpt) - minimalny prześwit pojazdu (za każde pełne 50mm powyżej 230mm 5 pkt)

- autopompa wyposażona w kanały grzewcze z ogrzewaniem z układu chłodzenia silnika (autopompa bez kanałów grzewczych – 0 pkt, wyposażona w kanały grzewcze - 10 pkt)

Samochody mają trafić w przyszłym roku do jednostek:

- OSP Opole - Gosławice

- OSP Gorzów Śląski

- OSP Grobniki

- OSP Dąbrowa

- OSP Leśnica

- OSP Bogacica

- OSP Głogówek

- OSP Jarnołtówek

- OSP Łany

- OSP Większyce

- OSP Tarnów Opolski

- OSP Osowiec

- OSP Lewin Brzeski

- OSP Lipki

- OSP Łowkowice

niedziela, 11 grudnia 2016 22:11

Wietrzna niedziela w województwie opolskim

Napisał

Na drugą część niedzieli 11 grudnia przewidziano silne wiatry. Prognozy się spełniły.

Do godziny 18 straż pożarna odnotowała 23 zdarzenia związane z silnym wiatrem.

Jak przekazuje Dyżurny Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, większość zdarzeń dotyczyła usuwania powalonych drzew i konarów, które tarasowały szlaki komunikacyjne. Strażacy odnotowali również interwencje związane z zerwanymi liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie krapkowickim (6) oraz opolskim i głubczyckim (po 5 zdarzeń).

Dwie drużyny reprezentowały Opolszczyznę w VIII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2016".

W tym roku nasze drużyny zajęły bardzo wysokie lokaty.

W klasyfikacji Ochotniczych Straży Pożarnych, trzecie miejsce zajęła OSP w Zalesiu Śląskim w składzie: Krzysztof Golly, Krzysztof Strużyna i Dawid Mehlich a dziewiątą lokatę jednostka z OSP w Polskiej Cerekwi.

W klasyfikacji generalnej OSP Zalesie Śląskie zajęło 11 miejsce a OSP Polska Cerekiew zajęła 21 lokatę.

Trzyosobowe drużyny w pełnym bojowym uzbrojeniu strażackim (ubranie specjalne, buty bojowe, hełm, rękawice, aparat ochrony dróg oddechowych oraz latarka) musiały zmierzyć się z szybem Daniłowicza, który ma wysokość 110 metrów, liczy 650 schodów i 90 podestów.

Gratulujemy zdobytych lokat i wytrwałości przy starcie w zawodach.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu