Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (431)

poniedziałek, 31 października 2016 14:23

Trwa policyjna akcja „Znicz 2016”

Napisał

Od piątku trawa policyjna akcja „Znicz 2016”. W ciągu trzech dni w naszym regionie doszło do 8 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć na miejscu, a 7 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 22 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. W tym czasie odnotowano blisko 70 kolizji drogowych.

Akcja "Znicz 2016" rozpoczęła się w już  piątek (28 października) i potrwa do 2 listopada. Ten długi, 6-dniowy weekend, jest dla policjantów bardzo pracowity. Blisko 2 tysiące funkcjonariuszy z naszego województwa bierze udział w działaniach. O bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny i przyjezdnych dba ponad 500 policjantów ruchu drogowego i ponad 1200 funkcjonariuszy prewencji i pionu kryminalnego.

Zdecydowanie większą liczbę policyjnych patroli można zobaczyć na drogach wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Policjanci zwracają szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają  się kierowcy, ich trzeźwość oraz stan techniczny samochodów. Praktycznie każda kontrola drogowa wiąże się również ze sprawdzeniem, czy jadący używają pasów bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Działania Policji oraz innych służb polegają także na zapewnieniu płynnego i bezpiecznego ruchu w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze informują  o możliwości dojazdu do parkingów oraz o występujących utrudnieniach w ruchu drogowym. W rejonie cmentarzy policjanci ruchu drogowego rozdają pieszym odblaski i zachęcają do ich używania. Zapadający szybko zmierzch, opady deszczu i mgły znacznie ograniczają widoczność. Dlatego tak ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Osoba nie mająca odblasku widziana jest przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Pieszego, który ma odblaski, kierowca widzi z ponad 100 metrów.

W ciągu trzech dni na terenie województwa opolskiego doszło do 8 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć. W obu przypadkach byli to piesi.

Do pierwszego zdarzania doszło 28 października tuż po godzinie 21:00 w Prudniku. Tam 64-latek jadący passatem potrącił przechodzącą przez jezdnie w miejscu niedozwolonym 67-letnią kobietę.

Natomiast 30 października kilka minut po godzinie 17.00 w Brzegu, 29-letni kierowca bmw na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 81-letnia kobietę, która w wyniku obrażeń zmarłą.

W tym czasie funkcjonariusze zatrzymali też 22 osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swojego samochodu będąc pod wpływem alkoholu. W Kędzierzynie-Koźlu świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę 23-letniemu kierowcy volkswagena. Jak się okazało mężczyzna spowodował kolizję mając blisko 2,3 promila alkoholu w organizmie. Niechlubnym rekordzista był 56-latek, zatrzyamny w Brzegu, który kierował mając ponad 3 promile alkoholu. Po zatrzymaniu obiecywał policjantom 6 000 złotych w zamian za odstąpienie od czynności. Mężczyzna został zatrzymany i oprócz zarzutu kierowania w stanie nietrzeźwości usłyszał również zarzut łapownictwa.

sobota, 22 października 2016 22:40

Nowe samochody pożarnicze już na Opolszczyźnie

Napisał

Trzy sztuki - dokładnie tyle samochodów fabrycznie nowych trafiło do jednostek OSP województwa opolskiego w roku 2016.

Pierwszy z samochodów trafił do OSP w Kuniowie. Volkswagen amarok o wartości blisko 150 tysięcy złotych zasilił flotę jednostki. OSP posiada już kilkuletniego mercedesa, ciężkiego jelcza, mercedesa oraz samochód drabinę.

Kolejny pojazd trafił do jednostki OSP Kielcza kilka dni temu. Volvo FL280 4x4 zostało zabudowane przez firmę Bocar z Korwinowa. Wartość pojazdu to blisko 740 tysięcy złotych.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy zastąpi w jednostce wysłużony pojazd mający kilkadziesiąt lat.

Ostatni samochód na teren swojego sołectwa wjechał w ubiegły piątek. Iveco eurocargo 150E28 4x4 wejdzie do służby w jednostce OSP Suchy Bór. Samochód zbudowany został przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne. Suchoborscy strażacy na swój średni samochód ratowniczo-gaśniczy wydali trochę ponad 734 tysiące złotych.

Inwestycje nie mogły by się odbyć bez dofinansowania z MSWiA, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego czy od poszczególnych gmin.

środa, 19 października 2016 21:31

Podpisano porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Napisał

21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej, Powiat Opolski i Krapkowicki, Komenda Wojewódzka PSP w Opolu, Komenda Powiatowa PSP w Krapkowicach, Komenda Miejska PSP w Opolu oraz Zarząd Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska są sygnatariuszami porozumienia „Solidarni w obliczu zagrożeń”

Sygnatariusze porozumienia „Solidarni w obliczu zagrożeń” podjęli współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców z terenu Aglomeracji Opolskiej w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń środowiskowych i cywilizacyjnych, które swym zasięgiem wykraczają poza teren jednego z Partnerów lub przewyższają jego możliwości do samodzielnego prowadzenia działań.

Do podstawowych założeń tego porozumienia należy solidarna pomoc wszystkich partnerów w sytuacji wystąpienia zagrożenia, poprawa systemu zarządzania sytuacją podczas zdarzeń ekstremalnych, udoskonalenie systemu alarmowania i ostrzegania ludności, poprawa wyposażenia w zasoby materiałowe i sprzętowe na wypadek zdarzeń ekstremalnych, poprawa infrastruktury wykorzystywanej podczas zdarzeń nadzwyczajnych, poprawa wymiany informacji podczas sytuacji kryzysowej, zintensyfikowanie edukacji mieszkańców w zakresie prawidłowego zachowania się  na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń – przekazuje oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Adam Janiuk.

We wtorek wieczorem odbyło się podpisanie porozumienia w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

Porozumienie jest unikatem na skale kraju. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

wtorek, 18 października 2016 20:54

Ćwiczenia "Solidarni 2016" - dzień pierwszy

Napisał

Od rana w powiecie opolskim i strzeleckim odbywają się Krajowe Ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego "Solidarni 2016".

W manewrach biorą udział jednostki straży pożarnej z województwa opolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego.

W dniu dzisiejszym przygotowano dla strażaków epizody z zakresu ratownictwa specjalistycznego: wysokościowego, wodno - nurkowego, technicznego, poszukiwawczo-ratowniczego i medycznego.

Ćwiczone jest również zabezpieczenia logistyczne działań, budowa obozowiska.

Przykładem takich zdarzeń są powodzie, trąby powietrzne, katastrofy budowlane, wielkoobszarowe lub skomplikowane pożary – przekazuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP.

poniedziałek, 17 października 2016 22:03

Opolanie uczestniczyli w wspólnej resuscytacji

Napisał

Dzieci z opolskich szkół, strażacy oraz wszyscy chętni wzięli udział w poniedziałkowym biciu rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji.

Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować".

Dzisiejsza akcja nie ma przypadkowej daty, ponieważ wczoraj – 16 października – obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Organizatorzy szacują, że w dzisiejszej próbie wzięło udział ponad 85 tysięcy osób. Po raz pierwszy akcję zgłoszono do Księgi Rekordu Guinnessa. Za kilka dni okaże się czy rekord z Niemiec (prawie 12 tysięcy osób jednocześnie prowadzących resuscytację) został pobity.

niedziela, 16 października 2016 20:45

Międzywojewódzkie ćwiczenia „Solidarni 2016”

Napisał

Już w tym tygodniu na terenie Opolszczyzny odbędą się międzywojewódzkie ćwiczenia straży pożarnej pn „Solidarni 2016”.

Na terenie województwa opolskiego zostaną przeprowadzone ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych.

Podczas ćwiczeń oprócz działań ratowniczych na poziomie podstawowym (podejmowanych przez lokalne jednostki) będzie kładziony duży nacisk na działania z zakresu specjalistycznego z takich dziedzin ratownictwa jak działania: wysokościowe, wodno-nurkowe, techniczne, poszukiwawczo-ratownicze czy medyczne. Strażacy oceniani będą również z budowy obozowiska czy też zabezpieczenia logistycznego.

Komenda Wojewódzka PSP zapewnia, że scenariusz ćwiczeń nie jest znany ćwiczącym aby działania podczas konkretnych epizodów odzwierciedlały realne działania. Dodatkowo strażakom scenariusz może dynamicznie się zmieniać poprzez tzw. podgrywki aby sprawdzić przygotowanie i działania podczas zmiennych sytuacji.

Całość ćwiczeń oceniać będą specjaliści z doświadczeniem w danej dziedzinie z terenu całej Polski (z wyłączeniem województwa opolskiego).

Organizatorami ćwiczeń są Komendant Główny i Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – przekazuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Udział w nich wezmą strażacy z województwa opolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, strażacy z ochotniczych straży pożarnych z województwa opolskiego oraz sprawdzony zostanie mechanizm współdziałania ze strażą pożarną z Republiki Czeskiej w ramach współpracy transgranicznej. Poza siłami straży pożarnej w ćwiczeniach zaangażowane będą samorządy, Policja, Państwowego Ratownictwo Medyczne, Lasy Państwowe oraz struktury zarządzania kryzysowego poziomu gminy, powiatu i województwa oraz specjaliści z wybranych dziedzin ratownictwa.

W ćwiczeniach weźmie udział blisko 90 pojazdów i 400. strażaków PSP, OSP i z Republiki Czeskiej. Dodatkowo w ćwiczenia zaangażowane są 82 osoby przygotowujące epizody, pozorację, podgrywki oraz oceniające ćwiczenia – dodaje bryg. Janiuk.

wtorek, 04 października 2016 21:44

Silny wiatr powodem wielu strażackich interwencji

Napisał

We wtorek od rana strażacy województwa opolskiego mają pełne ręce roboty. A to wszystko w związku z silnym wiatrem.

Do strażaków z Opolszczyzny wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru.

Większość zdarzeń dotyczyło połamanych konarów blokujących drogi i chodniki oraz przewróconych drzewach. Tuż przy granicy województwa opolskiego doszło do przewrócenia się przyczepy w trakcie jazdy. W Wołczynie drzewo spadło na samochody.

Przypominamy aby nie stawiać swoich pojazdów pod drzewami ani w ich sąsiedztwie. Należy również zabezpieczyć wszystkie przedmioty na balkonach i tarasach.

środa, 31 sierpnia 2016 23:02

Podsumowanie wakacji przez opolskich policjantów

Napisane przez

Wakacje dobiegają końca, a opolscy policjanci wstępnie podsumowali dwa miesiące letniego wypoczynku. Oprócz spotkań z młodzieżą na koloniach i półkoloniach, policjanci dbali też o bezpieczeństwo na kąpieliskach. Tylko w lipcu i sierpniu, na terenie województwa, funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość ponad 76 000 kierowców. W naszym regionie doszło w tym czasie do 163 wypadków, w których zginęło 17 osób.

Tuż przed wakacjami opolscy policjanci wspólnie z TVP Opole przygotowali specjalny spot przestrzegający i przypominający o tym, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo. Przemawiający do wyobraźni materiał zwracał uwagę na to, czego nie należy robić podczas wakacyjnego wypoczynku.

Funkcjonariusze spotykali się z dziećmi i młodzieżą na półkoloniach i koloniach przypominając im o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. Nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń z udziałem nieletnich, co nie oznacza jednak, że nie było ich w ogóle.

W nocy z 25 na 26 lipca, 16-latek z powiatu krapkowickiego, pod nieobecność rodziców postanowił „pożyczyć” stojący w garażu samochód. Gdy jeździł po okolicy, natknął się na policyjny patrol. Funkcjonariusze widząc tor jazdy auta chcieli sprawdzić stan trzeźwości kierowcy. Kiedy dali mu sygnał do zatrzymania, ten przyspieszył i zaczął uciekać. Po chwili uderzył w przydrożny hydrant. Okazało się, że chłopak miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Z objawami zatrucia trafił do szpitala.

Zdarzenie to pokazuje, jak ważne jest poświęcanie uwagi dzieciom i nastolatkom zwłaszcza w czasie wakacji.

Często to właśnie nadmiar wolnego czasu pozwala im eksperymentować. Mając wiedzę z kim się spotykają, gdzie chodzą i co robią możemy zapobiec wielu niebezpiecznym dla młodych ludzi sytuacjom. 

Funkcjonariusze z Sezonowych Ogniw Wodnych w powiecie nyskim i opolskim dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na największych kąpieliskach w naszym regionie.

Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i terenowe radiowozy codziennie patrolowali plaże i akweny wodne. Nasze apele, akcje informacyjne i prewencyjne działania w tym obszarze były bardzo duże.

Podczas wakacji 2016 na terenie Opolszczyzny utonęły 3 osoby, w 2015 roku - 7. Policjanci z nyskiego oraz turawskiego ogniwa wodnego na ponad kilkadziesiąt skontrolowanych sterników, zatrzymali jednego, który pływał łodzią motorową, mając blisko promil alkoholu w organizmie.

Policyjni wodniacy ratowali także ludzkie życie. W lipcu na Jeziorze Otmuchowskim wspólnie z ratownikami WOPR uratowali dwóch żeglarzy, których łódka na skutek silnego podmuchu wiatru wywróciła się na środku jeziora. Kilka tygodni wcześniej ratowali mężczyzn, którzy płynęli rowerem wodnym.

Wraz z końcem wakacji, z uwagi na duże natężenie ruchu na głównych trasach regionu, funkcjonariusze drogówki sprawdzali prędkość z jaką poruszają się kierujący oraz ich stan trzeźwości. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy został objęty opolski odcinek autostrady A4, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń popełnianych również przez kierowców ciężarówek. Policjanci kontrolowali również miejsca, w których wyprzedzanie przez samochody ciężarowe jest niedozwolone.

Niestety pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach.

Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość.

Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 163 wypadkach drogowych zginęło 17 osób, a 192 odniosły obrażenia (w tym 18 osób, które nie ukończyły 18 lat).

W ubiegłym roku w 70 wypadkach 11 osób straciło życie, a 86 zostało rannych. Sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest między innymi eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników.

Podczas ubiegłych wakacji funkcjonariusze na naszych drogach zatrzymali 457 nietrzeźwych - w tym roku 585.

Tylko w lipcu i sierpniu policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 76 000 kierowców.czwartek, 04 sierpnia 2016 13:53

Strażacy OSP nie są pozostawieni sami sobie

Napisał

Kilka dni temu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Ożarowa Mazowieckiego brała udział w zdarzeniu drogowym, podczas którego jeden z ratowników skaleczył się i mogło dojść do zakażenia.

Po tym zdarzeniu, w którym brał udział strażak z OSP Ożarów Mazowiecki postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają procedury i w jaki sposób postępować.

W razie wystąpienia kontaktu materiału biologicznego poszkodowanego ze skórą lub błonami śluzowymi ratownika stosuje się „Ramową procedurę postępowania profilaktycznego w sytuacji ekspozycji na czynnik biologiczny, w tym wirus HIV, HCV, HBC”.

Na początku warto podkreślić, że w procedurze opracowanej przez Departament Zdrowia MSWiA z 2011 roku nie ma słowa o podziale ratowników na PSP, OSP czy PRM. W procedurze zawsze jest mowa o ratowniku (oraz osobach poszkodowanych).

Ramowa procedura podzielona jest na dwie części: potencjalnego narażenia bez kontaktu materiału biologicznego poszkodowanego ze skórą lub błonami śluzowymi ratownika (np. plama krwi na ubraniu ratownika) i potwierdzone lub podejrzenie narażenia z kontaktem materiału biologicznego poszkodowanego ze skórą lub błonami śluzowymi ratownika. Przybliżymy Wam oba punkty.

Jeśli doszło do np. plamy krwi na ubraniu ratownika lub jego obuwiu należy:

 1. Zmyć plamę krwi w rękawiczkach ochronnych za pomocą gazika nasączonego płynem dezynfekcyjnym.

 2. Gaziki zabezpieczamy w worku foliowym.

 3. Unikamy kontaktu przemytego miejsca ze skórą (szczególnie uszkodzoną skórą).

 4. Po powrocie do jednostki należy ubranie wyprać, a buty kilkukrotnie zdezynfekować.

 5. W razie konieczności kontaktujemy się z lekarzem dyżurnym Szpitala Wojewódzkiego – Oddział Chorób Zakaźnych w celu oceny ryzyka zakażenia – kontakt jedynie w uzasadnionych przypadkach narażenia i kontaktu z materiałem.

 6. Odnotowujemy zdarzenie w książce (np. podziału bojowego lub książce naczelnika, pracy).

W przypadku potwierdzonego lub podejrzewanego narażenia kontaktu materiału biologicznego poszkodowanego ze skórą lub błonami śluzowymi ratownika, należy:

 1. Natychmiast (na ile to możliwe) usuń z rany ostre przedmioty (np. igła, szkło, metal).

 2. Jeżeli rana jest na ręce to zdejmij rękawiczkę ochronną i uwidocznij miejsce zranienia a w innym przypadku ściągnij lub rozetnij ubranie.

 3. Usuń mechanicznie z rany, materiał potencjalnie zakaźny (np. fragmenty tkanek, krew) za pomocą jałowych gazików.

 4. Nie hamuj krwawienia z rany lub w razie konieczności spróbuj wycisnąć maksymalnie dużą ilość krwi.

 5. Wykonaj dezynfekcję skóry w okolicy miejsca zranienia w wykorzystaniem preparatu dezynfekcyjnego i poprzez przemywanie przez okres około 30 sekund.

 6. Przemywaj okolice miejsca zranienia letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (np. mydła) przez około 3-5 minut.

 7. Spłucz obficie wodą bieżącą.

 8. Załóż na ranę jałowy opatrunek.

 9. Zgłoś dowódcy działań fakt kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym.

 10. Niezwłocznie udaj się do izby przyjęć Szpitala Wojewódzkiego w Opolu przy ulicy Katowickiej na Oddział Zakaźny w celu określenia przez lekarza dyżurnego dalszego postępowania.

 11. Zdarzenie należy opisać w dokumentacji – informacja ze zdarzenia, karta udzielonej kpp, meldunek o wypadku.

W przypadku kontaktu materiału biologicznego z jamą ustną lub oczami, to należy je obficie przemywać bieżącą wodą przez około 3-5 minut a następnie niezwłocznie udać się do izby przyjęć Szpitala Wojewódzkiego w Opolu przy ulicy Katowickiej na Oddział Zakaźny w celu określenia przez lekarza dyżurnego dalszego postępowania.

W oddziale zakaźnym ratownik przechodzi badania, a jeżeli zaistnieje konieczność, poddawany jest odpowiedniemu leczeniu. Co jednak z kosztami za badania i leczenie?

- Jeżeli ratownik posiada ubezpieczenie zdrowotne to nie poniesie on żadnych kosztów – przekazuje nam pani Katarzyna Sałek z Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Szpital rozliczy koszty w ramach osobnych umów podpisanych w związku z takimi zdarzeniami.

Ratownicy jednak muszą zawsze pamiętać o istniejącym zagrożeniu narażenia się na kontakt z krwią czy też innymi materiałami biologicznymi osób poszkodowanych. Odpowiednia ochrona ratownika jest już połową sukcesu.

W piątek około południa przez stolicę województwa opolskiego oraz resztę województwa przeszła burza z intensywnymi opadami deszczu.

Przez bardzo duży opad deszczu, większość studzienek nie nadążała z odprowadzeniem wody.

Strażacy interweniują przy zalanych obiektach użytkowych oraz mieszkalnych. Podczas burzy dochodziło również do złamań konarów, przewracania drzew oraz słupów energetycznych.

Burze oraz intensywne opady deszczu mogą nam towarzyszyć do końca dnia.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu