Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (443)

poniedziałek, 19 grudnia 2016 16:05

Szkolenie pierwszej pomocy dla seniorów [film]

Napisane przez

Jak udzielać pierwszej pomocy? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia? Jak wezwać pomoc?

To pytania na które odpowiedziano podczas dwudniowego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mąkoszycach (gm. Lubsza) oraz firmę szkoleniowo-ratowniczą Wojnarowski z Różyny (gm. Lewin Brzeski) w dniach 13-14 grudnia br. w Ośrodku Szkoleniowym Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach.

Dobra współpraca Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach z Oddziałem Okręgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu i Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego doprowadziła do realizacji projektu, dzięki któremu przedstawiciele wszystkich oddziałów Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z województwa opolskiego mogli nauczyć się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Opolska organizacja PZERiI zrzeszona w 17 oddziałach rejonowych liczy obecnie około 18 tysięcy członków, chcących aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz realizujących w swej działalności statutowej zadania na rzecz niesienia pomocy ludziom niepełnosprawnym oraz seniorom, którzy znajdują się niejednokrotnie w trudnej sytuacji materialnej. Gośćmi szkolenia byli Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Barbara Kamińska, doradca marszałka województwa opolskiego.

Na potrzeby spotkania szkoleniowego OSP Mąkoszyce, firma Wojnarowski oraz Samorząd Województwa Opolskiego zrealizowały film promocyjny, w którym przedstawione zostały scenki obrazujące, jak łatwo i prosto można udzielać pierwszej pomocy. Cały materiał nagrany został w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu. Premiera filmu odbyła się podczas szkolenia w Niwkach, a sam film został ciepło przyjęty. Ponadto opracowana została karta "ABC pierwszej pomocy". Ulotka wielkości karty kredytowej bez problemu mieszcząca się w portfelu, zawierała najważniejsze informacje związane z udzielaniem i wzywaniem pomocy. - Wydrukowaliśmy około 20 tys. sztuk takich wspaniałych ściąg dotyczących udzielania pierwszej pomocy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Warto wiedzieć, bo wiedza i informacja ratują nam życie - mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Karty trafiły do członków PZERiI z całego regionu. Zdanie w całości zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON.

Szkolenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Członkowie opolskiego PZERiI bardzo aktywnie włączyli się w dyskusję w trakcie spotkania, a w części warsztatowej pod czujnym okiem kwalifikowanych ratowników z OSP Mąkoszyce chętnie ćwiczyli na specjalnie do tego celu przygotowanych fantomach. - Jest to niewątpliwie jedno z ciekawszych spotkań wśród naszych szkoleń, które wspólnie z firmą Wojnarowski przeprowadziliśmy, chociażby ze względu na osoby, z którymi mieliśmy przyjemność się spotkać i zapoznać - dodaje Damian Resiak, prezes OSP Mąkoszyce.

Ochotnicza Straż Pożarna z Mąkoszyc posiada sporą kadrę zawodowych ratowników medycznych i strażaków przeszkolonych w kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Jednostka OSP współpracuje z firmą szkoleniowo-ratowniczą Wojnarowski, która wspiera strażaków z Mąkoszyc podczas takich przedsięwzięć dodatkowym sprzętem ratowniczo-szkoleniowym.

piątek, 16 grudnia 2016 01:34

15 nowych samochodów dla OSP

Napisane przez

Opolski Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił przetarg na dostawę piętnastu nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego.

Projekt pod nazwą „Zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP woj. opolskiego” odbywa się przy udziale środków unijnych pochodzących z RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 11 994 570,30 zł a wkład jaki muszą ponieść beneficjenci to 8 396 199,21 zł.  

Postępowanie ofertowe trwa do 18.01.2017 roku. Wtedy to zostanie wyłoniony wykonawca projektu. Samochody mają zostać dostarczone do końca czerwca 2017 roku.

Samochody mają zostać wyposażone miedzy innymi w : stały napęd 4x4, silnik o mocy minimum 285 KM spełniający normę Euro6, maksymalna wysokość pojazdu 3200mm, sześcioosobową kabinę w układzie 1+1+4, oświetlenie ostrzegawcze w technologii LED, mocowania na 4 sztuki aparatów powietrznych w kabinie, zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300 litrów, minimalną wydajność autopompy 2400l/min, działko wodno-pianowe, system ogrzewania autopompy, maszt oświetleniowy wykonany w technologii LED, wyciągarkę o maksymalnej sile uciągu minimum 50 kN,

Pojazdy zostaną częściowo wyposażone. Dostawca ma wyposażyć samochód miedzy innymi w taki sprzęt jak: agregat prądotwórczy o mocy min. 3 kVA, piła spalinowa do drewna, miernik wielogazowy, kurtyny wodne, zestawy do neutralizacji olejów czy torba PSP R1.

Głównym kryterium przy wyborze oferty stanowić będzie zaoferowana cena (60% wagi). Pozostałe (40% wagi) będą stanowiły parametry techniczne pojazdów zaoferowanych przez dostawców.  Punktowane zostaną następujące parametry techniczne:

- moc silnika (za każde pełne 25 kW powyżej 210 kW – 15 pkt)

- wysokość pojazdu (za każde pełne 50mm poniżej 3200mm – 10 pkt)

- wydajność autopompy przy ciśnieniu 0,8 MPa (za każde dodatkowe 300 dm3/min – 10 kpt) - minimalny prześwit pojazdu (za każde pełne 50mm powyżej 230mm 5 pkt)

- autopompa wyposażona w kanały grzewcze z ogrzewaniem z układu chłodzenia silnika (autopompa bez kanałów grzewczych – 0 pkt, wyposażona w kanały grzewcze - 10 pkt)

Samochody mają trafić w przyszłym roku do jednostek:

- OSP Opole - Gosławice

- OSP Gorzów Śląski

- OSP Grobniki

- OSP Dąbrowa

- OSP Leśnica

- OSP Bogacica

- OSP Głogówek

- OSP Jarnołtówek

- OSP Łany

- OSP Większyce

- OSP Tarnów Opolski

- OSP Osowiec

- OSP Lewin Brzeski

- OSP Lipki

- OSP Łowkowice

niedziela, 11 grudnia 2016 22:11

Wietrzna niedziela w województwie opolskim

Napisał

Na drugą część niedzieli 11 grudnia przewidziano silne wiatry. Prognozy się spełniły.

Do godziny 18 straż pożarna odnotowała 23 zdarzenia związane z silnym wiatrem.

Jak przekazuje Dyżurny Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, większość zdarzeń dotyczyła usuwania powalonych drzew i konarów, które tarasowały szlaki komunikacyjne. Strażacy odnotowali również interwencje związane z zerwanymi liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie krapkowickim (6) oraz opolskim i głubczyckim (po 5 zdarzeń).

Dwie drużyny reprezentowały Opolszczyznę w VIII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2016".

W tym roku nasze drużyny zajęły bardzo wysokie lokaty.

W klasyfikacji Ochotniczych Straży Pożarnych, trzecie miejsce zajęła OSP w Zalesiu Śląskim w składzie: Krzysztof Golly, Krzysztof Strużyna i Dawid Mehlich a dziewiątą lokatę jednostka z OSP w Polskiej Cerekwi.

W klasyfikacji generalnej OSP Zalesie Śląskie zajęło 11 miejsce a OSP Polska Cerekiew zajęła 21 lokatę.

Trzyosobowe drużyny w pełnym bojowym uzbrojeniu strażackim (ubranie specjalne, buty bojowe, hełm, rękawice, aparat ochrony dróg oddechowych oraz latarka) musiały zmierzyć się z szybem Daniłowicza, który ma wysokość 110 metrów, liczy 650 schodów i 90 podestów.

Gratulujemy zdobytych lokat i wytrwałości przy starcie w zawodach.

W piątek 9 grudnia 2016 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyła się uroczystość.

Z rąk Sekretarza Stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego, bryg.mgr inż. Maciej Zając odebrał dokument powierzający mu pełnienie obowiązków zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

Bryg. Maciej Zając rozpoczął służbę w ochronie przeciwpożarowej w 1985 roku. Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu ukończył w 1987 roku a studia inżynierskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w 1997 roku. Tytuł magistra pożarnictwa uzyskał w 2007 roku również w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Następnie w 2009 roku ukończył studia podyplomowe na wydziale inżynierii środowiska i energetyki Politechniki Śląskiej.

Od 1987 roku kolejno zajmował stanowiska instruktora, starszego instruktora i oficera w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Kłodzku. W 1994 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie był starszym inspektorem a następnie od 1997 roku oficerem i od 1999 naczelnikiem wydziału. W 2005 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Krapkowicach, gdzie komendant powiatowy powierzył mu stanowisko zastępcy dowódcy w jednostce ratowniczo-gaśniczej PSP w Krapkowicach. Z dniem 2 maja br. mł. bryg. Maciej Zając decyzją Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu został powołany na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Opolu a 11 listopada br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji awansował go na stopień brygadiera.

Na podstawie psp.opole.pl

niedziela, 04 grudnia 2016 21:32

Dwie osoby odnaleziono po weekendowych poszukiwaniach

Napisał

Dwie osoby zaginione zostały odnalezione przez służby ratownicze w ciągu minionych dwóch dni.

Pierwsze poszukiwania zostały rozpoczęte w piątkowy wieczór w miejscowości Kałków w powiecie nyskim.

Policja poprosiła służby o pomoc w poszukiwaniach mężczyzny, mieszkańca miejscowości Kałków.

O godzinie 19 na miejsce zadysponowano zespół poszukiwawczy WOO, czyli Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Lipki i Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Suchy Bór.

Po godzinie 21:20 jeden z zespołów z SPR OSP Suchy Bór i ICE Nysa odnalazł poszukiwanego. Mężczyzna był cały i zdrowy.

Do kolejnych poszukiwań doszło w sobotę po godzinie 21:20 w miejscowości Boboluszki w powiecie głubczyckim. Jeden z pensjonariuszy DPSu nie wrócił, więc rozpoczęto poszukiwania mężczyzny. Na miejsce do akcji ruszyła policja, JRG w Głubczycach oraz lokalne jednostki OSP.

Tuż przed godziną 23 do działań zadysponowano Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Suchy Bór.

W niedzielę przed godziną 2 jedna z lokalnych jednostek OSP odnalazła poszukiwanego mężczyznę. Zziębnięty i przemoczony trafił do DPS. Na szczęście jego życiu nic nie zagraża.

Łącznie w obu poszukiwaniach wzięło udział 28 zastępów w sile 100 policjantów i strażaków.

Od piątku 2 grudnia od północy do godziny 6:00 rano opolska straż pożarna odnotowała 65 zdarzeń związanych z silnym wiatrem.

W głównej mierze, interwencje związane ze skutkami silnego wiatru i opadów deszczu, dotyczyły powalonych drzew i złamanych konarów tarasujących drogę.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatu nyskiego (13), prudnickiego (9) i brzeskiego (8).

Do najpoważniejszego zdarzenia minionej nocy doszło w powiecie namysłowskim gdzie silny wiatr zerwał metalowy dach z budynku gospodarczego a następnie uderzył konstrukcją w stojący na podwórku autobus. Strażacy zabezpieczyli uszkodzony dach plandeką oraz usunęli dach w bezpieczne miejsce.

W Nysie na zaparkowany samochód przewróciło się drzewo. Straty spowodowane tym zdarzeniem oszacowano na kwotę 3 tysięcy złotych.

W Łosiowie kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo, które przewróciło się tuż przed maską samochodu. Nikomu nic się nie stało.

W Kruszynie (powiat brzeski) kierowca samochodu osobowego, chcąc uniknąć najechania na konar drzewa leżący na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Kierowca doznał urazu nogi.

czwartek, 01 grudnia 2016 23:04

Trudne warunki na opolskich drogach

Napisał

Z trudnymi i bardzo trudnymi warunkami na drogach musieli się liczyć kierowcy w dniu 1 grudnia.
Od kilkunastu godzin padał śnieg, który stopniowo przeszedł w padający deszcz.

Temperatura dodatnia, spowodowała, że na drogach pojawiło się błoto pośniegowe a warunki stały się trudne.

Na drodze krajowej nr 45 koło Kuniowa do rowu wjechał ciągnik siodłowy z naczepą. Do podobnego zdarzenia doszło w powiecie strzeleckim nieopodal miejscowości Ujazd.

W obu przypadkach nie było osób poszkodowanych, a kierowcy podróżujący w tamtych miejscach musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu na czas wyciągania pojazdów na jezdnię.

Do obu zdarzeń doszło w czwartek rano.

środa, 30 listopada 2016 13:50

Otwarcie bazy HEMS w Opolu

Napisane przez

W środę o godzinie 10 w Polskiej Nowej Wsi odbyło się otwarcie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz inauguracja dyżuru załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego.

W otwarciu brali udział miedzy innymi przedstawiciele: Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Ministerstwa Zdrowia, Dyrekcji LPR, Urzędu Gminy Komprachcice, KW PSP w Opolu, KM PSP w Opolu, KWP w Opolu, Zarządzania Kryzysowego oraz Aeroklub Opolski.

Od godziny 10 helikopter pełni dyżur w tymczasowej bazie w której znajduję się zaplecze socjalne na bazie kontenerów oraz namiotu służącego jako hangar dla helikoptera. W obecnym miejscu baza stała ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku.

W nowej bazie obecnie znajduje się śmigłowiec SP-DXC Airbus Helicopters H135P3. Koszt zakupu maszyny to kwota około 28 mln złotych. Województwo opolskie na ten cel przeznaczyło kwotę 6 milionów złotych a koszt rocznego utrzymania bazy sięga 3 milionów.

Nasze województwo było jedynym województwem w kraju które nie posiadało własnego helikoptera. Dotychczas interwencje realizowały załogi z Wrocławia i Gliwic.

’’Ratownik 23’’ pod takim kryptonimem będzie latał opolski HEMS. W Opolu załoga będzie pełnić dyżur od wschodu do zachodu słońca nie wcześniej jak od godziny 7 i nie później niż do godziny 20.

piątek, 25 listopada 2016 19:39

3 500 opasek odblaskowych trafiło do mieszkańców Opolszczyzny

Napisane przez

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci ruchu drogowego rozdawali dzisiaj mieszkańcom regionu odblaski.

To kolejna akcja policjantów ruchu drogowego, mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Tym razem w działania włączył się opolski WORD, który przekazał 3 500 odblaskowych opasek. Dzięki odblaskom piesi i rowerzyści będą bardziej widoczni na drodze.

Szybko zapadający zmrok, mgła i śliska nawierzchnia, to warunki które stawiają przed kierowcami oraz niechronionymi uczestnikami ruchu wysokie wymagania.

Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienie, policjanci na Opolszczyźnie angażują się w szereg działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Te działania związane są również z promowaniem używania odblasków, także wśród seniorów. Ich noszenie nie jest niczym wstydliwym, a może uratować życie.

Kierowca widzi w nocy pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości 30 - 40 metrów. To często zbyt mało, żeby zareagować. Gdy pieszy ma na sobie odblaski ta odległość wzrasta nawet trzykrotnie. To daje szanse kierowcy na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego, czy rowerzysty.

Istotne jest także umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Odblask powinien znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Od dwóch lat przepisy nakładają na pieszych i rowerzystów obowiązek noszenia odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym.

Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźmy się nosić odblasków, nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.


Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu