Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (449)

Trzy jednostki OSP z województwa opolskiego zostały nominowane w konkursie „FLORIANY 2017”.

Do pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych zostało zgłoszonych blisko 375 prospołecznych inicjatyw z całej Polski. Kapituła Konkursu, w której zasiadają wybitni przedstawiciele dziedzin i środowisk nawiązujących do kategorii konkursowych wyłoniła grupę 54 nominowanych organizacji w 12 kategoriach.

Z Opolszczyzny wpłynęło 14 zgłoszeń. Wśród nominowanych do „FLORIANÓW 2017” są 3 prospołeczne inicjatywy: OSP Mąkoszyce (pow. brzeski) w kategorii: „Aktywizowanie seniorów i współpraca pokoleń”, OSP Miejsce Odrzańskie (pow. kędzierzyńsko-kozielski) w kategorii: „Poprawa bezpieczeństwa”, OSP Pludry (pow. oleski) w kategorii: „Kultura i tradycja”.

Pomysłodawcą i organizatorem corocznego Konkursu FLORIANY jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, a w jego imieniu miesięcznik „Strażak”.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach I. edycji Ogólnopolskiego Konkursu FLORIANY wyłonieni zostaną podczas Gali Finałowej połączonej z uroczystymi obchodami Ogólnopolskiego Dnia Strażaka, która odbędzie się 4 maja 2017 r. w Karolinie, siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach.

Z końcem marca podsumowano ogólnopolską akcję oddawania krwi pn. „spoKREWnieni służbą”.

W województwie opolskim krew oddały 334 osoby co dało łącznie wynik 150,3 litrów .

Najwięcej osób oddało krew w Kędzierzynie-Koźlu.

Wśród krwiodawców było 105 strażaków PSP i OSP, którzy łącznie oddali 47,25 litrów krwi.

Od początku IV kwartału tego roku do jednostek OSP w KSRG trafi nowy sprzęt w ramach innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w pożarnictwie.

Wg nowego programu ministerialnego oraz Komendy Głównej PSP i Związku OSP do kilku jednostek z każdego powiatu mają trafić nowe bezzałogowe statki powietrzne wraz z przeszkoleniem dwóch pilotów.

Drony mają być wyposażone w kamerę termowizyjną oraz sprzęt do pomiaru stężeń około 40 szkodliwych substancji.

Program ma być odpowiedzią na polskie problemy z zanieczyszczonym powietrzem i wszechobecnym smogiem podczas sezonu zimowego.

Dzięki sporej dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska będzie można wprowadzić program w życie.

Jednostki OSP, które otrzymają sprzęt będą miały za zadanie codzienne monitorowanie części powiatu, który zostanie im wyznaczony. Ale to oczywiście druhowie będą mogli sprzętu użyć np. do działań poszukiwawczych, wykrywania pożarów, monitorowania stanu wałów, itd.

-----------------------[AKTUALIZACJA]

Oczywiście, artykuł jest primaprillisowym żartem ;)

niedziela, 19 marca 2017 18:06

"SpoKREWnieni służbą" na Opolszczyźnie

Napisał

W piątek 17 marca od godziny 10 do 14 na placu Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu przy ulicy Oleskiej, mundurowi zorganizowali akcję honorowego oddania krwi pn „SpoKREWnieni służbą”.

W zbiórce oprócz mundurowych udział wzięli także przedstawiciele urzędu wojewódzkiego oraz mieszkańcy Opola – przekazuje asp. Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Na miejscu nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Jarosława Kalety, który jako jeden z pierwszych oddał krew oraz Z-cy Komendanta Wojewódzkiej PSP w Opolu bryg. Macieja Zająca. Celem akcji było propagowanie idei niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Przy krwiobusie policjanci oraz strażacy zaprezentowali swój sprzęt, którego używają w codziennej służbie.

W Opolu zebrano blisko 12 litrów krwi.

W ten sam dzień identyczna akcję przeprowadzono w Strzelcach Opolskich, gdzie zebrano blisko 20 litrów z czego sami mundurowi zebrali około 12 litrów krwi.

Na terenie województwa opolskiego strażacy odnotowali kilkadziesiąt interwencji związanych z połamanymi drzewami, konarami oraz uszkodzonymi dachami obiektów.

Najwięcej zdarzeń związanych z uszkodzonymi budynkami odnotowano w Warłowie w powiecie oleskim. Silny wiatr w tej miejscowości uszkodził kilkanaście budynków zarówno mieszkalnych jak również gospodarczych czy inwentarskich.

W sąsiednich Szemrowicach uszkodzone zostały dwa budynki a w Zębowicach jeden.

Strażacy pracujący pod Dobrodzieniem, w pierwszej fazie skupiają się na przykryciu uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych aby następnie rozpocząć zabezpieczanie pozostałych obiektów.

Wiatr był na tyle silny, że w kilku miejscach w Warłowie wyrwał i całkowicie zniszczył blaszane garaże, w których zaparkowane były pojazdy. Na szczęście w zdarzeniach tych nikt nie ucierpiał. W miejscowościach brakuje prądu, ponieważ "latające" dachy niszczyły również linie energetyczne.

W Warłowie pracują dwa podnośniki strażackie z Olesna i Strzelec Opolskich oraz drabina prywatnego przedsiębiorcy.

Nie wiadomo kiedy strażacy zakończą zabezpieczanie budynków.

W dniach 14-17 marca 2017 roku w Augustowie przeprowadzono XXXIV Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Tenisie Stołowym.

Do zawodów przystąpiło 15 reprezentacji, natomiast w turnieju indywidualnym wystąpiło 58 zawodników.

Honorowym patronem mistrzostw był Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojciech Walulik Burmistrz Augustowa.

Organizatorami mistrzostw byli: Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP, Komendant Powiatowy PSP w Augustowie oraz Podlaskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu „STRAŻAK”.

Opolska drużyna zajęła IV lokatę. Najlepszy zawodnik z Opolszczyzny w turnieju indywidualnym zajął 4 miejsce – Tomasz Wdowik a kolejny zajął 8 miejsce – Grzegorz Duda.

Gratulujemy zajętych lokat.

Ponad 50 interwencji odnotowała opolska straż pożarna minionej doby, wszystkie związane z silnym wiatrem.

Do samego południa odnotowano 30 wyjazdów, a na godzinę 14:00 odnotowano ich 51 i zapewne nie jest to liczba ostateczna. Silne podmuchy wiatru zgodnie z zapowiedziami IMGW występować będą na Opolszczyźnie do późnych godzin wieczornych, co z pewnością wpłynie na statystykę wyjazdów.

Poniżej kilka większych interwencji z ostatniej doby:

  1. na DW405 na trasie Niemodlin – Korfantów, na wysokości miejscowości Włostowa kierujący oplem vivaro stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Straty finansowe szacuje się na około 25 000 złotych.

  2. W miejscowości Turawa na jeden z budynków rekreacyjnych spadło drzewo i uszkodziło poszycie dachowe. Straty szacuje się na około 1000 złotych.

  3. W Nysie złamana gałąź spadając uderzyła przechodnia powodując lekkie obrażenia głowy, któremu pomocy udzielił zespół ratownictwa medycznego

  4. w Kędzierzynie – Koźlu naderwana została papa stanowiąca pokrycie dachu jednego z budynków mieszkalnych

  5. w miejscowości Byczyna (pow. kluczborski) wiatr uszkodził opierzenie budynku Urzędu miasta.

Pozostałe odnotowane interwencje dotyczyły w głównej mierze powalonych na drogę drzew, bez strat materialnych i osób poszkodowanych.


sobota, 18 lutego 2017 00:53

Roztopy i podtopienia na Opolszczyźnie

Napisał

Zmarznięta ziemia, dodatnie temperatury i padający deszcz – to wszystko przyczyniło się do wielu interwencji związanych z podtopionymi polami, drogami oraz posesjami.

Strażacy kilkanaście razy byli wzywani w wiele rejonów Opolszczyzny do podtopień.

Pomiędzy Ujazdem a Niezdrowicami strażacy przepompowywali wodę z zalanej drogi powiatowej do Kanału Gliwickiego. Na czas działań ruch w miejscu zdarzenia musiał być wstrzymany.

W Dąbrówce spływająca woda z pól spowodowała nieprzejezdność drogi oraz podtopienia posesji. Do podobnych interwencji doszło w Leśnicy przy ulicy Stawowej i w Zakrzowie.

Przy tak gwałtownych skokach temperatur możemy spodziewać się jeszcze większych ilości interwencji związanych z roztopami.

czwartek, 16 lutego 2017 14:27

Zaginął Przemysław Przednikowski

Napisał

Policjanci z  Komisariatu II Policji w Opolu poszukują zaginionego Przemysława Przednikowskiego z Falmirowic.

Funkcjonariusze ustalili, że zaginiony widziany był ostatni raz 7 lutego 2017 roku, około godz. 06:50 w Opolu na przystanku autobusowym przy ul. Mieszka I. Mężczyzna do chwili obecnej nie powrócił do domu i nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Przemysław Przednikowski
s. Konstantego Jadwigi
ur. 12 grudnia 1971 r.
zamieszkały Falmirowice ul. Wiejska

Rysopis: wzrost 180 cm, waga 80 kg, szczupła budowa ciała, włosy ciemne – krótkie, twarz pociągła, oczy brązowe, uszy normalne przylegające, nos prosty, uzębienie – brak górnej jedynki.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Przemysława Przednikowskiego, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem II Policji w Opolu tel. 77 422 26 25 bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 997 lub 112 z telefonów komórkowych.

sobota, 11 lutego 2017 15:34

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Napisane przez

11 lutego, w całej Europie, obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W Opolu na co dzień pracuje 35 operatorów numer ratunkowego 112. Na każdej zmianie dyżur pełni 7 osób które, czuwają nad funkcjonowaniem numeru 112 i przekazują informacje o zdarzeniach do służb ratunkowych. Praca operatora numeru 112 nie jest łatwą pracą. Jest obciążona sporym stresem, albowiem to w dużej mierze od nich zależy jak szybko i sprawnie na miejsce zdarzenia dotrą służby ratunkowe. Dlatego warto przypomnieć sobie zasady korzystania z numeru 112 i nie tylko:

Pod numer 112 należy dzwonić w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest pomoc służb ratunkowych takich jak:  pogotowie, policja, straż pożarna, np. w razie wypadku, pożaru, napaści, włamania. Przede wszystkim w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie dokładnie zidentyfikować rodzaju zagrożenia, gdy nie jesteśmy zdecydowani, którą służbę ratowniczą mamy zaalarmować lub nie pamiętamy innych numerów alarmowych. Jeśli jednak sytuacja ewidentnie wymaga pomocy lekarskiej, lepiej będzie zadzwonić bezpośrednio pod numer pogotowia ratunkowego ze względu na skrócenie czasu reakcji tych służb oraz możliwość bezpośredniego dopytania o stan rannego, czynności życiowe itp. informacje mogące pozwolić jadącym do rannego szybciej rozpocząć udzielanie pomocy.

Nie wolno dzwonić pod numer 112 w celu uzyskiwania jakichkolwiek informacji - nie wolno blokować linii w sprawach nie wymagających interwencji służb, zarówno numeru 112 jak i pozostałych numerów.

Używać numeru 112 można w każdym kraju Unii Europejskiej.

Dzwonić pod numer 112 można z telefonu stacjonarnego, w tym z budki telefonicznej, lub z telefonu komórkowego, bez konieczności odblokowania klawiatury, także z telefonu komórkowego bez karty SIM oraz takiego, który wyczerpał limit doładowania finansowego.

Połączenie z numerem 112 zawsze jest bezpłatne.

Będąc w Polsce oczywiście najlepiej używać języka polskiego, ale w innych krajach osoby obsługujące numer 112 znają języki obce. Jeśli nie będzie możliwości dokonania zgłoszenia w języku polskim, należy używać innego języka, który znamy zaczynając od najbardziej popularnych, a więc przede wszystkim język angielski.

Dokonując zgłoszenia należy podać następujące informacje:

• gdzie miało miejsce zdarzenie - dokładny adres, nazwę obiektu,

• rodzaj zagrożenia - pożar, wypadek, inne,

• swoje nazwisko i numer telefonu z którego się dzwoni.

Należy odpowiadać na zadawane przez operatora pytania.

Należy wykonywać polecenia lub instrukcje przekazywane przez operatora.

Jeśli sytuacja nagle się pogorszy, należy ponownie poinformować o tym operatora numeru 112.

Nawet w sytuacji dużego nieszczęścia - należy starać się zachować spokój i podać informacje o wypadku sprawnie i rzetelnie.

Po dokonaniu zgłoszenia nie wolno odkładać słuchawki aż do czasu uzyskania potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Po zakończonym połączeniu nie powinno się blokować numeru telefonu, z którego wykonano zgłoszenie - na wypadek gdyby operator próbował skontaktować się ponownie z osobą, która dokonała zgłoszenia.

Nie wolno zgłaszać fałszywych informacji. W takich sytuacjach wyciągane są konsekwencje karne w stosunku do osób podających nieprawdziwe informacje. Jest to możliwe, ponieważ połączenia z numerem 112 posiadają możliwość pełnej identyfikacji rozmówcy: numeru telefonu, adresu, danych właściciela telefonu. Dodatkowo należy mieć świadomość, że bezmyślne blokowanie numeru alarmowego może doprowadzić do tragedii uniemożliwiając uzyskanie połączenia osobie potrzebującej.

Jeśli numer 112 wybrany został przez pomyłkę - nie wolno się rozłączać bez poinformowania operatora, że to pomyłka i nic się nie stało. Jeśli taka informacja nie zostanie podana - nastąpi lokalizowanie osoby dzwoniącej i sprawdzanie czy nie potrzebuje pomocy.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu