Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (428)

piątek, 16 grudnia 2016 01:34

15 nowych samochodów dla OSP

Napisane przez

Opolski Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił przetarg na dostawę piętnastu nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego.

Projekt pod nazwą „Zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP woj. opolskiego” odbywa się przy udziale środków unijnych pochodzących z RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 11 994 570,30 zł a wkład jaki muszą ponieść beneficjenci to 8 396 199,21 zł.  

Postępowanie ofertowe trwa do 18.01.2017 roku. Wtedy to zostanie wyłoniony wykonawca projektu. Samochody mają zostać dostarczone do końca czerwca 2017 roku.

Samochody mają zostać wyposażone miedzy innymi w : stały napęd 4x4, silnik o mocy minimum 285 KM spełniający normę Euro6, maksymalna wysokość pojazdu 3200mm, sześcioosobową kabinę w układzie 1+1+4, oświetlenie ostrzegawcze w technologii LED, mocowania na 4 sztuki aparatów powietrznych w kabinie, zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300 litrów, minimalną wydajność autopompy 2400l/min, działko wodno-pianowe, system ogrzewania autopompy, maszt oświetleniowy wykonany w technologii LED, wyciągarkę o maksymalnej sile uciągu minimum 50 kN,

Pojazdy zostaną częściowo wyposażone. Dostawca ma wyposażyć samochód miedzy innymi w taki sprzęt jak: agregat prądotwórczy o mocy min. 3 kVA, piła spalinowa do drewna, miernik wielogazowy, kurtyny wodne, zestawy do neutralizacji olejów czy torba PSP R1.

Głównym kryterium przy wyborze oferty stanowić będzie zaoferowana cena (60% wagi). Pozostałe (40% wagi) będą stanowiły parametry techniczne pojazdów zaoferowanych przez dostawców.  Punktowane zostaną następujące parametry techniczne:

- moc silnika (za każde pełne 25 kW powyżej 210 kW – 15 pkt)

- wysokość pojazdu (za każde pełne 50mm poniżej 3200mm – 10 pkt)

- wydajność autopompy przy ciśnieniu 0,8 MPa (za każde dodatkowe 300 dm3/min – 10 kpt) - minimalny prześwit pojazdu (za każde pełne 50mm powyżej 230mm 5 pkt)

- autopompa wyposażona w kanały grzewcze z ogrzewaniem z układu chłodzenia silnika (autopompa bez kanałów grzewczych – 0 pkt, wyposażona w kanały grzewcze - 10 pkt)

Samochody mają trafić w przyszłym roku do jednostek:

- OSP Opole - Gosławice

- OSP Gorzów Śląski

- OSP Grobniki

- OSP Dąbrowa

- OSP Leśnica

- OSP Bogacica

- OSP Głogówek

- OSP Jarnołtówek

- OSP Łany

- OSP Większyce

- OSP Tarnów Opolski

- OSP Osowiec

- OSP Lewin Brzeski

- OSP Lipki

- OSP Łowkowice

niedziela, 11 grudnia 2016 22:11

Wietrzna niedziela w województwie opolskim

Napisał

Na drugą część niedzieli 11 grudnia przewidziano silne wiatry. Prognozy się spełniły.

Do godziny 18 straż pożarna odnotowała 23 zdarzenia związane z silnym wiatrem.

Jak przekazuje Dyżurny Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, większość zdarzeń dotyczyła usuwania powalonych drzew i konarów, które tarasowały szlaki komunikacyjne. Strażacy odnotowali również interwencje związane z zerwanymi liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie krapkowickim (6) oraz opolskim i głubczyckim (po 5 zdarzeń).

Dwie drużyny reprezentowały Opolszczyznę w VIII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2016".

W tym roku nasze drużyny zajęły bardzo wysokie lokaty.

W klasyfikacji Ochotniczych Straży Pożarnych, trzecie miejsce zajęła OSP w Zalesiu Śląskim w składzie: Krzysztof Golly, Krzysztof Strużyna i Dawid Mehlich a dziewiątą lokatę jednostka z OSP w Polskiej Cerekwi.

W klasyfikacji generalnej OSP Zalesie Śląskie zajęło 11 miejsce a OSP Polska Cerekiew zajęła 21 lokatę.

Trzyosobowe drużyny w pełnym bojowym uzbrojeniu strażackim (ubranie specjalne, buty bojowe, hełm, rękawice, aparat ochrony dróg oddechowych oraz latarka) musiały zmierzyć się z szybem Daniłowicza, który ma wysokość 110 metrów, liczy 650 schodów i 90 podestów.

Gratulujemy zdobytych lokat i wytrwałości przy starcie w zawodach.

W piątek 9 grudnia 2016 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyła się uroczystość.

Z rąk Sekretarza Stanu MSWiA Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego, bryg.mgr inż. Maciej Zając odebrał dokument powierzający mu pełnienie obowiązków zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

Bryg. Maciej Zając rozpoczął służbę w ochronie przeciwpożarowej w 1985 roku. Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu ukończył w 1987 roku a studia inżynierskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w 1997 roku. Tytuł magistra pożarnictwa uzyskał w 2007 roku również w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Następnie w 2009 roku ukończył studia podyplomowe na wydziale inżynierii środowiska i energetyki Politechniki Śląskiej.

Od 1987 roku kolejno zajmował stanowiska instruktora, starszego instruktora i oficera w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Kłodzku. W 1994 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie był starszym inspektorem a następnie od 1997 roku oficerem i od 1999 naczelnikiem wydziału. W 2005 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Krapkowicach, gdzie komendant powiatowy powierzył mu stanowisko zastępcy dowódcy w jednostce ratowniczo-gaśniczej PSP w Krapkowicach. Z dniem 2 maja br. mł. bryg. Maciej Zając decyzją Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu został powołany na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Opolu a 11 listopada br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji awansował go na stopień brygadiera.

Na podstawie psp.opole.pl

niedziela, 04 grudnia 2016 21:32

Dwie osoby odnaleziono po weekendowych poszukiwaniach

Napisał

Dwie osoby zaginione zostały odnalezione przez służby ratownicze w ciągu minionych dwóch dni.

Pierwsze poszukiwania zostały rozpoczęte w piątkowy wieczór w miejscowości Kałków w powiecie nyskim.

Policja poprosiła służby o pomoc w poszukiwaniach mężczyzny, mieszkańca miejscowości Kałków.

O godzinie 19 na miejsce zadysponowano zespół poszukiwawczy WOO, czyli Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Lipki i Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Suchy Bór.

Po godzinie 21:20 jeden z zespołów z SPR OSP Suchy Bór i ICE Nysa odnalazł poszukiwanego. Mężczyzna był cały i zdrowy.

Do kolejnych poszukiwań doszło w sobotę po godzinie 21:20 w miejscowości Boboluszki w powiecie głubczyckim. Jeden z pensjonariuszy DPSu nie wrócił, więc rozpoczęto poszukiwania mężczyzny. Na miejsce do akcji ruszyła policja, JRG w Głubczycach oraz lokalne jednostki OSP.

Tuż przed godziną 23 do działań zadysponowano Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Suchy Bór.

W niedzielę przed godziną 2 jedna z lokalnych jednostek OSP odnalazła poszukiwanego mężczyznę. Zziębnięty i przemoczony trafił do DPS. Na szczęście jego życiu nic nie zagraża.

Łącznie w obu poszukiwaniach wzięło udział 28 zastępów w sile 100 policjantów i strażaków.

Od piątku 2 grudnia od północy do godziny 6:00 rano opolska straż pożarna odnotowała 65 zdarzeń związanych z silnym wiatrem.

W głównej mierze, interwencje związane ze skutkami silnego wiatru i opadów deszczu, dotyczyły powalonych drzew i złamanych konarów tarasujących drogę.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatu nyskiego (13), prudnickiego (9) i brzeskiego (8).

Do najpoważniejszego zdarzenia minionej nocy doszło w powiecie namysłowskim gdzie silny wiatr zerwał metalowy dach z budynku gospodarczego a następnie uderzył konstrukcją w stojący na podwórku autobus. Strażacy zabezpieczyli uszkodzony dach plandeką oraz usunęli dach w bezpieczne miejsce.

W Nysie na zaparkowany samochód przewróciło się drzewo. Straty spowodowane tym zdarzeniem oszacowano na kwotę 3 tysięcy złotych.

W Łosiowie kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo, które przewróciło się tuż przed maską samochodu. Nikomu nic się nie stało.

W Kruszynie (powiat brzeski) kierowca samochodu osobowego, chcąc uniknąć najechania na konar drzewa leżący na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Kierowca doznał urazu nogi.

czwartek, 01 grudnia 2016 23:04

Trudne warunki na opolskich drogach

Napisał

Z trudnymi i bardzo trudnymi warunkami na drogach musieli się liczyć kierowcy w dniu 1 grudnia.
Od kilkunastu godzin padał śnieg, który stopniowo przeszedł w padający deszcz.

Temperatura dodatnia, spowodowała, że na drogach pojawiło się błoto pośniegowe a warunki stały się trudne.

Na drodze krajowej nr 45 koło Kuniowa do rowu wjechał ciągnik siodłowy z naczepą. Do podobnego zdarzenia doszło w powiecie strzeleckim nieopodal miejscowości Ujazd.

W obu przypadkach nie było osób poszkodowanych, a kierowcy podróżujący w tamtych miejscach musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu na czas wyciągania pojazdów na jezdnię.

Do obu zdarzeń doszło w czwartek rano.

środa, 30 listopada 2016 13:50

Otwarcie bazy HEMS w Opolu

Napisane przez

W środę o godzinie 10 w Polskiej Nowej Wsi odbyło się otwarcie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz inauguracja dyżuru załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego.

W otwarciu brali udział miedzy innymi przedstawiciele: Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Ministerstwa Zdrowia, Dyrekcji LPR, Urzędu Gminy Komprachcice, KW PSP w Opolu, KM PSP w Opolu, KWP w Opolu, Zarządzania Kryzysowego oraz Aeroklub Opolski.

Od godziny 10 helikopter pełni dyżur w tymczasowej bazie w której znajduję się zaplecze socjalne na bazie kontenerów oraz namiotu służącego jako hangar dla helikoptera. W obecnym miejscu baza stała ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku.

W nowej bazie obecnie znajduje się śmigłowiec SP-DXC Airbus Helicopters H135P3. Koszt zakupu maszyny to kwota około 28 mln złotych. Województwo opolskie na ten cel przeznaczyło kwotę 6 milionów złotych a koszt rocznego utrzymania bazy sięga 3 milionów.

Nasze województwo było jedynym województwem w kraju które nie posiadało własnego helikoptera. Dotychczas interwencje realizowały załogi z Wrocławia i Gliwic.

’’Ratownik 23’’ pod takim kryptonimem będzie latał opolski HEMS. W Opolu załoga będzie pełnić dyżur od wschodu do zachodu słońca nie wcześniej jak od godziny 7 i nie później niż do godziny 20.

piątek, 25 listopada 2016 19:39

3 500 opasek odblaskowych trafiło do mieszkańców Opolszczyzny

Napisane przez

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci ruchu drogowego rozdawali dzisiaj mieszkańcom regionu odblaski.

To kolejna akcja policjantów ruchu drogowego, mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Tym razem w działania włączył się opolski WORD, który przekazał 3 500 odblaskowych opasek. Dzięki odblaskom piesi i rowerzyści będą bardziej widoczni na drodze.

Szybko zapadający zmrok, mgła i śliska nawierzchnia, to warunki które stawiają przed kierowcami oraz niechronionymi uczestnikami ruchu wysokie wymagania.

Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienie, policjanci na Opolszczyźnie angażują się w szereg działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Te działania związane są również z promowaniem używania odblasków, także wśród seniorów. Ich noszenie nie jest niczym wstydliwym, a może uratować życie.

Kierowca widzi w nocy pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości 30 - 40 metrów. To często zbyt mało, żeby zareagować. Gdy pieszy ma na sobie odblaski ta odległość wzrasta nawet trzykrotnie. To daje szanse kierowcy na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego, czy rowerzysty.

Istotne jest także umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Odblask powinien znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Od dwóch lat przepisy nakładają na pieszych i rowerzystów obowiązek noszenia odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym.

Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźmy się nosić odblasków, nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.


Dwadzieścia trzy razy wyjeżdżali w piątek strażacy z województwa opolskiego do usuwania skutków silnego wiatru.

Interwencje mundurowych dotyczyły głównie połamanych konarów i gałęzi oraz połamanych drzew tarasujących drogę.

W miejscowości Grocholub w powiecie krapkowickim silny wiatr zerwał pokrycie dachu z budynku gospodarczego, na szczęście nikt nie został ranny w tym zdarzeniu – przekazuje st.kpt. Łukasz Kantor z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

W wyniku silnego wiatru na Opolszczyźnie nikt nie odniósł obrażeń.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu