Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (420)

piątek, 25 listopada 2016 19:39

3 500 opasek odblaskowych trafiło do mieszkańców Opolszczyzny

Napisane przez

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci ruchu drogowego rozdawali dzisiaj mieszkańcom regionu odblaski.

To kolejna akcja policjantów ruchu drogowego, mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Tym razem w działania włączył się opolski WORD, który przekazał 3 500 odblaskowych opasek. Dzięki odblaskom piesi i rowerzyści będą bardziej widoczni na drodze.

Szybko zapadający zmrok, mgła i śliska nawierzchnia, to warunki które stawiają przed kierowcami oraz niechronionymi uczestnikami ruchu wysokie wymagania.

Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienie, policjanci na Opolszczyźnie angażują się w szereg działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Te działania związane są również z promowaniem używania odblasków, także wśród seniorów. Ich noszenie nie jest niczym wstydliwym, a może uratować życie.

Kierowca widzi w nocy pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości 30 - 40 metrów. To często zbyt mało, żeby zareagować. Gdy pieszy ma na sobie odblaski ta odległość wzrasta nawet trzykrotnie. To daje szanse kierowcy na wyhamowanie i bezpieczne ominięcie pieszego, czy rowerzysty.

Istotne jest także umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Odblask powinien znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej lub pleców.

Od dwóch lat przepisy nakładają na pieszych i rowerzystów obowiązek noszenia odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym.

Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźmy się nosić odblasków, nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.


Dwadzieścia trzy razy wyjeżdżali w piątek strażacy z województwa opolskiego do usuwania skutków silnego wiatru.

Interwencje mundurowych dotyczyły głównie połamanych konarów i gałęzi oraz połamanych drzew tarasujących drogę.

W miejscowości Grocholub w powiecie krapkowickim silny wiatr zerwał pokrycie dachu z budynku gospodarczego, na szczęście nikt nie został ranny w tym zdarzeniu – przekazuje st.kpt. Łukasz Kantor z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

W wyniku silnego wiatru na Opolszczyźnie nikt nie odniósł obrażeń.

środa, 16 listopada 2016 18:27

Na Opolszczyźnie rusza program „Cyberbezpieczny uczeń”

Napisane przez

Nieograniczony dostęp do Internetu umożliwia szybkie zdobywanie informacji, kontakty z innymi ludźmi, czy wymianę danych. Świat wirtualny może jednak kreować inną rzeczywistość i niebezpieczeństwa. „Cyberbezpieczny uczeń” to program, który ma za zadanie uchronić dzieci i młodzież przed takimi właśnie zagrożeniami.

Skala niebezpieczeństw, jakie można spotkać w Internecie jest niezwykle duża, a świadomość użytkowników o możliwych zagrożeniach - niska.

Życie towarzyskie młodych ludzi praktycznie przeniosło się już do sieci. Ci, którzy nie nie posiadają kont na portalach społecznościowych, często zostają wykluczeni z otoczenia rówieśników.

Niebezpieczeństwa, na jakie narażone są dzieci i młodzież w Internecie, w znacznej części wynikają z braku podstawowej wiedzy w zakresie obrony przed złośliwym oprogramowaniem, stronami wyłudzającymi dane, czy też celowymi działaniami przestępców.

Stąd pomysł stworzenia programu edukacyjnego „Cyberbezpieczny uczeń”, skierowanego do dzieci i młodzieży na Opolszczyźnie.

Jest to program, którego odbiorcami są także nauczyciele i rodzice. Program stworzyli policjanci z Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a więc specjaliści, którzy na co dzień tropią w sieci przestępców.

Dzisiaj w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wojewodą Opolskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Opolu oraz Kuratorem Oświaty w sprawie realizacji programu „Cyberbezpieczny uczeń” na Opolszczyźnie.

Program będzie realizowany do 2019 roku.


poniedziałek, 31 października 2016 14:23

Trwa policyjna akcja „Znicz 2016”

Napisał

Od piątku trawa policyjna akcja „Znicz 2016”. W ciągu trzech dni w naszym regionie doszło do 8 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć na miejscu, a 7 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 22 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. W tym czasie odnotowano blisko 70 kolizji drogowych.

Akcja "Znicz 2016" rozpoczęła się w już  piątek (28 października) i potrwa do 2 listopada. Ten długi, 6-dniowy weekend, jest dla policjantów bardzo pracowity. Blisko 2 tysiące funkcjonariuszy z naszego województwa bierze udział w działaniach. O bezpieczeństwo mieszkańców Opolszczyzny i przyjezdnych dba ponad 500 policjantów ruchu drogowego i ponad 1200 funkcjonariuszy prewencji i pionu kryminalnego.

Zdecydowanie większą liczbę policyjnych patroli można zobaczyć na drogach wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy. Policjanci zwracają szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają  się kierowcy, ich trzeźwość oraz stan techniczny samochodów. Praktycznie każda kontrola drogowa wiąże się również ze sprawdzeniem, czy jadący używają pasów bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Działania Policji oraz innych służb polegają także na zapewnieniu płynnego i bezpiecznego ruchu w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze informują  o możliwości dojazdu do parkingów oraz o występujących utrudnieniach w ruchu drogowym. W rejonie cmentarzy policjanci ruchu drogowego rozdają pieszym odblaski i zachęcają do ich używania. Zapadający szybko zmierzch, opady deszczu i mgły znacznie ograniczają widoczność. Dlatego tak ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Osoba nie mająca odblasku widziana jest przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Pieszego, który ma odblaski, kierowca widzi z ponad 100 metrów.

W ciągu trzech dni na terenie województwa opolskiego doszło do 8 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć. W obu przypadkach byli to piesi.

Do pierwszego zdarzania doszło 28 października tuż po godzinie 21:00 w Prudniku. Tam 64-latek jadący passatem potrącił przechodzącą przez jezdnie w miejscu niedozwolonym 67-letnią kobietę.

Natomiast 30 października kilka minut po godzinie 17.00 w Brzegu, 29-letni kierowca bmw na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 81-letnia kobietę, która w wyniku obrażeń zmarłą.

W tym czasie funkcjonariusze zatrzymali też 22 osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swojego samochodu będąc pod wpływem alkoholu. W Kędzierzynie-Koźlu świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę 23-letniemu kierowcy volkswagena. Jak się okazało mężczyzna spowodował kolizję mając blisko 2,3 promila alkoholu w organizmie. Niechlubnym rekordzista był 56-latek, zatrzyamny w Brzegu, który kierował mając ponad 3 promile alkoholu. Po zatrzymaniu obiecywał policjantom 6 000 złotych w zamian za odstąpienie od czynności. Mężczyzna został zatrzymany i oprócz zarzutu kierowania w stanie nietrzeźwości usłyszał również zarzut łapownictwa.

sobota, 22 października 2016 22:40

Nowe samochody pożarnicze już na Opolszczyźnie

Napisał

Trzy sztuki - dokładnie tyle samochodów fabrycznie nowych trafiło do jednostek OSP województwa opolskiego w roku 2016.

Pierwszy z samochodów trafił do OSP w Kuniowie. Volkswagen amarok o wartości blisko 150 tysięcy złotych zasilił flotę jednostki. OSP posiada już kilkuletniego mercedesa, ciężkiego jelcza, mercedesa oraz samochód drabinę.

Kolejny pojazd trafił do jednostki OSP Kielcza kilka dni temu. Volvo FL280 4x4 zostało zabudowane przez firmę Bocar z Korwinowa. Wartość pojazdu to blisko 740 tysięcy złotych.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy zastąpi w jednostce wysłużony pojazd mający kilkadziesiąt lat.

Ostatni samochód na teren swojego sołectwa wjechał w ubiegły piątek. Iveco eurocargo 150E28 4x4 wejdzie do służby w jednostce OSP Suchy Bór. Samochód zbudowany został przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne. Suchoborscy strażacy na swój średni samochód ratowniczo-gaśniczy wydali trochę ponad 734 tysiące złotych.

Inwestycje nie mogły by się odbyć bez dofinansowania z MSWiA, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego czy od poszczególnych gmin.

środa, 19 października 2016 21:31

Podpisano porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Napisał

21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej, Powiat Opolski i Krapkowicki, Komenda Wojewódzka PSP w Opolu, Komenda Powiatowa PSP w Krapkowicach, Komenda Miejska PSP w Opolu oraz Zarząd Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska są sygnatariuszami porozumienia „Solidarni w obliczu zagrożeń”

Sygnatariusze porozumienia „Solidarni w obliczu zagrożeń” podjęli współpracę w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców z terenu Aglomeracji Opolskiej w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń środowiskowych i cywilizacyjnych, które swym zasięgiem wykraczają poza teren jednego z Partnerów lub przewyższają jego możliwości do samodzielnego prowadzenia działań.

Do podstawowych założeń tego porozumienia należy solidarna pomoc wszystkich partnerów w sytuacji wystąpienia zagrożenia, poprawa systemu zarządzania sytuacją podczas zdarzeń ekstremalnych, udoskonalenie systemu alarmowania i ostrzegania ludności, poprawa wyposażenia w zasoby materiałowe i sprzętowe na wypadek zdarzeń ekstremalnych, poprawa infrastruktury wykorzystywanej podczas zdarzeń nadzwyczajnych, poprawa wymiany informacji podczas sytuacji kryzysowej, zintensyfikowanie edukacji mieszkańców w zakresie prawidłowego zachowania się  na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń – przekazuje oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Adam Janiuk.

We wtorek wieczorem odbyło się podpisanie porozumienia w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

Porozumienie jest unikatem na skale kraju. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

wtorek, 18 października 2016 20:54

Ćwiczenia "Solidarni 2016" - dzień pierwszy

Napisał

Od rana w powiecie opolskim i strzeleckim odbywają się Krajowe Ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego "Solidarni 2016".

W manewrach biorą udział jednostki straży pożarnej z województwa opolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego.

W dniu dzisiejszym przygotowano dla strażaków epizody z zakresu ratownictwa specjalistycznego: wysokościowego, wodno - nurkowego, technicznego, poszukiwawczo-ratowniczego i medycznego.

Ćwiczone jest również zabezpieczenia logistyczne działań, budowa obozowiska.

Przykładem takich zdarzeń są powodzie, trąby powietrzne, katastrofy budowlane, wielkoobszarowe lub skomplikowane pożary – przekazuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP.

poniedziałek, 17 października 2016 22:03

Opolanie uczestniczyli w wspólnej resuscytacji

Napisał

Dzieci z opolskich szkół, strażacy oraz wszyscy chętni wzięli udział w poniedziałkowym biciu rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji.

Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować".

Dzisiejsza akcja nie ma przypadkowej daty, ponieważ wczoraj – 16 października – obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Organizatorzy szacują, że w dzisiejszej próbie wzięło udział ponad 85 tysięcy osób. Po raz pierwszy akcję zgłoszono do Księgi Rekordu Guinnessa. Za kilka dni okaże się czy rekord z Niemiec (prawie 12 tysięcy osób jednocześnie prowadzących resuscytację) został pobity.

niedziela, 16 października 2016 20:45

Międzywojewódzkie ćwiczenia „Solidarni 2016”

Napisał

Już w tym tygodniu na terenie Opolszczyzny odbędą się międzywojewódzkie ćwiczenia straży pożarnej pn „Solidarni 2016”.

Na terenie województwa opolskiego zostaną przeprowadzone ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych.

Podczas ćwiczeń oprócz działań ratowniczych na poziomie podstawowym (podejmowanych przez lokalne jednostki) będzie kładziony duży nacisk na działania z zakresu specjalistycznego z takich dziedzin ratownictwa jak działania: wysokościowe, wodno-nurkowe, techniczne, poszukiwawczo-ratownicze czy medyczne. Strażacy oceniani będą również z budowy obozowiska czy też zabezpieczenia logistycznego.

Komenda Wojewódzka PSP zapewnia, że scenariusz ćwiczeń nie jest znany ćwiczącym aby działania podczas konkretnych epizodów odzwierciedlały realne działania. Dodatkowo strażakom scenariusz może dynamicznie się zmieniać poprzez tzw. podgrywki aby sprawdzić przygotowanie i działania podczas zmiennych sytuacji.

Całość ćwiczeń oceniać będą specjaliści z doświadczeniem w danej dziedzinie z terenu całej Polski (z wyłączeniem województwa opolskiego).

Organizatorami ćwiczeń są Komendant Główny i Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – przekazuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Udział w nich wezmą strażacy z województwa opolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, strażacy z ochotniczych straży pożarnych z województwa opolskiego oraz sprawdzony zostanie mechanizm współdziałania ze strażą pożarną z Republiki Czeskiej w ramach współpracy transgranicznej. Poza siłami straży pożarnej w ćwiczeniach zaangażowane będą samorządy, Policja, Państwowego Ratownictwo Medyczne, Lasy Państwowe oraz struktury zarządzania kryzysowego poziomu gminy, powiatu i województwa oraz specjaliści z wybranych dziedzin ratownictwa.

W ćwiczeniach weźmie udział blisko 90 pojazdów i 400. strażaków PSP, OSP i z Republiki Czeskiej. Dodatkowo w ćwiczenia zaangażowane są 82 osoby przygotowujące epizody, pozorację, podgrywki oraz oceniające ćwiczenia – dodaje bryg. Janiuk.

wtorek, 04 października 2016 21:44

Silny wiatr powodem wielu strażackich interwencji

Napisał

We wtorek od rana strażacy województwa opolskiego mają pełne ręce roboty. A to wszystko w związku z silnym wiatrem.

Do strażaków z Opolszczyzny wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru.

Większość zdarzeń dotyczyło połamanych konarów blokujących drogi i chodniki oraz przewróconych drzewach. Tuż przy granicy województwa opolskiego doszło do przewrócenia się przyczepy w trakcie jazdy. W Wołczynie drzewo spadło na samochody.

Przypominamy aby nie stawiać swoich pojazdów pod drzewami ani w ich sąsiedztwie. Należy również zabezpieczyć wszystkie przedmioty na balkonach i tarasach.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu