Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (443)

Ponad 50 interwencji odnotowała opolska straż pożarna minionej doby, wszystkie związane z silnym wiatrem.

Do samego południa odnotowano 30 wyjazdów, a na godzinę 14:00 odnotowano ich 51 i zapewne nie jest to liczba ostateczna. Silne podmuchy wiatru zgodnie z zapowiedziami IMGW występować będą na Opolszczyźnie do późnych godzin wieczornych, co z pewnością wpłynie na statystykę wyjazdów.

Poniżej kilka większych interwencji z ostatniej doby:

 1. na DW405 na trasie Niemodlin – Korfantów, na wysokości miejscowości Włostowa kierujący oplem vivaro stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Straty finansowe szacuje się na około 25 000 złotych.

 2. W miejscowości Turawa na jeden z budynków rekreacyjnych spadło drzewo i uszkodziło poszycie dachowe. Straty szacuje się na około 1000 złotych.

 3. W Nysie złamana gałąź spadając uderzyła przechodnia powodując lekkie obrażenia głowy, któremu pomocy udzielił zespół ratownictwa medycznego

 4. w Kędzierzynie – Koźlu naderwana została papa stanowiąca pokrycie dachu jednego z budynków mieszkalnych

 5. w miejscowości Byczyna (pow. kluczborski) wiatr uszkodził opierzenie budynku Urzędu miasta.

Pozostałe odnotowane interwencje dotyczyły w głównej mierze powalonych na drogę drzew, bez strat materialnych i osób poszkodowanych.


sobota, 18 lutego 2017 00:53

Roztopy i podtopienia na Opolszczyźnie

Napisał

Zmarznięta ziemia, dodatnie temperatury i padający deszcz – to wszystko przyczyniło się do wielu interwencji związanych z podtopionymi polami, drogami oraz posesjami.

Strażacy kilkanaście razy byli wzywani w wiele rejonów Opolszczyzny do podtopień.

Pomiędzy Ujazdem a Niezdrowicami strażacy przepompowywali wodę z zalanej drogi powiatowej do Kanału Gliwickiego. Na czas działań ruch w miejscu zdarzenia musiał być wstrzymany.

W Dąbrówce spływająca woda z pól spowodowała nieprzejezdność drogi oraz podtopienia posesji. Do podobnych interwencji doszło w Leśnicy przy ulicy Stawowej i w Zakrzowie.

Przy tak gwałtownych skokach temperatur możemy spodziewać się jeszcze większych ilości interwencji związanych z roztopami.

czwartek, 16 lutego 2017 14:27

Zaginął Przemysław Przednikowski

Napisał

Policjanci z  Komisariatu II Policji w Opolu poszukują zaginionego Przemysława Przednikowskiego z Falmirowic.

Funkcjonariusze ustalili, że zaginiony widziany był ostatni raz 7 lutego 2017 roku, około godz. 06:50 w Opolu na przystanku autobusowym przy ul. Mieszka I. Mężczyzna do chwili obecnej nie powrócił do domu i nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Przemysław Przednikowski
s. Konstantego Jadwigi
ur. 12 grudnia 1971 r.
zamieszkały Falmirowice ul. Wiejska

Rysopis: wzrost 180 cm, waga 80 kg, szczupła budowa ciała, włosy ciemne – krótkie, twarz pociągła, oczy brązowe, uszy normalne przylegające, nos prosty, uzębienie – brak górnej jedynki.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Przemysława Przednikowskiego, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komisariatem II Policji w Opolu tel. 77 422 26 25 bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 997 lub 112 z telefonów komórkowych.

sobota, 11 lutego 2017 15:34

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Napisane przez

11 lutego, w całej Europie, obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W Opolu na co dzień pracuje 35 operatorów numer ratunkowego 112. Na każdej zmianie dyżur pełni 7 osób które, czuwają nad funkcjonowaniem numeru 112 i przekazują informacje o zdarzeniach do służb ratunkowych. Praca operatora numeru 112 nie jest łatwą pracą. Jest obciążona sporym stresem, albowiem to w dużej mierze od nich zależy jak szybko i sprawnie na miejsce zdarzenia dotrą służby ratunkowe. Dlatego warto przypomnieć sobie zasady korzystania z numeru 112 i nie tylko:

Pod numer 112 należy dzwonić w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest pomoc służb ratunkowych takich jak:  pogotowie, policja, straż pożarna, np. w razie wypadku, pożaru, napaści, włamania. Przede wszystkim w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie dokładnie zidentyfikować rodzaju zagrożenia, gdy nie jesteśmy zdecydowani, którą służbę ratowniczą mamy zaalarmować lub nie pamiętamy innych numerów alarmowych. Jeśli jednak sytuacja ewidentnie wymaga pomocy lekarskiej, lepiej będzie zadzwonić bezpośrednio pod numer pogotowia ratunkowego ze względu na skrócenie czasu reakcji tych służb oraz możliwość bezpośredniego dopytania o stan rannego, czynności życiowe itp. informacje mogące pozwolić jadącym do rannego szybciej rozpocząć udzielanie pomocy.

Nie wolno dzwonić pod numer 112 w celu uzyskiwania jakichkolwiek informacji - nie wolno blokować linii w sprawach nie wymagających interwencji służb, zarówno numeru 112 jak i pozostałych numerów.

Używać numeru 112 można w każdym kraju Unii Europejskiej.

Dzwonić pod numer 112 można z telefonu stacjonarnego, w tym z budki telefonicznej, lub z telefonu komórkowego, bez konieczności odblokowania klawiatury, także z telefonu komórkowego bez karty SIM oraz takiego, który wyczerpał limit doładowania finansowego.

Połączenie z numerem 112 zawsze jest bezpłatne.

Będąc w Polsce oczywiście najlepiej używać języka polskiego, ale w innych krajach osoby obsługujące numer 112 znają języki obce. Jeśli nie będzie możliwości dokonania zgłoszenia w języku polskim, należy używać innego języka, który znamy zaczynając od najbardziej popularnych, a więc przede wszystkim język angielski.

Dokonując zgłoszenia należy podać następujące informacje:

• gdzie miało miejsce zdarzenie - dokładny adres, nazwę obiektu,

• rodzaj zagrożenia - pożar, wypadek, inne,

• swoje nazwisko i numer telefonu z którego się dzwoni.

Należy odpowiadać na zadawane przez operatora pytania.

Należy wykonywać polecenia lub instrukcje przekazywane przez operatora.

Jeśli sytuacja nagle się pogorszy, należy ponownie poinformować o tym operatora numeru 112.

Nawet w sytuacji dużego nieszczęścia - należy starać się zachować spokój i podać informacje o wypadku sprawnie i rzetelnie.

Po dokonaniu zgłoszenia nie wolno odkładać słuchawki aż do czasu uzyskania potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Po zakończonym połączeniu nie powinno się blokować numeru telefonu, z którego wykonano zgłoszenie - na wypadek gdyby operator próbował skontaktować się ponownie z osobą, która dokonała zgłoszenia.

Nie wolno zgłaszać fałszywych informacji. W takich sytuacjach wyciągane są konsekwencje karne w stosunku do osób podających nieprawdziwe informacje. Jest to możliwe, ponieważ połączenia z numerem 112 posiadają możliwość pełnej identyfikacji rozmówcy: numeru telefonu, adresu, danych właściciela telefonu. Dodatkowo należy mieć świadomość, że bezmyślne blokowanie numeru alarmowego może doprowadzić do tragedii uniemożliwiając uzyskanie połączenia osobie potrzebującej.

Jeśli numer 112 wybrany został przez pomyłkę - nie wolno się rozłączać bez poinformowania operatora, że to pomyłka i nic się nie stało. Jeśli taka informacja nie zostanie podana - nastąpi lokalizowanie osoby dzwoniącej i sprawdzanie czy nie potrzebuje pomocy.

poniedziałek, 06 lutego 2017 15:34

Narada roczna kadry kierowniczej PSP

Napisał

W poniedziałek 6 lutego przed południem w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu odbyła się narada roczna kadry kierowniczej straży pożarnej Opolszczyzny.

W spotkaniu brali udział Dyrektorzy z Komendy Głównej, Wojewoda Opolski, Komendant Wojewódzki oraz jego zastępcy, naczelnicy wydziałów, Komendant Miejski, Komendanci Powiatowi, dowódcy JRG oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Podczas prezentacji pokazano wydatki, inwestycje oraz zakupy w 2016 roku oraz przedstawiono założenia działań na 2017 rok.

Do najważniejszych inwestycji w PSP należy zaliczyć adaptację części budynku strażnicy w Prudniku na potrzeby magazynowe oraz suszarnię węży oraz kolejny etap termomodernizacji obiektów KP PSP w Nysie.

W ubiegłym roku zakupiono kilka przyczep oraz dwa samochody ratowniczo-gaśnicze dla jednostek PSP w województwie opolskim.

Wawrzaszek ISS z Bielska Białej to firma, która w przetargu na dostarczenie nowych samochodów pożarniczych dla strażaków z Opolszczyzny, została wybrana z najkorzystniejszą ofertą.

Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Opolskiego ogłosił przetarg na dostawę piętnastu fabrycznie nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP w województwie opolskim. Nowe samochody mają trafić do jednostek OSP w: Opolu-Gosławicach, Osowcu, Tarnowie Opolskim, Gorzowie Śląskim, Leśnicy, Lipkach, Grobnikach, Dąbrowie, Bogacicy, Głogówku, Jarnołtówku, Łanach, Większycach, Łowkowicach i Lewinie Brzeskim.

Firma Wawrzaszek ISS zdobyła maksymalną ilość 100 punktów. Kolejna firma zdobyła 94,77 punktów (Szczęśniak) oraz 87,35 punktów (Stolarczyk).

Wartość całego przedsięwzięcia to blisko 12 milionów złotych.

Samochody mają zostać dostarczone do dnia 30 czerwca 2017 roku i będą najprawdopodobniej wykonane na podwoziu Scania P360.

poniedziałek, 16 stycznia 2017 13:27

Rekordowy WOŚP na Opolszczyźnie - a to jeszcze nie koniec

Napisał

Rekord, rekord, rekord to słowa, które od kilku godzin pojawiają się w informacjach od sztabów WOŚP na Opolszczyźnie.

W Prudniku zebrano 37 342,62 złotych a w Strzelcach Opolskich - 82 343 zł. Sztab w Praszce zameldował 43 700 złotych a w Radłowie 9001 i jak sztabowcy zapowiadają, że to jeszcze nie wszystko podliczone.

Po wstępnych wyliczeniach w Kędzierzynie-Koźlu zebrano 54 300 złotych, a do tego dojdą jeszcze wpływy z aukcji.

W Opolu pobito rekord z roku poprzedniego i to sporo. Kwota policzona w nocy to blisko 350 tysięcy złotych a w roku ubiegłym niecałe 240 tysięcy złotych.

Wiele sztabów prowadzi jeszcze aukcje charytatywne więc zebrane kwoty będą się powiększać.

poniedziałek, 16 stycznia 2017 12:58

Ostatnie pożegnanie nadbrygadiera Seńczuka

Napisał

W czwartek 12 stycznia na cmentarzu komunalnym w Tychach przy ul. Cmentarnej rodzina, znajomi oraz brać strażacka pożegnała nadbrygadiera w st. spocz. Jerzego Seńczuka byłego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Nadbrygadier Jerzy Seńczuk urodził się 30 października 1944 r. w Zaleszczykach na Kresach Wschodnich. Służbę w pożarnictwie rozpoczął 3 marca 1961 r. w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej Rafinerii Nafty Trzebinia na stanowisku pomocnika przodownika roty, gdzie był zatrudniony do 31 sierpnia 1962 r. Od 1 września 1962 r. do 31 maja 1975 r. pełnił służbę w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach, zajmując stanowiska od dowódcy sekcji do jej komendanta. W roku 1967 ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, uzyskując kwalifikacje oficera Korpusu Technicznego Pożarnictwa. W dniu 1 czerwca 1975 r. podjął służbę w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Katowicach na stanowisku kierownika Służby Prewencji. Podnosząc swoje kwalifikacje ukończył w 1973 r. studia wyższe na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Mechanicznym - uzyskując tytuł inżyniera mechanika a w roku 1979 studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Z dniem 15 października 1981 r. został mianowany na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnych w Katowicach. Na wniosek Komendanta Głównego Straży Pożarnych płk poż. inż. Jerzy Seńczuk został z dniem 1 lipca 1989 r. mianowany przez wojewodę opolskiego Kazimierza Dzierżana na stanowisko komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnych w Opolu. Po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej z dniem 15 czerwca 1992 r. został powołany przez ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego na stanowisko komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Za szczególne osiągnięcia w służbie został 25 sierpnia 1997 r. awansowany na stopień nadbrygadiera.

W okresie kierowania opolską strażą pożarna do najważniejszych działań nadbryg. Seńczuka należy zaliczyć:

 • - organizowanie zawodowej straży – Państwowej Straży Pożarnej oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
 • - budowę strażnic w Brzegu i Prudniku,

 • - informatyzacja i oraz modernizacja łączności w jednostkach PSP województwa opolskiego,

 • - wyposażanie jednostek ratowniczo-gaśniczych w nowoczesny sprzęt,

 • - intensyfikację szkoleń strażaków PSP i OSP w zakresie potrzeb krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego,

 • - opracowanie (jako pierwsi w kraju) wojewódzkiego planu ratowniczego,

 • - walkę z dwoma żywiołami tj. ogniem - podczas pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 r. oraz wody - podczas powodzi w 1997 r.

W okresie służby kierował wieloma skomplikowanymi akcjami ratowniczo-gaśniczymi a podejmowane decyzje przyczyniły się do uratowania życia, zdrowia i mienia zagrożonych ludzi.

Za osiągnięcia służbowe komendant był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.

Na podstawie psp.opole.pl

niedziela, 15 stycznia 2017 10:51

WOŚP na Opolszczyźnie wystartował

Napisał

W niedzielę 15 stycznia punktualnie o 9:00 rozpoczęło się wielkie granie.

Sztaby w całej Polsce rozpoczęły wysyłanie wolontariuszy z puszkami aby kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Opolu tradycyjnie dzień finału rozpoczął się wspólnym zdjęciem wolontariuszy.

Jeśli macie zdjęcia związane z WOŚP na Opolszczyźnie podeślijcie na naszego facebookowy profil lub na naszego maila.

środa, 04 stycznia 2017 23:55

Opolskie ma 28 nowych policjantów

Napisane przez

 Kolejni adepci policyjnego fachu wstąpili dziś w szeregi opolskiej Policji. Rotę ślubowania na sztandar złożyło 28 nowo przyjętych policjantów.

W sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, odbyła się ważna uroczystość dla 28 młodych adeptów, którzy wstąpili w szeregi Policji.

Nowi policjanci odebrali akty ślubowania z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Jarosława Kalety w obecności kadry kierowniczej komendy oraz rodzin świeżo przyjętych do służby policjantów.

Najbliższe 6 miesięcy policjanci spędzą w szkole policyjne, gdzie zdobędą niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Tam również będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Po powrocie zostaną wyznaczenie do pełnienia służby w jednostkach na terenie całej Opolszczyzny.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu