Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (428)

środa, 16 grudnia 2015 14:29

Zaginiony Piotr Długosz z Kotorza Małego

Napisał

Policjanci z Opola poszukują zaginionego Piotra Długosza z Kotorza Małego. Mężczyzna w dniach 18-19 marca 2015 roku wyjechał ze swojego domu zielonym volkswagenem polo i do chwili obecnej nie powrócił.

Osoby, które cokolwiek wiedzą na temat miejsca pobytu zaginionego, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Opolu numer tel. 77 422 25 71, bądź z najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju tel. 997 lub 112.

Zaginiony Piotr Długosz ma 182 cm wzrostu jest szczupłej budowy ciała, szatyn, twarz szczupła, oczy niebieskie, uszy przylegające, brak 4 zębów w górnej szczęce.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Piotra Długosza, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Miejską Policji w Opolu tel. 77 422 25 71, bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 997 lub 112 z telefonów komórkowych.

poniedziałek, 14 grudnia 2015 00:03

Osiemnaście interwencji związanych z silnym wiatrem

Napisał

Osiemnaście zdarzeń minionego dnia odnotowali strażacy w województwie opolskim.

W związku z silnymi podmuchami wiatru, strażacy na Opolszczyźnie interweniowali przede wszystkim w usunięciu powalonych drzew, zerwanych reklam czy też uszkodzonych opierzeń dachów i bloków.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie oleskim (4), nyskim (3) i opolskim (3).

Nie odnotowano osób poszkodowanych.

W działaniach udział wzięły 23 jednostki straży pożarnej w sile 100 strażaków.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji szczególnie wyróżniający się funkcjonariusze Policji i pozostałych służb mundurowych podległych MSWiA niższego szczebla otrzymają specjalne nagrody pieniężne w kwocie 2,5 tys. zł każda.

Nagrody otrzymają mundurowi, którzy m.in. wykazali się ponadprzeciętną odwagą lub poza służbą przyczynili się do kreowania jej pozytywnego wizerunku.

Decyzja ministra to pokłosie zapowiedzi wiceministra Jarosława Zielińskiego z 27 listopada, który to poinformował, że nagrody zostaną przyznane funkcjonariuszom niższego szczebla do końca roku. Mają one trafić szczególnie do tych, którzy nie pełnią funkcji kierowniczych.

- Chcemy dać sygnał, że dobrą, pełną poświęcenia służbę, zwłaszcza tę, która jest wykonywana najbliżej zdarzeń i  jest niebezpieczna,  będziemy nagradzać – mówił w zeszłym tygodniu Sekretarz Stanu MSWiA.

Komendanci Główni Policji, PSP, SG oraz Szef BOR zostali zobowiązani do przekazania Ministerstwu do 14 grudnia  imiennej listy funkcjonariuszy proponowanych do wyróżnienia nagrodami. Nowością jest, że wśród propozycji mogą znaleźć się także wnioski złożone przez samorządy terytorialne, grupy obywateli lub organizacje pozarządowe.

Na podstawie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

wtorek, 01 grudnia 2015 11:27

Mocno wiało i nadal wiać będzie

Napisał

W poniedziałek przez województwo opolskie, podobnie jak również przez inne części kraju przewinął się front z silnym wiatrem oraz opadami deszczu.

Na Opolszczyźnie, strażacy odnotowali 28 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. W większości było to powalone drzewa oraz połamane konary drzew zalegające na drogach i chodnikach.

W zdarzeniach nikt nie odniósł obrażeń.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie brzeskim (7) i kluczborskim (7).

Na wtorek synoptycy przewidują silny wiatr z możliwymi opadami deszczu co najmniej do wieczora.

Uważajcie na drogach oraz nie parkujcie pod drzewami.

sobota, 21 listopada 2015 12:27

Celnicy wśród 9 osób z zarzutami korupcyjnymi

Napisał

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wspólnie z funkcjonariuszami Referatu Wewnętrznego Izby Celnej w Opolu oraz Wydziałem V Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu, 18 listopada br. przeprowadzili działania na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego.

W wyniku tych czynności zatrzymano 9 osób w wieku 35-65 lat. Są one podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz o szereg przestępstw korupcyjnych.

Informację o tym, że w jednym z oddziałów celnych na Opolszczyźnie, może dochodzić do nieprawidłowości związanych z odprawami towarów z Norwegii, policjanci otrzymali w kwietniu 2014 roku. Funkcjonariusze weszli we współpracę z Referatem  Wewnętrznym Izby Celnej w Opolu oraz Prokuraturą Okręgową w Opolu.

Policjanci ustalili, że proceder miał polegać na otwieraniu skrzyń i wyjmowaniu części towaru przez jedną z firm jeszcze przed odprawą celną. W sprawę zamieszani są celnicy z Nysy i Opola. Jeden z nich w zamian za swoją pomoc miał otrzymywać korzyści majątkowe.

Wobec 3 zatrzymanych osób prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Opolu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Pozostali zostali objęci dozorem policyjnym oraz poręczeniami majątkowymi. Za przyjmowanie łapówki może grozić kara nawet do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

51 interwencji związanych z silnym wiatrem mieli strażacy województwa opolskiego w minioną środę.

Najwięcej zdarzeń związanych było z powalonymi drzewami oraz konarami.

Do najgroźniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Nowy Wachów oraz Rudziczka. W pierwszym przypadku, na samochód ciężarowy spadł konar drzewa a w drugim na samochód osobowy w trakcie jazdy, przewróciło się drzewo. W obu przypadkach nikomu nic się nie stało.

Najwięcej interwencji, bo aż 19, było w powiecie opolskim. Do siedmiu zdarzeń wyjeżdżali strażacy z powiatu namysłowskiego.

W samym mieście Opolu, strażacy usuwali między innymi przewrócone drzewa na placu Wolności, ulicy Barlickiego, Lipowej i Wrocławskiej.

Niestety prognozy na dzisiejszy dzień nie są optymistyczne. W czwartek pogoda ma być podobna do środy.

Pod koniec stycznia 2013 roku na łamach naszego serwisu z radością informowaliśmy o odbytym benefisie z okazji 90 rocznicy urodzin pułkownika. Dzisiaj z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 10 listopada 2015 roku zmarł wielki strażak i zasłużony oficer pożarnictwa pułkownik w stanie spoczynku Zdzisław Filingier.

Pułkownik działał w harcerstwie, walczył w Szarych Szeregach, Armii Krajowej, 20 lat był Prezesem Aeroklubu Opolskiego, poza tym był żeglarzem, płetwonurkiem, członkiem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Czerwonego Krzyża, członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, wchodził w skład kapituły Medalu Honorowego im. Józefa Tuliszkowskiego.

Zdzisław Filingier cieszył się ogromnym szacunkiem w środowisku strażaków, wojskowych, kombatantów. Życiorys Pana pułkownika jest tak bogaty, że mógłby nim obdarować co najmniej kilka osób. Zawsze jednak, jak można słyszeć w wielu wspominkach, był życzliwym człowiekiem i inicjatorem wielu nowoczesnych rozwiązań.

W 2012 roku z ręki Komendanta Głównego PSP, gen.brygadiera Wiesława Leśniakiewicza otrzymał nominację honorowego członka Klubu Generalskiego.

Bryg. w st. spocz. Jan Boćwiński w biografii Zdzisława Filingiera w jednym zdaniu pięknie podsumował działalność pułkownika: „Za Pana życiowe dokonania, za to, że mogliśmy czasami w nich uczestniczyć, za naukę jaką od Pana czerpaliśmy oraz za niedościgniony wzór ofiarności w służbie i postaw życiowych.”

Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP w Opolu, msza święta i uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 listopada (piątek) o godz. 12:00 w kościele parafialnym Św. Michała Archanioła w Opolu ul. Domańskiego 4. Po mszy św. nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku na cmentarzu przy ul. Cmentarnej 20 w Opolu (Półwieś).

Więcej informacji oraz zdjęć na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Blisko 327 milionów złotych to suma pozyskanych i przeznaczonych pieniędzy na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej w kraju.

Przez Komendy PSP z całej Polski realizowane były dwa projekty „Wsparcie techniczne ratownictwa ekologicznego i chemicznego” oraz „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”.

W związku z realizowanymi projektami unijnymi, dla województwa opolskiego udało się pozyskać ponad 17 milionów złotych  na zakup samochodów oraz sprzętu niezbędnego dla strażaków.

W dniu dzisiejszym na placu przy amfiteatrze Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbyło się podsumowanie tych realizacji, gdzie można było na własne oczy ujrzeć ile sprzętu udało się zakupić w ramach tych projektów.

Na zdjęciach przedstawiamy część z tych zakupów.

Listę wszystkich zakupów można zobaczyć tutaj: psp.opole.pl

Więcej zdjęć w spęcjalnej galerii 

czwartek, 15 października 2015 20:47

Pierwsze certyfikowane psy ratownicze w województwie opolskim

Napisał

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie opolskim coraz częściej swoje umiejętności oraz doświadczenie rozbudowują do działań specjalistycznych.

Warto w tym miejscu przytoczyć dwie jednostki OSP z województwa opolskiego, które działania poszukiwawczo-ratownicze podnoszą do poziomu specjalistycznego. OSP Suchy Bór oraz OSP Lipki stale rozwijają się, aby jeszcze sprawniej prowadzić działania poszukiwawcze.

Na początku września jednostka OSP Suchy Bór zakupiła kamerę termowizyjną, która to jak, zapewniają sami strażacy, będzie użytkowana zarówno w poszukiwaniach ludzi zaginionych jak również przy pożarach.

Dwa zespoły z Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Lipki w połowie października tego roku jako pierwsze na Opolszczyźnie zaliczyły pozytywnie egzamin terenowego psa ratowniczego pierwszego stopnia. Szymon z Buddym i Angelika z Harrym na rok zdobyli uprawnienia PSP.

Obie sekcje posiadają na dzień dzisiejszy łącznie dwa zespoły z zaliczonymi egzaminami terenowymi, tzw. „zerówkami”.

Psy jednak to tylko część działalności każdej z sekcji. Wśród ratowników są planiści – osoby odpowiedzialne za planowanie i rozdział sektorów poszukiwań, nawigatorzy – ludzie odpowiedzialni za pomoc przy nawigacji zespołów oraz osoby przeszkolone w poszukiwaniach i taktykach poszukiwań ludzi w terenie.

- Obie sekcje spotykają się również na wspólnych ćwiczeniach gruzowiskowych, aby w przyszłości zdobyć również uprawnienia zespołów do poszukiwań na terenach po katastrofach budowlanych – mówi dowódca SPR OSP Suchy Bór.

Oczywiście do pracy niezbędny jest również sprzęt. Obie sekcje posiadają na dzień dzisiejszy kamery termowizyjne, ręczne nawigacje GPS, kompasy, komputery oraz sprzęt łączności.

Ochotnicy służą pomocą policji, gdyż to ta służba w Polsce zajmuje się poszukiwaniami.

poniedziałek, 12 października 2015 16:16

We wtorek i środę mogą zostać uruchomione syreny alarmowe

Napisał

We wtorek i środę 13 i 14 października w Polsce przeprowadzone zostaną przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ćwiczenia pod nazwą RENEGADE/SAREX – 15/II.

W związku z tym faktem w ramach ćwiczeń zostanie przeprowadzony w wybranych rejonach kraju trening powszechnego alarmowania i ostrzegania.

Scenariusz zakłada  między innymi próbę dokonania ataków na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego opanowanego przez terrorystów, naruszenie rejonu ograniczonych lotów, powstanie na okręcie obcej bandery sytuacji zagrażającej życiu członków załogi i konieczność ich ewakuacji oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo ratowniczej po katastrofie samolotu pasażerskiego – informuje Jacek Szopiński rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

Trening zakłada możliwość wyemitowania za pomocą syren alarmowych niżej wymienionych sygnałów:

  • OGŁOSZENIE ALARMU - modulowany dźwięk w okresie trzech minut,
  • ODWOŁANIE ALARMU - ciągły dźwięk w okresie trzech minut.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu