Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (443)

poniedziałek, 25 stycznia 2016 15:29

Trudne warunki na drogach i chodnikach Opolszczyzny

Napisał

Bardzo trudne warunki drogowe panowały od poniedziałkowego ranka.

Ocieplenie oraz opady deszczu spowodowały, że na drogach i chodnikach było bardzo ślisko. Na terenie województwa opolskiego doszło do kilku kolizji związanych z nadmierną prędkością w tak trudnych warunkach drogowych.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło rano w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. Kierowca ciągnika siodłowego z naczepą nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w osobową skodę. W wyniku zdarzenia kierująca skodą trafiła do szpitala.

Rano na drodze z Raszowej do Kłodnicy, kierowca lexusa stracił panowanie nad pojazdem i zakończył podróż poza jezdnią, wcześniej uderzając w drzewo. Mężczyzna kierujący pojazdem został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Zachowajmy szczególną ostrożność na drodze, ponieważ warunki drogowe nadal są trudne.

niedziela, 10 stycznia 2016 13:41

Ruszył 24. finał WOŚP

Napisał

O 9:00 rano 300 wolontariuszy ruszyło na ulice Opola kwestować na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki seniorów, w ramach 24, Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomimo wielu spekulacji na wyższych szczeblach prowadzonych w ostatnim czasie, MY gramy z Orkiestrą po raz kolejny. Dla nas liczy się niesienie pomocy i edukacji w zakresie ratownictwa i bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że tegoroczny finał przyniesie co najmniej tyle dobrego co poprzednie.

Program WOŚP w Opolu jest bogaty w wiele wydarzeń zarówno sportowych, jak i kulturalnych.

Tegoroczna impreza odbywa się na Placu Wolności, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Jak co roku w finale biorą też udział strażacy ochotnicy oraz służby mundurowe, które zaprezentują swój sprzęt i umiejętności.

piątek, 08 stycznia 2016 19:18

Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości

Napisał

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu ustalają tożsamość n/n kobiety, która 27.12.2015r. przebywała w sklepie Cerrfour – Zawada ul. Dębowa 1 (Turawa Park).

Rysopis kobiety:

wiek ok. 55-70 lat, wzrost ok. 154 cm, szczupła budowa ciała, włosy ciemny blond, średniej długości, twarz prostokątna, szczupła z charakterystycznymi opadającymi policzkami, oczy zapadnięte koloru szarego, nos prosty, zmarszczki na czole.

Ubiór:

-szara bluza z długim rękawem i kapturem - z granatowym napisem na piersiach ,,GAP” i napisem na lewym ramieniu ,,EST.1969”

-siwa bluza z długim rękawem i kapturem, na przedzie kieszeń łączona, kaptur wewnątrz obszyty materiałem w czerwono-szarą kratę

-czarne wełniane spodnie, szare buty za kostkę typu kozaki, zapinane na zamek od wewnętrznej strony

- czarna kurtka pikowana z kapturem, na metce napis ,,TISSAJR”.

Osoby, które znają tę kobietę i mogą pomóc w ustaleniu jej tożsamości proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Miejską Policji w Opolu tel. 77 422 25 71 bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 997 lub 112 z telefonów komórkowych.

czwartek, 07 stycznia 2016 22:10

Uważajmy - lód staje się coraz bardziej kruchy

Napisał

Coraz wyższe temperatury za oknem będą stwarzać coraz większe zagrożenie na zamarzniętych zbiornikach, akwenach czy ciekach wodnych.

Od kilku dni w Polsce utrzymywały się znaczne, ujemne temperatury co powodowało zamarzanie zbiorników naturalnych, akwenów czy cieków wodnych. Jednak pomału ta sytuacja – ze względu na wyższe temperatury – będzie się zmieniać. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

Co zrobić jeśli zauważymy, że pod kimś zarwał się lód? Zaczynamy od spokoju. Następnie powiadamiamy służby ratownicze i o ile jest to możliwe, udzielamy pomocy osobie uwięzionej.

Ważne jest to abyśmy nie stali się kolejną ofiarą.

Kilka przykładów pomocy osobom pod którymi zarwał się lód prezentują strażacy z JRG 2 w Opolu. 

Szczęśliwie zakończyły się dzisiejsze poszukiwania mężczyzn w Kuźnicy Katowskiej i w Kędzierzynie-Koźlu.

Do poszukiwań w Kuźnicy Katowskiej służby ratownicze otrzymały w czwartek rano. Na miejsce zadysponowano policjantów, strażaków ochotników z OSP Karłowice i OSP Popielów oraz Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Suchy Bór i Sekcję Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Lipki.

Tuż przed godziną 15 do sztabu poszukiwań wpłynęła informacja o odnalezieniu 49-letniego mężczyzny. Przy sztabie strażacy udzielili mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przekazano mieszkańca okolicznej wsi, zespołowi ratownictwa medycznego.

Tuż po godzinie 14, policjanci i strażacy rozpoczęli poszukiwania 30-letniego mężczyzny, mieszkańca Kędzierzyna-Koźla. Po prawie trzech godzinach poszukiwań, mężczyzna został odnaleziony w jednym z bloków. W tych działaniach w sumie wzięło udział 7 jednostek straży pożarnej oraz 8 radiowozów i w sumie 55 osób.

poniedziałek, 04 stycznia 2016 16:36

Opolszczyzna ma 29 nowych funkcjonariuszy policji

Napisał

Dla 29 nowych policjantów był to dzień wyjątkowy – wyjątkowy, bo złożyli dzisiaj ślubowanie na sztandar.

W sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się dzisiaj ślubowanie 29 nowych policjantów. Mundurowi złożyli ślubowanie na sztandar i tym samym wstąpili w szeregi opolskiej policji.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jan Lach wręczył nowym funkcjonariuszom akty ślubowania. Teraz 29 nowych policjantów wyjedzie na szkolenie, gdzie poznają tajniki pracy policyjnej, zdobędą odpowiednią wiedzę oraz doskonalić będą umiejętności strzeleckie. Po powrocie trafią oni do jednostek na terenie całej Opolszczyzny.

Uroczystość była również połączona z wręczeniem odznaczeń resortowych. Wśród obecnych na sali gości był Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

piątek, 01 stycznia 2016 15:16

Minionej doby strażacy mieli pełne ręce roboty

Napisał

Dużo więcej pracy na przełomie roku mieli opolscy strażacy porównując ten sam okres w roku wcześniejszym.

Od godziny 6 rano w Sylwestra do 6 w Nowym Roku było to 70 zdarzeń, w tym 51 pożarów i 16 MZ. W zdarzeniach śmierć poniosły 3 osoby i 7 osób zostało rannych.

Strażacy udzielali w sumie kilkanaście razy kwalifikowane pierwszej pomocy, gdzie w latach ubiegłych była to liczba nie przekraczająca 4 osoby.

Corocznie na przełomie lat w naszej statystyce pojawia się do 5. zdarzeń drogowych. Tym razem było podobnie, ale skutki tych zdarzeń były zdecydowanie tragiczniejsze – przekazuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

W Sylwestra strażacy zostali wezwani do zasłabnięcia mężczyzny w samochodzie stojącym w miejscowości Kietrz. Na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego, ale mężczyzny nie udało się uratować.

Do kolejnego zdarzenia doszło na autostradzie A4 na 214 kilometrze, gdzie w wyniku zderzenia dwóch pojazdów a następnie dachowania zginął kierowca renault.

Niechlubną statystykę zamyka wypadek w Murowie, do którego wezwanie przyszło kilka minut przed północą. W wyniku odniesionych obrażeń po uderzeniu w drzewo i dachowaniu zmarła 18-letnia kobieta.

Do tej pory strażacy na przełomie roku dysponowani byli do blisko 16-19 pożarów w całym województwie. Przełom Sylwestra 2015 i Nowego Roku 2016 przyniósł tych zdarzeń aż 51.

Do najpoważniejszych pożarów doszło w Kędzierzynie-Koźlu (Pożar w firmie mieszającej farby) oraz w Gogolinie (Pożar wiaty magazynowej w Gogolinie).

Szacujemy, że ponad 30 pożarów miało związek z nieumiejętnym i lekkomyślnym użytkowaniem fajerwerków. W zdarzeniach tych nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych – podsumowuje bryg. Janiuk.

Cztery nowe śmigłowce zasiliły już flotę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak poinformowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe cztery śmigłowce H135 (wcześniejsza nazwa EC 135) przebazowano już do bazy SP ZOZ LPR w Warszawie. Wcześniej śmigłowce przeszły pozytywnie odbiór w fabryce w Niemczech.

Umowę na zakup śmigłowców podpisano 4 sierpnia 2015 roku z dostawcą Airbus Helicopters, który to w przetargu przedstawił najkorzystniejszą ofertę.

Dotychczas LPR użytkował 23 śmigłowce EC 135 P2+. Nowe maszyny trafiły do Polski w wersji P3, poprawionej. Modyfikacje są niewielkie ale wpływające na lepsze osiągi maszyny.

Wyglądem niemal się nie różnią, choć charakterystyczny jest brak tzw. bumpera (płozy ogonowej) i brak pionowych płyt brzegowych statecznika poziomego – czytamy na stronie LPR. 

Koszt zakupu śmigłowców to ponad 114 mln zł i został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, działanie 8.1: Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, priorytet VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe.

Producent śmigłowca przeszkolił już 4 pilotów SP ZOZ LPR z różnic wynikających z zmodyfikowanego modelu P3. To właśnie Ci piloci będą teraz nabytą wiedzę przekazywać kolegom.

Maszyny, które przybyły do Polski, decyzją Ministra Zdrowia trafią do nowych baz HEMS w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim i Sokołowie Podlaskim.

Rozpoczęcie dyżurów w nowych bazach nastąpi w połowie 2016 roku.

poniedziałek, 28 grudnia 2015 13:28

Policja podsumowała świąteczny okres

Napisał

Nad naszym bezpieczeństwem podczas świąt czuwali strażacy, policjanci oraz zespoły ratownictwa medycznego. Policjanci podsumowali święta pod kątem bezpieczeństwa na drogach.

Ze statystyk wynika, że na łącznie w okresie świątecznym policja skontrolowała ponad 4 000 kierowców z czego 16 zatrzymano za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Przez święta na Opolszczyźnie miało miejsce 37 kolizji drogowych oraz 5 wypadków w których zginęła 1 osoba, a 5 odniosło obrażenia.

Jak co roku mimo zwiększonej liczby patroli policyjnych największą bolączką na drogach jest nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, poruszanie się z nadmierną prędkością, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach oraz nieodłącznie prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

poniedziałek, 28 grudnia 2015 00:13

Fajerwerki i petardy - bądźmy ostrożni

Napisał

Co roku przed Sylwestrem sytuacja powtarza się pomimo ostrzeżeń wszelkich służb ratowniczych jak również specjalistów w tej dziedzinie. Mowa tu o petardach i fajerwerkach.

Tuż po świętach gwałtownie rośnie sprzedaż materiałów pirotechnicznych używanych podczas nocy sylwestrowej. Niestety część z petard i fajerwerków trafia w ręce dzieci lub osób dorosłych, które nie potrafią ich obsłużyć.

Legalnie zakupiony materiał pirotechniczny jest w pełni bezpieczny pod warunkiem spełnienia wszystkich zaleceń producenta co do użytkowania i przechowywania ww materiału.

Wiele osób o tym zapomina. A więc przypominamy.

Materiałów pirotechnicznych nie dajemy dzieciom. Nie należy również odpalać po raz kolejny petardy, kiedy ta za pierwszym razem nie została zdetonowana. Do takiego niewybuchu nie zbliżamy się przez kilka kolejnym minut.

Nigdy nie rozrywamy powłoki opakowania i zawsze stosujemy konkretny ładunek zgodnie z instrukcją zawartą na jego opakowaniu.
Fajerwerkami jak również petardami nie celujemy w kierunku ludzi lub zwierząt i natychmiast po odpaleniu wyrzucamy materiał od siebie w bezpieczne miejsce lub też odpalamy w wydzielonym miejscu, wcześniej do tego przygotowanym. Materiałów pirotechnicznych nigdy nie odpalamy w pomieszczeniach zamkniętych.

Pamiętajmy, że to my odpalając taki ładunek bierzemy za to wszelką odpowiedzialność.

Na materiale filmowym z 27 grudnia 2015 roku, zobaczcie jakie problemy strażakom sprawia pożar stoiska z fajerwerkami w Świnoujściu.

W drugim materiale pokazujemy siłę małej petardy.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu