Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (420)

czwartek, 15 października 2015 20:47

Pierwsze certyfikowane psy ratownicze w województwie opolskim

Napisał

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie opolskim coraz częściej swoje umiejętności oraz doświadczenie rozbudowują do działań specjalistycznych.

Warto w tym miejscu przytoczyć dwie jednostki OSP z województwa opolskiego, które działania poszukiwawczo-ratownicze podnoszą do poziomu specjalistycznego. OSP Suchy Bór oraz OSP Lipki stale rozwijają się, aby jeszcze sprawniej prowadzić działania poszukiwawcze.

Na początku września jednostka OSP Suchy Bór zakupiła kamerę termowizyjną, która to jak, zapewniają sami strażacy, będzie użytkowana zarówno w poszukiwaniach ludzi zaginionych jak również przy pożarach.

Dwa zespoły z Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Lipki w połowie października tego roku jako pierwsze na Opolszczyźnie zaliczyły pozytywnie egzamin terenowego psa ratowniczego pierwszego stopnia. Szymon z Buddym i Angelika z Harrym na rok zdobyli uprawnienia PSP.

Obie sekcje posiadają na dzień dzisiejszy łącznie dwa zespoły z zaliczonymi egzaminami terenowymi, tzw. „zerówkami”.

Psy jednak to tylko część działalności każdej z sekcji. Wśród ratowników są planiści – osoby odpowiedzialne za planowanie i rozdział sektorów poszukiwań, nawigatorzy – ludzie odpowiedzialni za pomoc przy nawigacji zespołów oraz osoby przeszkolone w poszukiwaniach i taktykach poszukiwań ludzi w terenie.

- Obie sekcje spotykają się również na wspólnych ćwiczeniach gruzowiskowych, aby w przyszłości zdobyć również uprawnienia zespołów do poszukiwań na terenach po katastrofach budowlanych – mówi dowódca SPR OSP Suchy Bór.

Oczywiście do pracy niezbędny jest również sprzęt. Obie sekcje posiadają na dzień dzisiejszy kamery termowizyjne, ręczne nawigacje GPS, kompasy, komputery oraz sprzęt łączności.

Ochotnicy służą pomocą policji, gdyż to ta służba w Polsce zajmuje się poszukiwaniami.

poniedziałek, 12 października 2015 16:16

We wtorek i środę mogą zostać uruchomione syreny alarmowe

Napisał

We wtorek i środę 13 i 14 października w Polsce przeprowadzone zostaną przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ćwiczenia pod nazwą RENEGADE/SAREX – 15/II.

W związku z tym faktem w ramach ćwiczeń zostanie przeprowadzony w wybranych rejonach kraju trening powszechnego alarmowania i ostrzegania.

Scenariusz zakłada  między innymi próbę dokonania ataków na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego opanowanego przez terrorystów, naruszenie rejonu ograniczonych lotów, powstanie na okręcie obcej bandery sytuacji zagrażającej życiu członków załogi i konieczność ich ewakuacji oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo ratowniczej po katastrofie samolotu pasażerskiego – informuje Jacek Szopiński rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

Trening zakłada możliwość wyemitowania za pomocą syren alarmowych niżej wymienionych sygnałów:

  • OGŁOSZENIE ALARMU - modulowany dźwięk w okresie trzech minut,
  • ODWOŁANIE ALARMU - ciągły dźwięk w okresie trzech minut.

wtorek, 29 września 2015 09:54

V zawody strzeleckie służb mundurowych

Napisał

W ubiegły piątek na strzelnicy PZŁ w Opolu-Grudzicach odbyły się po raz piąty zawody strzeleckie służb mundurowych o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Opolu oraz Prezesa Agencji Ochrony Gwarant S.A. w Opolu.

W zawodach uczestniczyło 13 drużyn wystawionych przez: 10 Brygadę Logistyczną w Opolu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Opole, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Opolu, Impel Security Polska Sp. z o.o Wrocław BT Opole, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu, Areszt Śledczy w Opolu, Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Opolu, Izbę Celną w Opolu, Agencję Detektywistyczną Konwoju i Ochrony AGAR w Opolu, Straż Miejską w Niemodlinie, GWARANT Agencję Ochrony S.A. w Opolu i Komendę Miejską Policji w Opolu.

Drużyny startujące składały się z trzech zawodników, którzy to mieli za zadanie strzelać statycznie oraz dynamicznie na wyznaczonym torze. Nie wszystkie służby startujące w zawodach posiadają na wyposażeniu broń, stąd dla niektórych była to znakomita okazja do zapoznania się z bronią i strzelectwem.

Celem zawodów była integracja służb mundurowych oraz promocja sportów strzeleckich.

Klasyfikacja indywidualna:

I miejsce – Radosław Wojtarowicz – Agencja Detektywistyki Konwoju i Ochrony AGAR w Opolu

II miejsce – Adam Malczewski – Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Opolu

III miejsce – Marcin Żełubowski – Komenda Miejska Policji w Opolu

Klasyfikacja zespołowa:

I miejsce – Komenda Miejska Policji w Opolu (Marek Witkowski, Michał Kasperski, Marcin Żełubowski).

II miejsce – Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu

III miejsce – Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Opolu

wtorek, 08 września 2015 10:40

Zabezpieczono nielegalne automaty do gier

Napisał

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępstwami Gospodarczymi Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej przeprowadzili wspólne działania na terenie trzech powiatów: krapkowickiego, głubczyckiego i kluczborskiego.

Funkcjonariusze sprawdzili lokale, co do których mieli podejrzenia o znajdujące się wewnątrz nielegalne automaty do gier. Już podczas kontroli i wstępnych oględzin okazało się, że maszyny działały nielegalnie, ponieważ nie posiadały poświadczenia rejestracji.

Podczas kontroli kilkunastu punktów usługowych oraz obiektów handlowych, w związku  z podejrzeniem naruszenia przepisów o grach losowych, funkcjonariusze zabezpieczyli 60 takich maszyn. Ich szacunkowa wartość to ponad 700 tysięcy złotych – przekazuje asp.sztab. Jarosław Waligóra z KPP w Krapkowicach.

Teraz trwa szacowanie strat, jakie poniósł Skarb Państwa w związku z nielegalną działalnością automatów.

Za naruszenie przepisów ustawy karno-skarbowej grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. 

piątek, 28 sierpnia 2015 20:51

Opolscy policjanci podsumowali wakacje

Napisał

Do końca wakacji zostało już tylko kilka dni. Opolska policja wstępnie podsumowała ich przebieg i wygląda na to, że nie jest bezpieczniej niż w latach ubiegłych.

Mimo iż odnotowano mniej wypadków i osób rannych na opolskich drogach, to zginęło więcej osób niż w latach poprzednich.

Poniżej przedstawiamy trochę statystyk:

  • - w 70 wypadkach drogowych zginęło 11 osób, a 86 odniosło obrażenia

  • - zatrzymano 457 nietrzeźwych kierowców

  • - tylko w lipcu sprawdzono stan trzeźwości ponad 80 000 kierowców

  • - w powiecie opolskim przeprowadzono ponad 40 kontroli autokarów przewożących młodzież na wypoczynek

  • - na terenie Opolszczyzny utonęło 7 osób, zatrzymano też 6 sterników pozostającyh pod wpływem alkoholu

  • - odnotowano 15 czynów karalnych popełnionych przez osoby małoletnie, ujawniono również 19 młodocianych pod wpływem środków odurzających i alkoholu

Mimo podsumowania okresu wakacyjnego policjanci apelują o ostrożność w ostatni weekend, kiedy spora część z nas będzie wracać z wojaży do domu. Funkcjonariusze opolskiej drogówki na opolskim odcinku A4 będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia kierowców, szczególnie kierowców ciężarówek. Pamiętajmy, że nie tylko na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw. Pamiętajmy również o nim nad wodą, tym bardziej że rozpoczynający weekend zapowiada się bardzo ciepły i z pewnością wielu z nas spędzi go nad wodą.

Obecnie przed opolską policją kolejna akcja - „Bezpieczna droga do szkoły”. Działania te mają przede wszystkim ograniczyć zdarzenia drogowe z udziałem najmłodszych, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy pójdą do szkoły. Policjanci ruchu drogowego już od połowy sierpnia sprawdzają oznakowanie w rejonie szkół pod kątem prawidłowości i czytelności znaków. Po rozpoczęciu roku szkolnego w rejonie szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze będę uważnie przyglądać się kierowcom, a w szczególności ich zachowaniu w pobliżu przejść dla pieszych. Policjanci prowadzą kontrole w zakresie właściwego oznakowania przejść dla pieszych - przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców i pieszych. Szczególną uwagę zwracają na edukację najmłodszych uczniów, którzy wchodzą w świat nauki – nie tylko tej szkolnej, ale także tej związanej z ruchem drogowym – informuje nadkom. Marzena Grzegorczyk.

W tym roku w ramach spotkań policjanci przekażą uczniom i przedszkolakom 20 000 egzemplarzy książeczek „Bezpieczny Przedszkolak”, „Pierwszaki” oraz „Bezpieczny rowerzysta”.

25 policjantów garnizonu opolskiego w ostatnich dniach doskonalili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się szkolenie policyjnych ratowników. Całość odbywała się w ramach recertyfikacji uprawnień ratownika, które muszą być odnawiane co 3 lata.

Ćwiczenia odbywały się zarówno pod okiem instruktorów z Opola jak również kolegów z Komendy Głównej Policji.

Zajęcia trwały 2 dni, po których policjanci musieli przystąpić do testu zarówno teoretycznego jak również egzaminu praktycznego.

Kolejne dni upłyną nam pod znakiem upałów. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do 14 sierpnia utrzymać się będzie temperatura nawet do 37 stopni Celcjiusza.

- Utrzymywanie się wysokich temperatur, brak opadów deszczu i silny wiatr będą sprzyjać powstawaniu i szybkiemu rozwojowi pożarów. Codziennie od 3 sierpnia podczas zdarzeń w naszym województwie zaangażowanych jest w działaniach ponad 100 pojazdów ratowniczych i ponad 500. strażaków - informuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP.

Utrzymujące się wysokie temperatury przyczyniają się do powstania coraz większej liczby i coraz większych powierzchniowo pożarów obejmujących uprawy i lasy na Opolszczyźnie.

- Od połowy miesiąca widoczny jest stały wzrost liczby pożarów. Państwowa Straż Pożarna wprowadziła dodatkowe dyżury strażaków oraz w kilku jednostkach zwiększyła stany osobowe jednostek ratowniczych - dodaje bryg. Janiuk.

Podstawową przyczyną pożarów jest działalność człowieka, umyślna bądź nie, więc tylko od nas zależy, czy te pożary powstaną.

Większość pożarów powstaje obecnie w uprawach, podczas prac rolnych. Przyczyną jest korzystanie z otwartego ognia (papierosy, zapałki), bądź brak należytej dbałości o sprzęt. Niesmarowane i przez to rozgrzewające się do wysokiej temperatury elementy maszyn rolniczych powodują zapalenie się obecnej wszędzie podczas żniw rozdrobnionej słomy. Stąd właśnie tak częste pożary podczas prac rolnych.

Duże zagrożenie pożarem występuje też w lasach. Na terenie Opolszczyzny jest obecnie trzeci, najwyższy stopień, zagrożenia pożarem. Wilgotność ścioły wynosi już tylko 10% i jeśli będzie niższa oraz utrzyma się przez kilka dni, to zostanie przez Lasy Państwowe wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

Podczas gaszenia upraw rolnych również wykorzystywane są statki powietrzne będące w dyspozycji Lasów Państwowych, szczególnie gdy zachodzi zagrożenie przeniesienia się pożaru na obszary leśne.

Na podstawie: psp.opole.pl

Strażacy od kilku dni mają pełne ręce roboty. Od dwóch dni zwiększyła się znacznie ilość wyjazdów do pożarów zboża na pniu, ściernisk i lasów.

Takiej sytuacji sprzyja wysoka temperatura, brak opadów i ludzie – podpalacze.

Niestety, ale znaczna część pożarów spowodowana jest przez celowe podpalenia.

Od poniedziałku strażacy interweniowali w ponad 40 zdarzeniach tego typu. Do największych pożarów doszło w poniedziałek 3 sierpnia. W Kalinowie paliło się 30 hektarów ścierniska a w Jasienicy Dolnej 25 hektarów ścierniska.

Dzisiaj przy granicy polsko – czeskiej tuż obok miejscowości Racławice Śląskie doszło do kolejnego pożaru ścierniska. Tym razem polskim strażakom pomagali czescy koledzy.

Sytuacja pożarowa w lasach z godziny na godzinę ulega znacznemu pogorszeniu. Wilgotność w lasach sięga około 10 procent, a to znaczy, że za chwilę zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasu. Już teraz niedopałek papierosa lub mała iskra może spowodować pożar.

środa, 29 lipca 2015 20:14

1 sierpnia w godzinę "W" zawyją syreny alarmowe

Napisał

W sobotę 1 sierpnia równo o godzinie 17:00 w całej Polsce uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Syreny zostaną uruchomione w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego, w związku z przypadającą w tym dniu 71 rocznicą tego ważnego w naszej historii wydarzenia.

Syreny zostaną uruchomione na okres 1 minuty i emitować będą dźwięk ciągły.

Wszystkich prosi się o uczczenie tej chwili i oddanie hołdu poległym powstańcom.

niedziela, 26 lipca 2015 12:50

Wiele pracy po sobotnich burzach

Napisał

Do soboty do godziny 18 opolscy strażacy odnotowali 87 zdarzenia związane z burzami i silnym wiatrem.

Do największej liczby interwencji doszło w powiecie oleskim (30), kluczborskim (14), namysłowskim (12) i opolskim (11).

Największa ilość zgłoszeń dotyczyła powalonych drzew zarówno na drogi, jak i na linie energetyczne i budynki. Strażacy wzywani byli również do nagłych podtopień budynków.

Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w powiecie opolskim i namysłowskim.

W Dańcu od uderzenia pioruna doszło do zapalenie się stodoły.

W Ozimku również od uderzenia pioruna doszło do pożaru w domu mieszkalnym. - Spaleniu uległo drewniane wykończenie wnętrza budynku, wysoka temperatura spowodowała pęknięcie kilku szyb okiennych – przekazuje mł.kpt. Damian Skowroński z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Do podobnego zdarzenia doszło w Smogorzowie, pow. namysłowski, w wyniku wyładowań atmosferycznych zapaliła się część dachu w budynku jednorodzinnym – dodaje mł.kpt. Skowroński.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu