Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (449)

W 2015 roku przeprowadzono termomodernizację Komendy Miejskiej w Opolu,  Komend Powiatowych w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu. JRG 1 w Opolu, oraz JRG w Niemodlinie, Głuchołazach, Paczkowie i Kędzierzynie-Koźlu za prawie 6,5 mln zł.

Modernizacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie Koźlu kosztowała 1,5 mln zł. 1mln 300 tys. zł pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Termomodernizacja obiektu Komendy Miejskiej PSP w Opolu zakończyła się z końcem roku. Koszt inwestycji to blisko 2,5 miliona złotych.

Koszt termomodernizacji obiektu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Głuchołazach wraz z wymianą kotła gazowego, zamknął się w kwocie 376 477,80 złotych. Przetarg na termomodernizację obiektu KP PSP w Nysie wraz z modernizacją węzła cieplnego zakończył się zaoferowanie kwoty za wykonanie usługi w kwocie 916 350,0 złotych. 686 350,14 złotych kosztowała termomodernizacja obiektu JRG w Paczkowie.

W większości inwestycji, pokrywane były one z budżetów samorządów.

W ciągu ostatnich 15 lat wydatkowano na modernizację jednostek PSP blisko 40 mln zł.

poniedziałek, 08 lutego 2016 17:19

Podsumowanie działań straży pożarnej w 2015 roku

Napisał

Rok 2015 był kolejnym w którym nastąpił wzrost liczby zdarzeń do których były dysponowane zastępy straży pożarnej.

W ubiegłym roku strażacy wzywani byli do 11 976 interwencji na teranie całego województwa opolskiego. Do zdarzeń wyjeżdżano średnio 33 razy dziennie co 44 minuty. Odnotowano 6004 pożarów, 1857 miejscowych zagrożeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów i burz. Nastąpił spadek liczby zdarzeń związanych z opadami deszczu – 221 zdarzeń.

- W zakresie pożarów wzrosty liczby zdarzeń wystąpiły w każdym dziale statystycznym, w tym w obiektach mieszkalnych 727, a najwięcej w uprawach 1526, lasach 232 oraz w dziale obejmującym trawy, śmietniska i nieużytki 2250. Wszystkie te zjawiska związane są ze zmniejszeniem liczby opadów i podwyższeniem temperatur oraz nadal umyślnym lub nieodpowiedzialnym działaniem ludzi – informuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP.

Strażacy w województwie opolskim w ubiegłym roku docierali do wzywających pomocy średnio po 8 minutach i 14 sekundach a do 94,12% zdarzeń w czasie krótszym od 15 minut.

Pomimo wzrostu liczby zdarzeń nastąpił spadek liczby osób poszkodowanych w pożarach (ofiary śmiertelne 7, ranni 125) oraz spadek liczby osób poszkodowanych w miejscowych zagrożeniach, w tym w wypadkach (ofiary śmiertelne 101, ranni 1531), co świadczy zarówno o skuteczności straży pożarnej, ale też o skuteczności działań profilaktycznych, w tym propagujących bezpieczne zachowania - dodaje bryg. Janiuk.

W województwie opolskim jest 17 Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych, 151 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 365 jednostek OSP poza systemem.

niedziela, 31 stycznia 2016 21:36

Wodzenie niedźwiedzia - piękna tradycja kultywowana do dzisiaj

Napisane przez

Jak co roku w okresie karnawałowym na Opolszczyźnie  można spotkać barwne korowody prowadzące niedźwiedzia.

Jest to kontynuacja tradycji która ma swoje korzenie w XIV.  Spotykana jest również nazwa "Bery". Wodzenie niedźwiedzia po domach, ma zapewnić mieszkańcom szczęście w nowo rozpoczętym roku. Postać ta jest uosobieniem zła, które spotyka ludzi w ciągu roku.

Zwyczaj ten powstał w czasach kiedy w okolicy wiosek można było spotkać niedźwiedzie które, niejednokrotnie wyrządzały szkody. Tradycja nakazuje mieszkańcom przyjąć niedźwiedzia w swoich  domach, tańcząc i obdarowując uczestników korowodu drobnymi datkami pieniężnymi lub słodyczami, mając zapewnić sobie w ten sposób udany rok. W korowodzie oprócz wspomnianej postaci misia biorą udział przedstawiciele rożnego rodzaju zawodów.

Spotkać można postacie takie jak: myśliwy, policjant, strażak, lekarz, kominiarz, ksiądz, śmierć, para nowożeńców, cyganka. Nie może również zabraknąć diabłów, którzy robią mieszkańcom psikusy smarując ich sadzą. Niedźwiedziowi prowadzonemu na uwięzi towarzyszą również muzykanci którzy przez cały czas przygrywają do tańca mieszkańcom.

W ostateczności miś kończy swój żywot w trakcie zabaw w ostatnią sobotę karnawału w celu zabicia całego zła .

Tradycja ta jest wciąż kultywowana w wielu miejscowościach na Opolszczyźnie. Organizacją wodzenia niedźwiedzia często zajmują się ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe czy sami mieszkańcy  miejscowości.

niedziela, 31 stycznia 2016 17:19

Silny wiatr przewraca drzewa w województwie opolskim

Napisał

Silny wiatr od sobotniego wieczoru wpływał na złe samopoczucie mieszkańców Opolszczyzny.

W nocy strażacy interweniowali kilkukrotnie przy powalonych drzewach.

Do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 12 przy ulicy Energetyków w Turawie. Strażacy otrzymali zgłoszenie o przewróconym drzewie na przyczepę kempingową. Na szczęście nie było nikogo wewnątrz.

Przybyli na miejsce strażacy z OSP Osowiec przy pomocy pilarki pocięli drzewo przewrócone na część przyczepy kempingowej oraz ogrodzenia.

Straty wstępnie oszacowano na kwotę 5 tysięcy złotych.

We wszystkich zdarzeniach związanych z silnym wiatrem nikt nie został poszkodowany.

W piątek 25 stycznia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu odbyła się coroczna narada oraz przekazanie obowiązków Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Nadbryg. Karol Stępień opolski komendant wojewódzki PSP podsumował działania straży pożarnej w 2015 roku i osiągnięcia PSP na przestrzeni ostatnich 15 lat, gdy zajmował stanowisko Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Następnie goście zaproszeni na naradę zapoznali się ze sprzętem, w który zostały wyposażone jednostki PSP i OSP w ubiegłym roku.

W naradzie i następnie w uroczystościach, wzięło udział wiele znamienitych osób, między innymi nadbryg. Gustaw Mikołajczyk zastępca komendanta głównego PSP, Adrian Czubak Wojewoda Opolski, Violetta Porowska Wicewojewoda Opolski, Andrzej Buła Marszałek Województwa, Piotr Soczyński prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, dh Jerzy Imbiorski Dyrektor Wykonawczy Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opolu oraz wielu wielu innych.

Kolejnym punktem programu była uroczystość zdania swoich obowiązków przez zastępców Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

St. bryg. Jerzy Paluch pełnił służbę w straży pożarnej od 1983 roku, od 1991 roku był Komendantem Rejonowym PSP w Głubczycach a następnie powiatowym a od 2008 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Opolu.

Z kolei st. bryg. Marek Matczak pełnił służbę od 1984 roku. Służbę rozpoczął w Płońsku, później w Kędzierzynie-Koźlu, Szkole Podoficerskiej w Opolu, gdzie w 1993 r. zostaje dowódcą szkolnej JRG a następnie od 1996 roku d-cą JRG 1 w Opolu. Od 1999 do 2008 roku jest Z-cą Komendanta Miejskiego PSP w Opolu, następnie Komendantem Powiatowym w Krapkowicach, aby od 2011 zająć stanowisko z-cy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego.

Kulminacyjnym wydarzeniem tego dnia było uroczyste zdanie obowiązków przez nadbryg. Karola Stępnia i przyjęcie obowiązków przez bryg. Marka Kucharskiego. Po odczytaniu aktów odwołania i powołania nastąpiło pożegnanie sztandaru przez ustępującego komendanta wojewódzkiego i przekazanie sztandaru przez nadbryg. Gustawa Mikołajczyka nowo powołanemu komendantowi.

Przekazujący obowiązki Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Karol Stępień rozpoczął służbę w 1981 r. Po ukończeniu w 1986 r. Szkoły Głównej Służby Pożarniczej został skierowany do komendy rejonowej Straży Pożarnych w Opolu a następnie uzyskał przeniesienie do komendy rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu. W 1992 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu i w 1993 roku na komendanta powiatowego. W 2000 r. minister właściwy ds. wewnętrznych powołał go na stanowisko opolskiego komendanta wojewódzkiego w Opolu. Nadbryg. Stępień dowodził szeregiem akcji ratowniczych, w tym odcinkiem bojowym podczas pożaru w Kuźni Raciborskiej, akcją gaszenia pożaru magazynu kauczuku w 1996 r., działaniami na terenie powiatu kozielskiego podczas powodzi w 1997 r. i województwa opolskiego w 2010 r.

Bryg. Marek Kucharski jest absolwentem Szkoły Aspirantów w Krakowie, którą ukończył w 1993 roku. W 1998 roku ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie a następnie studia magisterskie i podyplomowe. Posiada uprawnienia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Z Komendą Powiatową PSP w Krapkowicach związany jest od 1999 r., gdzie zajmował do 2011 roku stanowisko starszego specjalisty ds. kontrolno-rozpoznawczych a następnie został powołany na Komendanta Powiatowego.

Uroczystości zakończyły podziękowania nadbryg. Karola Stępnia swoim dowódcom na przestrzeni 35 lat służby, ministrowi spraw wewnętrznych, wojewodom, samorządowcom, prezesom FOŚiGW, prasie, strażakom ochotnikom, zaprzyjaźnionym formacjom i instytucjom.

Na podstawie: psp.opole.pl

W dniu 25 stycznia 2016 roku w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie rozegrano turniej finałowy o Puchar Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w piłce siatkowej.

W turnieju rywalizowali zawodnicy reprezentujący: KM PSP Opole, KP PSP Głubczyce, KP PSP Nysa oraz KP PSP Strzelce Opolskie.

Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco:

I miejsce KP PSP Nysa,

II miejsce KP PSP Głubczyce,

III miejsce KM PSP Opole,

IV miejsce KP PSP Strzelce Opolskie.

Tytuły indywidualne przypadły nyskim strażakom. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Adam Kurek, najlepszym atakującym Piotr Klimas, natomiast najlepszym rozgrywającym Bogdan Lazurek. Wszyscy wyróżniający się zawodnicy otrzymali z rąk nadbryg. Karola Stępnia - Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP statuetki oraz nagrody rzeczowe od Artura Rolki - Burmistrza Paczkowa.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Źródło: KP PSP Nysa

poniedziałek, 25 stycznia 2016 15:29

Trudne warunki na drogach i chodnikach Opolszczyzny

Napisał

Bardzo trudne warunki drogowe panowały od poniedziałkowego ranka.

Ocieplenie oraz opady deszczu spowodowały, że na drogach i chodnikach było bardzo ślisko. Na terenie województwa opolskiego doszło do kilku kolizji związanych z nadmierną prędkością w tak trudnych warunkach drogowych.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło rano w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. Kierowca ciągnika siodłowego z naczepą nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w osobową skodę. W wyniku zdarzenia kierująca skodą trafiła do szpitala.

Rano na drodze z Raszowej do Kłodnicy, kierowca lexusa stracił panowanie nad pojazdem i zakończył podróż poza jezdnią, wcześniej uderzając w drzewo. Mężczyzna kierujący pojazdem został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Zachowajmy szczególną ostrożność na drodze, ponieważ warunki drogowe nadal są trudne.

niedziela, 10 stycznia 2016 13:41

Ruszył 24. finał WOŚP

Napisał

O 9:00 rano 300 wolontariuszy ruszyło na ulice Opola kwestować na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki seniorów, w ramach 24, Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomimo wielu spekulacji na wyższych szczeblach prowadzonych w ostatnim czasie, MY gramy z Orkiestrą po raz kolejny. Dla nas liczy się niesienie pomocy i edukacji w zakresie ratownictwa i bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że tegoroczny finał przyniesie co najmniej tyle dobrego co poprzednie.

Program WOŚP w Opolu jest bogaty w wiele wydarzeń zarówno sportowych, jak i kulturalnych.

Tegoroczna impreza odbywa się na Placu Wolności, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Jak co roku w finale biorą też udział strażacy ochotnicy oraz służby mundurowe, które zaprezentują swój sprzęt i umiejętności.

piątek, 08 stycznia 2016 19:18

Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości

Napisał

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu ustalają tożsamość n/n kobiety, która 27.12.2015r. przebywała w sklepie Cerrfour – Zawada ul. Dębowa 1 (Turawa Park).

Rysopis kobiety:

wiek ok. 55-70 lat, wzrost ok. 154 cm, szczupła budowa ciała, włosy ciemny blond, średniej długości, twarz prostokątna, szczupła z charakterystycznymi opadającymi policzkami, oczy zapadnięte koloru szarego, nos prosty, zmarszczki na czole.

Ubiór:

-szara bluza z długim rękawem i kapturem - z granatowym napisem na piersiach ,,GAP” i napisem na lewym ramieniu ,,EST.1969”

-siwa bluza z długim rękawem i kapturem, na przedzie kieszeń łączona, kaptur wewnątrz obszyty materiałem w czerwono-szarą kratę

-czarne wełniane spodnie, szare buty za kostkę typu kozaki, zapinane na zamek od wewnętrznej strony

- czarna kurtka pikowana z kapturem, na metce napis ,,TISSAJR”.

Osoby, które znają tę kobietę i mogą pomóc w ustaleniu jej tożsamości proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Miejską Policji w Opolu tel. 77 422 25 71 bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 997 lub 112 z telefonów komórkowych.

czwartek, 07 stycznia 2016 22:10

Uważajmy - lód staje się coraz bardziej kruchy

Napisał

Coraz wyższe temperatury za oknem będą stwarzać coraz większe zagrożenie na zamarzniętych zbiornikach, akwenach czy ciekach wodnych.

Od kilku dni w Polsce utrzymywały się znaczne, ujemne temperatury co powodowało zamarzanie zbiorników naturalnych, akwenów czy cieków wodnych. Jednak pomału ta sytuacja – ze względu na wyższe temperatury – będzie się zmieniać. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

Co zrobić jeśli zauważymy, że pod kimś zarwał się lód? Zaczynamy od spokoju. Następnie powiadamiamy służby ratownicze i o ile jest to możliwe, udzielamy pomocy osobie uwięzionej.

Ważne jest to abyśmy nie stali się kolejną ofiarą.

Kilka przykładów pomocy osobom pod którymi zarwał się lód prezentują strażacy z JRG 2 w Opolu. 

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu