Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (426)

czwartek, 07 stycznia 2016 22:10

Uważajmy - lód staje się coraz bardziej kruchy

Napisał

Coraz wyższe temperatury za oknem będą stwarzać coraz większe zagrożenie na zamarzniętych zbiornikach, akwenach czy ciekach wodnych.

Od kilku dni w Polsce utrzymywały się znaczne, ujemne temperatury co powodowało zamarzanie zbiorników naturalnych, akwenów czy cieków wodnych. Jednak pomału ta sytuacja – ze względu na wyższe temperatury – będzie się zmieniać. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

Co zrobić jeśli zauważymy, że pod kimś zarwał się lód? Zaczynamy od spokoju. Następnie powiadamiamy służby ratownicze i o ile jest to możliwe, udzielamy pomocy osobie uwięzionej.

Ważne jest to abyśmy nie stali się kolejną ofiarą.

Kilka przykładów pomocy osobom pod którymi zarwał się lód prezentują strażacy z JRG 2 w Opolu. 

Szczęśliwie zakończyły się dzisiejsze poszukiwania mężczyzn w Kuźnicy Katowskiej i w Kędzierzynie-Koźlu.

Do poszukiwań w Kuźnicy Katowskiej służby ratownicze otrzymały w czwartek rano. Na miejsce zadysponowano policjantów, strażaków ochotników z OSP Karłowice i OSP Popielów oraz Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Suchy Bór i Sekcję Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Lipki.

Tuż przed godziną 15 do sztabu poszukiwań wpłynęła informacja o odnalezieniu 49-letniego mężczyzny. Przy sztabie strażacy udzielili mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przekazano mieszkańca okolicznej wsi, zespołowi ratownictwa medycznego.

Tuż po godzinie 14, policjanci i strażacy rozpoczęli poszukiwania 30-letniego mężczyzny, mieszkańca Kędzierzyna-Koźla. Po prawie trzech godzinach poszukiwań, mężczyzna został odnaleziony w jednym z bloków. W tych działaniach w sumie wzięło udział 7 jednostek straży pożarnej oraz 8 radiowozów i w sumie 55 osób.

poniedziałek, 04 stycznia 2016 16:36

Opolszczyzna ma 29 nowych funkcjonariuszy policji

Napisał

Dla 29 nowych policjantów był to dzień wyjątkowy – wyjątkowy, bo złożyli dzisiaj ślubowanie na sztandar.

W sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się dzisiaj ślubowanie 29 nowych policjantów. Mundurowi złożyli ślubowanie na sztandar i tym samym wstąpili w szeregi opolskiej policji.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jan Lach wręczył nowym funkcjonariuszom akty ślubowania. Teraz 29 nowych policjantów wyjedzie na szkolenie, gdzie poznają tajniki pracy policyjnej, zdobędą odpowiednią wiedzę oraz doskonalić będą umiejętności strzeleckie. Po powrocie trafią oni do jednostek na terenie całej Opolszczyzny.

Uroczystość była również połączona z wręczeniem odznaczeń resortowych. Wśród obecnych na sali gości był Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

piątek, 01 stycznia 2016 15:16

Minionej doby strażacy mieli pełne ręce roboty

Napisał

Dużo więcej pracy na przełomie roku mieli opolscy strażacy porównując ten sam okres w roku wcześniejszym.

Od godziny 6 rano w Sylwestra do 6 w Nowym Roku było to 70 zdarzeń, w tym 51 pożarów i 16 MZ. W zdarzeniach śmierć poniosły 3 osoby i 7 osób zostało rannych.

Strażacy udzielali w sumie kilkanaście razy kwalifikowane pierwszej pomocy, gdzie w latach ubiegłych była to liczba nie przekraczająca 4 osoby.

Corocznie na przełomie lat w naszej statystyce pojawia się do 5. zdarzeń drogowych. Tym razem było podobnie, ale skutki tych zdarzeń były zdecydowanie tragiczniejsze – przekazuje bryg. Adam Janiuk oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

W Sylwestra strażacy zostali wezwani do zasłabnięcia mężczyzny w samochodzie stojącym w miejscowości Kietrz. Na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego, ale mężczyzny nie udało się uratować.

Do kolejnego zdarzenia doszło na autostradzie A4 na 214 kilometrze, gdzie w wyniku zderzenia dwóch pojazdów a następnie dachowania zginął kierowca renault.

Niechlubną statystykę zamyka wypadek w Murowie, do którego wezwanie przyszło kilka minut przed północą. W wyniku odniesionych obrażeń po uderzeniu w drzewo i dachowaniu zmarła 18-letnia kobieta.

Do tej pory strażacy na przełomie roku dysponowani byli do blisko 16-19 pożarów w całym województwie. Przełom Sylwestra 2015 i Nowego Roku 2016 przyniósł tych zdarzeń aż 51.

Do najpoważniejszych pożarów doszło w Kędzierzynie-Koźlu (Pożar w firmie mieszającej farby) oraz w Gogolinie (Pożar wiaty magazynowej w Gogolinie).

Szacujemy, że ponad 30 pożarów miało związek z nieumiejętnym i lekkomyślnym użytkowaniem fajerwerków. W zdarzeniach tych nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych – podsumowuje bryg. Janiuk.

Cztery nowe śmigłowce zasiliły już flotę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak poinformowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe cztery śmigłowce H135 (wcześniejsza nazwa EC 135) przebazowano już do bazy SP ZOZ LPR w Warszawie. Wcześniej śmigłowce przeszły pozytywnie odbiór w fabryce w Niemczech.

Umowę na zakup śmigłowców podpisano 4 sierpnia 2015 roku z dostawcą Airbus Helicopters, który to w przetargu przedstawił najkorzystniejszą ofertę.

Dotychczas LPR użytkował 23 śmigłowce EC 135 P2+. Nowe maszyny trafiły do Polski w wersji P3, poprawionej. Modyfikacje są niewielkie ale wpływające na lepsze osiągi maszyny.

Wyglądem niemal się nie różnią, choć charakterystyczny jest brak tzw. bumpera (płozy ogonowej) i brak pionowych płyt brzegowych statecznika poziomego – czytamy na stronie LPR. 

Koszt zakupu śmigłowców to ponad 114 mln zł i został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, działanie 8.1: Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, priorytet VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe.

Producent śmigłowca przeszkolił już 4 pilotów SP ZOZ LPR z różnic wynikających z zmodyfikowanego modelu P3. To właśnie Ci piloci będą teraz nabytą wiedzę przekazywać kolegom.

Maszyny, które przybyły do Polski, decyzją Ministra Zdrowia trafią do nowych baz HEMS w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim i Sokołowie Podlaskim.

Rozpoczęcie dyżurów w nowych bazach nastąpi w połowie 2016 roku.

poniedziałek, 28 grudnia 2015 13:28

Policja podsumowała świąteczny okres

Napisał

Nad naszym bezpieczeństwem podczas świąt czuwali strażacy, policjanci oraz zespoły ratownictwa medycznego. Policjanci podsumowali święta pod kątem bezpieczeństwa na drogach.

Ze statystyk wynika, że na łącznie w okresie świątecznym policja skontrolowała ponad 4 000 kierowców z czego 16 zatrzymano za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Przez święta na Opolszczyźnie miało miejsce 37 kolizji drogowych oraz 5 wypadków w których zginęła 1 osoba, a 5 odniosło obrażenia.

Jak co roku mimo zwiększonej liczby patroli policyjnych największą bolączką na drogach jest nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, poruszanie się z nadmierną prędkością, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach oraz nieodłącznie prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

poniedziałek, 28 grudnia 2015 00:13

Fajerwerki i petardy - bądźmy ostrożni

Napisał

Co roku przed Sylwestrem sytuacja powtarza się pomimo ostrzeżeń wszelkich służb ratowniczych jak również specjalistów w tej dziedzinie. Mowa tu o petardach i fajerwerkach.

Tuż po świętach gwałtownie rośnie sprzedaż materiałów pirotechnicznych używanych podczas nocy sylwestrowej. Niestety część z petard i fajerwerków trafia w ręce dzieci lub osób dorosłych, które nie potrafią ich obsłużyć.

Legalnie zakupiony materiał pirotechniczny jest w pełni bezpieczny pod warunkiem spełnienia wszystkich zaleceń producenta co do użytkowania i przechowywania ww materiału.

Wiele osób o tym zapomina. A więc przypominamy.

Materiałów pirotechnicznych nie dajemy dzieciom. Nie należy również odpalać po raz kolejny petardy, kiedy ta za pierwszym razem nie została zdetonowana. Do takiego niewybuchu nie zbliżamy się przez kilka kolejnym minut.

Nigdy nie rozrywamy powłoki opakowania i zawsze stosujemy konkretny ładunek zgodnie z instrukcją zawartą na jego opakowaniu.
Fajerwerkami jak również petardami nie celujemy w kierunku ludzi lub zwierząt i natychmiast po odpaleniu wyrzucamy materiał od siebie w bezpieczne miejsce lub też odpalamy w wydzielonym miejscu, wcześniej do tego przygotowanym. Materiałów pirotechnicznych nigdy nie odpalamy w pomieszczeniach zamkniętych.

Pamiętajmy, że to my odpalając taki ładunek bierzemy za to wszelką odpowiedzialność.

Na materiale filmowym z 27 grudnia 2015 roku, zobaczcie jakie problemy strażakom sprawia pożar stoiska z fajerwerkami w Świnoujściu.

W drugim materiale pokazujemy siłę małej petardy.

czwartek, 24 grudnia 2015 20:31

Dbają o nasze bezpieczeństwo w Wigilię

Napisał

Wigilia Bożego Narodzenia, wiele osób w ten szczególny dzień zasiada do świątecznej wieczerzy z swoimi bliskimi.

Są takie zawody, których praca trwa non stop, niezależnie od dnia tygodnia czy też roku.

Po to abyśmy mogli świętować bezpiecznie czuwają nad nami służby, które pracują 24 godziny na dobę. 

Na służbie spędzają Wigilię Bożego Narodzenia strażacy,  ratownicy medyczni, żołnierze, pracownicy pogotowia energetycznego, gazowego, wodociągowego. Wszyscy Ci ludzie, a właściwie sztab ludzi pracuje nad tym, abyśmy mieli prąd, wodę w kranach, ciepło, czy też gaz do gotowania. 

Najbardziej zbliżone do rodzinnych obchody wieczerzy mają strażacy, którzy wspólnie – o ile nie ma wyjazdów do zdarzeń – zasiadają do wspólnej kolacji w ramach własnych jednostek. Podobnie jest w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego, gdzie każdy jak tylko może, chciałby spędzić ten dzień w pracy, w jak najbardziej rodzinnym, pracowniczym gronie. Zespoły ratownictwa medycznego jednak, mają w ten dzień pełne ręce roboty. Ilość wyjazdów zwiększa się wieczorową porą, ponieważ ktoś zawsze potrzebuje ich pomocy.

Foto: KP PSP Kluczbork i KM PSP Opole

W poniedziałek na placu Komendy Wojewódzkiej PSP Opolu opolscy strażacy pokazali część sprzętu zakupionego i pozyskanego dla strażaków województwa opolskiego.

Na placu komendy pojawił się nowiutki autobus przeznaczony do przewozu ratowników, samochody operacyjne i rozpoznawcze, najnowszy samochód wodno-nurkowy z KP PSP w Nysie, średni samochód chemiczny oraz samochód rozpoznania chemicznego.

Ten ostatni pojazd wzbudził największe zainteresowanie chociażby ze względu na cenę zakupu. Pojazd na podwoziu forda rangera kosztował blisko 2,4 miliona złotych. Bardzo dużą część tej kwoty stanowiło specjalistyczne wyposażenie. Samochód posiada detektor typu Rapid Plus, który przeznaczony jest do zdalnego wykrywania chmury substancji niebezpiecznych.

Urządzenie może analizować skład powietrza z kilku kilometrów i wykryć prawie 100 substancji niebezpiecznych. W samochodzie zamontowana jest również stacja meteorologiczna.

Co ciekawe, kędzierzyński pojazd rozpoznania chemicznego może dokonywać pomiarów podczas jazdy.

Łącznie na Opolszczyznę trafiły 33 jednostki sprzętowe warte około 16 milionów złotych. Oprócz samochodów jednostki wzbogaciły się w pompy, kontenery, quady oraz inne pojazdy.

Czternaste miejsce w ogólnej klasyfikacji zdobyła drużyna OSP z Zalesia Śląskiego. Była to najlepsza lokata z wszystkich trzech drużyn OSP, które startowały w VII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2015".

W zawodach wzięły udział drużyny OSP z Zalesia Śląskiego, Kolonowskiego (powiat strzelecki) oraz drużyna z Polskiej Cerekwi (powiat kędzierzyńsko-kozielski).

W klasyfikacji generalnej ochotnicy z Zalesia Śląskiego zajęli 14 lokatę, OSP z Polskiej Cerekwi zajęło 35 miejsce a strażacy z Kolonowskiego lokatę 68.

Klasyfikacja najlepszych drużyn OSP układa się następująco: 1. OSP Pcim, 2. OSP Węgrzyce Wielkie, 3. OSP Pleśna, 4. OSP Zalesie Śląskie, … 15. OSP Polska Cerekiew, … 35. OSP Kolonowskie.

Drużyny składające się z trzech strażaków lub strażaczek miały za zadanie w pełnym umundurowaniu z założonymi aparatami powietrznymi wejść po drewnianych schodach z głębokości 110 metrów na poziom 0 Kopalni Soli w Wieliczce. W sumie każdy ma do pokonania 650 schodów i 90 podestów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobycia szczytu i jednocześnie cieszymy się coraz to wyższych lokat opolskich drużyn.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu