Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie
Województwo opolskie

Województwo opolskie (420)

poniedziałek, 28 grudnia 2015 00:13

Fajerwerki i petardy - bądźmy ostrożni

Napisał

Co roku przed Sylwestrem sytuacja powtarza się pomimo ostrzeżeń wszelkich służb ratowniczych jak również specjalistów w tej dziedzinie. Mowa tu o petardach i fajerwerkach.

Tuż po świętach gwałtownie rośnie sprzedaż materiałów pirotechnicznych używanych podczas nocy sylwestrowej. Niestety część z petard i fajerwerków trafia w ręce dzieci lub osób dorosłych, które nie potrafią ich obsłużyć.

Legalnie zakupiony materiał pirotechniczny jest w pełni bezpieczny pod warunkiem spełnienia wszystkich zaleceń producenta co do użytkowania i przechowywania ww materiału.

Wiele osób o tym zapomina. A więc przypominamy.

Materiałów pirotechnicznych nie dajemy dzieciom. Nie należy również odpalać po raz kolejny petardy, kiedy ta za pierwszym razem nie została zdetonowana. Do takiego niewybuchu nie zbliżamy się przez kilka kolejnym minut.

Nigdy nie rozrywamy powłoki opakowania i zawsze stosujemy konkretny ładunek zgodnie z instrukcją zawartą na jego opakowaniu.
Fajerwerkami jak również petardami nie celujemy w kierunku ludzi lub zwierząt i natychmiast po odpaleniu wyrzucamy materiał od siebie w bezpieczne miejsce lub też odpalamy w wydzielonym miejscu, wcześniej do tego przygotowanym. Materiałów pirotechnicznych nigdy nie odpalamy w pomieszczeniach zamkniętych.

Pamiętajmy, że to my odpalając taki ładunek bierzemy za to wszelką odpowiedzialność.

Na materiale filmowym z 27 grudnia 2015 roku, zobaczcie jakie problemy strażakom sprawia pożar stoiska z fajerwerkami w Świnoujściu.

W drugim materiale pokazujemy siłę małej petardy.

czwartek, 24 grudnia 2015 20:31

Dbają o nasze bezpieczeństwo w Wigilię

Napisał

Wigilia Bożego Narodzenia, wiele osób w ten szczególny dzień zasiada do świątecznej wieczerzy z swoimi bliskimi.

Są takie zawody, których praca trwa non stop, niezależnie od dnia tygodnia czy też roku.

Po to abyśmy mogli świętować bezpiecznie czuwają nad nami służby, które pracują 24 godziny na dobę. 

Na służbie spędzają Wigilię Bożego Narodzenia strażacy,  ratownicy medyczni, żołnierze, pracownicy pogotowia energetycznego, gazowego, wodociągowego. Wszyscy Ci ludzie, a właściwie sztab ludzi pracuje nad tym, abyśmy mieli prąd, wodę w kranach, ciepło, czy też gaz do gotowania. 

Najbardziej zbliżone do rodzinnych obchody wieczerzy mają strażacy, którzy wspólnie – o ile nie ma wyjazdów do zdarzeń – zasiadają do wspólnej kolacji w ramach własnych jednostek. Podobnie jest w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego, gdzie każdy jak tylko może, chciałby spędzić ten dzień w pracy, w jak najbardziej rodzinnym, pracowniczym gronie. Zespoły ratownictwa medycznego jednak, mają w ten dzień pełne ręce roboty. Ilość wyjazdów zwiększa się wieczorową porą, ponieważ ktoś zawsze potrzebuje ich pomocy.

Foto: KP PSP Kluczbork i KM PSP Opole

W poniedziałek na placu Komendy Wojewódzkiej PSP Opolu opolscy strażacy pokazali część sprzętu zakupionego i pozyskanego dla strażaków województwa opolskiego.

Na placu komendy pojawił się nowiutki autobus przeznaczony do przewozu ratowników, samochody operacyjne i rozpoznawcze, najnowszy samochód wodno-nurkowy z KP PSP w Nysie, średni samochód chemiczny oraz samochód rozpoznania chemicznego.

Ten ostatni pojazd wzbudził największe zainteresowanie chociażby ze względu na cenę zakupu. Pojazd na podwoziu forda rangera kosztował blisko 2,4 miliona złotych. Bardzo dużą część tej kwoty stanowiło specjalistyczne wyposażenie. Samochód posiada detektor typu Rapid Plus, który przeznaczony jest do zdalnego wykrywania chmury substancji niebezpiecznych.

Urządzenie może analizować skład powietrza z kilku kilometrów i wykryć prawie 100 substancji niebezpiecznych. W samochodzie zamontowana jest również stacja meteorologiczna.

Co ciekawe, kędzierzyński pojazd rozpoznania chemicznego może dokonywać pomiarów podczas jazdy.

Łącznie na Opolszczyznę trafiły 33 jednostki sprzętowe warte około 16 milionów złotych. Oprócz samochodów jednostki wzbogaciły się w pompy, kontenery, quady oraz inne pojazdy.

Czternaste miejsce w ogólnej klasyfikacji zdobyła drużyna OSP z Zalesia Śląskiego. Była to najlepsza lokata z wszystkich trzech drużyn OSP, które startowały w VII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2015".

W zawodach wzięły udział drużyny OSP z Zalesia Śląskiego, Kolonowskiego (powiat strzelecki) oraz drużyna z Polskiej Cerekwi (powiat kędzierzyńsko-kozielski).

W klasyfikacji generalnej ochotnicy z Zalesia Śląskiego zajęli 14 lokatę, OSP z Polskiej Cerekwi zajęło 35 miejsce a strażacy z Kolonowskiego lokatę 68.

Klasyfikacja najlepszych drużyn OSP układa się następująco: 1. OSP Pcim, 2. OSP Węgrzyce Wielkie, 3. OSP Pleśna, 4. OSP Zalesie Śląskie, … 15. OSP Polska Cerekiew, … 35. OSP Kolonowskie.

Drużyny składające się z trzech strażaków lub strażaczek miały za zadanie w pełnym umundurowaniu z założonymi aparatami powietrznymi wejść po drewnianych schodach z głębokości 110 metrów na poziom 0 Kopalni Soli w Wieliczce. W sumie każdy ma do pokonania 650 schodów i 90 podestów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobycia szczytu i jednocześnie cieszymy się coraz to wyższych lokat opolskich drużyn.

niedziela, 20 grudnia 2015 12:12

Ukraińscy strażacy zwiedzają Opolszczyznę

Napisał

Od czwartku do niedzieli w województwie opolskim przebywa delegacja strażaków z Obwodu Iwano – Frankiwskiego na Ukrainie.

W piątek po godzinie 8:30, strażaków przywitał Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień oraz Członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza.

Po spotkaniu, ukraińscy strażacy przeszli nową komorę dymową oraz spotkali się z oficerami Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

W sobotę goście odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku oraz dwie jednostki OSP z gminy Kluczbork: Kuniów i Biadacz. Ukraińscy strażacy wzięli również udział w ćwiczeniach ratownictwa wodnego na sztucznym jeziorze w Ligocie Górnej. 

Na dzisiaj zaplanowano zwiedzanie miasta Opola.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu OSP powiatu KLB
piątek, 18 grudnia 2015 22:46

Ukraińscy strażacy z wizytą na Opolszczyźnie

Napisał

Od czwartku do niedzieli w województwie opolskim przebywa delegacja strażaków z Obwodu Iwano – Frankiwskiego na Ukrainie.

W piątek po godzinie 8:30, strażaków przywitał Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień oraz Członek Zarządu Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza.

Po spotkaniu, ukraińscy strażacy przeszli nową komorę dymową oraz spotkali się z oficerami Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

W sobotę goście odwiedzą dwie jednostki OSP z powiatu kluczborskiego: Kuniów i Biadacz. Ukraińscy strażacy wezmą również udział w ćwiczeniach ratownictwa wodnego w Kluczborku oraz będą mieli okazję zwiedzić to piękne miasto.

W niedzielę zaplanowano zwiedzanie miasta Opola.

środa, 16 grudnia 2015 14:29

Zaginiony Piotr Długosz z Kotorza Małego

Napisał

Policjanci z Opola poszukują zaginionego Piotra Długosza z Kotorza Małego. Mężczyzna w dniach 18-19 marca 2015 roku wyjechał ze swojego domu zielonym volkswagenem polo i do chwili obecnej nie powrócił.

Osoby, które cokolwiek wiedzą na temat miejsca pobytu zaginionego, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Opolu numer tel. 77 422 25 71, bądź z najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju tel. 997 lub 112.

Zaginiony Piotr Długosz ma 182 cm wzrostu jest szczupłej budowy ciała, szatyn, twarz szczupła, oczy niebieskie, uszy przylegające, brak 4 zębów w górnej szczęce.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu Piotra Długosza, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Miejską Policji w Opolu tel. 77 422 25 71, bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 997 lub 112 z telefonów komórkowych.

poniedziałek, 14 grudnia 2015 00:03

Osiemnaście interwencji związanych z silnym wiatrem

Napisał

Osiemnaście zdarzeń minionego dnia odnotowali strażacy w województwie opolskim.

W związku z silnymi podmuchami wiatru, strażacy na Opolszczyźnie interweniowali przede wszystkim w usunięciu powalonych drzew, zerwanych reklam czy też uszkodzonych opierzeń dachów i bloków.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie oleskim (4), nyskim (3) i opolskim (3).

Nie odnotowano osób poszkodowanych.

W działaniach udział wzięły 23 jednostki straży pożarnej w sile 100 strażaków.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji szczególnie wyróżniający się funkcjonariusze Policji i pozostałych służb mundurowych podległych MSWiA niższego szczebla otrzymają specjalne nagrody pieniężne w kwocie 2,5 tys. zł każda.

Nagrody otrzymają mundurowi, którzy m.in. wykazali się ponadprzeciętną odwagą lub poza służbą przyczynili się do kreowania jej pozytywnego wizerunku.

Decyzja ministra to pokłosie zapowiedzi wiceministra Jarosława Zielińskiego z 27 listopada, który to poinformował, że nagrody zostaną przyznane funkcjonariuszom niższego szczebla do końca roku. Mają one trafić szczególnie do tych, którzy nie pełnią funkcji kierowniczych.

- Chcemy dać sygnał, że dobrą, pełną poświęcenia służbę, zwłaszcza tę, która jest wykonywana najbliżej zdarzeń i  jest niebezpieczna,  będziemy nagradzać – mówił w zeszłym tygodniu Sekretarz Stanu MSWiA.

Komendanci Główni Policji, PSP, SG oraz Szef BOR zostali zobowiązani do przekazania Ministerstwu do 14 grudnia  imiennej listy funkcjonariuszy proponowanych do wyróżnienia nagrodami. Nowością jest, że wśród propozycji mogą znaleźć się także wnioski złożone przez samorządy terytorialne, grupy obywateli lub organizacje pozarządowe.

Na podstawie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

wtorek, 01 grudnia 2015 11:27

Mocno wiało i nadal wiać będzie

Napisał

W poniedziałek przez województwo opolskie, podobnie jak również przez inne części kraju przewinął się front z silnym wiatrem oraz opadami deszczu.

Na Opolszczyźnie, strażacy odnotowali 28 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. W większości było to powalone drzewa oraz połamane konary drzew zalegające na drogach i chodnikach.

W zdarzeniach nikt nie odniósł obrażeń.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie brzeskim (7) i kluczborskim (7).

Na wtorek synoptycy przewidują silny wiatr z możliwymi opadami deszczu co najmniej do wieczora.

Uważajcie na drogach oraz nie parkujcie pod drzewami.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu