Powiat kędzierzyńsko - kozielski
A+ R A-
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Powiat kędzierzyńsko - kozielski

Powiat kędzierzyńsko - kozielski (636)

poniedziałek, 11 sierpnia 2014 15:06

Wiele zalanych posesji w Kędzierzynie-Koźlu

Napisane przez

Już kilkanaście zgłoszeń przyjął dyżurny straży pożarnej w Kędzierzynie - Koźlu.

Zalało dziesiątki piwnic i ulic. Obwodnica była w dwóch miejscach nieprzejezdna.

Studzienki burzowe nie nadążały odbierać wody. Opadom deszczu towarzyszył grad i silna burza. W kozielskim szpitalu został zalany Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Strażacy cały czas przyjmują kolejne zgłoszenia.

środa, 09 lipca 2014 18:35

Mężczyzna śmiertelnie porażony prądem

Napisał

Pięć jednostek straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego uczestniczyło w akcji ratowania życia 18-letniego mężczyzny.

Do zdarzenia na ulicy Eichendorffa w Kędzierzynie-Koźlu służby ratownicze zostały wezwane kilkanaście minut po godzinie 13.

Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że mężczyzna znajduje się na wysokości 8 metrów. 18-latek podczas pracy na rusztowaniu przy prywatnym budynku mieszkalnym został porażony prądem.

Niestety resuscytacja prowadzona przez kilkadziesiąt minut nie przyniosła rezultatu. Lekarz stwierdził zgon.

Policja wraz z inspekcją pracy i prokuraturą ustalają przyczyny zdarzenia.

środa, 25 czerwca 2014 13:09

Alarm bombowy w Kędzierzynie-Koźlu

Napisał

W środę około godziny 11:40 zaalarmowano służby ratownicze o alarmie bombowym w Wydziale Akt Wieczystych Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Żeromskiego.

Na miejsce skierowano policję z sekcją pirotechniczną, straż pożarną i zespół ratownictwa medycznego.

Pracownicy na czas przeszukania obiektu zostali ewakuowani.

Na szczęście nic nie znaleziono.

W niedzielę kilkanaście minut po godzinie 9, dyżurny kędzierzyńskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o wycieku kwasu azotowego na terenie jednego z zakładów przy ulicy Mostowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Po przyjeździe pierwszych zastępów na miejsce, okazało się, że kwas wyciekł do specjalnych wanien i należy rozcieńczyć substancję.

W sumie w usuwaniu skutków zdarzenia było zaangażowanych jedenaście zastępów w sile 23 strażaków. W działaniach uczestniczyła specjalistyczna grupa chemiczno-ekologiczna PSP z Kędzierzyna-Koźla.

W działaniach wykorzystano 50 milionów litrów wody.

Przyczyną wycieku najprawdopodobniej była błędnie dobrana zaślepka na instalacji technologicznej.

W czwartek przed godziną 14 jadący motorowerem mężczyzna uderzył w przydrożny słup w wyniku czego doznał prawdopodobnie urazu kręgosłupa.

Obrażenia były na tyle poważne , że działający na miejscu zespół ratownictwa medycznego zadecydował o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do zabezpieczenia lądowiska Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w K-Koźlu zadysponowało OSP Polska Cerekiew (GBARt 429o35) oraz JRG II K-Koźle (GBA 422o21).

Po dojeździe na miejsce zastęp OSP Polska Cerekiew zabezpieczył lądowisko dla Ratownika 4 a zastęp z JRG II udał się do pomocy w transporcie osoby poszkodowanej do śmigłowca. Poszkodowany został przetransportowany do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Przyczyny zdarzenia ustala policja.

W środę tuż po godzinie 10 na teren jednego z zakładów przy ulicy Mostowej w Kędzierzynie-Koźlu zostały wezwane służby ratownicze.

Na zakładzie doszło do rozszczelnienia instalacji technologicznej.

- W wyniku zdarzenia 9 osób zatruło się tlenkiem węgla – przekazuje mł.asp. Damian Skowroński z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Strażacy po pomiarach specjalnymi czujnikami stwierdzili obecność tlenku węgla w budynku na poziomie od 150ppm do 800ppm.

Natychmiast przystąpiono do przewietrzania pomieszczeń. Źródła rozszczelnienia nie odnaleziono.

Aby stwierdzić źródło emisji gazu, zakład powołał specjalną komisję do ustalenia przyczyn.

W poniedziałek kilka minut po godzinie 20 do kędzierzyńskiej policji dotarła informacja o zdarzeniu drogowym na ulicy Głównej w Komornie.

Zgłoszenie dotyczyło kierowcy samochodu ciężarowego, który wjechał do rowu.

Po przybyciu na miejsce pierwszych służb ratowniczych, okazało się, że ciężarowy volvo leży na środku drogi.

- Mundurowi ustalili, że ciężarowym volvo kierował 50-letni obywatel Słowacji. Podczas rozmowy funkcjonariusze wyczuli od kierującego wyraźną woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło, że kierujący był pijany. Urządzenie pokazało, że mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie – relacjonuje sierż. sztab. Magdalena Kowalska z KPP w Kędzierzynie-Koźlu.

Słowak trafił do policyjnego aresztu, a jego prawo jazdy zostało mu zabrane.

Teraz za swój czyn grozi mu do 2 lat więzienia.

piątek, 16 maja 2014 16:42

Pożar dachu w budynku domu nauczyciela

Napisał

16.05.2014r. chwilę przed godziną 13 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kędzierzynie - Koźlu wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu w budynku domu nauczyciela przy ulicy Jana Brzechwy.

Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce ewakuowano wszystkich lokatorów, następnie przystąpiono do działań gaśniczych. 

Nikomu z lokatorów nic się nie stało.

Narazie nie wiadomo co mogło być przyczyną wybuchu pożaru, ustalą to policjanci.

Działania na miejscu prowadziło 9 zastępów straży pożarnej.

Jedna osoba nie żyje a druga z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. To bilans wypadku, do którego doszło w poniedziałek tuż przed godziną 21 na skrzyżowaniu ulicy Harcerskiej z Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu.

Kierowca fiata seicento wjechał na skrzyżowanie wymuszając pierwszeństwo na kierowcy motocykla, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Zespół ratownictwa medycznego, przez kilkanaście minut walczył o życie motocyklisty, ale niestety lekarz stwierdził zgon. Pasażerka jednośladu z obrażeniami ciała została odwieziona do szpitala.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

wtorek, 06 maja 2014 21:50

Dzień Strażaka w Kędzierzynie-Koźlu

Napisane przez

We wtorek 6 maja 2014r. o godz. 12:00 na placu wyjazdowym JRG-2 PSP w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Strażaka.

Na obchody przybyli:

  • Opolski Komendant Wojewódzki PSP w Opolu
  • Komendant Powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu
  • Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu
  • Dyrektor Lasów Państwowych w Kędzierzynie-Koźlu
  • Starosta Powiatu w Kędzierzynie-Koźlu
  • Wójtowie Gmin z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
  • Prezydent Miasta w Kędzierzynie-Koźlu
  • Komendant Służby Więziennej w Kędzierzynie-Koźlu
  • zaproszeni goście, rodziny strażaków i emeryci służby pożarniczej.

Dokonano licznych awansów na wyższe stopnie. Nie obyło się bez przemówień. Dziękowano za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Podczas przemówień wspominano, że dawniej straż pożarna zajmowała się tylko gaszeniem pożarów.

Dziś to już nie tylko pożary a tych na szczęście jest coraz mniej. Znacznie więcej jest miejscowych zagrożeń jak wypadki drogowe, katastrofy budowlane czy akcje ratownictwa specjalistycznego.

Strażakom życzono zdrowia, zadowolenia z niełatwej przecież służby, wszelkiej pomyślności i szybkich powrotów z akcji w takim samym składzie jak w chwili wyjazdu.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu