Powiat głubczycki
A+ R A-
Powiat głubczycki
Powiat głubczycki

Powiat głubczycki (58)

Skrajnie wycieńczonego i na wpół żywego mężczyznę odnaleźli dzisiaj strażacy z Głubczyc podczas prowadzonych w powiecie głubczyckim poszukiwań.

W czwartek, 29 grudnia po godzinie 11 policjanci poprosili o pomoc w poszukiwaniach strażaków.

23 grudnia w godzinach popołudniowych zaginął 52-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego. Dwa dni temu był widziany w okolicach Ściborzyc Małych i w rejonie tej miejscowości rozpoczęły się dzisiejsze poszukiwania.

Około godziny 12:45 mł.ogn. Paweł Młot z Komendy Powiatowej PSP w Głubczycach odnalazł zaginionego mężczyznę.

- Zaginiony leżał na polu, przy krzakach, około kilometra od najbliższej wioski – mówi mł.ogn. Młot.

Stan mężczyzny wymagał interwencji medycznej.

- Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie z miejsca odnalezienia przetransportowaliśmy samochodem z JRG do najbliższego możliwego miejsca, dokąd mógł podjechać zespół ratownictwa medycznego – dodaje mł.ogn. Paweł Młot.

W działaniach brało udział 9 zastępów straży pożarnej w sile 40 strażaków oraz 5 radiowozów w sile 18 policjantów.

Odnaleziony mężczyzna został przewieziony do szpitala.

poniedziałek, 19 grudnia 2016 15:54

Groźny wypadek pod Głubczycami

Napisał

W niedzielę 18 grudnia niespełna kwadrans po godzinie 12 do głubczyckich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 416 w miejscowości Głubczyce – Sady.

Prawdopodobnie w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, na zakręcie doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Samochodami podróżowało łącznie 5 osób.

- W wyniku wypadku poszkodowane zostały 3 osoby którym przybyły na miejsce ZRM udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy i zabrał do szpitala – informuje st.kpt. Łukasz Kantor z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Straty powstałe w wyniku zdarzenia oszacowano na 40 tysięcy złotych.

Do działań skierowano dwa zespoły ratownictwa medycznego, trzy patrole policji i dwa zastępy straży pożarnej.

Droga na tym odcinku była zablokowana ponad 3 godz.

Dokładne przyczyny wypadku ustala policja.

sobota, 19 listopada 2016 17:28

Służbowy Marwin przeszedł na emeryturę

Napisał

Często słyszy się o bohaterskich i spektakularnych czynach "najlepszych przyjaciół człowieka". Znacznie rzadziej mówi się o nich kiedy odejdą ze służby. Co wówczas z nimi się dzieje i jaki czeka ich los? O tym opowie przewodnik psa służbowego mł. asp. Paweł Kalita.

- Jak to się stało, że zostałeś przewodnikiem psa służbowego i  kiedy rozpocząłeś służbę z Bardotem?

Służbę w Policji rozpocząłem w 2006 roku. Dwa lata później dowiedziałem się o wolnym stanowisku w zespole przewodników psów służbowych. Natychmiast postanowiłem spróbować swoich sił jako przewodnik. Od samego początku ten rodzaj służby budził mój podziw, uznanie i szacunek. Okazało się też, że spełniam wszelkie wymogi stawiane przed  przyszłymi przewodnikami. W 2008 roku pojechałem na szkolenie specjalistyczne do zakładu Kynologii w Sułkowicach, gdzie otrzymałem psa z kategorii patrolowo- tropiącej …właśnie Bardota. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia wróciłem do jednostki macierzystej, gdzie już jako przewodnik rozpocząłem służbę z moim pierwszym czworonożnym partnerem.

- Żeby zostać przewodnikiem trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Jakie cechy osobowościowe są najbardziej pożądane do pełnienia takiej służby i jakie cechy posiadał Bardot z którym stworzyliście tak zgrany duet?

Jestem osobą spokojną, opanowaną, cierpliwą i kochającą zwierzęta. Zdyscyplinowanie, systematyczność, wytrwałość i stanowczość to kolejne cechy, które są nie tylko pożądane, ale wręcz  niezbędne do pracy ze zwierzęciem. Z kolei od psa patrolowo- tropiącego oczekuje się  posłuszeństwa, wytrwałości w podjętej pracy węchowej i umiejętności aportowania. Od psów służbowych wymaga się jednocześnie agresji i delikatności- wszystko zależy od zadania jakie ma do wykonania w danym momencie.

- Psy policyjne na szkoleniu specjalistycznym otrzymują imię i numer identyfikacyjny, a przewodnicy i tak nazywają je "po swojemu". Czy w przypadku Bardota było podobnie?

Mój pies otrzymał służbowy numer i służbowe imię Bardot. Te dane niezbędne są do identyfikacji psa i występują w dokumentacji służbowej. Prywatnie Bardota nazywałem Marwinem, czyli imieniem mojego poprzedniego czworonożnego przyjaciela. Z czasem wołanie po imieniu okazało się zbędne, gdyż Marwin reagował na mój głos niezależnie od tego jak go przywoływałem.

- Opowiedz o swojej służbie z Marwinem. Czy Twój pies podczas 8- letniej służby wyróżnił się czymś wyjątkowym?

Z Marwinem pracowało mi się bardzo dobrze. Wiedziałem, że mogę na niego zawsze liczyć niezależnie od tego, czy poszukiwaliśmy osoby zaginionej, ścigaliśmy przestępcę, czy patrolowaliśmy ulice. Podczas służby Bardot bardzo często tropił ślady ludzi, ale zdarzały się sytuacje, kiedy używałem go jako środka przymusu bezpośredniego.

- Możesz podać jakiś przykład?

Kilka lat temu Bardot interweniował wobec mężczyzny, który po zabarykadowaniu się w domu z zakładnikiem oddawał strzały z wiatrówki w naszym kierunku. Bardot był jednym z psów służbowych, które dostały się do mieszkania przez uchylone drzwi i obezwładnił napastnika.

- Co jeszcze razem udało Wam się zrobić?

W ciągu tych kilku lat kilkakrotnie odnajdowaliśmy osoby zaginione, których życie z uwagi na stan zdrowia, czy trudne warunki atmosferyczne było poważnie zagrożone. Podejmowaliśmy pościgi za sprawcami przestępstw, poszukiwaliśmy przedmioty pochodzące z kradzieży. Warto także podkreślić, że Marwin wielokrotnie uczestniczył w pokazach tresury psów policyjnych, festynach, spotkaniach z dziećmi. Wówczas ten groźny policyjny pies służbowy stawał się potulny i  przyjazny, zwłaszcza dzieciom. 

- A porażki? Były jakieś?

Dla mnie porażką jest każda sytuacja, w której nie udaje się nam osiągnąć celu. Są sytuacje od nas niezależne, gdzie ani ja, ani mój pies nie możemy nic zrobić...

- Powiedz co teraz dzieje się z twoim podopiecznym?

W sierpniu tego roku Marwin przeszedł na zasłużoną emeryturę. Pomimo jego choroby i kosztów związanych z jego utrzymaniem zdecydowałem się zabrać go do swojego domu. Nie wyobrażam sobie, że mój czworonożny partner mógłby trafić do jakiegoś schroniska. Teraz mam nowego psa w służbie i starego w domu:).

- Czy Bardot potrafi odnaleźć się w nowej roli i zgoła innej sytuacji? Czy nabyte podczas szkoleń umiejętności  pomagają, czy raczej utrudniają mu wypoczynek na emeryturze?

Myślę, że Marwin jest szczęśliwy i dobrze odnajduje się w nowych warunkach. Cechy charakteru jakie posiada pozwalają nam na harmonijną i bezkonfliktową dalszą współpracę, co też mogą potwierdzić wszyscy domownicy:).

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia podczas realizacji zadań z nowym psem służbowym.

Marwin- policyjny pies po 8 latach pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Swój dom znalazł u przewodnika, z którym pełnił służbę od samego początku. W głubczyckiej komendzie to już kolejny taki przypadek.

rozmawiała: asp. Agata Aleksiejewicz – KPP Głubczyce

Materiał przesłany przez KPP Głubczyce

czwartek, 03 listopada 2016 13:39

Śmiertelny wypadek pod Głubczycami

Napisał

W środę 2 listopada około godziny 7:30 do służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 416 na trasie Głubczyce – Kietlice.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano trzy rozbite pojazdy którymi podróżowało w sumie 6 osób.

- Poszkodowane w tym zdarzeniu zostały 4 osoby lecz jednej z nich pomimo prowadzonej reanimacji przez ZRM na zmianę ze strażakami nie udało się przywrócić czynności życiowych i będący na miejscu lekarz stwierdził zgon – informuje st.kpt. Łukasz Kantor z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Ze wstępnych ustaleń wiadomo że prawdopodobną przyczyną zdarzenia było najechanie samochodu Skoda Octavia na tył samochodu Daewoo Lanos.

Dokładne przyczyny wypadku ustala policja pod nadzorem prokuratora.

piątek, 02 września 2016 18:51

Uszkodzony gazociąg w Kietrzu

Napisał

Blisko dwie godziny trwała akcja strażaków w Kietrzu przy wycieku gazu.

Zgłoszenie o rozszczelnionej instalacji gazowej do głubczyckich strażaków wpłynęło w czwartek o godzinie 18:45.

Na miejsce skierowano w sumie sześć zastępów straży pożarnej.

Po przyjeździe na miejsce, okazało się, że przy ulicy Polnej w Kietrzu doszło do uszkodzenia rury odpowietrznika odwadniacza instalacji gazowej przez koszących pobocze.

- Strażacy ewakuowali około 30 osób z 7 domów – przekazuje mł.kpt. Damian Skowroński z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia a pracownicy pogotowia gazowego przystąpili do usuwania uszkodzenia. Po zlikwidowaniu zagrożenia, kierujący działaniem ratowniczym pozwolił mieszkańcom wrócić do swoich domów.

Dochodzie w sprawie przyczyn zdarzenia, prowadzi policja.

niedziela, 24 lipca 2016 12:05

Pożar zboża na pniu w Tłustomostach

Napisał

W sobotę 23 lipca o godzinie 15:40 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Głubczycach wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości Tłustomosty w gminie Baborów.

Przybyli na miejsce strażacy podali w sumie 8 prądów wody w natarciu na palące się zboże.

- Sprawna akcja gaśnicza pozwoliła na ograniczenie szybko rozprzestrzeniającego się ognia co pozwoliło na zmniejszenie palącego się areału którym objęta była część 18 hektarowej działki, a w sąsiedztwie znajdowało się zboże na pow.ok 50 hektarów - informuje st. kpt. Łukasz Kantor z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Straty spowodowane pożarem oszacowano wstępnie na 45 tysięcy złotych.

Do działań skierowano łącznie 15 zastępów straży pożarnej z województwa opolskiego i śląskiego.

Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru było zapalenie się podkładu kolejowego podczas prac remontowych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja.

piątek, 24 czerwca 2016 20:05

Uszkodzony gazociąg w Głubczycach

Napisane przez

Siedem zastępów straży pożarnej w sile 22 ratowników zadysponowano do uszkodzonej nitki gazociągu na terenie boiska szkolnego Zespołu Szkół Mechanicznych przy Aleji Śląskiej w Głubczycach.

Podczas akademii zakończenia roku szkolnego, na terenie szkoły w Głubczycach doszło do uszkodzenia nitki gazociągu.

Zarządzono ewakuację szkoły, oraz pobliskiego osiedla i instytucji sąsiadujących z zagrożonym obszarem.

Po przybyciu na miejsce odpowiednich służb, odcięto dopływ gazu i energii elektrycznej w pobliskich budynkach. Wstrzymano ruch na ulicach: Armii Krajowej, Pocztowej, Dworcowej i Alei Śląskich, łącznie ok. 1500 osób.

Gazociąg uległ uszkodzeniu podczas prac modernizacyjnych boiska szkolnego - prowadzenie wykopów pod rury kanalizacyjne.

W toku dalszych czynności okazało się, iż pracująca w pobliżu szkoły koparka przerwała rurociąg gazowy i doszło do jego rozszczelnienia.

O godz. 11:00 służby Pogotowia Gazowego odcięły dopływ gazu dla całego miasta Głubczyce.

Na miejscu oprócz strażaków obecne były służby: Policja, Pogotowie Gazowe, Powiatowe Centrum Kryzysowe w Głubczycach, Prokuratura Rejonowa.

Naszczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja pod nadzorem prokuratury.

niedziela, 22 maja 2016 23:24

Tragiczny wypadek pod Głubczycami

Napisał

W niedzielę po godzinie 18:20 na drodze krajowej nr 38 w powiecie głubczyckim doszło do tragicznego wypadku.

Pomiędzy miejscowościami Zopowy-Osiedle a Mokre-Kolonia, kobieta nagle wtargnęła na jezdnię tuż przed jadącego volkswagena. Kierowca samochodu nie zdążył zahamować i uderzył w kobietę.

Do poszkodowanej zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety pomimo prowadzonej resuscytacji, kobieta zmarła.

Dokładne przyczyny i przebieg zdarzenia ustala policja pod nadzorem prokuratury.

Do tragicznego w skutkach pożaru, głubczyccy strażacy otrzymali wezwanie we wtorek 26 kwietnia o godzinie 1:56.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego wraz z budynkiem gospodarczym w miejscowości Księże Pole w gminie Baborów.

Na miejsce skierowano w sumie 12 zastępów straży pożarnej

Na miejscu, mundurowi zastali palący się budynek mieszkalny oraz dach zabudowań gospodarczych. Równocześnie z akcją gaśniczą, strażacy ewakuowali z obory pięć sztuk bydła.

- Podczas działań, w jednym z pomieszczeń, stwierdzono zwęglone zwłoki mężczyzny – przekazuje mł.kpt. Damian Skowroński z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Na tą chwilę nie są znane przyczyny pożaru.

Wyjaśnieniami przyczyny tragicznego pożaru zajmie się policja pod nadzorem prokuratury.

czwartek, 25 lutego 2016 00:17

Stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo

Napisane przez

W wtorek 23 lutego około godziny 9:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na łuku drogi pomiędzy Klisinem a Głubczycami.

Kierujący samochodem osobowym marki ford stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w drzewo.

W wyniku wypadku jedna osoba została poszkodowana.

Przyczyny wypadku ustala policja.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu