Powiat prudnicki
A+ R A-
Powiat prudnicki
Powiat prudnicki

Powiat prudnicki (216)

niedziela, 15 stycznia 2017 14:32

Trzy osoby poszkodowane w wypadku na obwodnicy Białej

Napisał

W niedzielę 15 stycznia o godzinie 6:37 do dyżurnego prudnickiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 414 na wysokości Białej.

18 latek kierujący volkswagenem golfem na śliskiej nawierzchni nie zachował należytej ostrożności i wjechał w tył skody kierowanej przez 33 letnią kobietę.

W wyniku wypadku trzy osoby zostały poszkodowane.

Starty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 10 tysięcy złotych.

Do działań skierowano trzy zastępy straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego i policję.

poniedziałek, 09 stycznia 2017 23:00

Pożar garażu w Moszczance

Napisał

Zwarcie instalacji elektrycznej było najprawdopodobniej przyczyną pożaru garażu w miejscowości Moszczanka.

Zgłoszenie o pożarze, prudniccy strażacy otrzymali w poniedziałek 9 stycznia kilka minut po północy.

Niestety po przyjeździe na miejsce strażaków, obiekt był już mocno opanowany przez żywioł.

Strażacy oprócz działań w natarciu i obronie, po ugaszeniu ognia rozpoczęli prace rozbiórkowego spalonej konstrukcji.

Wstępnie straty spowodowane pożarem oszacowano na kwotę 15 tysięcy złotych.

poniedziałek, 09 stycznia 2017 12:22

Wypadek na obwodnicy Białej

Napisał

W poniedziałek 9 stycznia przed godziną 5 rano doszło do wypadku drogowego na obwodnicy Białej.

Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu policjanci ruchu drogowego 42-letni kierujący osobowym passatem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wskutek czego nie wyhamował przed znakiem „STOP” doprowadzając do zderzenia z prawidłowo jadącym drogą wojewódzką daewoo lanosem – relacjonują prudniccy policjanci.

W wyniku wypadku, poszkodowany został 26-letni kierowca lanosa, który został przewieziony do szpitala.

Obaj kierujący byli trzeźwi.

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierującemu pasatem policjanci zatrzymali prawo jazdy.

piątek, 06 stycznia 2017 16:52

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Wierzch

Napisał

W piątek 6 stycznia o godzinie 4:28 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Prudniku wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Wierzch w gminie Głogówek.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów podano trzy prądy wody, w natarciu na palący się budynek oraz w obronie pozostałych budynków.

Dalsze działania to prace rozbiórkowe konstrukcji budowlanych oraz dogaszanie i oddymianie pomieszczeń.

Straty spowodowane pożarem oszacowano wstępnie na 50 tysięcy złotych, szacunkowa wartośc uratowanego mienia to 150 tysięcy złotych.

Do zdarzenia zadysponowano 8 zastępów straży pożarnej w sile 27 ratowników, pogotowie energetyczne i dwa patrole policji.

Prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Działania zakończono po godzinie 9.

sobota, 31 grudnia 2016 19:52

Tlenek węgla znowu "atakuje"

Napisał

Szesnastolatka została zabrana do szpitala po podtruciu tlenkiem węgla, do którego doszło w Sylwestra przed godziną 16.

- Z budynku wielorodzinnego w Głogówku, ewakuowano w sumie 11 osób – mówi kpt. Jan Wyciślik z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Dwa zastępy straży pożarnej interweniowały w budynku wielorodzinnym przy ulicy Spółdzielczej w Głogówku.

Jedną osobę, 16-latkę z objawami podtrucia tlenkiem węgla, zespół ratownictwa medycznego przetransportował do szpitala.

Pamiętajmy, że tlenek węgla – czad jest bezwonny i bezbarwny. Jedynie inwestycja w domowy czujnik może nas uratować przed śmiertelną emisją tego gazu.

Kompletnym brakiem wyobraźni oraz niestosowaniem się do przepisów ruchu drogowego wykazał się kierowca ciągnika siodłowego marki Mercedes jadący wraz z naczepą.

W piątek 23 grudnia na ulicy Nyskiej w Prudniku kierowca ciężarówki wjechał pod wiadukt, którego wysokość była znacznie niższa od wysokości pojazdu.

W wyniku kolizji poważnie uszkodzona została naczepa zestawu ciężarowego, a droga w miejscu zdarzenia została skutecznie zablokowana.

Na szczęście w zdarzeniu tym nikt nie ucierpiał.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

czwartek, 22 grudnia 2016 15:58

Groźny wypadek na DW 414 koło Prudnika

Napisał

W czwartek 22 grudnia około godziny 10:40 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 414 pomiędzy Lubrzą a Dobroszewicami.

W wyniku nie zachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prostej drodze doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów podróż zakończył na przydrożnym drzewie drugi na pobliskim polu.

W wyniku zdarzenia 3 osoby zostały ranne. Jedną z nich z rozbitego pojazdu strażacy musieli uwolnić przy pomocy narzędzi hydraulicznych.

Wstępne straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 25 tysięcy złotych.

Do działań skierowano 5 zastępów straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego i trzy patrole policji.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

piątek, 09 grudnia 2016 13:24

Batalia o samochód trwa - koniec roku już blisko

Napisał

Batalia trwa, pieniądze zarezerwowane, koniec roku się zbliża a samochodu jak nie było tak nie ma.

Od kilku miesięcy trwa ostra walka pomiędzy strażakami z Chrzelic a Burmistrzem Białej. Batalia dotyczy zakupu nowego – używanego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Chrzelicach. Warto w tym miejscu podkreślić, że jednostka OSP w Chrzelicach jest jedną z dwóch jednostek OSP w gminie Biała wciągniętych w struktury KSRG.

Jak podkreślają sami ochotnicy, na początku roku, w budżecie miejskim zarezerwowano kwotę 120 tysięcy złotych na zakup samochodu pożarniczego do OSP Chrzelice. Taką samą informację podtrzymuje Burmistrz Białej pan Edward Plicko. Na sesji w dniu 9 listopada 2016 roku podkreślił, że jego poprzednik obiecał pojazd do OSP Chrzelice, a on ten pomysł popiera. Początkowo Gmina miała współfinansować zakup nowego pojazdu w ramach funduszy europejskich, jednakże po rozpoznaniu sprawy, Burmistrz się wycofał ze względu na wartość inwestycji (jak sam na sesji przekazał: „Uznałem, że nie jest zasadnym kupno tak drogiego samochodu, gdyż mamy wiele innych potrzeb i wydatków.”) szacowaną na około 900 tysięcy złotych.

W ciągu roku padło wiele zapewnień i obietnic. Strażakom proponowano mercedesa z 2000 roku z gminy partnerskiej, ale później okazało się, że partnerska gmina nie sprzeda tego pojazdu. W zamian oferowali za około 10 tysięcy euro używanego mercedesa z 1986 roku ale z małym przebiegiem 27 tysięcy kilometrów. Na to nie chcą zgodzić się strażacy.

Po listopadowej sesji oraz interwencji mediów, Burmistrz Białej podjął decyzję, że ochotnicy będą mogli sami zakupić pojazd do wydzielonej kwoty (120 tysięcy złotych) ale pod pewnymi wykluczeniami. Tu pojawił się problem.

Burmistrz Białej podsunął strażakom dokument, w którym to zrzekają się wszelkich dodatkowych środków przez kolejne pięć lat poza środkami na bieżącą działalność jednostki – wskazując tu ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Dodatkowo, druhowie podpiszą aneks do umowy dotyczącej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i pozbawią się drugiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Samochody, które posiadają do tej pory zostaną przekazane pod władanie Gminy Biała.

Oczywiście druhowie oświadczenia nie podpisali więc sprawa utknęła w martwym punkcie. Pieniądze w budżecie zapisane a nie można ich wydatkować na zapisany cel.

Sądziliśmy do tej pory, że to właśnie Burmistrzowi jako włodarzowi całej gminy powinno zależeć na tym, aby jednostki OSP – czyli jego wojsko – korzystało z najlepszego sprzętu na jaki stać samorząd i wspierać tych ludzi, którzy dobrowolnie działają w kierunku pomocy bliźnim. Normalnym i całkowicie prawidłowym podejściem samorządów jest wspieranie inicjatyw wolontariatu a w szczególności wspierania jednostek OSP. W końcu bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze.

Z niecierpliwością czekamy na zakończenie sporu i szczęśliwy finał.

poniedziałek, 05 grudnia 2016 19:48

Zderzenie dwóch samochodów na obwodnicy Białej

Napisał

W poniedziałek 5 grudnia po godzinie 17:30 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zderzenie dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej 414.

Do zdarzenia doszło na obwodnicy Białej na wysokości skrzyżowania z ulicą Opolską.

W wyniku zderzenia forda i volkswagena na szczęście nikomu nic się nie stało.

Do działań skierowano po dwa zastpy straży pożarnej z JRG Prudnik i OSP Biała oraz zespół ratownictwa medycznego i policję.

Przyczyny zdarzenia ustala policja.

czwartek, 01 grudnia 2016 23:46

Zapadnięta ziemia pod samochodem

Napisał

W czwartek 1 grudnia, jednostki straży pożarnej zostały wezwane do miejscowości Głogówek, gdzie przy ulicy Ligonia pod samochodem zaczęła zapadać się ziemia.

Po przyjeździe mundurowych, okazało się, że w wyniku zarwania się stropu podziemnej piwnicy doszło do zapadnięcia się jednego z kół.

Przy pomocy poduszek wysokociśnieniowych, strażacy podnieśli pojazd i doprowadzili do zasłonięcia powstałej wcześniej szczeliny.

Straty powstałe w wyniku zdarzenia oszacowano na kwotę 1 tysiąca złotych.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu