Powiat prudnicki
A+ R A-
Powiat prudnicki
Powiat prudnicki

Powiat prudnicki (267)

Kompletnym brakiem wyobraźni oraz niestosowaniem się do przepisów ruchu drogowego wykazał się kierowca ciągnika siodłowego marki Mercedes jadący wraz z naczepą.

W piątek 23 grudnia na ulicy Nyskiej w Prudniku kierowca ciężarówki wjechał pod wiadukt, którego wysokość była znacznie niższa od wysokości pojazdu.

W wyniku kolizji poważnie uszkodzona została naczepa zestawu ciężarowego, a droga w miejscu zdarzenia została skutecznie zablokowana.

Na szczęście w zdarzeniu tym nikt nie ucierpiał.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

czwartek, 22 grudnia 2016 15:58

Groźny wypadek na DW 414 koło Prudnika

Napisał

W czwartek 22 grudnia około godziny 10:40 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej numer 414 pomiędzy Lubrzą a Dobroszewicami.

W wyniku nie zachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prostej drodze doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów podróż zakończył na przydrożnym drzewie drugi na pobliskim polu.

W wyniku zdarzenia 3 osoby zostały ranne. Jedną z nich z rozbitego pojazdu strażacy musieli uwolnić przy pomocy narzędzi hydraulicznych.

Wstępne straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 25 tysięcy złotych.

Do działań skierowano 5 zastępów straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego i trzy patrole policji.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

piątek, 09 grudnia 2016 13:24

Batalia o samochód trwa - koniec roku już blisko

Napisał

Batalia trwa, pieniądze zarezerwowane, koniec roku się zbliża a samochodu jak nie było tak nie ma.

Od kilku miesięcy trwa ostra walka pomiędzy strażakami z Chrzelic a Burmistrzem Białej. Batalia dotyczy zakupu nowego – używanego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Chrzelicach. Warto w tym miejscu podkreślić, że jednostka OSP w Chrzelicach jest jedną z dwóch jednostek OSP w gminie Biała wciągniętych w struktury KSRG.

Jak podkreślają sami ochotnicy, na początku roku, w budżecie miejskim zarezerwowano kwotę 120 tysięcy złotych na zakup samochodu pożarniczego do OSP Chrzelice. Taką samą informację podtrzymuje Burmistrz Białej pan Edward Plicko. Na sesji w dniu 9 listopada 2016 roku podkreślił, że jego poprzednik obiecał pojazd do OSP Chrzelice, a on ten pomysł popiera. Początkowo Gmina miała współfinansować zakup nowego pojazdu w ramach funduszy europejskich, jednakże po rozpoznaniu sprawy, Burmistrz się wycofał ze względu na wartość inwestycji (jak sam na sesji przekazał: „Uznałem, że nie jest zasadnym kupno tak drogiego samochodu, gdyż mamy wiele innych potrzeb i wydatków.”) szacowaną na około 900 tysięcy złotych.

W ciągu roku padło wiele zapewnień i obietnic. Strażakom proponowano mercedesa z 2000 roku z gminy partnerskiej, ale później okazało się, że partnerska gmina nie sprzeda tego pojazdu. W zamian oferowali za około 10 tysięcy euro używanego mercedesa z 1986 roku ale z małym przebiegiem 27 tysięcy kilometrów. Na to nie chcą zgodzić się strażacy.

Po listopadowej sesji oraz interwencji mediów, Burmistrz Białej podjął decyzję, że ochotnicy będą mogli sami zakupić pojazd do wydzielonej kwoty (120 tysięcy złotych) ale pod pewnymi wykluczeniami. Tu pojawił się problem.

Burmistrz Białej podsunął strażakom dokument, w którym to zrzekają się wszelkich dodatkowych środków przez kolejne pięć lat poza środkami na bieżącą działalność jednostki – wskazując tu ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Dodatkowo, druhowie podpiszą aneks do umowy dotyczącej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i pozbawią się drugiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Samochody, które posiadają do tej pory zostaną przekazane pod władanie Gminy Biała.

Oczywiście druhowie oświadczenia nie podpisali więc sprawa utknęła w martwym punkcie. Pieniądze w budżecie zapisane a nie można ich wydatkować na zapisany cel.

Sądziliśmy do tej pory, że to właśnie Burmistrzowi jako włodarzowi całej gminy powinno zależeć na tym, aby jednostki OSP – czyli jego wojsko – korzystało z najlepszego sprzętu na jaki stać samorząd i wspierać tych ludzi, którzy dobrowolnie działają w kierunku pomocy bliźnim. Normalnym i całkowicie prawidłowym podejściem samorządów jest wspieranie inicjatyw wolontariatu a w szczególności wspierania jednostek OSP. W końcu bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze.

Z niecierpliwością czekamy na zakończenie sporu i szczęśliwy finał.

poniedziałek, 05 grudnia 2016 19:48

Zderzenie dwóch samochodów na obwodnicy Białej

Napisał

W poniedziałek 5 grudnia po godzinie 17:30 do prudnickich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zderzenie dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej 414.

Do zdarzenia doszło na obwodnicy Białej na wysokości skrzyżowania z ulicą Opolską.

W wyniku zderzenia forda i volkswagena na szczęście nikomu nic się nie stało.

Do działań skierowano po dwa zastpy straży pożarnej z JRG Prudnik i OSP Biała oraz zespół ratownictwa medycznego i policję.

Przyczyny zdarzenia ustala policja.

czwartek, 01 grudnia 2016 23:46

Zapadnięta ziemia pod samochodem

Napisał

W czwartek 1 grudnia, jednostki straży pożarnej zostały wezwane do miejscowości Głogówek, gdzie przy ulicy Ligonia pod samochodem zaczęła zapadać się ziemia.

Po przyjeździe mundurowych, okazało się, że w wyniku zarwania się stropu podziemnej piwnicy doszło do zapadnięcia się jednego z kół.

Przy pomocy poduszek wysokociśnieniowych, strażacy podnieśli pojazd i doprowadzili do zasłonięcia powstałej wcześniej szczeliny.

Straty powstałe w wyniku zdarzenia oszacowano na kwotę 1 tysiąca złotych.

poniedziałek, 28 listopada 2016 16:32

Pożar samochodu osobowego w Łączniku

Napisał

W poniedziałek 28 listopada kilka minut przed godziną 4 nad ranem, prudnicka straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na posesji przy ulicy Stawowej w Łączniku.

Podpalenie było najprawdopodobniej przyczyną pożaru samochodu w miejscowości Łącznik.

Przybyli na miejsce strażacy potwierdzili zgłoszenie. W kierunku pożaru podano w sumie dwa prądy gaśnicze.

Straty wstępnie oszacowano na kwotę 5 tysięcy złotych.

Dokładne przyczyny pożaru ustala policja.

środa, 23 listopada 2016 23:05

Wypadek na dk 40 pod Prudnikiem

Napisał

Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku wypadku, do jakiego doszło we wtorek 22 listopada po godzinie 18:30.

Do zderzenia trzech pojazdów doszło na drodze krajowej nr 40 tuż obok Prudnika.

Siła zderzenia była tak duża, że z jednego z pojazdów wyleciał silnik.

Dwóm osobom udzielono pomocy medycznej.

Dokładne przyczyny wypadku ustala policja.

wtorek, 22 listopada 2016 18:32

Wypadek motocyklisty koło Białej

Napisał

Kierowca motocykla trafił do szpitala po wypadku, do jakiego doszło we wtorek 22 listopada przed godziną 13 na drodze wojewódzkiej nr 414 na wysokości Białej.

Kierowca motocykla najprawdopodobniej na skutek nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu. Pojazd rozpadł się.

W wyniku wypadku, motocyklista trafił do szpitala.

Dokładne przyczyny wypadku ustala policja.

środa, 02 listopada 2016 17:36

Kolizja dwóch samochodów osobowych w Prudniku

Napisane przez

W środę 2 listopada o godzinie 14:40 na ulicy Nyskiej w Prudniku doszło do kolizji drogowej.

W wyniku niezachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym doszło do kolizji fiata z volkswagenem.

Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

wtorek, 01 listopada 2016 14:16

Wypadek na dw 409 koło Mosznej

Napisał
W poniedziałek 31 października po godzinie 20:20 na drodze wojewódzkiej nr 409 pomiędzy Moszną a Dębiną doszło do wypadku drogowego.
Kierowca osobowego audi widząc potrąconą sarną na drodze zatrzymał się na poboczu.
Na stojący pojazd najechał kierowca volkswagena. Vw wypadł z drogi i dachował poza jezdnią.
W wyniku zdarzenia, obaj kierowcy trafili do szpitala.
Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu