Powiat nyski
A+ R A-
Powiat nyski
Powiat nyski

Powiat nyski (317)

piątek, 10 czerwca 2016 15:38

Dwie osoby ranne po wypadku w Niwnicy

Napisał

W piątek 10 czerwca kilka minut przed godziną 13 do nyskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku w Niwnicy.

Na drodze krajowej numer 41 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym.

W wyniku wypadku dwie osoby podróżujące samochodem osobowym zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitala. Kierowcy samochodu ciężarowego nic się nie stało.

Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 18 tysięcy złotych.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG Nysa i jeden z OSP Niwnica, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz dwa patrole policji.

Przyczyny wypadku ustala policja.

niedziela, 05 czerwca 2016 00:58

Akcja ratunkowa na nyskim jeziorze

Napisał

Współpraca nyskich WOPRowców i nyskich policjantów doprowadziła do uratowania czterech mężczyzn na jeziorze nyskim.

W sobotę 4 czerwca około godziny 17 w bazie WOPR w Nysie zauważono, że około 900 metrów dalej przewrócił się i tonie rower wodny.

Do działań ruszyli policjanci wodni oraz ratownicy WOPR.

Po dopłynięciu do miejsca zdarzenia, okazało się, że tonącego rowerka wodnego trzyma się czwórka mężczyzn. Nie potrzebowali pomocy medycznej.

Mężczyzn podjęto na policyjną łódź ratowniczą i przetransportowano do bazy nyskich woprowców.

Ratownicy zabezpieczyli tonący rower i odholowali go do wypożyczalni.

W bazie okazało się, że trzech pływaków było pod wpływem alkoholu. Każdy z nich „wydmuchał” ponad 1 promil alkoholu.

Policjanci za pływanie pod wpływem alkoholu, ukarali mężczyzn wysokimi mandatami.

Przez trzy dni (23-25 maja 2016 roku) na terenie Wojewódzkiego Centrum Szkolenia Ratownictwa Wodnego w Nysie odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego dla policjantów, pełniących służbę na ogniwach wodnych Opolszczyzny oraz ratowników WOPR z Nysy.

Pierwszy dzień rozpoczął się od ćwiczeń z podręcznym sprzętem ratowniczym – rzutką, węgorzem czy kołem ratunkowym. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich były zajęcia z medycyny pola walki.

WOPRowcy wraz z policjantami przygotowali specjalny scenariusz ćwiczeń, w którym to na teren ośrodka wkroczył napastnik z bronią automatyczną. Ratownicy mieli za zadanie zaopatrzyć poszkodowanych podczas ostrzału i sytuacji zagrożenia życia, a policjanci opanować teren i osłaniać ratowników.

Ratownicy wraz z policjantami w ten sam dzień, ćwiczyli akcje ratownicze przy użyciu swoich łodzi hybrydowych – Sportis i Parker.

Drugi dzień szkolenie obejmował szkolenie z wykorzystania skutera ratowniczego z platformą ratowniczą. Zespoły ćwiczyły obsługę skutera wodnego i akcje ratownicze w tym podejmowanie poszkodowanych z wody.

W trzecim dniu na uczestników szkolenia czekał specjalnie przygotowany samochód, którym to uczestnicy mogli się przekonać jak wygląda wjazd samochodem osobowym do wody a następnie ewakuacja z niego.

25 maja oficjalnie rozpoczęto sezon wodny na Opolszczyźnie. Burmistrz Miasta Nysa Marek Rymarz w obecności gości, ratowników i policjantów wręczył ratownikom WOPR w Nysie dokumenty i zrywkę do nowego skutera ratowniczego Yamaha wyposażonego w platformę ratowniczą. Gmina Nysa dofinansowała zakup skutera kwotą 34 tysięcy złotych w ramach programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomani realizowanego przez WOPR Nysa pod nazwą „Woda i przygoda, jestem trzeźwy i ratuję bo umiem”.

środa, 25 maja 2016 11:27

Pożar opuszczonego magazynu w Nysie

Napisał
W środę o 6:31 do nyskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze opuszczonego magazynu przy ulicy Słowiańskiej w Nysie.
Na miejsce skierowano zastępy PSP oraz okoliczne jednostki OSP. Pożar pojawił się w kilku miejscach w byłym obiekcie produkcyjno – handlowym. W obiekcie nikogo nie było. Ze względu na to, że jest to stary opuszczony obiekt na miejsce zadysponowano zastępy z dużą ilością wody, aby skutecznie zapewnić stały dostęp środka gaśniczego. Na tą chwilę nie wiadomo co było przyczyną pojawienia się ognia ale nie wykluczone, że było to celowe podpalenie.
sobota, 21 maja 2016 15:41

Dachowanie Audi w miejscowości Gryżów (gm. Korfantów)

Napisane przez

W sobotę 21 maja o godzinie 13:05 do nyskich służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 41 w miejscowości Gryżów.

Na miejsce skierowano strażaków z dwóch powiatów Nyskiego, oraz Prudnickiego w sumie 3 zastępy w sile 12 ratowników.

Kierujący osobowym audi z nieustalonych na tę chwilę przyczyn zjechał z drogi i dachował.


środa, 18 maja 2016 14:01

O krok od tragedii na przejściu dla pieszych

Napisane przez

Policjanci z Nysy ustalili kierowcę ciężarowej scanii z naczepą, który nie zatrzymał się na przejściu dla pieszych.

29-letni mieszkaniec województwa śląskiego, o mały włos nie potrącił kobiety przechodzącej po pasach.

Niebezpieczną sytuację nagrała kamera umieszczona w autobusie.

Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Teraz jego sprawą zajmie się sąd.

Do policjantów z nyskiej komendy zgłosił się kierowca autobusu, który poinformował o niebezpiecznym zdarzeniu.

Do sytuacji miało dojść 6 maja, o godzinie 7.00 na przejściu dla pieszych przy ul. Bema w Nysie.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą ustalili, że kierowca autobusu zatrzymał się przed pasami, aby ustąpić pierwszeństwa pieszej. Gdy kobieta była już w połowie przejścia, omijający w tym czasie autobus - kierowca ciężarówki - o mało jej nie potrącił.

Młoda kobieta musiała się gwałtownie cofnąć, w przeciwnym razie mogło dojść do tragedii.

Policjanci z nyskiej drogówki ustalili kierowcę ciężarówki. To 29-letni mieszkaniec Wisły.

Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz grozi mu nawet 5 000 zł grzywny oraz zakaz kierowania pojazdami.

Pamiętajmy, że wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem by ustąpić pierwszeństwa pieszemu jest zabronione i zagrożone wysoką grzywną.

Jeśli jesteśmy pieszymi i przechodzimy przez przejście, to pomimo tego, że jeden kierowca się zatrzymał upewnijmy się, że drugi zrobił to samo. Dopiero wtedy mamy gwarancję bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy.

Nie zapominajmy, że pieszy w starciu z samochodem ma znikome szanse, a wszelkie systemy bezpieczeństwa nie zastąpią nam wyobraźni i zdrowego rozsądku.

Link do filmu: http://opolska.policja.gov.pl/op/aktualnosci/4939,O-krok-od-tragedii.html

W sobotę 14 maja o godzinie 16:38 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Nysie wpłynęło zgłoszenie o pożarze pomieszczeń gospodarczych w miejscowości Nowaki.

Strażacy mieli utrudnione zadanie z walką z żywiołem, ponieważ podmuchy silnego wiatru powodowały szybkie rozprzestrzenianie się ognia.
W wyniku pożaru spłoneła niewielka przybudówka.

Przyczyna nie została ustalona.

Do działań skierowany jednostkę z JRG Nysa oraz z OSP Nowaki.

niedziela, 08 maja 2016 13:11

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Biskupów

Napisane przez

W sobotę 7  maja o godzinie 23:19 do dyżurnego nyskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Biskupów.

Po dojezdzie na miejsce zdarzenia KDR potwierdził zgłoszenie.

Działania strazaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podania prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek.

W pożarze poszkodowane zostały dwie osoby w tym jedno dziecko, przekazane przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego.

Straty spowodowane pożarem oszacowano na 50 tys. zł, a uratowano mienie w wartości 350 tys. zł.

Do działań skierowano 8 zastępów Straży Pożarnej.

Przyczyny pożaru ustala policja.

niedziela, 08 maja 2016 12:31

Pożar budynku jednorodzinnego w Republice Czeskiej

Napisał

W sobotę 7 maja kilka minut po godzinie 23 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nysie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Kolnovice w gminie Mikulovice w Republice Czeskiej.

Po przybyciu na miejsce zastano rozwinięty pożar budynku jednorodzinnego.

Strażacy podali prądy wody w natarciu oraz obronie.

Do działań skierowano łącznie 8 zastępów straży pożarnej, 4 z Polski i 4 z Republiki Czeskiej.

Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano na 35 tysięcy złotych, wartość uratowanego mienia to 250 tysięcy złotych.

Na razie nie wiadomo co było przyczyną wybuchu pożaru.

Do 5 lat więzienia może grozić 32-latkowi z Głuchołaz. Mężczyzna ostrzelał z broni pneumatycznej samochód straży miejskiej. Policjanci zatrzymali go kilka minut po zgłoszeniu. Funkcjonariusze znaleźli przy nim broń pneumatyczną.

Mężczyzna był trzeźwy, nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego zachowania.

Informacja o tym, że ktoś strzela do zaparkowanego w centrum miasta samochodu straży miejskiej, dotarła do policjantów z Głuchołaz 21 kwietnia, kilka minut po godzinie 14:00.

Wynikało z niej, że mężczyzna, który strzelał do pojazdu używał broni pneumatycznej. W samochodzie zostały wybite szyby.

Dyżurny natychmiast na miejsce skierował policjantów, którzy już po kilku minutach, niedaleko miejsca zdarzenia, zatrzymali znanego im 32-latka.

Przy mężczyźnie funkcjonariusze znaleźli broń pneumatyczną, do złudzenia przypominającą broń palną. Mężczyzna miał również przy sobie metalowe kulki, którymi prawdopodobnie strzelał.

Mężczyzna był trzeźwy, podczas rozmowy z mundurowymi nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego zachowania.
Śledczy zabezpieczyli broń, a także wykonali oględziny ostrzelanego samochodu.
Na szczęście podczas zdarzenia nikogo w nim nie było. Teraz trwa szacowanie strat, jakie podejrzewany o to przestępstwo spowodował.
Policjanci sprawdzą również, czy broń, którą mężczyzna posiadał nie wymaga zezwolenia.
Za zniszczenie mienia może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

   

   

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu