Powiat nyski
A+ R A-
Powiat nyski
Powiat nyski

Powiat nyski (351)

wtorek, 28 czerwca 2016 20:37

Tragedia na Jeziorze Nyskim

Napisał

We wtorek 28 czerwca około godziny 17:30 do nyskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o utonięciu wędkarza na Jeziorze Nyskim w Głębinowie.

Mężczyzna wskoczył do wody, przepłynął kilka metrów i zniknął pod wodą.

Przybyli na miejsce płetwonurkowie z JRG Nysa, po około godzinie wyłowili zwłoki z wody.

Będący na miejscu lekarz z zespoły ratownictwa medycznego stwierdził zgon 66 – latka.

Przyczyny zdarzenia ustala prokuratura.

niedziela, 26 czerwca 2016 13:48

Przydroże Małe - pożar stodoły

Napisał

W sobotę po godzinie 19:20 do nyskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Przydroże Małe.

Na miejsce skierowano okoliczne jednostki OSP i zastępy z JRG Nysa i JRG Prudnik.

W murowanym obiekcie spłonął dach oraz zgromadzona wewnątrz słoma i przyczepy.

Przyczyny pożaru ustala policja.

poniedziałek, 20 czerwca 2016 19:48

Ćwiczenia IV kompanii gaśniczej WOO "NYSA"

Napisał

W dniu 17 i 18 czerwca 2016 roku na terenie fortów nyskich odbyły się ćwiczenia pk. SKALPEL dotyczące zadań związanych z udzialaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Komendę Powiatową PSP w Nysie w celu sprawdzenia i podwyższenia kwalifikacji dotyczących udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym podczas zdarzeń.

Scenariusz zakładał 5 różnych epizodów: pożar z osobą zaczadzoną, wypadki komunikacyjne (pojazd ciężarowy, motocykl) oraz wypadki występujące podczas wykonywania różnorodnych prac.

Realizacja zadań przez poszczególne zastępy była na bieżąco oceniana przez wyznaczonych strażaków PSP a ewentualne niedociągnięcia ratowników korygowane na miejscu.

Podczas ćwiczeń przedstawiciele Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu na miejscu dokonali inspekcji gotowości operacyjnej IV kompanii gaśniczej WOO "NYSA".


Zdjęcia i materiały filmowe st. kpt. Marek Kocielski/psp.opole.pl

piątek, 17 czerwca 2016 19:18

Dachowanie na DK 46 we Frydrychowie

Napisał

W czwartek 16 czerwca około godziny 17 na drodze krajowej numer 46 we Frydrychowie doszło do zdarzenia drogowego.

Ze wstępnych ustaleń policji wiadomo że, 22 – latek kierujący samochodem osobowym marki audi a4 nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem zjechał z drogi i dachował w przydrożnym rowie.

Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 8 tysięcy złotych.

Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Mężczyzna był trzeźwy. Policja ukarała go mandatem.

czwartek, 16 czerwca 2016 20:06

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Paczkowie

Napisał

W czwartek 16 czerwca kilka minut po godzinie 16 na drodze krajowej numer 46 (obwodnica Paczkowa) doszło do tragicznego wypadku.

Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wiadomo że kierujący rowerem, 61 – letni mężczyzna wjechał wprost pod koła samochodu ciężarowego marki volvo ponosząc śmierć na miejscu.

Do działań skierowano trzy zastępy straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego i trzy radiowozy policji.

Na czas prowadzonych czynności ruch na obwodnicy odbywał się wahadłowo.

Dokładne przyczyny wypadku ustala policja pod nadzorem prokuratora.

Foto: 24nysa.pl

W środę 15 czerwca około godziny 8:30 na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wojska Polskiego w Paczkowie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

33 – latka kierująca volkswagenem sharanem wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymusiła pierwszeństwo przejazdu na prawidłowo jadącej volkswagenem passatem 30 latce doprowadzając do zderzenia.

W wyniku zdarzenia obie kobiety zostały zabrane do szpitala.

Jak się okazało poszkodowana w zdarzeniu 30 latka była pod wpływem alkoholu – wydmuchała 0,24 promila. Kobiecie zostało zatrzymane prawo jazdy.

Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 6 tysięcy złotych.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego i dwa radiowozy policji.

piątek, 10 czerwca 2016 15:38

Dwie osoby ranne po wypadku w Niwnicy

Napisał

W piątek 10 czerwca kilka minut przed godziną 13 do nyskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku w Niwnicy.

Na drodze krajowej numer 41 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym.

W wyniku wypadku dwie osoby podróżujące samochodem osobowym zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitala. Kierowcy samochodu ciężarowego nic się nie stało.

Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 18 tysięcy złotych.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG Nysa i jeden z OSP Niwnica, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz dwa patrole policji.

Przyczyny wypadku ustala policja.

niedziela, 05 czerwca 2016 00:58

Akcja ratunkowa na nyskim jeziorze

Napisał

Współpraca nyskich WOPRowców i nyskich policjantów doprowadziła do uratowania czterech mężczyzn na jeziorze nyskim.

W sobotę 4 czerwca około godziny 17 w bazie WOPR w Nysie zauważono, że około 900 metrów dalej przewrócił się i tonie rower wodny.

Do działań ruszyli policjanci wodni oraz ratownicy WOPR.

Po dopłynięciu do miejsca zdarzenia, okazało się, że tonącego rowerka wodnego trzyma się czwórka mężczyzn. Nie potrzebowali pomocy medycznej.

Mężczyzn podjęto na policyjną łódź ratowniczą i przetransportowano do bazy nyskich woprowców.

Ratownicy zabezpieczyli tonący rower i odholowali go do wypożyczalni.

W bazie okazało się, że trzech pływaków było pod wpływem alkoholu. Każdy z nich „wydmuchał” ponad 1 promil alkoholu.

Policjanci za pływanie pod wpływem alkoholu, ukarali mężczyzn wysokimi mandatami.

Przez trzy dni (23-25 maja 2016 roku) na terenie Wojewódzkiego Centrum Szkolenia Ratownictwa Wodnego w Nysie odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego dla policjantów, pełniących służbę na ogniwach wodnych Opolszczyzny oraz ratowników WOPR z Nysy.

Pierwszy dzień rozpoczął się od ćwiczeń z podręcznym sprzętem ratowniczym – rzutką, węgorzem czy kołem ratunkowym. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich były zajęcia z medycyny pola walki.

WOPRowcy wraz z policjantami przygotowali specjalny scenariusz ćwiczeń, w którym to na teren ośrodka wkroczył napastnik z bronią automatyczną. Ratownicy mieli za zadanie zaopatrzyć poszkodowanych podczas ostrzału i sytuacji zagrożenia życia, a policjanci opanować teren i osłaniać ratowników.

Ratownicy wraz z policjantami w ten sam dzień, ćwiczyli akcje ratownicze przy użyciu swoich łodzi hybrydowych – Sportis i Parker.

Drugi dzień szkolenie obejmował szkolenie z wykorzystania skutera ratowniczego z platformą ratowniczą. Zespoły ćwiczyły obsługę skutera wodnego i akcje ratownicze w tym podejmowanie poszkodowanych z wody.

W trzecim dniu na uczestników szkolenia czekał specjalnie przygotowany samochód, którym to uczestnicy mogli się przekonać jak wygląda wjazd samochodem osobowym do wody a następnie ewakuacja z niego.

25 maja oficjalnie rozpoczęto sezon wodny na Opolszczyźnie. Burmistrz Miasta Nysa Marek Rymarz w obecności gości, ratowników i policjantów wręczył ratownikom WOPR w Nysie dokumenty i zrywkę do nowego skutera ratowniczego Yamaha wyposażonego w platformę ratowniczą. Gmina Nysa dofinansowała zakup skutera kwotą 34 tysięcy złotych w ramach programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomani realizowanego przez WOPR Nysa pod nazwą „Woda i przygoda, jestem trzeźwy i ratuję bo umiem”.

środa, 25 maja 2016 11:27

Pożar opuszczonego magazynu w Nysie

Napisał
W środę o 6:31 do nyskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze opuszczonego magazynu przy ulicy Słowiańskiej w Nysie.
Na miejsce skierowano zastępy PSP oraz okoliczne jednostki OSP. Pożar pojawił się w kilku miejscach w byłym obiekcie produkcyjno – handlowym. W obiekcie nikogo nie było. Ze względu na to, że jest to stary opuszczony obiekt na miejsce zadysponowano zastępy z dużą ilością wody, aby skutecznie zapewnić stały dostęp środka gaśniczego. Na tą chwilę nie wiadomo co było przyczyną pojawienia się ognia ale nie wykluczone, że było to celowe podpalenie.
Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu