Powiat nyski
A+ R A-
Powiat nyski
Powiat nyski

Powiat nyski (317)

wtorek, 22 marca 2016 18:25

Fiatem ściął drzewo

Napisał

We wtorek 22 marca o godzinie 13:20 do nyskich służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 pomiędzy Pakosławicami a Sidziną.

Z dotąd nieustalonej przyczyny, kierowca fiata doblo, zjechał z drogi, skosił drzewo a następnie przewrócił pojazd na bok.

Na szczęście w wyniku zdarzenia nikomu nic poważnego się nie stało.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

Na czas działań na drodze krajowej były utrudnienia w ruchu.

sobota, 19 marca 2016 23:13

Eksplozja niewybuchu w Biechowie

Napisał

Dziesięć minut przed godziną 20 do nyskich służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o wybuchu w jednym z blaszanych garaży w miejscowości Biechów.  Do zdarzenia doszło w sobotę, 19 marca.

Wg wstępnych ustaleń doszło do eksplozji niewybuchu w jednym z garaży. Z wnętrza ewakuowano dwie osoby, którym pomocy udzieliły dwa zespoły ratownictwa medycznego.

- Istniało podejrzenie, że wewnątrz blaszaka mogą znajdować się jeszcze niebezpieczne materiały – mówi kpt. Krzysztof Letki z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Na miejsce wezwano saperów z Brzegu.

Obiekt został zabezpieczony przez policję oraz straż pożarną.

Sprawą zajmuje się policja.

sobota, 19 marca 2016 18:10

Strażacy z Kamienicy mają "nowy" samochód

Napisał

Do podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienicy trafił nowy samochód pożarniczy.

Iveco zastąpiło wysłużonego Stara. Samochód dla jednostki OSP zakupiła Gmina Paczków za cenę 50 tysięcy złotych.

Iveco zabudowane przez Magirusa zeszło z taśmy produkcyjnej w 1990 roku, ale jak zapewniają druhowie z Kamienicy, nic mu nie brakuje.

Samochód pomimo swojego wieku, jest w bardzo dobrym stanie. Nowy samochód ma silnik o pojemności 12 litrów i mocy 230 koni mechanicznych. Pojazd posiada napęd na cztery koła, zbiornik o pojemności 2500 litrów wody oraz autopompę o nominalnej wydajności 1600 litrów na minutę.

Strażacy wyposażyli pojazd w wcześniej już posiadany sprzęt: sprzęt hydrauliczny, zestaw PSP R1, deskę ortopedyczną, defibrylator, pompę szlamową, aparaty ochrony dróg oddechowych, pilarkę spalinową, piłę do stali i betonu, szybkie natarcie o długości 60 metrów oraz armaturę wodną.

Życzymy zadowolenia z pojazdu i tyleż powrotów co wyjazdów.

Foto: paczkow24.pl

czwartek, 17 marca 2016 20:47

Wypadek w Budzieszowicach

Napisane przez

W środę 16 marca o godzinie 20:09 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Budzieszowice.

Do działań skierowano trzy zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego i policję.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów zastano samochód osobowy, który uderzył w drzewo.

Kierujący pojazdem z lekkimi obrażeniami został przekazany przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

środa, 09 marca 2016 20:22

Dachowanie w Wierzbięcicach - jedna osoba ranna

Napisał

W środę 9 marca chwilę przed godziną 8 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Wierzbięcice.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego i policję.

Po dojeździe na miejsce zastano samochód osobowy marki fiat uno na dachu.

W wyniku wypadku kierowca, starszy mężczyzna został zabrany przez zrm do szpitala.

Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na 2 tysiące złotych.

Przyczyny wypadku ustala policja.

wtorek, 08 marca 2016 16:48

Wypadek 4 samochodów - dwie osoby nie żyją

Napisał

We wtorek 8 marca około godziny 13:30 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze krajowej nr 46 na trasie Hanuszów - Strobice.

- Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wypadku wynika, że jadący w kierunku Opola samochód ciężarowy renault, z nieustalonej na tę chwilę przyczyny, zjechał na lewy pas ruchu zderzając się kolejno z fiatem doblo, nissanem qashqai oraz renault clio – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu.

Na miejscu śmierć poniosła kobieta podróżująca ciężarówką, natomiast kierowca ciężarówki ciężko ranny został przewieziony do szpitala. Na miejscu zginął też kierujący nissanem. Z lekkimi obrażeniami ciała do szpitala przewiezieni zostali kierowcy renault clio i fiata doblo.

Droga krajowa numer 46 w miejscu wypadku jest zablokowana.

Policjanci wyznaczyli objazdy: jadąc z Opola przez Pakosławice - Goszowice - Frączów, a jadąc z Nysy objazd prowadzi przez Złotogłowice i Prusinowice

sobota, 05 marca 2016 19:59

Groźny wypadek podczas prac ziemnych

Napisał

W sobotę 5 marca o godzinie 12:48 do nyskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w miejscowości Podlesie.

Do działań skierowano jeden zastęp z JRG Głuchołazy.

Podczas prac ziemnych przy budowie studni w maszynie kopiącej urwał się przewód hydrauliczny ciężko raniąc w głowę jednego z pracowników.

Mężczyzna w ciężkim stanie został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Opolu.

1 marca policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu weszli na teren dwóch posesji w powiecie nyskim. Podejrzewano, że mogą się tam znajdować plantacje konopi indyjskich.

Nad sprawą narkotykowego procederu śledczy pracowali od kilku tygodni. Podczas przeszukania, w budynkach gospodarczych, a także w domach, które podejrzani zajmowali, policjanci ujawnili największe, jak dotąd na Opolszczyźnie plantacje konopi. Łącznie śledczy zabezpieczyli niemal 2 300 krzewów w różnych fazach wzrostu. Połowa z zabezpieczonych roślin, już przygotowywana była do ścięcia i suszenia – przekazuje kom. Hubert Adamek z KWP w Opolu.

Rośliny uprawiane były w specjalnych namiotach usytuowanych w pomieszczeniach gospodarczych oraz pokojach. Na nielegalny proceder, zaadaptowano również poddasze budynku.

Oprócz samych roślin, policjanci zabezpieczyli także specjalistyczny sprzęt do ich uprawy warty około 150 tysięcy złotych. W skład tego wchodziły lampy, systemy nawadniania i wentylacji. Prąd do zasilania był kradziony z pominięciem liczników pomiarowych.

Kryminalni znaleźli również 64 kilogramy ściętych i przygotowanych do suszenia roślin.

Na gorącym uczynku zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 49 i 53 lat. Jeden z nich to mieszkaniec powiatu nyskiego a drugi opolskiego.

Śledczy szacują, że zabezpieczone narkotyki mogłyby osiągnąć czarnorynkową wartość około 4 milionów złotych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty związane z uprawą oraz posiadaniem znacznej ilości narkotyków, za co może im teraz grozić nawet do 10 lat więzienia. Sąd, na wniosek prokuratury tymczasowo aresztował obu na 3 miesiące – podsumowuje kom. Adamak.

czwartek, 03 marca 2016 14:14

Rozpoczęły się warsztaty "Przedszkolak ratuje"

Napisał

W środę w nyskim przedszkolu nr 5 rozpoczęła się ciekawa inicjatywa nyskich policjantów, studentów PWSZ w Nysie oraz pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Nysie. 2 marca rozpoczął się cykl warsztatów pn. „Przedszkolak ratuje”.

W ramach akcji organizatorzy chcą się spotkać z przedszkolakami z terenu całej gminy Nysa.

Głównym celem przedsięwzięcia jest nauczanie dzieci w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, upowszechnianie wiedzy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń życia i zdrowia – opisuje podkom. Katarzyna Janas z KPP w Nysie.

Największym zainteresowaniem cieszyła się resuscytacja wykonywana na fantomach. Pod okiem ratowników uczyły się jak uciskać klatkę piersiową i prowadzić sztuczne oddychanie.

Organizatorzy przybliżyli dzieciom sprzęt do ratowania życia oraz przypomnieli telefony alarmowe.

Całe spotkanie było doskonałą lekcją – połączenia zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, przynoszącej nieoceniony efekt w postaci ratowania życia. Warsztaty zorganizowane zostały po to, by nasze pociechy w sytuacji zagrożeń wiedziały jak się zachować i pomóc osobie, która takiej pomocy potrzebuje – dodaje podkom. Janas.

czwartek, 25 lutego 2016 14:07

Fałszywy alarm bombowy

Napisał

Już kilka godzin po zgłoszeniu, nyscy policjanci zatrzymali 54-latka podejrzanego o fałszywy alarm bombowy.

We wtorek w południe do dyżurnego nyskiej policji zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednym z kościołów znajduje się bomba. Do eksplozji miało dojść 30 minut później.

Dyżurny podejrzewał, że mężczyzna może znajdować się pod wpływem alkoholu. Jednak nie lekceważąc informacji, policjanci natychmiast rozpoczęli ustalanie miejsca, gdzie niebezpieczny ładunek może się znajdować. Równocześnie szukali zgłaszającego – przekazuje podkom. Katarzyna Janas z KPP w Nysie.

Wielotorowe działania przyniosły rezultaty. Kilka godzin od zgłoszenia, policjanci zatrzymali 54-letniego mieszkańca gminy Korfantów. W chwili zatrzymania, mężczyzna wydmuchał prawie 3 promile alkoholu. Zgłoszenie o bombie było fikcyjne.

54-latek usłyszał zarzut fałszywego zawiadomienia o podłożeniu ładunku wybuchowego. Jak wyjaśnił policjantom był nietrzeźwy, a zgłoszenie to był tylko „głupi żart”. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Za takie przestępstwo może grozić kara nawet do 8 lat więzienia – podsumowuje podkom. Janas.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu