Powiat brzeski
A+ R A-
Powiat brzeski
Powiat brzeski

Powiat brzeski (378)

czwartek, 22 czerwca 2017 19:34

Śmiertelny wypadek na 190 km autostrady A4

Napisał

Jedna osoba nie żyje a jedna została poszkodowana po wypadku samochodu osobowego na 190 kilometrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia (województwo dolnośląskie). Do zdarzenia doszło w czwartek po godzinie 13.

Pierwszej pomocy kierowcy samochodu udzielili świadkowie zdarzenia, którzy działania kontynuowali do przylotu zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - Ratownik 23 (HEMS Opole).

Niestety, mężczyzny nie udało się uratować. Pasażerka pojazdu została przetransportowana do szpitala.

Pas w kierunku Wrocławia do godziny 19 był zamknięty.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja pod nadzorem prokuratora.

We wtorek kilka minut przed godziną 15 na drodze krajowej nr 94 w Łosiowie doszło do groźnego wypadku drogowego.

Kierowca ciężarowej scanii z naczepą nie zachował należytej ostrożności i uderzył w tył volkswagena passata. Osobówka siłą odrzutu zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w samochód dostawczy.

W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba.

Przez ponad 2 godziny droga w miejscu wypadku została zablokowana.

Policja zorganizowała objazdy.

wtorek, 13 czerwca 2017 19:43

Szczęśliwy finał poszukiwań w Brzegu

Napisał

Brzescy policjanci we wtorek 13 czerwca wznowili poszukiwania mężczyzny, który wcześniej uciekł ze szpitalnego oddziału ratunkowego.

Strażacy i policjanci w nocy z niedzieli na poniedziałek szukali mężczyzny, który uciekł z SORu. Podejrzewano, że może chcieć popełnić samobójstwo.

Nad ranem przerwano działania poszukiwawcze, które wznowiono we wtorek po godzinie 9. W obu działaniach oprócz policjantów, jednostek OSP i PSP brała udział Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Lipki.

Tym razem efekt poszukiwań w Brzegu był pozytywny.

Jeden z policjantów odnalazł mężczyznę. Jego stan był ciężki. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPRu.

Na polu wylądował Ratownik 23, który przetransportował poszkodowanego do szpitala.

Katastrofa kolejowa z dużą ilością poszkodowanych wraz z poszukiwaniem osób, które oddaliły się z miejsca zdarzenia – to jeden z epizodów, z którym zmierzyli się uczestnicy V manewrów grup poszukiwawczo-ratowniczych organizowanych przez OSP Lipki.

W piątkowych ćwiczeniach w powiecie brzeskim wzięła również udział JRG z Brzegu oraz jednostki OSP gminy Skarbimierz.

W manewrach bierze udział 15 jednostek poszukiwawczych z Polski. Manewry trwały od 9 do 11 czerwca 2017 roku.

Strażacy oraz zespoły cywilne zmierzyły się również z działania poszukiwawczymi w terenie, działaniami ratowniczymi na wodzie, jazdą terenową, działaniami na gruzowisku czy nawigacją w terenie.

środa, 31 maja 2017 18:06

Jubileusz 70-lecia OSP Mąkoszyce

Napisał

W sobotę 27 maja 2017 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Mąkoszycach obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Wspólnie z Radą Sołecką wsi Mąkoszyce i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym z tej okazji zorganizowano festyn rodzinny.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach, która koncelebrowana była przez Ks. Dziekana Adama Czternastka - Kapelana Powiatowego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Ks. Antoniego Akińczę - Proboszcza Parafii Mąkoszyce. Na mszy uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje jednostek OSP z terenu gminy Lubsza, Bąkowic, Lasowic Wielkich, Mąkoszyc (woj. wielkopolskie) i Jędrychowa (woj. warmińsko-mazurskie) oraz goście szczególni m.in.: Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego, Maciej Stefański - Starosta Powiatu Brzeskiego, Bogusław Gąsiorowski - Wójt Gminy Lubsza, działacze zaprzyjaźnionej wsi Mąkoszyce (woj. wielkopolskie), przedstawiciele PSP w Brzegu oraz Zarządu Wojewódzkiego, Powiatowego i Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po mszy strażacy wraz z pocztami sztandarowymi i zaproszonymi gośćmi udali się na boisko szkolne w Mąkoszycach, na którym odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła je minuta ciszy na cześć wszystkich strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę.

Dowódca uroczystości dh Marcin Zawadzki – Naczelnik OSP Mąkoszyce złożył meldunek dh Piotrowi Cierpiszowi – Prezesowi Zarządu Powiatowego ZOSP RP. Następnie odbył się przegląd pocztów i pododdziałów oraz nastąpiło przywitanie gości przez Damiana Resiaka - Prezesa OSP Mąkoszyce. W trakcie uroczystości wręczono medale, odznaczenia i podziękowania zasłużonym strażakom. W okolicznościowym przemówieniu prezes OSP Mąkoszyce przybliżył działalność naszej jednostki na przestrzeni 70 lat. Wspomniał druhów, którzy sprzed 70 laty zakładali miejscową straż pożarną. Ważnym momentem podczas uroczystości jubileuszowych były przemówienia i gratulacje zaproszonych gości. Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła doceniając aktywność OSP Mąkoszyce odznaczył jednostkę Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Wyróżnienie to jest dowodem uznania za działalność jednostki, która w sposób istotny wyróżniła się na tle Województwa Opolskiego. Oficjalną część uroczystości zakończyło wręczenie przez prezesa OSP Mąkoszyce podziękowań i statuetek dla strażaków, osób i instytucji, które przyczyniły w rozwój jednostki.

Festyn rodzinny, który towarzyszył jubileuszowi OSP Mąkoszyce zapewnił wiele atrakcji dla całych rodzin. Nie zabrakło występów artystycznych dzieci, konkursów rodzinnych i zawodów strażackich. Wieczorem odbył się koncert zespołu Remix oraz zabawa taneczna prowadzona przez MGJgroup.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego oraz Wójta Gminy Lubsza.

poniedziałek, 29 maja 2017 21:28

"KOLIBER 2017" wspólne ćwiczenia służb ratowniczych w Brzegu

Napisane przez

„…73-latek z zanikami pamięci i brakiem orientacji zgubił się w okolicach Odry…” – to założenie brzeskich policjantów, którzy szkolili się w poszukiwaniu osób zaginionych.

W ćwiczeniach uczestniczyli także ratownicy i strażacy. Wszystko po to, by podczas rzeczywistej akcji podjęte działania były szybkie i skuteczne.

Z założenia wynikało, że starszy mężczyzna zabłądził podczas spaceru z żoną. Przestraszona kobieta po kilkunastu minutach poszukiwań w lesie i na brzegu Odry dzwoni pod numer alarmowy i prosi policjantów o pomoc.

Z informacji od zgłaszającej wynika, że mężczyzna cierpi na zaniki pamięci i ma problemy z orientacją w terenie.

Funkcjonariusze natychmiast ruszają we wskazane miejsce i rozpoczynają poszukiwania. W działania zostają również zaangażowani ratownicy z brzeskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i grupy poszukiwawczo-ratowniczej z OSP Lipki.

Ratownicy wsiadają na pontony i przeczesują Odrę. Grupa z OSP Lipki i policjanci wraz z psem służbowym sprawdzają las i kilka kilometrów nabrzeża.

Po kilku godzinach mundurowi odnajdują nad wodą zagubionego i przerażonego mężczyznę. Cały i zdrowy zostaje przekazany pod opiekę żony.
Dzięki takim ćwiczeniom policjanci utrwalają algorytmy postępowania i niezbędną wiedzę w przypadku zaginięcia osoby. Służby mundurowe mogą koordynować swoje działania i doskonalić umiejętności niezbędne w poszukiwaniach osób zaginionych

W poniedziałek 29 maja br. o godzinie 18:25 do dyżurnego brzeskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o powalonym drzewie na samochód osobowy na ulicy Starobrzeskiej w Brzegu.

Podczas jazdy na samochód osobowy marki citroen spadł konar drzewa.

W wyniku zdarzenia dwie osoby podróżujące pojazdem zostały ciężko ranne. 

Kierowca został zabrany do Brzeskiego Centrum Medycznego, a jego pasażerka z urazem kręgosłupa została zabrana przez śmigłowiec do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG Brzeg, zespół ratownictwa medycznego oraz Lotniczego Pogotowie Ratunkowe.

W poniedziałek 22 maja o godzinie 05:57 do brzeskich służb ratunkowcyh wpłynęło zgłoszenie o kolizji drogowej na 198 kilometrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia.

Ze wstępnych ustaleń wynika iż kierowca renault trafic zasnął za kierownicą i najechał na tył naczepy ciągnika siodłowego marki volvo.

W wyniku zdarzenia dwóm osobom udzielono pierwszej pomocy.

Do zdarzenia skierowano dwa zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego oraz patrol policji.

Na co dzień pomagają ludziom, służą społeczeństwu swoją wiedzą i umiejętnościami. Mowa o ratownikach medycznych.

Z soboty na niedzielę w Brzegu dwóch ratowników podczas interwencji zostali pobici, a do pomocy medykom przybyli policjanci.

Wszystko zaczęło się od niewinnego zgłoszenia o poszkodowanym młodym mężczyźnie.

- Początkowo wszystko było w porządku. Pacjent był komunikatywny i odpowiadał logicznie na zadawane mu pytania – mówi Szymon, jeden z ratowników medycznych.

Zespół ruszył aby przewieźć 24-letniego mężczyznę do szpitalnego oddziału ratunkowego aby zaopatrzyć chirurgicznie ranę głowy.

Nagle z tyłu pojazdu zaczęły dobiegać odgłos szarpaniny. Pacjentowi „włączyła się” agresja i zaczął dusić ratownika z tyłu pojazdu, który był z nim w przedziale medycznym odwrócony plecami. Ratownik – kierowca zatrzymał pojazd i gdy próbował wejść do tylnej części pojazdu, został kopnięty w klatkę piersiową.

- Próbowaliśmy z kolegą obezwładnić krewkiego mężczyznę, aby nie niszczył sprzętu medycznego w karetce i nie zrobił nam większej krzywdy – dodaje ratownik medyczny. Ratownicy wyciągnęli pacjenta poza pojazd i spacyfikowali agresora czekając jednocześnie na policjantów.

Jak przybyli policjanci to mężczyzna był jeszcze bardzo pobudzony.

Ostatecznie agresor trafił do policyjnej izby zatrzymań. W wydychanym powietrzu miał prawie 3 promile alkoholu.

Za swój czyn w stosunku do ratowników medycznych grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawą zajmuje się policja.

W sobotę po godzinie 16:30 do brzeskich służb wpłynęło zgłoszenie o dryfującym ciele na Odrze na wysokości miejscowości Szydłowice.

Dryfujące ciało mężczyzny na rzece ujawnili przypadkowe osoby. Na miejsce udali się ratownicy WOPR i strażacy aby wydobyć zwłoki na brzeg.

Na miejsce przybył również prokurator, który będzie nadzorował czynności na miejscu.

Na tą chwilę nie ma potwierdzenia czy ciało należy do poszukiwanego od kilku dni mężczyzny.

Strona 1 z 27
Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu