Powiat kluczborski
A+ R A-
Powiat kluczborski
Powiat kluczborski

Powiat kluczborski (947)

poniedziałek, 11 lutego 2019 16:19

Zderzenie dwóch pojazdów na DK45 pod Kuniowem.

Napisane przez

W poniedziałek 11 lutego kilka minut przed godziną 14 na skrzyżowaniu DK45 z obwodnicą Kluczborka w pobliżu Kuniowa doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Według wstępnych ustaleń prowadzący fiata pandę jadąc od strony Opola skręcając na obwodnicę wymusił pierwszeństwo na kobiecie prowadzącej dacie duster.

W wyniku zderzenia kierowcy oby aut zostali ranni. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kobieta prowadząca dacię zabrana została przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Kierowcy fiata została udzielona pierwsza pomoc na miejscu przez straż pożarną.

Na czas działań służb ratunkowych ruch odbywał się wahadłowo.

Do działań skierowano trzy zastępy z JRG w Kluczborku oraz jeden zastęp z OSP w Kuniowie.

W niedzielę, 10 lutego o godzinie 23:35 doszło do wybuchu butli z gazem w budynku wielorodzinnym przy ulicy Opolskiej w Gierałcicach (gm. Wołczyn).

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do mieszkania, nastepnie podali dwa prądy wody w natarciu na palące się mieszkanie.

W wyniku zdarzenia pomocy medycznej udzielono dwóm osobom, jedna z nich - 23-latek z poparzeniami przetransportowany został do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego, skąd następnie przetransportowany został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do specjalistycznej placówki w Siemianowicach Śląskich.

Na chwilę obecną mieszkańcy dwóch rodzin mogą wrócić do swoich mieszkań, reszta mieszkańców noc spędziła u swoich rodzin, nocleg zorganizowano również w strażnicy OSP Wołczyn, jednak wszystkie rodziny znalazły schronienie u swoich znajomych.

Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na kwotę 50 tysięcy złotych, a uratowane mienie to kwota 100 tysięcy złotych.

Mieszkanie, w którym doszło do wybuchu, zostało kompletnie zniszczone, siła wybuchu była tak duża, że w mieszkaniu wyleciały wszystkie szyby.

Na miejscu zdarzenia pracowało 11 zastępów straży pożarnej w sile 45 ratowników, 2 zespoły ratownictwa medycznego oraz 2 patrole policji.

sobota, 09 lutego 2019 16:34

Nowy samochód w OSP Kujakowice Dolne

Napisane przez

W piątek 9 lutego około godziny 20 do Kujakowic Dolnych w asyście żuka oraz stara 244 przyjechał nowy wóz bojowy - Iveco EuroFire 135E22.

Iveco posiada zbiornik na wode o pojemności 2800 litrów wraz z szybkim natarciem. Pojazd wyposażony jest maszt oświetleniowy, wyciągarkę hydrauliczną, napęd 4x4. Kabina pomieści 9 strażaków.

Iveco z 1995 roku zostało kupione za 180 000 zł. Koszt zakupu samochodu został częściowo pokryty przez Gminę Kluczbork oraz ze środków własnych OSP Kujakowice Dolne.

Za kilka dni auto wejdzie do służby. Zastąpi stara 244.

piątek, 08 lutego 2019 16:23

Wypadek podczas wyrębu lasu. W akcji Ratownik 13.

Napisane przez

W piątek 8 lutego kilka minut po godzinie 12 dyżurny kluczborskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o wypadku podczas prac przy wycince drzew w lesie w okolicach Komorzna.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że drzewo spadło na kabinę maszyny pracującej przy wyrębie lasu. W wyniku zdarzenia poszkodowany został 39-letni mężczyzna.

Ze względu na stan zdrowia wezwano do niego śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego "Ratownik13" z Wrocławskiej Bazy HEMS.

Mężczyzna został przetransportowany do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

Do zdarzenia zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej - trzy z JRG w Kluczborku, dwa z OSP Wołczyn i jeden z OSP Komorzno.

Dokładne przyczyny wypadku bada policja pod nadzorem państwowej inspekcji pracy.

piątek, 01 lutego 2019 23:24

Groźny wypadek w Brzezinkach

Napisane przez

W piątek 1 lutego, kilka minut po godzinie 20 służby ratunkowe zostały powiadomione o dachowaniu volkswagena passata w miejscowości Brzezinki.

Po dojechaniu na miejsce służb ratunkowych okazało się, że na tylnej kanapie pojazdu leży w ciężkim stanie mężczyzna. Strażacy wyciągnęli nieprzytomną osobę z pojazdu bez użycia narzędzi hydraulicznych.

Mężczyzna został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. W aucie znajdowała się tylko jedna osoba. Na ten moment nie wiadomo czy to był kierowca czy też pasażer tego pojazdu.

Do wypadku zadysponowano dwa zastępy z JRG w Kluczborku oraz dwa z OSP Wołczyn.

W dniu 31.01.2019 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której ze służbą pożegnał się mł. bryg Kochanowski Maciej i st. ogn. Kowalski Mariusz.

Młodszy brygadier Kochanowski swoją karierę zawodową rozpoczął 17 września 1990 r. W Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Kluczborku.

Ukończył kurs kwalifikacyjny szeregowców Państwowej Straży Pożarnej oraz studium oficerskie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, po której uzyskał pierwszy stopień oficerski. 15 listopada 1997 roku awansował na stopień młodszego kapitana. Po trzech latach awansował do stopnia młodszego brygadiera. W 2014 roku został odznaczony brązową odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" , a 4 lata później zlotym medalem „Za Długoletnią Służbę".

Młodszy brygadier Kochanowski wielokrotnie nagradzany był nagrodami Komendanta Powiatowego, Wojewódzkiego oraz Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Karierę zawodową kończy na stanowisku starszego specjalisty do spraw technicznych.


Starszy ogniomistrz Kowalski swoją karierę zawodową rozpoczął 1 czerwca 1997 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku.

Ukończył kurs kształcenia kwalifikacyjnego szeregowców Państwowej Straży Pożarnej i kurs kwalifikacyjny podoficerów Państwowej Straży Pożarnej. 4 maja 2012 roku awansował na stopień starszego ogniomistrza.

W dniu 31.01.2019 r. odchodzi ze stanowiska starszego operatora sprzętu specjalnego.

Odchodzącym na emeryturę życzymy samych sukcesów na nowej drodze życia.

W środę 30 stycznia o godzinie 12:33 kluczborskie służby ratunkowe zostały powiadomione o pływających zwłokach człowieka w Kanale Młynówka, tuż obok stawu Kościuszki w Kluczborku.

Zwłoki zauważyła dwójka dzieci, która spacerowała w pobliżu stawu i niezwłocznie zawiadomiła odpowiednie służby.

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy wydobyli ciało 73-letniej mieszkanki Kluczborka na brzeg, następnie przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon kobiety.

Dokładne przyczyny śmierci ustali sekcja zwłok. Sprawę bada policja pod nadzorem prokuratury.

Na miejsce zdarzenia skierowano trzy zastępy straży pożarnej z JRG Kluczbork, jeden z KP PSP Kluczbork, zespół ratownictwa medycznego oraz liczne patrole policji.

wtorek, 29 stycznia 2019 14:38

Pożar kotłowni w budynku jednorodzinnym w Kluczborku

Napisane przez

We wtorek 29 stycznia kilka minut przed godziną 8 do dyżurnego kluczborskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni w budynku jednorodzinnym przy ulicy Klińskiego w Kluczborku.

Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy w aparatach ochronny dróg oddechowych weszli do zadymionej piwnicy, gdzie palił się opał składowany tuż obok kotła centralnego ogrzewania.

Straty spowodowane pożarem oszacowano na tysiąc złotych, szacunkowa wartość uratowanego mienia to 300 tysięcy złotych.

Przyczyną pożaru było zapalenie się opału składowanego przy kotle centralnego ogrzewania.

Działania gaśnicze na miejscu prowadziły 4 zastępy z JRG Kluczbork oraz 1 z OSP Kuniów.

piątek, 25 stycznia 2019 15:49

Dachowanie na trasie Gierałcice-Wierzchy

Napisane przez

W piątek 25 stycznia o godzinie 07:41 do kluczborskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na trasie Gierałcice-Wierzchy w gminie Wołczyn.

Kierująca samochodem osobowym marki renault laguna w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze wpadła w poślizg, zjechała z drogi i dachowała w rowie.

Poszkodowana kobieta została zabrana do szpitala w Kluczborku.

Działania na miejscu prowadziły dwa zastępy straży pożarnej z JRG Kluczbork, jeden z OSP Wąsice oraz zespół ratownictwa medycznego i policja.

poniedziałek, 21 stycznia 2019 15:49

Strażak z Kluczborka został dawcą szpiku

Napisane przez

Niesie pomoc zarówno w służbie jak również poza nią. Mowa tu o st. sekc. Przemysławie Penc z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku, który stał się dawcą szpiku kostnego dla swojego bliźniaka genetycznego.

Pomoc zaczęła się od zgłoszenia do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS. Po wielu miesiącach „oczekiwań” odezwał się telefon z prośbą o pomoc. Jak relacjonuje strażak, w słuchawce padło pytanie: „Czy Pan nadal podtrzymuje chęć oddania komórek macierzystych”. Oczywiście bez wahania padła odpowiedź pozytywna.

Kolejnym etapem są dokładne badania, które mają na celu sprawdzenie zdrowia dawcy oraz potwierdzenia na 100% zgodności genetycznej z biorcą. W Polsce stosowane są dwie metody pobrań. Pierwsza – stosowana w 80% przypadków – to metoda poboru z krwi obwodowej a druga to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.

St. sekc. Przemysław Penc przeszedł przyspieszoną procedurę, ze względu na pogarszający się stan biorcy. Po 5 godzinnym zabiegu dawca wychodzi ze szpitala ze świadomością, że właśnie komuś uratowało się życie.

„Rodzina wiedziała, że zarejestrowałem się w bazie DKMS i wspierała mnie w decyzji, a koledzy zareagowali bardzo pozytywnie na wiadomość o tym, że zostałem dawcą” – mówi st. sekc. Przemysław Penc.

Zabieg oddania szpiku nie powoduje skutków ubocznych u dawcy. Gdyby zaszła konieczność to osoba mogłaby zostać dawcą po raz kolejny.

W Komendzie Powiatowej PSP w Kluczborku to kolejny dawca szpiku. Poprzednim był kpt. Sebastian Jantos pełniący obowiązki z-cy komendanta powiatowego PSP w Kluczborku.

Dzisiaj już wiadomo, że szpik trafił do mężczyzny w wieku około 50 lat, biorca czuje się już dobrze a teraz zgłasza się jedynie na okresowe kontrole do szpitala.

Nasz mały ludzki gest może zdziałać cuda. Nie zapominajmy że kiedyś to my możemy potrzebować  takiego ludzkiego gestu.

Źródło:http://psp.opole.pl/aktualnosci/strazak-z-kluczborka-zostal-dawca-szpiku/?fbclid=IwAR3_Y34h67mOwPG_8NuveK1yPbCQdQlx0x0WMd8d4GUh0UMySUdBlb1NAHI

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu