Powiat kluczborski
A+ R A-
Powiat kluczborski
Powiat kluczborski

Powiat kluczborski (947)

W poniedziałek 10 września 2018 r. na terenie boiska sportowego przy ulicy Sportowej w Kluczborku odbyły się praktyczne ćwiczenia sprowadzania śmigłowca wielozadaniowego przez strażaków. Na ćwiczeniach obecny był Ratownik 23 z opolskiej bazy HEMS stacjonujący na co dzień w Polskiej Nowej Wsi.

Celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków z praktycznym wyznaczaniem miejsca lądowania śmigłowca oraz doskonalenia metod pomocy pilotowi w bezpiecznym lądowaniu przy użyciu radiotelefonu i znaków gestowych. Strażacy mieli możliwość bezpośredniej współpracy z pilotem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w trakcie jego lądowania.

Każdy ze strażaków miał możliwość praktycznego przećwiczenia otwarcia drzwi czy wyjęcia noszy, a także odblokowania pasów bezpieczeństwa pilota. Instruktor bardzo dokładnie omówił wszystkie niebezpieczeństwa związane z lądowaniem śmigłowca w ciągu dnia i w nocy.

W trakcie szkolenia helikopter odbył 6 lądowań oraz startów by każda jednostka mogła indywidualnie przećwiczyć współpracę z załogą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ćwiczeniach wzięły udział następujące jednostki OSP Kuniów, OSP Bogacica, OSP Jasienie, OSP Chudoba, OSP Byczyna, OSP Jakubowice, OSP Gierałcice, OSP Biadacz oraz JRG Kluczbork.

poniedziałek, 10 września 2018 13:37

Zderzenie dwóch samochodów na obwodnicy Kluczborka

Napisane przez

1 osoba lekko ranna, dwa uszkodzone samochody to bilans zderzenia fiata seicento oraz volkswagena passata na obwodnicy Kluczborka - DK11.

Do zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 11 w poniedziałek 10 września.

Według ustaleń pracujących na miejscu policjantów prowadzący volkswagena chciał wyjechać z ulicy Byczyńskiej na DK11 i jechać w stronę Byczyny. Nie ustąpił jednak pierwszeństwa przejazdu kierowcy fiata, który jadąc obwodnicą od strony Olesna skręcał w lewo chcąc wjechać do Kluczborka.

Kierowca fiata został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego na obserwację do szpitala.

Na miejsce wezwano także dwa zastępy straży pożarnej z Kluczborka. Jednak po dojeździe straży na miejsce okazało się, że ich pomoc nie jest potrzebna.

piątek, 31 sierpnia 2018 16:47

Pożar samochodu ciężarowego na dk 42 pod Kluczborkiem

Napisane przez

W piątek 31 sierpnia o godzinie 16:04 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego z naczepą na drodze krajowej numer 42 pomiędzy Kluczborkiem a Bogdańczowicami.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej okazało się, że do pożaru doszło pod kabiną kierowcy.

Na czas działań służb ratunkowych ruch na drodze krajowej był zablokowany, następnie wprowadzono ruch wahadłowy, który będzie obowiązywał w najbliższym czasie, gdyż samochód ciężarowy nie jest w stanie odjechać z miejsca zdarzenia.

Przyczyną pożaru była awaria turbiny w samochodzie ciężarowym. Straty spowodowane pożarem oszacowano na kwotę 15 tysięcy złotych.

Do działań skierowano 2x JRG Kluczbork, 1x OSP Biadacz.

środa, 29 sierpnia 2018 17:20

Pożar na terenie składowiska odpadów w Gotartowie

Napisał

W środę 29 sierpnia tuż po godzinie 16:30 do kluczborskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów w miejscowości Gotartów.

Na miejsce zadysponowano w sumie 15 zastępów straży pożarnej.

Po dojeździe na miejsce pierwszych jednostek okazało się, że pożarem objęty jest silos – część maszyny sortującej odpady.

Dym unoszący się nad składowiskiem widoczny był z kilku kilometrów.

Więcej informacji wkrótce...

-----------------------------------[AKTUALIZACJA] 26.08.2018 20:00-22:35

Na terenie składowiska odpadów w Gotartowie doszło do zapalenia się silosu z korą o wymiarach około 15 metrów wysokości i 5 metrów średnicy, sterownia oraz część sąsiadującej z silosem hali.

Działania przybyłych na miejsce pożaru strażaków polegały na podaniu pradów wody w natarciu na palący się silos oraz w obronie na magazyn sortowni i składowane obok odpady.

Tuż przed godziną 19-stą przy pomocy ciężkiego sprzętu silos został przewrócony na ziemię i dogaszony.

W działaniach gaśniczych udział brało 14 zastępów straży pożarnej w sile 55 ratowników z gminy Kluczbork, Byczyna w tym dwie autodrabiny z JRG Kluczbork i OSP Byczyna oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku. Działania gaśnicze na terenie składowiska zakończono tuż przed godziną 20.

Przyczyną pożaru była wada instalacji technologicznej.

Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na kwotę 500 tysięcy złotych, a uratowane mienie na kwotę 2 milionów złotych.

piątek, 24 sierpnia 2018 23:00

Nowy samochód w OSP Jasienie

Napisane przez

W piątek 24 sierpnia w Jasieniu odbyło się powitanie nowego wozu dla Ochotniczej Straży Pożarnej - Renault D16 HIGH z zabudową firmy Szczęśniak.

Samochód kosztujący blisko 800 tysięcy złotych kilka minut przed godziną 17 przyjechał do Jasienia w eskorcie pojazdów należących do OSP w Jasieniu: forda i stara.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem wody o pojemności 3000 tysięcy litrów i zbiornikiem 300 litrów na środek pianotwórczy już wkrótce trafi do podziału bojowego jednostki. Na wyposażeniu znajduje sie także autopompa z wydajnością 2.8 tys. litrów na minutę. Auto posiada kabinę, która pomieści 6 osób, silnik o mocy 280 KM, napęd 4x4.

Nowy wóz bojowy został zakupiony z budżetu Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, Ministerstwa Środowiska, Powiatu Kluczborskiego i gminy Lasowice Wielkie. Prywatni sponsorzy dołożyli sie także do zakupu auta.

Strażacy razem z pojazdem otrzymali węże W75 i W52 oraz sprzęt hydrauliczny do cięcia LUKAS.

W ciągu kilku dni auto zostanie uzupełnione w brakujący sprzęt. Auto posiada już numery operacyjne - 439[O]93

Gratulujemy zakupu i życzymy aby służył nowym użytkownikom jak najdłużej.

czwartek, 23 sierpnia 2018 17:42

Pożar na ogródkach działkowych w Kluczborku

Napisał

W czwartek 23 sierpnia o godzinie 17:07 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku przyjął zgłoszenie o pożarze altanek na ogródkach działkowych przy ulicy Leśnej w Kluczborku.

Po dojeździe na miejsce zastano pożar suchej trawy i zarośli pomiędzy altankami. Strażacy podali dwa prądy wody.

W działaniach brał udział jeden zastęp z JRG Kluczbork i dwa z OSP Kuniów.

Przyczyną pożaru było podpalenie.

W środę 22 sierpnia około godziny 21:30 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku wpłynęło zgłoszenie o pożarze obory, w której znajdują się zwierzęta w miejscowości Nowa Bogacica.

Na miejsce pożaru natychmiast skierowano pierwsze siły i środki z Państwowej Straży Pożarnej w Kluczbork, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogacicy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Budkowicach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu pierwszego zastępu okazało się, że pożar wybuch w jednym z pokoi budynku mieszkalnego jednorodzinnego i bardzo szybko rozprzestrzenia się na kolejne pomieszczenia. Budynek mieszkalny przylegał bezpośrednio do obory, która na szczęście nie została objęta pożarem.

Działania przybyłych na miejsce strażaków polegały na ugaszeniu palących się pomieszczeń, ewakuacji mieszkańców, następnie po ugaszeniu pożaru strażacy dokładnie sprawdzili kamerą termowizyjną wszystkie pomieszczenia budynku.

Strażacy również udzielili pomocy medycznej starszej kobiecie, która przebywała w budynku do czasu przyjazdu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego.

Kobieta została przetransportowana do szpitala na obserwację.

Przyczyną pożaru najprawdopodobniej był wybuch telewizora RTV w jednym z pomieszczeń. Straty wyniosły około 150 tys. zł.

W działaniach gaśniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej z powiatów kluczborskiego i opolskiego.

środa, 22 sierpnia 2018 22:56

Pożar lasu pod Kluczborkiem - w akcji 11 zastępów

Napisał

Jedenaście zastępów straży pożarnej brało udział w działaniach gaśniczych lasu pomiędzy miejscowościami Zameczek i Nowa Bogacica w powiecie kluczborskim.

Zgłoszenie do kluczborskich strażaków wpłynęło w środę 22 sierpnia o godzinie 16:54.

Na miejsce skierowano w sumie 11 zastępów straży pożarnej.

W działaniach gaśniczych pomagał również statek powietrzny lasów państwowych, który dokonał jeden zrzut.

Spaleniu uległo około 40 arów lasu.

Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.

niedziela, 19 sierpnia 2018 17:58

Pożar lasu na granicy dwóch powiatów

Napisał

Czternaście zastępów straży pożarnej brało udział w działaniach gaśniczych w oddziale 175 lasu pomiędzy Chudobą a Radawiem.

Strażacy z dwóch powiatów ruszyli do działań w lesie na granicy powiatu kluczborskiego z oleskim.

W akcji strażakom pomagał śmigłowiec gaśniczy oraz samolot gaśniczy w dyspozycji Lasów Państwowych.

Spaleniu uległo około 50 arów lasu.

Przyczyny pożaru nie są znane, ale nie wykluczone, że las celowo podpalono.

niedziela, 19 sierpnia 2018 10:49

Wypadek na dk 45 koło Trzebiszyna

Napisał

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku, do jakiego doszło na drodze krajowej nr 45 w pobliżu miejscowości Trzebiszyn.

W wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na jezdni, kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu.

W wyniku wypadku jedna osoba została poszkodowana.

Do wypadku doszło w sobotę 18 sierpnia o godzinie 22:45.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu