Powiat oleski
A+ R A-
Powiat oleski
Powiat oleski

Powiat oleski (588)

sobota, 22 lutego 2014 16:31

Pożar samochodu w Gorzowie Śl.

Napisał

W sobotę tuż po godzinie 1 w nocy oleska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na drodze krajowej nr 42/45.

Na miejsce jako pierwsza przybyła jednostka OSP Gorzów Śląski. Przed przyjazdem strażaków kierowcy alfy romeo udało się stłumić przy pomocy gaśnicy ogień w komorze silnika. Strażacy z Gorzowa Śląskiego dogasili pożar przez podanie piany.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w pojeździe.

Młodzież z gminy Dobrodzień miała okazję pierwszy weekend ferii zimowych spędzić na „Biwaku z Pierwszą Pomocą” w Główczycach zorganizowanym przez OSP Główczyce przy pomocy OSP Ciasna oraz Zakładu Karnego Sieraków Śląski.

Przez trzy dni uczestnicy w grupach krok po kroku poznawali tajniki udzielania pierwszej pomocy pod okiem zawodowych instruktorów z Akademii Pierwszej Pomocy z Wrocławia. Mimo napiętego grafiku szkoleń organizatorzy przewidzieli kilka dodatkowych atrakcji m.in spotkanie z grupą wysokościową i zjazd z kolejki tyrolskiej oraz pokaz sprzętu strażackiego znajdującego się na wyposażeniu nowego wozu ratowniczo - gaśniczego z JRG Olesno.

W sobotni wieczór młodzież uczestnicząca w zajęciach zmierzyła się z drużyną strażaków z OSP Dobrodzień i instruktorów medycznych w spartakiadzie medyczno – strażackiej. Na zakończenie zabawy wszyscy wspólnie spotkali się przy ognisku gdzie w miłej atmosferze mieli możliwość upiec kiełbaski. Ostatni dzień biwaku był podsumowaniem zajęć oraz wyłonieniem grupy która najlepiej sobie poradziła z zainscenizowanymi scenkami w których młodzież musiała się wykazać wiedzą nabytą podczas trwania biwaku. Następnie nadszedł czas na wyróżnienie najaktywniejszych uczestników którym wręczono drobne upominki.

Szczególne podziękowanie dla:władz gminny Dobrodzień i sponsorów za wsparcie finansowe, druhów z jednostek OSP Główczyce, OSP Ciasna, OSP Dobrodzień, Akademii Pierwszej Pomocy z Wrocławia, Zakładu Karnego Sierakowie Śląskim i wszystkich zaangażowanych dzięki którym młodzież mogła wziąć udział w biwaku.

czwartek, 30 stycznia 2014 18:54

Pożar poddasza w budynku mieszkalnym w Uszycach

Napisał

30 stycznia 2014 roku około godziny 7:30 dyżurna Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie przyjęła zgłoszenie o pożarze poddasza w bydynku mieszkalnym w Uszycach.

Na miejsce skierowano 5 zastępów straży pożarnej w sile 23 ratowników.

- Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu wody w natarciu na źródło ognia oraz przewietrzeniu pomieszczeń. W związku z bardzo silnym zadymieniem w całym budynku strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych - informuje mł. kpt. Łukasz Olejnik z Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

Dzięki sprawnej akcji udało się szybko zlokalizować zarzewie ognia i ugasić pożar w zarodku. Spaleniu uległa część drewnianej podłogi oraz konstrukcji dachu.

W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. Mieszkańcy budynku ewakuowali się przed przybyciem jednostek straży pożarnej.

niedziela, 05 stycznia 2014 16:00

Pożar budynku w Praszce

Napisał

W nocy z soboty na niedzielę 5 stycznia 2014r. - 40 minut po północy straż pożarną wezwano do pożaru budynku mieszkalnego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia obok działań w natarciu ważne było ustalenie czy w opuszczonym pustostanie nie zjandują się osoby bezdomne. Po rozpoznaniu: pożarem objęty budynek jenorodzinny parterowy z poddaszem użytkowym opuszczony,nie ma osób poszkodowanych.

Do gaszenia budynku zadysponowano Ciężki samochód gaśniczy Mercedes Benz Atego OSP Praszka oraz Lekki Mercedes Benz OSP Praszka z dodatkowym zestawem oświetleniowym. W następnej kolejności przybył Średni samochód gaśniczy OSP Kowale, oraz dwa samochody z JRG Olesno - Ciężki gaśniczy MAN oraz podnośnik VOLVO. Do pomocy w zabezpieczeniu pogorzeliska oraz usunięciu pozostałych materiałów palnych wezwano dodatkowo jednostkę OSP Strojec - Średni samochód gaśniczy MAGIRUS.

Na miejscu był również patrol Policji oraz zespół Pogotowia Energetycznego. W akcji wzięła również jednostka OSP Borki Małe, która przybyła do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Oleśnie na zabezpieczenie powiatu na czas wyjazdu sekcji JRG Olesno do Praszki.

Foto z akcji - Adrian Dzikowski - OSP Praszka
Foto po akcji - dh Łukasz Bilski - OSP Praszka

więcej na www.osp.praszka.pl

poniedziałek, 30 grudnia 2013 12:52

Śmiertelny wypadek na krajowej 45 w Wierzbiu

Napisał

W poniedziałek 30 grudnia po godzinie 7:20 dyżurny oleskiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 45 w miejscowości Wierzbie w gminie Praszka.

Na prostym odcinku drogi doszło do zdarzenia motorowerzysty z samochodem osobowym volkswagen passat – relacjonuje na stronie psp.opole.pl bryg. Jarosław Zalewski oficer prasowy oleskiej straży pożarnej.

Na miejsce przybył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Niestety w wyniku obrażeń śmierć poniósł 46-letni motorowerzysta.

Droga krajowa nr 45 do godziny 11:00 była zablokowana.

Policja pod nadzorem prokuratora ustala dokładne przyczyny i przebieg zdarzenia.

piątek, 27 grudnia 2013 17:02

Wybuch gazu w Rudnikach

Napisał

27 grudnia 2013 roku kilka minut po godzinie 12 straż pożarna została wezwana do wybuchu butli z gazem w budynku jednorodzinnym przy ulicy Reymonta w Rudnikach.

Prawdopodobnie w wyniku rozszczelnienia butli znajdującej się w kuchni budynku doszło do wybuchu gazu propan - butan. 

Na miejscu zginął 58 - letni mieszkaniec.

Narazie nie wiadomo, o której doszło do wybuchu, nikt z sąsiadów nie słyszał eksplozji. W wyniku wybuchu uszkodzone zostały ścianki działowe i część stropu. Teraz nadzór budowlany oceni czy budynek nadaje się do zamieszkania.

Policjanci wraz z prokuratorem wyjaśniają okoliczności tragedii, natomiast przyczyny zgonu będą znane po sekcji zwłok.

środa, 25 grudnia 2013 23:13

Powalone drzewo w Szyszkowie

Napisał

Po godz. 17:00 JRG Olesno oraz OSP Praszka wezwano do miejscowego zagrożenia.

W skutek silnego wiatru w miejscowości Szyszków drzewo pochyliło się na budynek gospodarczy i ogrodzenie.

Do usunięcia zagrożenia zadysponowano GCBA OSP Praszka oraz SH 21 JRG Olesno. Według wskazań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prędkość wiatru mogła osiągać prędkość w porywach 10 m/s

sobota, 14 grudnia 2013 15:04

Zdarzenie drogowe w miejscowości Liszczok

Napisane przez

13.12.2013r. przed godziną 9:00 do służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów na DW 901 w miejscowości Liszczok.

Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej z Dobrodzienia, Bzinicy i Olesna.

Kierujący samochodem marki Ford Galaxy wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa kierującej Mazdą 323.

W wyniku zderzenia pojazdów ranna została prowadząca Mazdę, którą zespół pogotowia ratunkowego z Dobrodzienia odwiózł do oleskiego szpitala. Po szczegółowych badaniach obrażenia poszkodowanej okazały się niegroźne.

środa, 11 grudnia 2013 15:55

Wywrócona ciężarówka w Gorzowie Śląskim

Napisane przez

9 grudnia o godz 8:42 straż pożarna została zadysponowana do wypadku drogowego na DK 42/45 na ul. Wojska Polskiego w Gorzowie Śląskim.

Na łuku drogi samochód ciężarowy marki Mercedes przewożący kontener z makulaturą, wpadł w poślizg i przewrócił się na bok. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca pojazdu oraz doszło do wycieku paliwa.

Działania w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczenia miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP poszkodowanemu kierowcy, odłączeniu akumulatorów oraz neutralizacji wycieku paliwa. W celu usunięcia wraku pojazdu z jezdni zadysponowany został ciężki sprzęt ratownictwa drogowego Białek.

Na czas prowadzonych działań DK na tym odcinku była zablokowana. Ranny kierowca przewieziony został przez ZRM do oleskiego szpitala na obserwacje.
Do zdarzenia zadysponowano:
479[O]60 GBA Mercedes Atego OSP Gorzów Śląski
479[O]61GBA+Rt Iveco Magirus OSP Gorzów Śląski
470[O]43 SLRT+BM Renault Mascot JRG Olesno
Policja
Zespół Ratownictwa Medycznego Falck
Ratownictwo drogowe Białek

sobota, 07 grudnia 2013 00:24

Wichura przewróciła kontener

Napisał

O godz. 11:15 wezwano 2 jednostki OSP KSRG (Strojec, Praszka) do usunięcia miejscowego zagrożenia w miejscowości Rosochy.

Na terenie prywatnym wichura przewróciła blaszany kontener. Po dojeździe jednostek przystąpiono do stabilizacji kontenera.

W tym celu użyto wyciągarki elektrycznej bądącej na wyposażeniu samochodu OSP Praszka. Przywróconą do pozycji właściwej konstrukcję kontenera dociążono, aby nie został ponownie przewrócony, a następnie zakończono akcję przekazując właścicielowi do dalszego dozorowania.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu