Opole
A+ R A-
Opole
Opole

Opole (811)

środa, 27 lutego 2013 16:15

Ćwiczenia w hali OCL

Napisał

Kolejny dzień z rzędu na parkingu przed Opolskim Centrum Logistycznym w Opolu przy ulicy Głogowskiej zaroiło się od czerwonych samochodów. Środa to kolejny dzień ćwiczeń opolskich strażaków.

Ćwiczenia tego typu odbywają się kilka razy do roku na różnych obiektach, nie tylko na terenie miasta Opola. Założenia ćwiczeń są ściśle związane z danym obiektem i jego charakterystyką.

W jednej z remontowanych hal nastąpił wybuch butli z gazem - acetylenu. Wewnątrz najprawdopodobniej byli ludzie. Takie, krótkie założenie postawili sobie opolscy strażacy.

Poszkodowani zostali umieszczeni pod ciężką płytą betonową, w studni, a jeden z pracujących robotników spadł z drabiny.

Oprócz zabezpieczenia terenu, przewietrzenia hali strażacy muszą również udzielić niezbędnej kwalifikowanej pierwszej pomocy. To właśnie oni, najczęściej na miejscu zdarzenia są jako pierwsi i to na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za życie ludzkie.

Co prawda na terenie miasta Opola oraz powiatu opolskiego, rzadko dochodzi do katastrof budowlanych, ale na taką ewentualność trzeba być przygotowanym.

W ćwiczeniach biorą udział wszystkie trzy zmiany z jednostek JRG nr 1 i 2 z Opola wraz z strażakami z OSP Grudzice, OSP Suchy Bór i OSP Gosławice.

środa, 27 lutego 2013 10:18

Kolizja na rondzie

Napisał

Zderzeniem dwóch samochodów osobowych zakończyło się wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę volkswagena passata.

Do zdarzenia doszło we wtorek po godzinie 21 na placu Konstytucji 3 Maja.

Kierowca volkswagena passata wymusił pierwszeństwo na kierującym oplem astra.

Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń ciała.

Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

sobota, 23 lutego 2013 22:39

Wypadek nieoznakowanego radiowozu w Opolu

Napisał

Do kolejnego wypadku doszło na skrzyżowaniu ulicy Oleskiej z Lipową w Opolu.

- O godzinie 14:10 jadący ulica Oleską nieoznakowany radiowóz ford mondeo uderzył w forda fusion, który następnie uderzył w forda mavericka, a mondeo zakończyło podróż uderzając w drzewo – mówi podinsp. Maciej Milewski Rzecznik Prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Radiowóz przewoził nietrzeźwego kierowcę, który wcześniej spowodował kolizję.

W wyniku zderzenie obu pojazdów, policjant prowadzący mondeo został z obrażeniami ciała odwieziony do szpitala.

Teraz nad ustalaniem sprawcy i przebiegu zdarzenia czuwa prokuratura. Jest to standardowa procedura, w związku z wypadkiem samochodu policyjnego. Prokuratur już zabezpieczył materiał nagrywany przez viedorejestrator oraz zabezpieczone zostały pojazdy uczestniczące w zdarzeniu.

Błyskawiczna reakcja opolskich strażaków uratowała życie młodemu mężczyźnie, który chciał najprawdopodobniej popełnić samobójstwo.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o skoku mężczyzny do Odry, dwie minuty po godzinie 15.

- Dwóch ratowników z JRG 2 w Opolu natychmiast ubrało się w skafandry suche, po czym pieszo udali się nad Odrę w pobliże mostu Sybiraków – mówi mł.bryg. Leszek Koksanowicz dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Opolu przy ulicy Budowlanych. Reszta kolegów rozpoczynała wodowanie łodzi ratunkowej.

Po trzech minutach pierwszy z ratowników był już przy poszkodowanym – mówi Koksanowicz. W międzyczasie mężczyzna kilka razy zszedł pod wodę.

sobota, 16 lutego 2013 11:18

Uderzył w latarnię na Plebiscytowej

Napisał

Kilkanaście minut po północy, w nocy z piątku na sobotę kierujący fiatem punto jadąc ulicą Plebiscytową w kierunku Ozimskiej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i stracił panowanie nad pojazdem.

22-letni mężczyzna nie zdołał opanować samochodu i rozpędzony uderzył w latarnię. Siła uderzenia była na tyle duża, że latarnia złamała się w pól spadając wprost na samochód.

Na szczęście kierowcy punto nic się nie stało.
Za spowodowanie kolizji 22-latek ukarany został mandatem karnym.

sobota, 16 lutego 2013 11:08

Dotkliwe pobicie na Kołłątaja w Opolu

Napisał

W piatek 15 lutego przed północą na ulicy Kołłątaja czterech mężczyzn pobiło dotkliwie 26- latka. Do pobicia doszło na przystanku autobusowym.

Przybyłe na miejsce patrole policji zastały leżącego na chodniku, 26-letniego rannego mężczyznę. Prawie natychmiast funkcjonariusze zatrzymali 4 podejrzanych mężczyzn na ulicy 1-go Maja.

- Zatrzymani mężczyźni byli w wieku 24 do 34 lat - mówi podinsp. Jarosław Dryszcz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Cała czwórka w chwili zatrzymania była pod wpływem alkoholu.

Zatrzymani mężczyźni przetransportowani zostali na izbę wytrzeźwień.

Dzisiaj prawdopodobnie zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty - podsumowuje Dryszcz.

czwartek, 14 lutego 2013 12:50

Kolizja na Ozimskiej

Napisał

Na szczęście bez ofiar zakończyło się zdarzenie drogowe, które miało miejsce w czwartek na ulicy Ozimskiej na wysokości pływalni Akwarium.

Najprawdopodobniej nadmierna prędkość była przyczyną kolizji drogowej do której doszło przed południem tuż przed przejściem dla pieszych obok pływalni.

Kierowca mercedesa nie zdążył wyhamować przed przejściem dla pieszych i aby nie uderzyć pieszego na pasach odbił w prawo i uderzył w dwa zaparkowane tam samochody. Jeden z nich – skoda felicia – uderzył w budynek.

Sprawca zdarzenia drogowego został ukarany mandatem karnym.

wtorek, 12 lutego 2013 14:35

Pijany i agresywny niedoszły samobójca

Napisał

W poniedziałek 11 lutego, około godziny 17:30 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu na numer 112 zadzwonił mężczyzna, który zagroził, że chce popełnić samobójstwo.

Do wieżowca przy ulicy Chabrów skierowane zostały wszystkie służby ratownicze.

- Na wezwania policjantów nikt w mieszkaniu nie odpowiadał – mówi podinsp. Jarosław Dryszcz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Stąd podjęte zostały decyzje o wyważeniu drzwi przez strażaków.

W międzyczasie strażacy rozstawili specjalny skokochron, który pozwoliłby skoczkowi z okna przeżyć upadek.

- Policjanci po wejściu do środka zastali leżącego w łazience mężczyznę, który był pod wpływem alkoholu i bardzo agresywnie się zachowywał – dodaje Dryszcz.

Mężczyzna został skuty w kajdanki i pod przymusem trafił on w ręce zespołu ratownictwa medycznego, który odtransportował go do szpitala. Po badaniach niedoszły samobójca trafił na izbę wytrzeźwień.

wtorek, 12 lutego 2013 14:33

Ćwiczenia na wieżowcu

Napisał

W ramach doskonalenia zawodowego oraz w celu zapoznania się z obiektem, opolscy strażacy przeprowadzili dzisiaj ćwiczenia na jednym z najwyższych wieżowców w Opolu przy placu Piłsudskiego.

Jak powiedział nam dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu mł.bryg. Leszek Koksanowicz, strażacy sprawili przy budynku drabinę mechaniczną aby sprawdzić jej zasięg oraz możliwości rozstawienia. Niestety 14 kondygnacyjny budynek jest wyższy od najwyższego podnośnika czy też drabiny w Opolu.

Strażacy podczas ćwiczeń zapoznali się z charakterystyką budynku, aby skuteczniej działać kiedy powstałoby zagrożenie w tym lub podobnym wieżowcu w mieście.

Ćwiczenia na tym obiekcie prowadzone będą dla wszystkich zmian służbowych.

niedziela, 10 lutego 2013 22:34

Ratowali uwięzionego gołębia

Napisał

W niedzielę przed godziną 13:00 strażacy z JRG 2 w Opolu zostali wezwani przez strażników miejskich na ul. Dambonia, gdzie na jednym z drzew uwięziony przez żyłkę został gołąb.

Ptak starając się uwolnić dodatkowo się poranił. Strażacy z użyciem drabiny weszli na drzewo, ściągnęli gołębia i przekazali go pod opiekę straży miejskiej.

Strażnicy zawieźli rannego ptaka do weterynarza.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu