Opole
A+ R A-
Opole
Opole

Opole (744)

niedziela, 25 września 2016 14:26

Konferencja przeciwpowodziowa.

Napisane przez

W sobotę 24 września na terenie Politechniki Opolskiej  odbyła się konferencja zorganizowana przez KM PSP w Opolu dotycząca ochrony przeciwpowodziowej.

Konferencja została podzielona na dwie części. Część pierwsza teoretyczna odbyła się w auli Politechniki Opolskiej gdzie, zarówno strażacy ochotnicy jak i funkcjonariusze państwowej straży pożarnej, mogli obejrzeć szereg prezentacji przedstawiających techniki ochrony przeciwpowodziowej czy zapoznać się z zagadnieniami hydrotechniki.  Przedstawione materiały dotyczyły miasta Opola oraz powiatu opolskiego. Druga część konferencji odbyła się na błoniach politechniki gdzie zostały przećwiczone scenariusze umocnienia wałów przeciw powodziowych.

W sobotę pomimo niesprzyjającej aury na Stadionie Miejskim „Odry Opole” przy ulicy Oleskiej odbył się charytatywny mecz piłkarski.

Na murawie zmierzyły się drużyny reprezentacji Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Mecz był okazją do wsparcia Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie oraz Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”.

Mecz pomiędzy drużynami zakończył się wynikiem 4:1 dla opolskich strażaków.

Gratulujemy sportowej postawy oraz szczytnego przedsięwzięcia.

czwartek, 08 września 2016 17:54

Wypadek na Ozimskiej - jedna osoba poszkodowana

Napisał

Kierująca audi a4 została poszkodowana po wypadku, do jakiego doszło w czwartek około godziny 14:15 na ulicy Ozimskiej w Opolu w pobliżu zjazdu do sądu.

Kierowca volkswagena transportera (ambulansu typu „P”) uderzył w tył audi. W wyniku zderzenia obu pojazdów, poszkodowany został kierowca samochodu osobowego.

Przybyły na miejsce inny zespół ratownictwa medycznego przejął poszkodowanego i przetransportował do szpitala.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

środa, 07 września 2016 23:44

Zderzenie motocykla z osobówką

Napisał

Jedna osoba została poszkodowana w wyniku wypadku, do jakiego doszło w środę kilka minut przed godziną 21:30 na ulicy Ozimskiej w Opolu, przy skrzyżowaniu z Kamińskiego.

Na ulicy Ozimskiej doszło do wypadku osobowego seata z motocyklem marki Suzuki.

Wg wstępnych ustaleń, kierowca motocykla podczas manewru wyprzedzania, uderzył w skręcający w lewo samochód osobowy.

Jednośladem podróżowały dwie osoby. Pasażerka suzuki została przewieziona do szpitala.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

wtorek, 06 września 2016 18:09

Obóz szkoleniowo-kondycyjny SGRW KM PSP Opole

Napisane przez

W dniach 29.08 – 02.09.2016 odbył się obóz szkoleniowo – kondycyjny dla strażaków ratowników wysokościowych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu i funkcjonującej tam Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego.

Ratownicy wysokościowi wyjechali do Kletna w powiecie Kłodzkim. Strażacy na zgrupowaniu szkoleniowym poszerzali wiedzę z zakresu możliwości likwidacji niebezpieczeństw na wysokości, poszukiwaniu i wydobyciu poszkodowanych z miejsc znajdujących się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik wykorzystywanych w Państwowej Straży Pożarnej.

Obóz szkoleniowy został zrealizowany w zakresie technicznym oraz kondycyjnym co pozwoliło strażakom na doskonalenie technik linowych (w zakresie technicznym) oraz kondycyjnym rozwijającym sprawność psychofizyczną ratowników.

Poszerzanie wiedzy w zakresie możliwości taktyczno – technicznych działań specjalistycznych ma związek z terenem działania SGRW Opole znajduje się tam wiele wyrobisk, kamieniołomów, zapadlisk oraz różnego rodzaju studni; wiele obiektów wysokościowych o zróżnicowanej konstrukcji. W związku z powyższym niezbędne jest stałe kształcenie w tym kierunku strażaków SGRW Opole.

W środę po godzinie 13:30 opolskie służby zostały zaalarmowane do zdarzenia drogowego na ulicy Powstańców Warszawskich w Opolu przy skrzyżowaniu z ulicą Partyzancką.

Kierowca renault najechał na jadącego przed nim opla. W wyniku kolizji, nikomu nic się nie stało. Po badaniu kierowców, okazało się że sprawca zdarzenia, kierujący renault miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ponadto okazało się, że 30-letni kierowca renault nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.

Teraz sprawca zdarzenia odpowie również za jazdę pod wpływem alkoholu.

środa, 24 sierpnia 2016 16:52

Strażacy ostro się pocą w komorze rozgorzeniowej

Napisał

Ponad 600 tysięcy złotych kosztował zestaw kontenerów, który w ubiegłym roku stanął na placu Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu. Zestaw kontenerów to profesjonalna komora rozgorzeniowa znana również jako symulator pożarów wewnętrznych.

Od kilkunastu dni odbywały się próbne ćwiczenia na tym urządzeniu.

Od początku tygodnia, trenerzy szkolą przedstawicieli zmian z wszystkich trzech jednostek Komendy Miejskiej PSP w Opolu. Osoby te z kolei swoją wiedzą i umiejętnościami podzielą się z kolegami na zmianach.

Strażacy w urządzeniu oraz specjalnie przygotowanych domkach zapoznają się ze zjawiskami zachodzącymi podczas pożarów wewnętrznych – pożarów budynków.

Pogłębianie wiedzy o zjawiskach zachodzących podczas takich pożarów a w szczególności zaobserwowanie tego w mikro i makro skali, zapewni jeszcze większą skuteczność działań podczas tego typu pożarów.

Mundurowi uczą się również nowych technik gaśniczych oraz sprawdzają swój sprzęt w wielu wariantach trudnych działań w pomieszczeniach zamkniętych.

Z biegiem czasu, szkoleniami objęci zostaną pozostali funkcjonariusze z województwa opolskiego. Opolszczyzna jest jednym z nielicznych województw, w którym tego typu trenażer został zamontowany.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016 15:51

Groźny wypadek na obwodnicy Opola.

Napisał

W poniedziałek 22 sierpnia tuż po godzinie 15 na ulicy Powstańców Warszawskich w Opolu tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Opolską, doszło do wypadku drogowego.

Kierowca ciężarowego volvo z naczepą, najechał na tył volkswagena passata.

W volkswagenie podróżowało w sumie 5 pięć osób. Wszystkim osobom udzielono pomocy medycznej a następnie przetransportowano do szpitala.

Na czas działań, kierowcy w miejscu wypadku, musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

niedziela, 21 sierpnia 2016 19:04

Wypadek na Teligi w Opolu

Napisał

W niedzielę po godzinie 13 do służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Teligi w Opolu.

Kierująca chevroletem sparkiem w wyniku nadmiernej prędkości, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z drogi a pojazd zatrzymał się na boku w rowie.

W wyniku zdarzenia, dwóm osobom udzielono pomocy medycznej w tym dziecku.

sobota, 20 sierpnia 2016 17:50

Wypadek na ulicy Technologicznej w Opolu

Napisał

W sobotę 20 sierpnia kilka minut przed godziną 15:30 na ulicy Technologicznej w Opolu doszło do wypadku.

Kierowca skody octavia na skrzyżowaniu wymusił pierwszeństwo przejazdu na kierowcy skody fabia doprowadzając do zderzenia.

W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.

Do działań skierowano dwa zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego i policję.

Straty powstałe w wyniku wypadku oszacowano na 20 tysięcy złotych.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu