Kraj
A+ R A-
Kraj
Kraj

Kraj (103)

piątek, 24 sierpnia 2012 16:29

20 lat po największym pożarze

Napisał

las_ploniePo 20 latach od tego tragicznego zdarzenia, wielu ludzi wspomina je  jako jedno z najtrudniejszych w swojej karierze i życiu. Wielu ludzi, którzy wtedy walczyli z żywiołem teraz jest już na emeryturze, ale nadal pamiętają bardzo dokładnie szczegóły, które utkwiły w pamięci, jakby były wyryte w skale.

Największy pożar w powojennej historii Polski dotknął najmocniej dwa województwa: katowickie i opolskie. Do pożaru w rejonie Kuźni Raciborskiej zostały w sumie rzucone jednostki straży pożarnej z 30 województw (wtedy było ich 49).

Nie tylko strażacy walczyli z ogniem. Na linię frontu wezwano również wojsko, policjantów, służby OC, leśników oraz samoloty gaśnicze.

cj2W dniu wczorajszym, tj. 18 maja zakończyły się trwające od 3 dni międzynarodowe ćwiczenia symulacyjno - terenowe w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

W ćwiczenia udział wzięli przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii, służb weterynarii z Czech, funkcjonariusze Straży Pożarnej, Centra Zarządzania Kryzysowego oraz policjanci opolskiego garnizonu na czele z I Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Janem Lachem i Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Nysie poinsp. Piotrem Tarapatą.

piątek, 04 maja 2012 08:04

4 maja - święto wszystkich strażaków

Napisał

strazacyW dniu dzisiejszym, tj. 4 maja obchodzimy imieniny św. Floriana, a tym samym Dzień Strażaka.

W naszym kraju jest to dzień szczególny zarówno dla strażaków zawodowych, jak i ochotników, którzy z nieprzymuszonej woli narażają swoje zdrowie i życie, aby nieść pomoc innym ludziom.

Z Okazji Dnia Strażaka Burger King przygotował dla wszystkich strażaków specjalną akcję. Otóż w dniu dzisiejszym we wszystkich restauracjach Burger King w całej Polsce na strażaków czekają darmowe zestawy.

środa, 25 kwietnia 2012 16:01

Kontrole na granicach podczas EURO 2012

Napisał
kontrola_sgNa czas Euro 2012 Minister Spraw Wewnętrznych w dniach od 4 czerwca do 1 lipca tymczasowo przywróci kontrolę graniczną na granicach z Niemcami, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Republiką Litewską. Środki te zostają uruchomione w celach bezpieczeństwa Mistrzostw Europy.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych regulującym zasady przekraczania granicy w momencie przywrócenia kontroli granicznej, granicę lądową będzie można przekraczać w wyznaczonych miejscach. Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich - uczestnicy wybranych rejsów promowych - przekazuje Rzecznik Prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu wz.chor.SG Daniel Bartusik.

Znak_PRM

Wczorajszy dzień zgodnie z tradycją upłynął wszystkim na robieniu żartów. My również zamieściliśmy informację, która nie była prawdziwa. Nasz tekst dotyczący ratownictwa medycznego i zmiany jego funkcjonowania był tylko prima aprilisowym żartem. Tych, których przyprawiliśmy o mocniejsze bicie serca przepraszamy. Cieszymy się również, że udało nam się wywołać tak burzliwą dyskusję na ten temat.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało do wiadomości, że rozpoczęło pracę nad zmianą ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Zmiana przede wszystkim ma za zadanie przekształcenie ratownictwa medycznego w służbę mundurową podlegającą pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W związku z tym ma zmienić się również sposób rozliczania ratownictwa medycznego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zmiana ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie będzie dotyczyła wszystkich jej elementów.

sindbadDzisiaj nad ranem, około godziny 3:00, nieopodal zjazdu do miasta Hainichen miało miejsce tragiczne w skutkach zdarzenie drogowe. Jak informuje serwis tvn24.pl jadący w kierunku Chemnitz autobus wpadł w poślizg i tyłem uderzył w filar wiaduktu.

Na miejscu zginął 61-letni pasażer autobusu marki setra. W wyniku tego zdarzenia ranne zostało 7 innych osób, które po opatrzeniu drobnych ran zostały wypuszczone ze szpitala.

czwartek, 05 stycznia 2012 17:29

Zawyły syreny w ramach akcji protestacyjnej

Napisał
img_7794Punktualnie o 12 zawyły syreny na samochodach służb mundurowych województwa opolskiego. Służby mundurowe rozpoczęły tym samym kolejny krok akcji protestacyjnej w związku z planowaną podwyżką jedynie dla policjantów i żołnierzy.
Wcześniej wszystkie służby oflagowały się i oznaczyły swoje siedziby.

Postulat jest jeden i zasadniczy, nie dzielić służb mundurowych przy podwyżkach w 2012 roku – mówi Czesław Tuła Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
sobota, 24 grudnia 2011 13:43

Wszystkiego najlepszego

Napisał

swieta2011

Niech w Święta Bożego Narodzenia przy Waszym stole panuje zgoda i miłość, a poczucie rodzinnego ciepła i jedności będzie mocnym fundamentem, dodającym sił i odwagi podczas podejmowania najważniejszych życiowych decyzji.

Redakcja O!Polskiego Ratownictwa

czwartek, 13 października 2011 16:24

Ratownictwo medyczne dzisiaj ma swoje święto

Napisał

SAM_3129Pierwsza uroczystość odbyła się w 2006 roku w Wyszkowie w województwie mazowieckim z okazji jubileuszu 50 lecia wyszkowskiego pogotowia ratunkowego. Mowa tutaj o Dniu Ratownictwa Medycznego.

Dzień ten został zapisany w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku.

Patronem ratowników jest bł. GĂ©rard Tonque, który był założycielem zakonu szpitalików.

wtorek, 20 września 2011 17:16

Sukces opolskich ratowników

Napisał

dscf4830_article[1]Blisko 50 zespół ratownictwa medycznego z Polski, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Serbii i Słowacji uczestniczyło w X Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznych organizowanych w dniach 15 -18 wrze?nia 2011 r. w Rytrze w powiecie sądeckim. W zawodach brało udział blisko pół tysiąca lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek w charakterze zawodników, sędziów i pozorantów.

Dla uczestników Mistrzostw ? zawodowych zespołów ratownictwa medycznego przygotowano kilkanaście zadań, w tym symulacje różnorodnych sytuacji zagrożeń zdrowia i życia z udziałem pozorantów, zadania sprawnościowe i techniczne. Ich scenariusze pozostawały zbliżone do codziennych zdarzeń w ratownictwie medycznym.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu