Kraj
A+ R A-
Kraj
Kraj

Kraj (99)

Już 21 lat Państwowa Straż Pożarna współpracuje z Federalnym Urzędem Służby Ratownictwa Technicznego Niemiec (Bundesanstalt Technisches Hilfswerk – THW).

W czwartek 6 marca 2014 roku, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen.bryg. Wiesław Leśniakiewicz wraz z Prezydentem THW Albrechtem Broemme podpisał program współpracy szkoleniowej na lata 2014-2015. W podpisaniu programu współpracy uczestniczył również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy oraz Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Karol Stępień.

Współpraca pomiędzy Polską i Niemcami ma za zadanie poznanie się ratowników pomiędzy sobą, co procentuje przy późniejszych działaniach, a zdarzenia tak samo wyglądają w Polsce jak i w Niemczech – mówi Albrecht Broemme z THW.

W pierwszych latach powstania PSP w Polsce, otrzymywaliśmy sprzęt od THW – mówi gen.bryg. Wiesław Leśniakiewicz Komendant Główny PSP. Teraz mamy dużą wymianę ekspercką pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a THW.

Bundesanstalt Technisches Hilfswerk jest organizacją społeczną skupiającą ekspertów i specjalistów z wielu dziedzin, aby skutecznie działać podczas działań humanitarnych zarówno na terenie Niemiec jak i poza granicami kraju. Polska obrona cywilna to Państwowa Straż Pożarna oraz Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy, który również składa się z elementu społecznego w postaci Ochotniczych Straży Pożarnych – opisuje Komendant Główny.

Bardzo duża współpraca widoczna jest na ćwiczeniach zarówno w Polsce jak i w Niemczech, gdzie strażacy PSP wraz z ratownikami THW często ze sobą razem działają. Największa współpraca widoczna jest w grupach poszukiwawczo – ratowniczych, które to spotykają się na ćwiczeniach oraz w działaniach na terenie całego świata – ostatnio po trzęsieniu ziemi na Haiti – podsumowuje gen.bryg. Leśniakiewicz.

THW już wielokrotnie pomagała Opolszczyźnie. W 1997 i 2010 roku niemieccy ratownicy pomagali naszym strażakom podczas działań powodziowych na terenie naszego województwa. Teraz w ramach tego porozumienia opolska straż pożarna chce w miękkich projektach unijnych wyszkolić nowych specjalistów z różnych dziedzin ratownictwa.

Wierzymy, że w ramach coraz ciaśniejszej współpracy pomiędzy służbami będziemy mogli jako obywatele czuć się jeszcze bezpieczniej wiedząc, że w razie konieczności na naszych ulicach oprócz czerwonych strażackich samochodów będziemy widzieć niebieskie pojazdy THW.

niedziela, 26 stycznia 2014 22:02

Sejm uchwalił nowe L-4 dla mundurowych

Napisał

W piątek 24 stycznia Sejm RP uchwalił nową ustawę o tzw. L-4 służb mundurowych.

Nowe zmiany zapowiadane od dłuższego czasu przewidują zrównanie zasad zwolnień lekarskich w służbach mundurowych z zasadami panującymi w systemie powszechnym.

Po zmianach funkcjonariusze i żołnierze otrzymają jedynie 80% uposażenia. Dotychczas wg aktualnie obowiązujących przepisów mundurowi otrzymali 100% uposażenia.

Funkcjonariusze i żołnierze otrzymają pomniejszone uposażenie w momencie gdy zwolnienie lekarskie jest następstwem choroby nie związanej ze służbą. Znaczy to, że jeśli mundurowy ulegnie wypadkowi, co będzie miało związek ze służbą, otrzyma on 100% swojego uposażenia.

Dodatkowo 100% przysługuje wtedy gdy: choroba przypada w czasie ciąży, choroba dosięgnie mundurowego podczas służby poza granicami kraju lub w przypadku gdy choroba jest wynikiem działań o charakterze bohaterskim.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaoszczędzone pieniądze zostaną w całości przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg. Założenia ustawy mają gwarantować, że nagrody będą otrzymywać funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępstwie chorych kolegów. Funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywając na zwolnieniu lekarskim będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem, stracą prawo do uposażenia za cały okres tego zwolnienia.

Nowo uchwalona ustawa obejmie: policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej, AW, SKW i SWW.

Żródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

czwartek, 14 listopada 2013 16:38

Trzy osoby zginęły w wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim

Napisał

Dzisiaj przed godziną 14:00 do dyżurnego wielkopolskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w zabudowie domków jednorodzinnych w miejscowości Janków Przygodzki (niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego). Na miejscu działa około 20 zastępów straży pożarnej.  

Eksplozję słychać było w zasięgu kilkunastu kilometrów. Płomień osiąga wysokość około 150 metrów. Pożar przenosi się na kolejne budynki. Z dotychczasowych informacji wynika, iż kilkanaście budynków zostało objętych ogniem. Ogień przeniósł się również na las. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Instalację gazową rozszczelniła prawdopodobnie koparka. Uszkodzeniu uległ stary rurociąg. Wybuchł gazociąg o średnicy 500mm. Policja poinformowała, że śmierć poniosły trzy osoby. Wśród nich jest operator koparki oraz pracownik gazociągu. 10 osób uzyskało już pomoc medyczną w szpitalach - wśród nich jest ciężko poparzone dziecko. Ewakuowano około 40 mieszkańców pobliskich domostw.

Zdarzenie jest na tyle duże, że należało sprowadzić jednostki spoza powiatu. - poinformowałSławomir Brandt, oficer prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Wszystko wskazuje na to, iż będzie to największy pożar w tej okolicy w przeciągu ostatnich lat. Na chwilę ocecną nie ma szczegółowych informacji. Na szczęście ciśnienie gazu powoli spada.

Informacje pochodzą z portalu Remiza.com.pl

środa, 24 lipca 2013 19:30

III Ogólnopolski Zlot Motocyklistów

Napisał

W najbliższy weekend w Mini Zoo Kucyk w Inwałdzie po raz trzeci spotkają się amatorzy motocykli.

Podczas trzydniowego Ogólnopolskiego Zlotu Motocyklistów odbędzie się m.in. parada motocykli, wybory miss motocyklistów i konkurs palenia gumy. Oprócz imprezy przy ognisku uczestnicy zlotu będą mogli również bawić się podczas koncertów takich zespołów jak Manson Band, The Reason, Overdrive czy Soultaker.

Na początku lipca w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. W tym roku odbyła się jubileuszowa 30. edycja, w której wystartowali zawodnicy z Białorusi, Czech, Litwy, Ukrainy, Rosji oraz 16 komend wojewódzkich PSP i 4 szkół pożarniczych.
W czasie trwania mistrzostw rywalizacja między zawodnikami odbywała się w czterech konkurencjach:
1. Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu 100 m. i równoczesnym wykonaniu następujących czynności:
pokonaniu ściany,
rozwinięciu i połączeniu 2 odcinków węża pożarniczego W52,
pokonaniu równoważni,
podłączeniu jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.
2. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnik trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.
3. Sztafeta 4x100 m z przeszkodami - w konkurencji startuje 4 zawodników. Każdy z nich przebiega 100 m, pokonując przeszkodę. I zawodnik pokonuje domek biegnąc po dachu, II zawodnik pokonuje ścianę, III przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, IV zawodnik przy użyciu gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcje pałeczki pełni prądownica.
4. Ćwiczenie bojowe, w których zawodnicy mieli za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linię gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników – napełnić 10 litrowy zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.
W ostatnim dniu zawodów rozegrano biegi finałowe w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej o puchar Ministra Spraw Wewnętrznych Pana Bartłomieja Sienkiewicza.
Mistrzostwa Polski odwiedziło mnóstwo znakomitych gości.
Reprezentacja województwa opolskiego zajęła szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Gratulujemy zwycięstwa reprezentacji województwa mazowieckiego i cieszymy się z bardzo wysokiej lokaty opolskich strażaków.
Na podstawie wyników z tych zawodów jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich – Mateusz Brzoza został powołany do kadry narodowej na Międzynarodowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych CTIF, które rozpoczęły się w sobotę we Francji.
Źródło: www.straz.gov.pl

wtorek, 02 lipca 2013 14:34

V Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland 2013

Napisał

W Toruniu w dniach 27-29 czerwca emocje sięgnęły zenitu! Najlepsi strażacy z Polski i Świata już po raz piąty ubiegali się o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych”.

Prawie 300 strażaków przystąpiło do rywalizacji o tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego z Najtwardszych” TFA Husqvarna Poland 2013.

Toruńska starówka gościła reprezentantów z 11 państw: między innymi z Polski, Czech, USA, Kanady i Niemiec. Przez trzy dni najlepsi ze świata zmagali się w dwóch formułach. Najpierw wszyscy przystąpili do startów w Firefighter Combat Challenge (FCC), następnie 182 najlepszych zakwalifikowano do Toughest Firefighter Alive (TFA). Najmłodszy uczestnik zawodów miał zaledwie 19 lat, a najstarszy 54.

W V jubileuszowych Mistrzostwach „Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013” najcenniejsze tytuły zdobyli Polacy: Marcin Zdziebło z Krakowa oraz Paweł Hess z Bielska-Białej.

Opolszczyznę reprezentowali dwaj strażacy z KP PSP JRG w Nysie zajmując następujące miejsca:

11. Roezner Piotr - 07:46:72 min.

100. Potasiak Paweł - 09:41:66 min.

W ramach formuły FCC do wykonania zawodnicy mieli 5 niezwykle ciężkich dyscyplin przeprowadzonych w rygorystycznych przepisach regulaminowych. Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty. Strażacy mieli za zadanie: wbiec na 12 m wieżę, wciągnąć pakiet węży, uderzeniami młota przesunąć 70-kilogramowe obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą oraz podnieść i przeciągnąć  80-kilogramowego manekina tyłem na dystansie ok. 30 m. Wszystkie te czynności musieli wykonać w pełnym umundurowaniu oraz masce powietrznej.

182 najlepszych zawodników z FCC zakwalifikowało się do sobotniej, finałowej formuły TFA w której były do wykonania następujące zadania:

1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe
i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana była w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów, a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ściankę.

3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12 metrowej wieży  wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny.
W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300 metrowych bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40 metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej - w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

Żródło: Biuro Prasowe TFA Husqvarna Poland 2013

poniedziałek, 17 czerwca 2013 22:11

Strażacy zapraszają na swój zlot motocyklistów

Napisał

W najbliższy weekend, w dniach 21 – 23 czerwca w Ośrodku Wczasowo – Rekolekcyjnym Caritas im. Jana Pawła II w Zakrzowie (pow. wadowicki) odbędzie się I Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Strażaków.

Impreza bardzo ciekawa. Jej uczestników łączy nie tylko zamiłowanie do stalowych rumaków, ale przede wszystkim codzienny trud w ratowaniu ludzkiego życia i mienia – mówi Krzysiek, jeden z opolskich strażaków, który należy do motocyklowego klubu strażaków Riders of Flames z Wadowic.

Do wzięcia udziału w Zlocie klub zaprasza wszystkich strażaków – motocyklistów. Tych z Ochotniczych, jak i Państwowych Straży Pożarnych oraz z innych jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Organizatorzy zapewniają przednią zabawę.

sobota, 04 maja 2013 01:36

Dziś Dzień Strażaka

Napisał

Na całym świecie 4 maja obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Strażaka (IFFD). W Polsce oficjalnie od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe.

Jedna z najbardziej zaufanych formacji w kraju to właśnie straż pożarna. W Polsce strażacy dzielą się na funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (PSP), druhów Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) oraz strażaków Zakładowych Straży Pożarnych.

Strażacy wykonują działania na terenie całej Polski, ale również poza jej granicami. Nasi specjaliści uczestniczyli wielokrotnie w działaniach poza terytorium RP. Straż pożarna jako formacja umundurowana od dłuższego już czasu nie służy jedynie do gaszenia pożarów. Wachlarz działań jakie wykonują strażacy jest tak ogromny, że ciężko jest znaleźć dziedzinę, w której nie podejmą się oni działań. Wielokrotnie zarówno PSP, jaki i OSP udowadniały, że ich działania ratują wiele istnień i są jedyną bronią, którą można użyć w czasach pokoju.

Podczas największych pożarów, powodzi, wichur czy ulewnych deszczy to oni stawiają się na miejscu jako pierwsi i z posterunku schodzą jako ostatni. To właśnie na barkach strażaków spoczywa ratowanie życia, dobytku a niejednokrotnie i pomoc przy odbudowie zniszczonych domostw. Przecież to właśnie strażacy ochotnicy to sąsiedzi, przyjaciele a nawet i rodzina pokrzywdzonych przez los.

Nie straszna im pogoda, nie ważny jest dzień tygodnia czy też pora dnia. Na sygnał stawiają się jak jeden mąż i ruszają z ratunkiem. Niejednokrotnie narażają swoje życie za życie innych.

W Dzień Strażaka pomyślmy ciepło o ich pracy, aby ich patron Święty Florian zawsze nad nimi czuwał.

Strażacy nie idą do piekła...oni by je ugasili :)

środa, 12 września 2012 11:10

OSP Raszowa wygrała zawody krajowe w swojej grupie

Napisał

dsc0560562 drużyny w tym 23 kobiecych wzięło udział w miniony weekend w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych, które odbyły się w miejscowości Biała Podlaska.

Wśród wszystkich zawodników były również drużyny które reprezentowały Opolszczyznę.

wtorek, 11 września 2012 11:56

Wypadek polskiego autobusu we Francji

Napisał

photo-alain-chevalWe wtorek rano przy zjeździe z autostrady, niedaleko Miluzy we Francji doszło do wypadku autobusu setra. Sześćdziesiąt pięć osób oraz trzech członków załogi podróżowało autobusem Sindbada w ramach przewoźnika liniowego Albatros.

Jak podaje portal tvn24.pl oraz PAP jest wielu rannych w tym 3 ofiary śmiertelne. Dla Polskiej Agencji Prasowej informację o ofiarach śmiertelnych potwierdził francuski minister transportu.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu