Kraj
A+ R A-
Kraj
Kraj

Kraj (99)

poniedziałek, 04 maja 2015 21:17

Rozszczelniona cysterna z amoniakiem

Napisał

W niedzielę 3 maja, kilkanaście minut po godzinie 9 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o ulatniającym się amoniaku z cysterny kolejowej na bocznicy w Chałupkach koło Raciborza (woj. śląskie).

Po przyjeździe na miejsce ustalono że doszło do rozszczelnienia na zaworze. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przystąpili do ustawienia kurtyn wodnych, następnie prowadzono działania związane z likwidacją wycieku.

W działania zaangażowanych było 18 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym również dwie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego z Gliwic i Kędzierzyna - Koźla.

Około godziny 13:30 udało się zatrzymać wyciek.

piątek, 01 maja 2015 23:05

Śmiertelny wypadek pod Bierutowem

Napisał

W piątek 1 maja, chwilę po godzinie 16:00 do służb ratunkowych wpłynęła informacja o wypadku dwóch pojazdów, tuż przed Bierutowem na tz. Łuku „przy ulach”.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Olesnica, oraz OSP Bierutów i Zbytowa, samochód operacyjny wraz z oficerem operacyjnym, policję, ZRM oraz śmigłowiec LPR z Wrocławia.

Po przyjeździe na miejsce zastano jeden z pojazdów znajdujący się w rowie (FIAT Ducato) a drugi rozerwany na dwie części(CHRYSLER Stratus) częściowo znajdujący się na poboczu a częściowo kilka metrów poza drogą.

W części znajdującej się na poboczu uwięziona została podróżująca osoba.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej oraz udzielenia pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu Oleśnica998
niedziela, 26 kwietnia 2015 20:03

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków

Napisał

W niedzielę 26 kwietnia odbyła się na Jasnej Górze odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP oraz orkiestr OSP. Na placu Biegańskiego w Częstochowie złożono Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu meldunek, a następnie nastąpił przegląd pododdziałów.

Na Jasnej Górze do zebranej na miejscu braci strażackiej zwrócił się Prezydent RP.

Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.

Dnia 3 lutego w Urzędzie Miasta zorganizowano konferecję prasową, w której udział wzięli m.in. Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezes ZG ZOSP RP Teresa Tiszbierek oraz Komendant Miejski PSP w Opolu Paweł Kielar.

Konferencja odbyła się w związku z organizacją XX Międzynarodowych Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF Opole, które odbędą się w dniach 19 – 26 lipca 2015.

Oprócz zmagań sportowych, które będą miały miejsce na Stadionie Lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu dni 23 lipca dla uczestników zawodów przewidziano szereg innych atrakcji. Przewidziano m.in. Wystawę I prezentację sprzętu pożarniczego, olimpiadę obozową na Wyspie Bolko (turniej z konkurencjami zwinnościo- i sprawnościowymi), wystawę krajów uczestniczących w zawodach na stoiskach na opolskim rynku oraz program artystyczny połączony z koncertem w Opolskim Amfiteatrze.

Podczas uroczystości inauguracyjnych zapalony zostanie ogień olimpijski a drużyny będą się prezentować podczas uroczystego przemarszu. W zawodach udział wezmą przedstawiciele większości krajów europejskich, a będą wśród nich: Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Japonia, Litwa, Łotwa, Lichtenstein, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i inne.

środa, 28 stycznia 2015 21:34

9. rocznica katasrofy hali w Katowicach

Napisane przez

Dzisiaj mija 9 rocznica największej katastrofy budowlanej Polski. Do tragedii doszło podczas Międzynarodowych Targów Katowickich.

28.01.2006 r ok godziny 17.15 w trakcie trwania wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 700 zostało rannych. Wśród ofiar katastrofy było pięcioro mieszkańców Opolszczyzny.

W akcji ratowniczej brały udział : 103 zastępy strażaków Państwowej Straży Pożarnej , ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia, zespoły ratownictwa medycznego (lekarze oraz ratownicy medyczni z województwa śląskiego ), Grupy Poszukiwawczo- Ratownicze z psami ratowniczymi: Małopolska GPR PSP z Nowego Sącza, GPR PSP Łódź oraz GPR OSP Kęty, 230 policjantów z sąsiednich miast, strażnicy miejscy, żołnierze podlegający Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach i w Krakowie, jak również ratownicy górscy GOPR z Grupy Jurajskiej i Grupy Beskidzkiej oraz ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej z Katowic.

wtorek, 20 stycznia 2015 23:47

Ogromny pożar hali w Zelowie

Napisał

Wstępnie straty oszacowano na kwotę około 25 milionów złotych. W akcji uczestniczyło 50 jednostek straży pożarnej. Mowa o pożarze hali firmy przetwarzającej oleje w Zelowie w województwie łódzkim.

Pożar powstał w poniedziałek około godziny 15 i objął 8 tysięcy metrów hali.

Jedna osoba – pracownik firmy – została poszkodowana.

Na miejsce skierowano strażaków również z sąsiednich powiatów oraz Warszawy.

piątek, 10 października 2014 15:11

Inicjatywa zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej

Napisane przez

Trwa akcja zbierania podpisów pod projektem zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Różnica pomiędzy dotychczasowym, a projektowanym stanem prawnym wyraża się w rozszerzeniu uprawnień przysługujących strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej o prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

W załączniku, który otrzymaliśmy od OSP Zawada – http://www.ospzawada.com.pl/Zmieniamy_ustawe_o_ochronie_ppoz.pdf można znaleźć dokładne zmiany ustawy.

Listę do podpisania znajdziecie tutaj: http://www.ospzawada.com.pl/Zmieniamy_ustawy_tabelka.pdf.

Tabelkę po podpisaniu należy przesłać do 10 listopada 2014 roku na adres:

Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej
„Ustawy o zmianie ustawy z dnia
24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej”
ul. Geodetów 1
78-111 Ustronie Morskie

22 zespoły wystartowały w XX Jubileuszowych Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim, które odbyły się w dniach 5-7 września 2014 roku w Górach Stołowych w miejscowości Karłów.

W zawodach wzięła udział jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Opolu – Gosławicach.

Trzyosobowe zespoły ratowników miały do pokonania trasę biegu terenowego o długości 9 kilometrów, na której umieszczono elementy techniczne i alpinistyczne stosowane w ratownictwie górskim. Konkurencje alpinistyczne zostały przeprowadzone na Szczelińcu Wielkim.

Ratownicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie przy użyciu przyrządów alpinistycznych kilkukrotnie wspiąć się na Szczeliniec, a następnie opuścić się w dół wyznaczoną, zróżnicowaną trasą zawierającą pionowe i poziome układy linowe. Zawodnicy musieli się wykazać również technikami ratownictwa górskiego polegającymi na dojściu do poszkodowanego i jego ewakuacji przy pomocy technik linowych.

Najlepsza grupa GOPR z Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej GOPR ukończyła zadanie po 1 godzinie 10 minutach i 3 sekundach.

Strażacy wysokościowcy z Ochotniczej Straży Pożarnej Opole – Gosławice zajęli drugie miejsce w kategorii pozostałych służb ratowniczych ulegając drużynie z KW PSP w Gdańsku. Opolanom, wykonanie zadania zajęło w sumie 1 godzinę 18 minut i 14 sekund.

W skład grupy OSP (jedynej OSP startującej w zawodach) weszli: Dziatkiewicz Wojciech, Niestrój Marian i Jahn Patryk.

Organizatorem zawodów był Zarząd Główny GOPR oraz Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR.

Gratulujemy wysokiej lokaty i życzymy kolejnych sukcesów.

Wyniki zawodów w załączniku lub tutaj.

wtorek, 26 sierpnia 2014 13:03

22 lata po największym pożarze lasu

Napisał

Po 22 latach od tego tragicznego zdarzenia, wielu ludzi wspomina je jako jedno z najtrudniejszych w swojej karierze i życiu. Wielu ludzi, którzy wtedy walczyli z żywiołem teraz jest już na emeryturze, ale nadal pamiętają bardzo dokładnie szczegóły, które utkwiły w pamięci, jakby były wyryte w skale.

Największy po II wojnie światowej pożar lasów w zachodniej i środkowej Europie rozpoczął się 26 sierpnia 1992 r., o godzinie 13:50 przy torach kolejowych w pobliżu miejscowości Solarnia i objął kompleks leśnym nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn-Koźle.

Wysoka temperatura sięgająca nawet 38 stopni Celsjusza, silne porywy wiatru oraz nie padający od maja deszcz sprzyjały rozprzestrzenianiu się żywiołu. Po pierwszej godzinie ogień opanował 100 hektarów lasu, po trzech godzinach płonęło już 600 hektarów, po sześciu godzinach ogień strawił już 2000 hektarów.

W sumie w gaszeniu pożaru 9062 hektarów lasu brało łącznie udział 1100 samochodów pożarniczych, 50 cystern kolejowych, 6 lokomotyw, 8 śmigłowców, czołgi, pługi i spychacze. Przy gaszeniu pożaru brało udział 26 samolotów Dromader – pierwsza i jedyna tak duża ilość samolotów przy jednym pożarze w Polsce. Z żywiołem walczyło ponad 10 tysięcy ludzi. Pożar ugaszono dopiero po 4 dniach, a dogaszanie zakończono 12 września.

Niestety w pożarze zginęło w pierwszym dniu dwoje strażaków: st.asp. Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej w Raciborzu (pośmiertnie awansowany na stopień młodszego kapitana) oraz druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica.

W pożarze spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych, 26 motopomp i 70 kilometrów węży strażackich.

Dzisiaj już wiadomo, że przyczyną pożaru były iskry rzucane przez uszkodzone hamulce jednego z wagonów, pociągu relacji Racibórz – Kędzierzyn.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Odznaczenie to nadawane jest funkcjonariuszom Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej za swoje czyny, które wykonywane były w wyjątkowo trudnych warunkach z narażeniem swoje życia i zdrowia z wykazaniem wyjątkowej odwagi.

W środę 30 lipca Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w siedzibie ministerstwa wręczył przyznane przez Prezydenta RP Krzyże Zasługi za Dzielność łącznie 18 funkcjonariuszom policji i straży pożarnej.

- Dzisiaj czcimy cichych bohaterów. (...) To dzięki nim możemy spać spokojnie, chodzić po ulicach bezpiecznie, bo wiemy że wiele tysięcy ludzi każdego dnia czuwa nad bezpieczeństwem obywateli – mówi Bartłomiej Sienkiewicz podczas uroczystości.

Wśród odznaczonych znalazł się st.sekc. Czesław Jagielnicki z Komendy Powiatowej PSP w Prudniku. Strażak w czasie wolnym ruszył na ratunek rodziny, w domu której wybuchł pożar. Uratował trzy osoby.

Odznaczonemu strażakowi serdecznie gratulujemy.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu