Kraj
Błąd
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 64
A+ R A-
Kraj
Kraj

Kraj (99)

„Życie na Linii” to reportaż pokazujący jak wygląda praca operatorów numeru alarmowego 112 w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

OSP.PL to nowy portal o tematyce pożarniczej stworzony z myślą o ochotniczych strażach pożarnych w całej Polsce. To właśnie strażacy mają pokazywać swoją pracę w jednostkach w całej Polsce. My już sprawdziliśmy serwis. Przeczytajcie naszą opinię.

Każda jednostka OSP bez żadnych opłat ma możliwość zarejestrowania w portalu swojej własnej strony, na której może zamieszczać informacje o swojej jednostce, członkach, posiadanym sprzęcie czy wyjazdach do działań. Może również tworzyć listy zaprzyjaźnionych jednostek, co pozwala na „śledzenie” aktywności kolegów.

Portal grupuje założone strony według województw. Oficjalny start strony miał miejsce 25 grudnia, jednak wcześniej od około 3 miesięcy trwała kampania reklamowa na jednym z portali społecznościowych. Przez ten czas profil portalu zdobył przeszło 3 000 polubień, a udział w „wirtualnym otwarciu” zapowiedziało ponad 9 000 osób. To może zaskakiwać, szczególnie, że sama strona nie była jeszcze uruchomiona. Pokazuje to nic innego, jak ogromny brak takiego serwisu wśród strażackiej braci. Chętni ochotnicy już w końcowej fazie testów mieli możliwość utworzenia konta i wprowadzenia podstawowych danych o jednostce. I tu kolejne zaskoczenie – przed startem, swoje strony założyło ponad 330 jednostek!

Zamysłem projektu było umożliwienie ochotnikom założenia i bezpłatnego prowadzenia stron swoich OSP, przez co mogą pokazać swoją służbę całej Polsce. 
 
- Część jednostek posiadało wcześniej już swoje strony. Niestety często były one pozbawione chociażby wersji na smartfony czy tablety. Zależało nam na stworzeniu prostego w użytkowaniu narzędzia, które dałoby możliwość w prosty sposób stworzenia profesjonalnej i prostej w obsłudze strony – mówi właściciel portalu OSP.PL.

Jak udało nam się dowiedzieć, niebawem w serwisie mają się pojawić m.in. dział ogłoszeń i strefa warsztatowo-szkoleniowa.

Nie pozostaje nam nic innego, jak polecić serwis OSP.PL.

Zresztą, sami zobaczcie - www.osp.pl

11 grudnia 2015 roku w Hali Sportowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, przeprowadzony został XXI Międzynarodowy Turniej we wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej o puchar Prezydenta Miasta Chorzowa.

Zawody otworzył Wiceprezydent Miasta Chorzowa Pan Marcin Michalik. Zaproszonych gości oraz zawodników przywitał Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Rączka.

W zawodach wzięło udział 83 zawodników z komend powiatowych i miejskich PSP  z całej Polski oraz szkół pożarniczych. W Turnieju wzięli udział  także zawodnicy z Republiki Czeskiej i Ukrainy.

Województwo opolskie reprezentowało 7 zawodników.

kpt. Tobiasz KLAMA KP PSP Olesno

mł.asp. Bartosz WŁOCH KP PSP Olesno

sekc. Adrian LESCH KP PSP Olesno

sekc. Krzysztof ZYGA KP PSP Olesno

asp. Rafał BIERNAT KP PSP Strzelce Op.

asp. Mateusz BRZOZA KP PSP Strzelce Op.

mł. asp. Mateusz PRUBANT KP PSP Strzelce Op.

Tytułu mistrza zdobył Tobiasz Klama z oleskiej komendy z czasem 14,22 sek., drugie miejsce zajął Mirosław Cyrson z woj. pomorskiego z czasem 14,42 sek., a trzecie zawodnik z województwa śląskiego Damian Flak z czasem 14,93 sek. 

Najlepszym zawodnikom puchary wręczył Prezydent Miasta Chorzowa, a cenne nagrody rzeczowe i dyplomy Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Turniej we Wspinaniu przy Użyciu Drabiny Hakowej zaliczany jest także do klasyfikacji krajowej o Puchar Komendanta Głównego PSP, kończąc sezon sportów pożarniczych. Po zawodach podsumowano wyniki osiągnięte przez zawodników w sporcie pożarniczym w roku 2015 r. Puchar Komendanta Głównego w roku  2015 zdobył reprezentant KP PSP w Oleśnie - kpt. Tobiasz KLAMA. 

Wyróżniającym się zawodnikom wręczono puchary, dyplomy i nagrody. 

czwartek, 03 grudnia 2015 13:30

Pożar zakładu produkcyjnego w Proszowie

Napisał

W środę 2 grudnia kilka minut po godzinie 12 do dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Kępnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze zakładu produkcyjnego w miejscowości Proszów w gminie Rychtal w województwie Wielkopolskim.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej z powiatu kępińskiego zastano pożar zakładu produkującego wkłady do materacy.

Płonęły hale i magazyny o powierzchni łącznej ok 2200 m2, które były całkowicie objęte ogniem, z uwagi na duży obszar pożaru i na nagromadzenie materiałów łatwopalnych pożar rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie. 

Kierujący działaniem ratowniczym poprosił o dodatkowe siły i środki.

Na miejsce wysłano dodatkowo zastępy straży pożarnej z powiatu ostrzeszowskiego oraz z województwa opolskiego (dwa z powiatu kluczborskiego i trzy z powiatu namysłowskiego). Łącznie działania na miejscu prowadziły 22 zastępy straży pożarnej z OSP i PSP.

W wyniku pożaru na szczęście nikomu nic się nie stało.

Przyczyny wybuchu pożaru wyjaśniają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.

wtorek, 24 listopada 2015 16:37

Child Alert - porwano dziecko w Radomiu

Napisał

Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu prowadzi działania mające na celu odnalezienie 3-letniego Fabiana. Dziecko zostało uprowadzone spod klatki schodowej przy wyjściu z bloku.

Każdy, kto widział zaginionego chłopca lub ma informacje na temat miejsca jego pobytu proszony jest o kontakt z Policją.


poniedziałek, 28 września 2015 19:06

Czy w remizach OSP zamieszkają uchodźcy?

Napisał

Interpretacja Posła Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Zielińskiego do Premier Ewy Kopacz w sprawie bezprawnego wykorzystywania Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do zapewnienia obsługi pobytu cudzoziemców w Polsce”

ochodzcy_interpelacja__1interpelacja__2

Wieczorem 15 września 2015 r. 3 samochody PSP, z 300 kompletami łóżek polowych i materacy wyjechały ze Szczecina do Rostocku (Niemcy) - to odpowiedź polskich strażaków na prośbę ministra spraw wewnętrznych i sportu Kraju Związkowego Meklemburgii Pomorza Przedniego, w związku z przybyłą falą uchodźców. 

Na podstawie polsko-niemieckich porozumień transgranicznych (podpisanych na wypadek katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków), strona niemiecka zwróciła się do Polski o pomoc w zapewnieniu odpowiednich warunków bytowych uchodźcom.

Pierwsza partia przekazanych łóżek pochodziła z zasobów PSP woj. zachodniopomorskiego (tj. Drawska Pomorskiego, Kołobrzegu, Goleniowa, Myśliborza i Szczecina) oraz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP, zdecydował też o wysłaniu kolejnych 6 samochodów z Warszawy, Torunia, Łodzi, Poznania, Szczecina i Gorzowa Wlkp. Będzie to kolejne 500 kompletów łóżek i materaców. Samochody te są już w drodze i po południu, kolumną ze Szczecina, pojadą do Niemiec, również do Rostocku (punkt przyjęcia pomocy).

Kraje Unii Europejskiej zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy, głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu, przybywają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. W niedzielę 13 września br. Niemcy zdecydowały o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na swoich granicach.

Źródło: KG PSP

poniedziałek, 07 września 2015 14:22

Zmienia się ustawa o kierujących pojazdami uprzywilejowanymi

Napisał

25 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.

Dotychczasowy zapis nakazywał funkcjonariuszom mundurowym, obiegającym się o uprawnienia w kierowaniu pojazdami uprzywilejowywanymi przejście kursu doszkalającego organizowanego przez ośrodek doskonalenia jazdy.

Od 4 stycznia 2016 roku, kiedy to ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji, straży pożarnej, służby celnej, ITD, BORu oraz strażacy ochotniczych straży pożarnych nie będą musieli przechodzić dodatkowych kursów.

Zmiana podyktowana jest przede wszystkim względami ekonomicznymi, ponieważ mundurowi przechodzą podobne kursy wewnątrz swoich jednostek, a dotychczasowy zapis zmuszał do ponownego kursu. To obciążało budżet państwa lub samorządu.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 4 stycznia 2016 roku.

środa, 26 sierpnia 2015 18:02

23 lata po największym pożarze lasu

Napisał

Po 23 latach od tego tragicznego zdarzenia, wielu ludzi wspomina je jako jedno z najtrudniejszych w swojej karierze i życiu. Wielu ludzi, którzy wtedy walczyli z żywiołem teraz jest już na emeryturze, ale nadal pamiętają bardzo dokładnie szczegóły, które utkwiły w pamięci, jakby były wyryte w skale.

Największy po II wojnie światowej pożar lasów w zachodniej i środkowej Europie rozpoczął się 26 sierpnia 1992 r., o godzinie 13:50 przy torach kolejowych w pobliżu miejscowości Solarnia i objął kompleks leśnym nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn-Koźle.

Wysoka temperatura sięgająca nawet 38 stopni Celsjusza, silne porywy wiatru oraz nie padający od maja deszcz sprzyjały rozprzestrzenianiu się żywiołu. Po pierwszej godzinie ogień opanował 100 hektarów lasu, po trzech godzinach płonęło już 600 hektarów, po sześciu godzinach ogień strawił już 2000 hektarów.

W sumie w gaszeniu pożaru 9062 hektarów lasu brało łącznie udział 1100 samochodów pożarniczych, 50 cystern kolejowych, 6 lokomotyw, 8 śmigłowców, czołgi, pługi i spychacze. Przy gaszeniu pożaru brało udział 26 samolotów Dromader – pierwsza i jedyna tak duża ilość samolotów przy jednym pożarze w Polsce. Z żywiołem walczyło ponad 10 tysięcy ludzi. Pożar ugaszono dopiero po 4 dniach, a dogaszanie zakończono 12 września.

Niestety w pożarze zginęło w pierwszym dniu dwoje strażaków: st.asp. Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej w Raciborzu (pośmiertnie awansowany na stopień młodszego kapitana) oraz druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica.

W pożarze spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych, 26 motopomp i 70 kilometrów węży strażackich.

Dzisiaj już wiadomo, że przyczyną pożaru były iskry rzucane przez uszkodzone hamulce jednego z wagonów, pociągu relacji Racibórz – Kędzierzyn.

Samą zmianę ustawy zaproponowali strażacy ochotnicy, następnie ziarno padło na podatny grunt i sprawą zajął się Parlamentarny Zespół Strażaków. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej 15 maja a Prezydent RP Bronisław Komorowski już ją podpisał.

Batalię o zmianę ustawy o ochronie przeciwpożarowej zainicjowali strażacy z OSP Ustronie Morskie. Chodziło o kwestię wypłaty zasiłków chorobowych i świadczeń rehabilitacyjnych strażakom niezawodowym, którzy ulegli wypadkowi w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach, oraz w wyniku niezdolności do pracy spowodowanej uszczerbkiem na zdrowiu.

Inicjatywę z poparciem tysięcy Polaków przejął Parlamentarny Zespół Strażaków i w marcu złożono odpowiedni projekt w Sejmie.

Rekompensata za wypadek strażaka niezawodowego wyniesie 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość będzie ustalana przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Będzie ona wypłacana maksymalnie przez 18 miesięcy a dokładniej przez łączny czas pobierania zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego.

Na dzień dzisiejszy strażak OSP nigdzie nie zatrudniony, bezrobotny lub studiujący, który ulegnie wypadkowi nie ma prawa do świadczeń za czas choroby i rehabilitacji. Dodatkowo zostaje pozbawiony środków do życia przez cały okres niezdolności do pracy.

Jeśli strażak nie jest zatrudniony lub nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli nie posiada ubezpieczenia społecznego, przysługuje mu jedynie jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia zawartego przez urząd gminy lub miasta.

Sejm nowelizację ustawy uchwalił 15 maja a Prezydent RP Bronisław Komorowski nowelizację podpisał. Wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu