Dla kogo odszkodowanie?
A+ R A-

Dla kogo odszkodowanie?

Napisane przez 
"Zbliża się dzień, w którym każdy człowiek w krajach uprzemysłowionych będzie ofiarą wypadku drogowego" - pisał przed laty Józef Baryła. Statystyki z 2009 roku są bezlitosne. 49 054 wypadki, 4564 osoby, które poniosły śmierć, 55 906 rannych. Ten problem naprawdę może dotyczyć każdego z nas.

Zadajmy więc pytanie: komu należy się odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym? Kto ma prawo do odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, na mocy którego zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki wyrządzonych osobom trzecim szkód. Ograniczenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń stanowi tzw. suma gwarancyjna, która w grudniu 2009 r. została zmieniona z 300 tysięcy euro do 500 tysięcy euro, a w związku z tym wzrosły odszkodowania dotyczące szkody na mieniu. Poziom sum gwarancyjnych w przypadku szkody osobowej również uległ zmianie, z 1,5 miliona euro do 2,5 miliona euro. Należy zaznaczyć, że w określonych prawem przypadkach zakład ubezpieczeń może dochodzić od ubezpieczającego zwrotu odszkodowania wypłaconego osobie trzeciej - chodzi o tzw. regres ubezpieczeniowy, którego dochodzi się m.in. wtedy, gdy sprawca był w stanie po spożyciu alkoholu, nie miał dokumentów uprawniających do poruszania pojazdem lub gdy polisa OC wygasła.

Poniżej wymieniamy przypadki zdarzeń komunikacyjnych, w których osoby otrzymują status poszkodowanych, jak również podajemy przykłady z życia wzięte, opisując poszczególne zdarzenia.

A więc odszkodowanie należy się: - bezwzględnie każdemu pasażerowi!

Pan Marian podróżował swoim samochodem jako pasażer, kierowcą był kolega pana Mariana, który stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Panu Marianowi jako poszkodowanemu w tym wypadku należy się odszkodowanie z OC pojazdu, mimo że sam jest właścicielem tego pojazdu. Koledze, który siedział za kierownicą, nie należy się odszkodowanie, ponieważ został uznany za sprawcę tego zdarzenia.

- wszystkim uczestnikom wypadku, oprócz sprawcy zdarzenia,

Pojazd pana Eugeniusza, który podróżował wraz z dwójką pasażerów, podczas manewru wyprzedzania zderzył się czołowo z samochodem prawidłowo poruszającym się swoim pasem ruchu. W wyniku zdarzenia wszyscy uczestnicy wypadku doznali obrażeń, każdy z nich ma prawo do odszkodowania z towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie pan Eugeniusz miał polisę OC, za wyjątkiem sprawcy tego zdarzenia - pana Eugeniusza.

- po stracie osoby najbliższej, nie będącej sprawcą wypadku, zadośćuczynienie może zostać przyznane rodzinie, którą możemy definiować używając następujących kryteriów: pokrewieństwo, małżeństwo, przysposobienie, powinowactwo, rodzina zastępcza i pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym

Samochodem osobowym poruszały się trzy młode osoby, kierowca na skutek nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Śmierć na miejscu poniosła cała trójka uczestników. Jeden z pasażerów był zaręczony, drugi był żonaty. Zadośćuczynienie w tym przypadku może być przyznane najbliższej rodzinie, w tym również narzeczonej jednego ze zmarłych pasażerów, jak również teściom drugiego pasażera.

- sprawcy zdarzenia, który nie ukończył 13. roku życia (art. 426 k.c.)

10-letni chłopiec, bez zachowania należytej ostrożności, chcąc przejść na drugą stronę jezdni, wychodzi wprost pod nadjeżdżający samochód. Pomimo że jest sprawcą zdarzenia ma prawo do odszkodowania według artykułu 426 kodeksu cywilnego, który mówi: "Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę". Chłopiec może otrzymać przyczynienie (przyczynienie będzie tematem jednej z kolejnych publikacji) nawet do 90%, co oznacza, że wypłacona kwota zostanie pomniejszona o 90%.

W następnej publikacji dowiedzą się Państwo, ile jest czasu na zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia.

Artykuł pojawił się również na stronie Wirtualnej Polski

Autor: Mirosław Mańkiewiewicz
Dyrektor Oddziału Kancelarii Codex - Centrum Obsługi Powypadkowej
Jestem do Państwa dyspozycji pod:
telefonem: 796 850 520
mailem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
adresem: Opole, Katedralna 8 - IIIp

Czytany 2408 razy

Media

Więcej w tej kategorii: Dla kogo odszkodowanie? »