Olesno - Ćwiczenia Siódmej Kompanii Gaśniczej WOO „Strzelce” pk. „Wspinalnia2018”
A+ R A-

Olesno - Ćwiczenia Siódmej Kompanii Gaśniczej WOO „Strzelce” pk. „Wspinalnia2018” Wyróżniony

Napisane przez 
Foto: mł. ogn. Łukasz Nowak KW PSP Opole, kpt. Damian Szczęsny naczelnik wydziału operacyjnego KP PSP w Oleśnie Foto: mł. ogn. Łukasz Nowak KW PSP Opole, kpt. Damian Szczęsny naczelnik wydziału operacyjnego KP PSP w Oleśnie

Na podstawie rozkazu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w dniu 29 września 2018 roku o godzinie 8:00 rozpoczęły się zorganizowane przez Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie przy współpracy wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu ćwiczenia dla Siódmej Kompanii Gaśniczej WOO „Strzelce” pk. „Wspinalnia2018”.

Ćwiczenia rozpoczęły się od przeprowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej pododdziałów wchodzących w skład kompanii, które o godzinie 9:20 zameldowały swą obecność w rejonie koncentracji w KP PSP w Oleśnie.

Po przeprowadzeniu inspekcji w świetlicy Komendy przedstawiono krótką prezentację zagadnień związanych z ratownictwem wysokościowym realizowanym na poziomie podstawowym przez jednostki KSRG.

Po zakończeniu części teoretycznej druhowie udali sie na przygotowane wcześniej przez instruktorów stanowiska, gdzie w sposób praktyczny mogli przećwiczyć najważniejsze elementy związane z działaniami z ratownictwa wysokościowego:

- dobór i wiązanie odpowiednich węzłów w zależności od zastosowania, budowa stanowisk na podstawie sytuacji zastanej, samoratowanie z wysokości (ze wspinalni)

- autoasekuracja w terenie eksponowanym

- ewakuacja poszkodowanych z wysokości

- ewakuacja poszkodowanych z zagłębień, studni

Celami głównymi ćwiczeń było:
- doskonalenie organizacji działań w zakresie podstawowym z ratownictwa wysokościowego
- sprawdzenie procedur alarmowania wybranych sił i środków WOO
- sprawdzenie umiejętności współpracy dyżurnych stanowisk kierowania OKW PSP i KP PSP
- doskonalenie technik ratowniczych.

Źródło: http://psp.opole.pl/aktualnosci/cwiczenia-vii-kompanii-woo-strzelce/

Czytany 1176 razy

Media

Ratownictwo
Pogoda Opole z serwisu