Johny
A+ R A-
Johny

Johny

Jedna osoba nie żyje, a pięć zostało rannych po wypadku, do jakiego doszło dziś tj. w środę 10 lipca przed godziną 15-stą na drodze krajowej numer 45 Kluczbork-Opole (obwodnica Osowca).

Na obwodnicy doszło do zderzenia trzech pojazdów.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Opel wykonując manewr wyprzedzania samochodu osobowego marki BMW doprowadził do zderzenia czołowego z osobowym Hyundai-em kierowanym przez 73-letniego mężczyznę.

Na całe zdarzenie najechał jeszcze jeden samochód marki Mercedes.

W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniosła 72-letnia pasażerka Opla.

Na miejscu zdarzenia pracowało 7 zastępów straży pożarnej, 3 zespoły ratownictwa medycznego - wylądował również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego "Ratownik23" z Opolskiej bazy HEMS.

Droga krajowa numer 45 jest całkowicie zablokowana, policja kieruje na objazdy przez miejscowości Węgry i Osowiec.

Utrudnienia w ruchu mogą potrwać do godziny 18-stej.

Okoliczności wypadku bada policja pod nadzorem prokuratury.

We wtorek 9 lipca kilka minut przed godziną 18-stą do opolskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze krajowej numer 94 w miejscowości Nakło.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu okazało się, że w zdarzeniu udział bierze samochód osobowy marki Skoda, samochód dostawczy marki Renault oraz bus do przewozu osób marki Opel.

W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby, w tym jedno dziecko.

W działaniach udział brały dwa zastępy straży pożarnej z JRG 2 Opole, jeden z OSP Tarnów opolski, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz patrol policji, który bada dokładne okoliczności wypadku.

poniedziałek, 08 lipca 2019 12:35

“Łańcuch przeżycia” w Krapkowicach

2 lipca o godzinie 8:57 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach otrzymało zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Damrota w Krapkowicach znajduje się osoba, u której wystąpiło Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK).

Z informacji wynikało, że na miejscu brak jest karetki PRM, a na miejsce zadysponowany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do działań natychmiast zadysponowano zastęp z JRG Krapkowice oraz samochód operacyjny.

Po dotarciu do zdarzenia okazało się, że rodzina poszkodowanej osoby prowadzi resuscytację, którą natychmiast przejęli ratownicy z roty medycznej JRG, podłączono automatyczny defibrylator (AED), dzięki któremu dwukrotnie przywrócono prawidłową akcję serca.

Jednocześnie organizowano lądowisko dla mającego przylecieć śmigłowca LPR. Po wylądowaniu śmigłowca i dotarciu ratowników do mieszkania, strażacy pod kierownictwem lekarza LPR prowadzili czynności mające na celu ustabilizowanie stanu osoby poszkodowanej.

Po jego ustabilizowaniu strażacy pomogli przetransportować poszkodowaną osobę do śmigłowca, którym została zabrana do szpitala.

Należy podkreślić, że w tym przypadku prawidłowo zadziałał tzw. “łańcuch przeżycia” czyli:

1. Zachorowanie zostało szybko zauważone i zgłoszone do służb ratowniczych.

2. Rodzina natychmiast rozpoczęła resuscytację krążeniowo – oddechową. 

3. Po przybyciu ratowników z JRG Krapkowice natychmiast podłączono defibrylator AED i wykonano defibrylację (dwukrotnie). 

4. Po przybyciu zespołu LPR szybko wdrożono zaawansowane zabiegi resuscytacyjne, podano leki i przewieziono do szpitala.

Na szczególną pochwałę zasługuje 12-letnia wnuczka poszkodowanej osoby, która zachowując “zimną krew” powiadomiła o zdarzeniu służby ratownicze oraz rodziców i samodzielnie rozpoczęła uciski klatki piersiowej.

Następnie dalsze działania podjął przybyły na miejsce ojciec dziewczynki, a potem dotarli już ratownicy z JRG Krapkowice.

Źródło: https://psp.opole.pl/index.php/2019/07/08/lancuch-przezycia/?fbclid=IwAR2P7NiIL1hcpQx6H1ShMjGPPlOknr-TPco5R-18wmTTpjAblL2ewRQrQJg

niedziela, 07 lipca 2019 20:03

Nocny pożar altanki w Lewinie Brzeskim

Trzy zastępy straży pożarnej z JRG Brzeg i OSP Lewin Brzeski brały udział w działaniach gaśniczych związanych z pożarem altanki w Lewinie Brzeskim.

Zgłoszenie do dyżurnego brzeskiej straży pożarnej wpłynęło w niedzielę kilka minut przed godziną 3 w nocy.

W wyniku pożaru altanka spłonęła doszczętnie.

Przyczyny pożar ustala policja.

W niedzielę 7 lipca przed godziną 7 doszło do wypadku drogowego na 198 kilometrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia na wysokości miejscowości Wierzbnik.

Z niewyjaśnionych przyczyn ukraiński autokar zjechał z jezdni na pas zieleni i przewrócił się. Wewnątrz pojazdu było blisko 40 osób.

Wg. wstępnych informacji poszkodowanych zostało 8 osób.

Na miejscu lądowały dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na czas działań kierowcy podróżujący autostradą muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

sobota, 06 lipca 2019 21:43

Nowi aspiranci PSP na Opolszczyźnie

Ponad 20 nowych aspirantów przybyło w województwie opolskim po piątkowej (5 lipca) promocji w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

Promocję na pierwszy stopień aspirancki z rąk nadbryg. Tadeusza Jopka zastępcy komendanta głównego PSP odebrało ponad 20 funkcjonariuszy województwa opolskiego, którzy ukończyli kurs kwalifikacji zawodowej w zawodzie technik pożarnictwa.

Dodatkowo do jednostek PSP trafią absolwenci studium dziennego aspirantów.

Nowym młodszym aspirantom życzymy wielu sukcesów oraz szybkich awansów.

W sobotę 6 lipca po godzinie 13-stej doszło do poważnego wypadku na drodze wojewódzkiej numer 429 w Polskiej Nowej Wsi.

W zdarzeniu udział brał samochód osobowy marki Audi, który zderzył się z 17-letnim motorowerzystą.

Na miejscu zdarzenia lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego "Ratownik23" z Opolskiej bazy HEMS.

Motorowerzysta w ciężkim stanie został przetransportowany do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Dokładne okoliczności wypadku bada policja.

czwartek, 04 lipca 2019 15:39

Pożar zboża w miejscowości Cieciułów

W środę 3 lipca kilka minut po godzinie 16-stej dyżurny oleskiej straży pożarnej przyjął kolejne zgłoszenie dotyczące pożaru zboża na pniu.

Tym razem do pożaru doszło w miejscowości Cieciułów.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożar nie rozprzestrzenił się jeszcze na pobliskie zboże, a pożarem objęty jest tylko i wyłącznie pobliski rów.

Bardzo szybka reakcja osób postronnych, a następnie strażaków zapobiegła rozprzestrzenieniu się ognia na zboże.

Do działań skierowano 5 zastępów straży pożarnej z JRG Olesno, OSP Rudniki, OSP Cieciułów oraz OSP Jaworzno.

W środe 3 lipca kilka minut przed godziną 12 dyżurny oleskiej straży pożarnej przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru zboża ze słomą w miejscowości Skrońsko.

Pożar najprawdopodobniej rozpoczął się od iskry z pracującego na polu kombajnu.

Na szczęście kombajnista zdażył odjechać maszyną na bezpieczną odległość od pożaru.

Spaleniu uległo około 1,5 - 2 hektary słomy i zboża.

W działaniach gaśniczych udział brało 7 zastępów straży pożarnej.

W środe 3 lipca około godziny 17:30 dyżurny oleskiej straży pożarnej przyjął zgłoszenie dotyczące pożaru zboża na pniu w miejscowości Prosna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu KDR potwierdził treść zgłoszenia.

Spaleniu uległo około 5 hektarów zboża.

W działaniach gaśniczych udział brało 8 zastępów straży pożarnej.

Strona 1 z 93