Wyświetlenie artykułów z etykietą: gaz
A+ R A-

Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu najprawdopodobniej gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Jastrzębie.

Zgłoszenie o zdarzeniu dyżurny namysłowskiej straży pożarnej otrzymał 17 maja o godzinie 9:25.

Na miejsce natychmiast zadysponował trzy zastępy straży pożarnej.

- Po rozpoznaniu kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że w wyniku wybuchu gazu jeden z mężczyzn został uwięziony wewnątrz budynku, a drugi ewakuował się na zewnątrz przez okno – mówi st.kpt. Rafał Bisowski z Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu. Pożar powstały w wyniku wybuchu szybko udało się opanować. Butla gazowa znajdująca się budynku była cała, a wybuch najprawdopodobniej był spowodowany nieszczelną instalacją doprowadzającą gaz do urządzeń odbiorczych.

Na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego zadysponował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale ze względu na trudne warunki atmosferyczne, śmigłowiec nie mógł wylądować. Podjęto decyzję o przewozie obu poszkodowanych do szpitali w Brzegu i Opolu.

Sprawą zajmują się policyjni technicy.

Opublikowano w Powiat namysłowski

27 grudnia 2013 roku kilka minut po godzinie 12 straż pożarna została wezwana do wybuchu butli z gazem w budynku jednorodzinnym przy ulicy Reymonta w Rudnikach.

Prawdopodobnie w wyniku rozszczelnienia butli znajdującej się w kuchni budynku doszło do wybuchu gazu propan - butan. 

Na miejscu zginął 58 - letni mieszkaniec.

Narazie nie wiadomo, o której doszło do wybuchu, nikt z sąsiadów nie słyszał eksplozji. W wyniku wybuchu uszkodzone zostały ścianki działowe i część stropu. Teraz nadzór budowlany oceni czy budynek nadaje się do zamieszkania.

Policjanci wraz z prokuratorem wyjaśniają okoliczności tragedii, natomiast przyczyny zgonu będą znane po sekcji zwłok.

Opublikowano w Powiat oleski

30.11.2013r. około godziny 21:20 na stacji paliw w miejscowości Jemielnica w powiecie strzeleckim doszło do nietypowego zdarzenia.

21 - latek kierujący BMW z niewyjaśnionych przyczyn wjechał w dystrubutor z gazem. Na miejsce natychmiast wysłano zastępy straży pożarnej. Jeszcze przed ich przyjazdem obsługa stacji ewakuowała ze strefy niebezpiecznej 8 osób.

- Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu, a następnie na wydzieleniu strefy zagrożenia. Za pomocą miernika dokonano pomiaru stężenia LPG w okolicach uszkodzonego dystrybutora. Zbudowano także zabezpieczającą linię gaśniczą i zamknięto główne zawory w zbiorniku gazu. Po ustaniu emisji gazu wykonano ponownie pomiary stężenia. Nie stwierdzono zagrożenia. Po wykonaniu tych czynności odłączono akumulator w rozbitym pojeździe i usunięto go w bezpieczne miejsce - przekazuje mł.kpt. Jan Wyciślik z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego nie stwierdził u kierowcy obrażeń.

- Powstałe straty wstępnie oszacowano na kwotę około 20 tysięcy złotych. Uratowane mienie to około 2 miliony złotych - dodaje mł. kpt. Wyciślik.

Opublikowano w Powiat strzelecki

Dzisiaj przed godziną 14:00 do dyżurnego wielkopolskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w zabudowie domków jednorodzinnych w miejscowości Janków Przygodzki (niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego). Na miejscu działa około 20 zastępów straży pożarnej.  

Eksplozję słychać było w zasięgu kilkunastu kilometrów. Płomień osiąga wysokość około 150 metrów. Pożar przenosi się na kolejne budynki. Z dotychczasowych informacji wynika, iż kilkanaście budynków zostało objętych ogniem. Ogień przeniósł się również na las. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Instalację gazową rozszczelniła prawdopodobnie koparka. Uszkodzeniu uległ stary rurociąg. Wybuchł gazociąg o średnicy 500mm. Policja poinformowała, że śmierć poniosły trzy osoby. Wśród nich jest operator koparki oraz pracownik gazociągu. 10 osób uzyskało już pomoc medyczną w szpitalach - wśród nich jest ciężko poparzone dziecko. Ewakuowano około 40 mieszkańców pobliskich domostw.

Zdarzenie jest na tyle duże, że należało sprowadzić jednostki spoza powiatu. - poinformowałSławomir Brandt, oficer prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Wszystko wskazuje na to, iż będzie to największy pożar w tej okolicy w przeciągu ostatnich lat. Na chwilę ocecną nie ma szczegółowych informacji. Na szczęście ciśnienie gazu powoli spada.

Informacje pochodzą z portalu Remiza.com.pl

Opublikowano w Kraj

Osiem jednostek straży pożarnej brało udział w zdarzeniu przy ulicy Opolskiej w Dobrzeniu Wielkim.

Podczas przepompowywania gazu (LPG) z cysterny do zbiornika na stacji paliw, doszło do zerwania zaworu – mówi dyżurny Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu. W wyniku uszkodzenia zbiornika zaczął wydobywać się gaz do atmosfery.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o 13:22.

Po przyjeździe na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz ewakuowali trzech pracowników stacji paliw – dodaje dyżurny.

Strażacy sprawdzili również czy gaz nie przedostał się do systemu kanalizacji.

Po dwóch godzinach działania zakończono.

Opublikowano w Powiat opolski

W niedzielę po godzinie 9:30 strażacy otrzymali zgłoszenie o wybuchu butli z gazem propan-butan w domu jednorodzinnym w miejscowości Strzelce w powiecie namysłowskim.

Jak informuje kpt. Łukasz Kantor Dyżurny Województwa Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, w wyniku wybuchu ranna została kobieta w wieku 86 lat.

Według wstępnych ustaleń, kobieta odkręciła kurki kuchenki gazowej, ale zapaliła gaz dopiero po chwili. W tym czasie propan-butan zdążył wypełnić pomieszczenie kuchenne i doszło do wybuchu.

Ranną starszą kobietę śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał ją do specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich.

Na szczęście w budynku nikt więcej nie przebywał.

Opublikowano w Powiat namysłowski
Na służbie spędzają Wigilię Bożego Narodzenia również strażacy, medycy, żołnierze, pracownicy pogotowia energetycznego, gazowego, wodociągowego. Wszyscy Ci ludzie, a właściwie sztab ludzi pracuje nad tym, abyśmy mieli prąd, wodę w kranach, ciepło, czy też gaz do gotowania.

Najbardziej zbliżone do rodzinnych obchody wieczerzy mają strażacy, którzy wspólnie – o ile nie ma wyjazdów do zdarzeń – zasiadają do wspólnej kolacji w ramach własnych jednostek. Podobnie jest w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego, gdzie każdy jak tylko może, chciałby spędzić ten dzień w pracy, w jak najbardziej rodzinnym, pracowniczym gronie. Zespoły ratownictwa medycznego jednak, mają w ten dzień pełne ręce roboty. Ilość wyjazdów zwiększa się wieczorową porą, ponieważ ktoś zawsze potrzebuje ich pomocy.
Opublikowano w Województwo opolskie

img_3641Z poparzonymi kończynami do szpitala trafił mężczyzna, w domu którego wybuchła butla z gazem.

Do wybuchu butli z gazem doszło w niedzielę przed godziną 23 w miejscowości Tarnów Opolski – przekazuje asp. Jan Wyciślik z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Opublikowano w Powiat opolski
Strona 3 z 3