Województwo opolskie
A+ R A-
Województwo opolskie

Województwo opolskie (480)

czwartek, 23 maja 2019 15:10

Otwarcie nowej bazy LPR w Opolu

Napisane przez

W czwartek 23 maja w Polskie Nowej Wsi oficjalnie otwarta została nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście m.in. Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, kierownik opolskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Mateusz Rak.

Wcześniejsza baza była to tylko tymczasowa, w której skład wchodziło kilka kontenerów i śmigłowiec trzymany pod namiotem.

W nowej bazie śmigłowiec ma już specjalnie dostosowany hangar tak jak pozostałe bazy LPR w naszym Kraju.

Załoga śmigłowca LPR z Polskiej Nowej Wsi jest w stanie wylecieć do zdarzenia w ciągu 3 minut.

Życzymy załodze Ratownika23 tylu powrotów co wylotów.

Trzecie miejsce zajęła reprezentacja województwa opolskiego Państwowej Straży Pożarnej w tenisie stołowym na Mistrzostwach Polski PSP w Wałbrzychu.

Zmagania mundurowych trwały od 15 do 17 maja 2019 roku w Wałbrzychu.

Województwo opolskie reprezentowane było przez: st. kpt. Piotr Gerlic z KM PSP w Opolu, mł. ogn. Krzysztof Zyga z KP PSP w Oleśnie, mł. kpt. Rafał Niemiec z KP PSP w Brzegu, kpt. Mateusz Nieświec, st. asp. Tomasz Wdowik, asp. Grzegorz Duda z KP PSP w Strzelcach Opolskich.

Drużynowo klasyfikacja prezentuje się następująco:

I miejsce reprezentacja woj. podkarpackiego
II miejsce reprezentacja woj. śląskiego
III miejsce reprezentacja woj. opolskiego

Strażacy naszego województwa zajęli miejsca:

13-16 miejsce Grzegorz Duda
17-20 miejsce Piotr Gerlic
21-24 miejsce Tomasz Wdowik
29-32 miejsce Mateusz Nieświec
33-40 miejsce Rafał Niemiec
41-48 miejsce Krzysztof Zyga.

Gratulujemy zdobytych lokat.

piątek, 10 maja 2019 18:55

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Opolu

Napisał

W piątek 10 maja 2019 roku w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu odbyły się uroczystości wojewódzkie Dnia Strażaka.

Uroczystości poprzedzone były Mszą Świętą w Katedrze Opolskiej pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai.

W Komendzie Wojewódzkiej PSP zaproszonych gości przywitał Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg Krzysztof Kędryk. Następnie odczytano listy okolicznościowe Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego PSP Leszka Suskiego, który napisał: „Życzę, aby pożarnicze powołanie, realizowane w wielu wymiarach naszej służby i pracy, zawsze było dla wszystkich Państwa źródłem satysfakcji i powszechnego szacunku. (…) Serdeczne pozdrowienia kieruję również pod adresem Państwa rodzin i bliskich, a także sympatyków i pasjonatów strażackiej tradycji oraz współczesności.”

W trakcie głównej części uroczystości wręczono brązowy krzyż zasługi, medale za długoletnią służbę, odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, nominacje na wyższe stopnie oficerskie, aspiranckie i podoficerskie oraz Dyplomy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wśród wyróżnionych byli między innymi dh Marcin Kowol z OSP Schodnia, oraz sierż. Oskar Pakuła i sierż. Paweł Janicki z Komisariatu Policji w Ozimku, którzy otrzymali listy pochwalne za przyjęcie bezinteresownej i szlachetnej postawy w dniu 1 kwietnia 2019 r. podczas udzielania pomocy mieszkańcom w płonącym budynku w miejscowości Schodnia przyczyniając się do uratowania osób przebywających w budynku objętym pożarem z narażeniem własnego życia.

Następnie odczytano akt przekazania samochodów pożarniczych do komend powiatowych PSP w Brzegu, Głubczycach, Krapkowicach, Nysie i Strzelcach Opolskich.

Na podstawie: psp.opole.pl

wtorek, 07 maja 2019 11:00

Policjanci poszukują zaginioną Elżbietę Kantor

Napisane przez

Policjanci z Brzegu poszukują zaginionej Elżbiety Kantor. Kobieta po raz ostatni widziana była 6 maja 2019 roku. Do chwili obecnej nie powrócił i nie nawiązała żadnego kontaktu z bliskimi.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu zaginionej, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu pod numerem 77 424 00 03 oraz z najbliższą jednostką na terenie całego kraju.

Zaginiona:

Elżbieta Kantor

s. Tadeusz

ur. 1 października 1958 r.

ostatnie miejsce pobytu – Brzeg, ul. Grobli 11 c

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu zaginionej, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Komendą Powiatową Policji w Brzegu tel. 77 424 00 03, bądź najbliższą jednostką Policji na terenie całego kraju pod numerem 112.

wtorek, 07 maja 2019 10:35

Kolejny dzień alarmów bombowych przed maturami

Napisane przez

We wtorek 7 maja w godzinach porannych na terenie całego województwa opolskiego pracownicy administracyjni szkół ponadgimnazjalnych otrzymywali e-maile z informacją, iż na salach gdzie za kilkanaście minut mają rozpocząć się egzaminy maturalne, znajdują się ładunki wybuchowe.

Na terenie województwa służby ratunkowe otrzymały kilkadziesiąt tego typu zgłoszeń.

W szkołach interweniowały zastępy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz liczne patrole policji.

Jak informuje portal Brzeg24.pl w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Kamiennej w Brzegu ewakuowano 72 uczniów oraz personel egzaminacyjny.

W Brzegu egzamin maturalny rozpoczął się z dwugodzinnym opóźnieniem.

poniedziałek, 06 maja 2019 21:45

Fałszywe alarmy bombowe przed maturami

Napisał

6 maja rozpoczęły się matury. Od rana służby w całej Polsce sprawdzały niektóre placówki oświatowe, do których dotarła informacja o możliwym podłożeniu ładunku wybuchowego.

Na Opolszczyźnie doszło do kilku tego typu przypadków.

Alarmy ogłoszono w Zdzieszowicach, Strzelcach Opolskich i Nysie.

Wszystkie okazały się fałszywe.

Policja ustala osobę lub osoby, które powiadomiły o ładunkach.

poniedziałek, 06 maja 2019 18:26

Policjanci podsumowali majowy weekend w regionie

Napisane przez

Długi majowy weekend za nami. W tym okresie w naszym regionie doszło do 5 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, a 6 osób zostało rannych. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 5 800 kierujących.

Nadmierna prędkość, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz alkohol to wciąż główne przyczyny zdarzeń na drodze.

Majowy weekend trwał 6 dni. Na głównych trasach naszego regionu można było spotkać więcej niż zwykle policyjnych patroli.

Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach Opolszczyzny.

Policjanci zwracali uwagę na trzeźwość kierujących oraz prędkość z jaką się poruszają. Podczas kontroli sprawdzali także, czy osoby jadące samochodami używają pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w bezpieczny sposób.

Do tego celu policjanci wykorzystywali między innymi motocykle oraz radiowozy z wideorejestratorami.

Od wtorku (30 kwietnia) na terenie naszego województwa doszło do 5 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, a 6 osób zostało rannych. Policjanci wykonali ponad 5 800 badań stanu trzeźwości kierowców. 50 z nich usiadło za kierownicą po alkoholu.

Najczęstsze przyczyny wypadków to wciąż nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pod wpływem alkoholu.

Do jednego z najbardziej tragicznych zdarzenia doszło na DK 11 w miejscowości Łomnica, w powiecie Oleskim.

Kierująca volkswagenem 39-latka, na prostym odcinku drogi zjechała na przeciwległy pas i zderzyła się czołowo z cysterną. Pasażerowie samochodu osobowego, mąż i ich 12-letnie dziecko, zostali przewiezienia do szpitala. Przez 2 godziny droga była zablokowana, ruch odbywał się po wyznaczonych objazdach.

wtorek, 23 kwietnia 2019 11:41

Podsumowanie akcji "Bezpieczny weekend – Wielkanoc"

Napisał

Podczas świątecznego weekendu nad bezpieczeństwem podróżujących przez Opolszczyznę czuwali policjanci ruchu drogowego oraz prewencji.

Funkcjonariusze w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami, wyposażeni w ręczne mierniki prędkości i urządzenia do badania stanu trzeźwości, częściej niż zazwyczaj kontrolowali kierowców. Funkcjonariusze zbadali na zawartość alkoholu blisko 3 500 kierowców. Oprócz stanu trzeźwości, policjanci sprawdzali również prędkość, czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa oraz przewożą dzieci w fotelikach.

Zadaniem policjantów, było także zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu na drogach dojazdowych do miast oraz na głównych ciągach komunikacyjnych przebiegających przez Opolszczyznę.

Od piątku, do świątecznego poniedziałku, na terenie województwa opolskiego doszło do 7 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 6 zostało rannych. Pierwszy ze śmiertelnych wypadków był w piątek tuż przed 6 rano. W powiecie kluczborskim zginęła 58-letnia pasażerka toyoty. Samochód ten zjechał z drogi i uderzył w zabudowania gospodarcze. Drugi śmiertelny wypadek był w ostatni dzień świąt, w powiecie nyskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 20-letni kierowca volkswagena potrącił 60-letniego rowerzystę. Mężczyzna ten zginął na miejscu. Dlatego przypominamy i apelujemy o szczególną ostrożność, zwłaszcza wobec pieszych i kierowców jednośladów. Ich nie chronią ich żadne systemy bezpieczeństwa, w zderzeniu z samochodem nie mają żadnych szans.

Policjanci przebadali blisko 3 500 kierowców na zawartość alkoholu. Z tej liczby 37 z nich okazało się nietrzeźwych. To niestety o 7 kierowców więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym

Policyjna akcja "Bezpieczny weekend – Wielkanoc" rozpoczęła się o 6 rano w piątek 19 kwietnia, a zakończyła w nocy w świąteczny poniedziałek.

piątek, 12 kwietnia 2019 16:55

Wojewódzkie ćwiczenia przeciwpowodziowe „Szandory-19”

Napisane przez

W dniach 8 – 11 kwietnia 2019 na terenie województwa opolskiego zostały zorganizowane wojewódzkie ćwiczenie przeciwpowodziowe „Szandory-19”.

W ramach ćwiczeń Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przygotowała szereg założeń praktycznych i aplikacyjnych dla Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z zakresu usuwania skutków powodzi.

Głównym celem ćwiczeń Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej było

- sprawdzenie procedur alarmowania wybranych sił i środków centralnego odwodu operacyjnego oraz wojewódzkiego odwodu operacyjnego

- sprawdzenie możliwości operacyjno-taktycznych rozwinięcia Kompanii Specjalnej COO „Opole”,

-doskonalenie opracowywania dokumentacji operacyjnej na potrzeby prowadzenia akcji ratowniczej,

kierowanie dużymi związkami taktycznymi,

- doskonalenie pracy Sztabu Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,

- doskonalenie współpracy Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Tematyka ćwiczeń obejmowała:

- sposoby zwalczania skutków wystąpienia powodzi,

- przeciwdziałanie zagrożeniu powodziowemu, szczególnie z uwzględnieniem wypompowywania wody z zalanych terenów,
- uszczelnianie i podwyższania korony wałów,
- ewakuację osób z terenów trudnodostępnych.

Sytuacja wyjściowa do przeprowadzenia wojewódzkiego ćwiczenia przeciwpowodziowego „Szandory 2019” opierała się na sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej z powodzi jak dotknęła województwo opolskie w 2010 roku.

czwartek, 28 marca 2019 20:22

Poszukiwani świadkowie wypadku

Napisane przez

Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku drogowego z 21 marca 2019 roku.

Około godziny 16:55, w Opolu na ulicy Książąt Opolskich 50, kierujący osobową hondą potrącił na przejeździe dla rowerów 56-latka.

Kierowca odjechał z miejsca, a rowerzysta w wyniku wypadku doznał obrażeń ciała. Wszystkie osoby, które były świadkami tego zdarzenia proszone są o kontakt z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Opolu pod numerem telefonu 77 422 25 83.

Do wypadku doszło 21 marca 2019 roku około godziny 16:55 w Opolu. Kierujący osobową hondą, na przejeździe dla rowerów na ulicy Książąt Opolskich 50, nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił kierującego rowerem 56-latka.

Kierowca hondy odjechał z miejsca, a rowerzysta z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Osoby, które były świadkami tego zdarzenia drogowego, proszone są o kontakt z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Opolu pod numerem telefony 77 422 25 83.

Strona 1 z 35