Powiat strzelecki
A+ R A-
Powiat strzelecki

Powiat strzelecki (689)

czwartek, 04 kwietnia 2019 22:04

Pożar sterty drewna na Górze Świętej Anny

Napisał

Sześć zastępów straży pożarnej brało udział w działaniach gaśniczych przy ulicy Klasztornej na Górze Świętej Anny.

Zgłoszenie o pożarze sterty drewna wpłynęło do strzeleckich strażaków w czwartek 4 kwietnia o godzinie 14:59.

Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez nieznanego sprawcę.

Straty wstępnie oszacowano na kwotę 1 tysiąca złotych.

niedziela, 31 marca 2019 17:03

Kolizja na ulicy Opolskiej w Zawadzkiem

Napisał

W niedzielę 31 marca dziesięć minut po północy do strzeleckich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na ulicy Opolskiej w Zawadzkiem.

Kierujący samochodem osobowym marki opel stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup oświetleniowy.

Poszkodowany kierowca został opatrzony przez przybyły na miejsce ZRM. Pozostał on na miejscu zdarzenia.

Na miejsce skierowano jeden zastęp z OSP Zawadzkie, zespół ratownictwa medycznego, policję i pogotowie energetyczne.

Przyczyny kolizji ustala policja.

piątek, 29 marca 2019 19:16

Wypadek w Zawadzkiem, dwie osoby poszkodowane.

Napisane przez

W piątek, 29 marca do strzeleckich służb wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych na ulicy Opolskiej w Zawadzkiem.

Kierujący samochodem marki opel astra podczas manewru skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu z naprzeciwka renault clio, w wyniku czego doszło do zderzenia obu pojazdów. Pasażerka opla została uwięziona w pojeździe, do jej uwolnienia strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych. 

W zdarzeniu brały udział trzy osoby, wszystkie zostały przekazane pod opiekę przybyłych na miejsce zespołów ratownictwa medycznego, dwie z nich zostały przewiezione do szpitala.

Straty powstałe w wyniku zdarzenia zostały wycenione na 15 tysięcy złotych.

W zdarzeniu udział brały cztery zastępy straży pożarnej z Zawadzkiego, Strzelec Opolskich i Kielczy, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz dwa patrole policji.

W środę 27 marca o godzinie 14.25 do strzeleckich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Ujazd-Jaryszów.

Przybyłe na miejsce zdarzenia służby, zastały leżącego w poprzek jezdni osobowego citroena. Kierująca o własnych silach opuściła pojazd przed przybyciem służb i znajdowała się pod opieką osób postronnych.

Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej. polegały na udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej oraz na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Na czas działań droga była zablokowana. Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano na kwotę 25 tysięcy złotych.

Przyczyną zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do działań skierowano: 2x JRG Strzelce Opolskie, 1x OSP Ujazd, zespół ratownictwa medycznego oraz patrol policji.

środa, 27 marca 2019 21:24

Interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żędowicach

Napisane przez

W środę 27 marca kilkanaście minut po godzinie 10 w miejscowości Żędowice przy ulicy Chrobrego wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego "Ratownik4" z Gliwickiej Bazy HEMS.

Na miejsce zdarzenia również skierowano trzy zastępy straży pożarnej z JRG Strzelce Opolskie, OSP Zawadzkie i OSP Żędowice.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej okazało się, że mężczyzna, który miał być nieprzytomny, jednak odzyskał świadomość.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, opieka nad poszkodowanym, podanie tlenu oraz wsparcie psychiczne.

Mężczyzna został przekazany pod opiekę lekarza z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w międzyczasie dojechał zespół naziemny.

Po zaopatrzeniu mężczyzna ostatecznie trafił do szpitala drogą lądową.

czwartek, 21 marca 2019 20:30

W Otmicach kolejne nielegalne składowisko chemikaliów

Napisane przez

Kolejne nielegalne składowisko odpadów chemicznych odkryto we wtorek 21 marca w Otmicach w gminie Izbicko.

W czwartek o 14 policjanci zgłosili strażakom znalezisko przy ulicy Kopernika w Otmicach.

Na miejsce przybyli strażacy ze Strzelec Opolskich, którzy następnie poprosili o pomoc Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Kędzierzyna-Koźla.

W budynkach po byłych kurnikach znajdują się beczki z niezidentyfikowaną substancją.

Strażacy – chemicy ustalają teraz co znajduje się w beczkach i w jakim stopniu są one uszkodzone.

Tego typu znalezisko to kolejny skład na terenie województwa opolskiego. Poprzednie składowisko odkryto pod Niemodlinem, Dąbrową oraz w powiecie brzeskim.

Sprawa jest rozwojowa.

wtorek, 19 marca 2019 11:51

Pożar samochodu pomiędzy Leśnicą i Raszową

Napisał

W poniedziałek 18 marca kwadrans przed godziną 21 do dyżurnego strzeleckiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na trasie z Raszowej w kierunku Leśnicy.

Na miejsce skierowano dwa zastępy z OSP Leśnica i jeden z OSP Raszowa oraz patrol policji.
- Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu ruchu na drodze powiatowej oraz podaniu piany ciężkiej na palący się pojazd, aż do całkowitego ugaszenia — informuje mł. bryg. Jarosław Larski ze Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.
Straty oszacowano na 12 tysięcy złotych.

W środę 13 marca do strzeleckich strażaków o godzinie 20:55 wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w Zawadzkiem przy ulicy Opolskiej.

W mieszkaniu na drugim piętrze (kuchnia) wybuchł pożar. Z pomieszczenia mieszkańcy wyprowadzili kobietę. Zespół ratownictwa medycznego udzielił poszkodowanej pomocy medycznej a następnie przewiózł do szpitala.

Z budynku ewakuowano 16 osób.

Dokładne przyczyny zdarzenia nie są jeszcze znane.

poniedziałek, 11 marca 2019 10:35

Drzewo poważnie uszkodziło wóz bojowy OSP Zalesie Śląskie.

Napisane przez

11 marca o godzinie 01:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich otrzymał zgłoszenie o kolizji motocykla z przewróconym drzewie na drodze wojewódzkiej 426. Niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia zadysponowano do zdarzenia zastęp OSP Zalesie Śląskie na który podczas działań na miejscu zdarzenia przewróciło się drzewo. W wyniku tego zdarzenia dwóch druhów z OSP Zalesie Śląskie zostało poszkodowanych i  zabranych przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala, pojazd pożarniczy uległ znacznemu uszkodzeniu w związku z tym straty wstępnie oszacowano na 750.000 złotych. Kierującemu motorowerem strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy, a nastęnie Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał poszkodowanego do szpitala.

niedziela, 10 marca 2019 11:15

Uderzenie pioruna przyczyną pożaru domu w Łaziskach

Napisane przez

W niedzielę, 10 marca krótko po północy strzeleckie służby zostały powiadomione o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Łaziska (gm. Jemielnica).

Prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna doszło do pożaru dachu budynku, silny wiatr szybko rozprzestrzenił jednak ogień na pozostałą część domu.

Dwie osoby ewakuowały się przed przybyciem jednostek Straży Pożarnej.

Podano 7 prądów wody w natarciu na palący się budynek oraz w obronie przylegających budynków gospodarczych.

Straty spowodowane pożarem to 300 tysięcy złotych, a uratowane mienie to kolejne 200 tysięcy.

Do zdarzenia zadysponowano 9 zastępów straży pożarnej ze Strzelec Opolskich, Jemielnicy, Gąsiorowic, Łazisk i Zawadzkiego, patrol policji i pogotowie energetyczne.

Strona 1 z 50