Powiat opolski
A+ R A-
Powiat opolski

Powiat opolski (2519)

O godzinie 13:12 do opolskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas budowy kanalizacji sanitarnej pomiędzy Schodnią i Pustkowem.

W trakcie prac doszło do osunięcia się ziemi i przysypania dwóch pracowników.

Na miejsce skierowano zastępy straży pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego i policję.

Jednego z pracowników udalo się szybko odkopać. Drugi niestety nie przeżył. Służby ratunkowe przez około dwie godziny próbowały dostać się do tej osoby.

W dniu 01.04 ok. godz. 04:20 w Schodni w gminie Ozimek (woj.opolskie) w jednym z budynków mieszkalnych wybuchł pożar. Jadący wówczas do pracy strażak – Marcin Kowol – ochotnik z miejscowej OSP zauważył zdarzenie i natychmiast zatrzymał się przy posesji.

Początkowo usiłował sforsować drzwi wejściowe do budynku i dostać się do środka. Okazało się jednak, że ze względu na duże zadymienie wewnątrz nie było żadnej widoczności, więc strażak wrócił do samochodu po latarkę i bez wahania wszedł do budynku w poszukiwaniu mieszkańców. Chwycił mokrą szmatę wiszącą na suszarce i zabezpieczając drogi oddechowe udał się na poszukiwanie lokatorów.  W jednym z pomieszczeń na końcu korytarza odnalazł starszą kobietę siedzącą przy stoliku po czym bezzwłocznie zaczął ją wyprowadzać w kierunku wyjścia.

W tym samym czasie na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze  z Komisariatu Policji w Ozimku w składzie: sierż. Oskar Pakuła i sierż. Paweł Janicki.

Sierż. Pakuła wbiegł do budynku, gdzie napotkał strażaka wyprowadzającego kobietę. Przejął poszkodowaną od mężczyzny i wszyscy bezpiecznie opuścili budynek. Ze względu na fakt, że pożar się rozprzestrzeniał, a wewnątrz w dalszym ciągu przebywali mieszkańcy, policjanci wraz ze strażakiem postanowili działać błyskawicznie.

Sierż. Oskar Pakuła wraz ze strażakiem Marcinem Kowolem  weszli do środka i zamknęli drzwi prowadzące do pomieszczenia, w którym rozprzestrzeniały się płomienie.  Policjant wszedł po schodach, gdzie napotkał kobietę. Natychmiast skierował ją do wyjścia. Widząc z dołu tą sytuację, strażak ruszył po schodach w kierunku kobiety, po czym bezpiecznie wyprowadził poszkodowaną na zewnątrz.

W tym samym czasie drugi z policjantów sierż. Paweł Janicki, w asyście jednego z sąsiadów podstawił drabinę pod okno pokoju na piętrze, gdzie znajdował się mężczyzna stojący na parapecie i pomógł w jego bezpiecznej ewakuacji poza budynek.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożar rozwija się w jednym z pomieszczeń na parterze. Strażakom udało się opanować pożar oraz zapobiec jego rozprzestrzenieniu się na pozostałą część budynku.

W akcji ratowniczo – gaśniczej brały udział następujące siły i środki:

–  OSP Schodnia (GCBA Scania P400 oraz SCD37 Iveco Magirus);

–  OSP Antoniów (GBA Star 244);

– OSP Szczedrzyk (GBA Star – Man)

– OSP Chobie (GBA Star)

– JRG1 Opole (GCBA Renault Kerax, GCBA Scania P380, SCHD42 Scania)

– ZRM z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, podstacja w Ozimku

– patrol Policji z Komisariatu Policji w Ozimku

Tylko dzięki bohaterskiej postawie strażaka oraz będących na miejscu funkcjonariuszy Policji udało się ewakuować mieszkańców jeszcze przed przybyciem pozostałych służb ratunkowych.  Ich odwaga, współpraca oraz umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji pozwoliły na uratowanie życia całej trzyosobowej rodzinie.

Jesteśmy dumni, że możemy Wam przedstawiać sylwetki osób, które z narażeniem własnego życia i zdrowia niosą pomoc innym w potrzebie.

Pomocy potrzebują teraz pogorzelcy, których życie udało się uratować, ale w pożarze stracili znaczną część swojego dobytku.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy! Poniżej zamieszczamy link do zbiórki:  

https://zrzutka.pl/2mdcdj

Źródło: remiza.com.pl

W poniedziałek 15 kwietnia około godziny 1:30 dyżurny opolskiej straży pożarnej odebrał zgłoszenie dotyczące pożaru domu jednorodzinnego typu bliźniak przy ulicy Mikołaja w Opolu Czarnowąsach. 

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że ogniem objęta jest jedna część budynku. Z drugiej części ewakuowała się rodzina wraz z psem.

Pierwsza część jest całkowicie spalona. Dach zawalił się do środka budynku. W drugiej części spłonął dach, ale część mieszkalną udało się obronić przed ogniem.

W części, w której wybuchł pożar znaleziono nieżywą starszą kobietę. 

Przyczyny powstania pożaru będą badać specjaliści do spraw pożarnictwa, policja i prokurator.

Jedna osoba została poszkodowana w wyniku wypadku do jakiego doszło w sobotę 13 kwietnia około godziny 16 w Dobrzeniu Wielkim.

Na ulicy Namysłowskiej w Dobrzeniu Wielkim w wyniku najechania na tył jednego z pojazdów doszło do wypadku. Jeden z pojazdów wylądował w ogrodzie jednej z posesji a drugi dachował na chodniku.

Jedna osoba została poszkodowana.

Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

czwartek, 11 kwietnia 2019 13:20

Pożar budynku wielorodzinnego w Górkach k/ Opola.

Napisane przez

W środę 10 kwietnia kilka minut przed godziną 23 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku wielorodzinnego przy ulicy Szkolnej w Górkach k/ Opola.

Po przybyciu na miejsce strażacy zauważyli, że ogniem objęty jest dwukondygnacyjny budynek mieszkalny.

Na szczęście w czasie pożaru nikogo nie było w domu. Jednak w czasie akcji został ranny jeden ze strażaków - skręcił nogę.

Straż zakończyła działania około godziny 3 nad ranem.

Do pożaru zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej - 4 z JRG 2 Opole, po jednym z OSP Opole - Szczepanowice, OSP Prószków i OSP Źlinice-Boguszyce.

wtorek, 09 kwietnia 2019 19:45

Zderzenie dwóch pojazdów w Popielowie

Napisane przez

1 ranna osoba, dwa zniszczone samochody to efekt nieustapienia pierwszeństwa pojazdu w Popielowie na skrzyżowaniu ulic Wolności, Powstańców i Dworcowej.

Służby ratunkowe zgłoszenie o wypadku otrzymały we wtorek 9 kwietnia. Do wypadku doszło kilka minut przed godziną 13.

Kierujący samochodem Skoda Fabia wyjeżdżając z ulicy Dworcowej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy Volkswagena Passata jadącemu ulicą Wolności.

Skoda zostala uderzona w bok i siłą rozpędu wjechała w płot.

W wyniku zderzenia ranny został kierowca Volkswagena, który został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG 2 w Opolu, jeden zastęp OSP Popielów, ZRM oraz policję.

We wtorek 2 kwietnia około godziny 13:30 na drodze krajowej 46 między Dąbrową a węzłem Prądy doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych - Volkswagena oraz Renaulta.

Najprawdopodobniej w wyniku nieprawidłowego manewru cofania przez kierującego Volkswagenem doszło do zdarzenia.

Straty powstałe w wyniku zdarzenia oszacowano na kwotę 15 tysięcy złotych.

W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny.

wtorek, 02 kwietnia 2019 16:29

Śmiertelny wypadek pomiędzy Suchym Borem a dk 94

Napisał

We wtorek 2 kwietnia kilka minut przed godziną 15:30 do opolskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze powiatowej pomiędzy Suchym Borem a drogą krajową numer 94.

Kierująca samochodem osobowym z niewyjaśnionych na tę chwilę przyczyn uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta poniosła śmierć na miejscu.

W wypadku poszkodowany został jeszcze mężczyzna. Z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala.

Przyczyny wypadku ustala policja pod nadzorem prokuratora.

wtorek, 26 marca 2019 21:38

Wypadek drogowy w Kadłubie Turawskim

Napisane przez

We wtorek 26 marca kilkanaście minut po godzinie 17-stej do opolskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz ciągnika rolniczego.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR potwierdził treść zgłoszenia. W wyniku zdarzenia osobowa Toyota dachowała. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba, przetransportowana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej z JRG 1 Opole, OSP Bierdzany oraz OSP Kadłub Turawski. Dokładne przyczyny zdarzenia ustala policja.

wtorek, 26 marca 2019 14:12

Wypadek na dk 45 Opole - Kluczbork

Napisał

We wtorek 26 marca o godzinie 12:10 do opolskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze krajowej numer 45 pomiędzy Jełową i Bierdzanami.

Kierujący samochodem ciężarowym marki MAN z naczepą, na zakręcie z niewiadomych na tę chwilę przyczyn zjechał do rowu i przewrócił pojazd na bok.

Kierowcy na szczęście nic się nie stało.

Na miejsce skierowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG 1 Opole, po jednym z OSP Jełowa i OSP Bierdzany oraz policję.

Przyczyny zdarzenia ustala policja.

W miejscu zdarzenia ruch odbywa się wahadłowo.

Strona 1 z 180