Aktualności
A+ R A-
czwartek, 18 kwietnia 2019 22:09

Dwie osoby poszkodowane w wyniku dachowania na dw 415

Napisane przez

W środę 17 kwietnia około godziny 20:35 dyżurny krapkowickiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o dachowaniu dostawczego peugeota na drodze wojewódzkiej 415 w miejscowości Dąbrówka Górna. 

W wyniku zdarzenia ranni zostali jadący pojazdem mężczyźni.

Obaj zostali przetransportowani do szpitala.

Według wstępnych ustaleń policjantów pojazd najpierw zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w słup, a następne przekoziołkował.

Na miejscu pracowały 3 zastępy straży pożarnej, 2 patrole policji oraz 2 zespoły ratownictwa medycznego.

O godzinie 13:12 do opolskich służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas budowy kanalizacji sanitarnej pomiędzy Schodnią i Pustkowem.

W trakcie prac doszło do osunięcia się ziemi i przysypania dwóch pracowników.

Na miejsce skierowano zastępy straży pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego i policję.

Jednego z pracowników udalo się szybko odkopać. Drugi niestety nie przeżył. Służby ratunkowe przez około dwie godziny próbowały dostać się do tej osoby.

W dniu 01.04 ok. godz. 04:20 w Schodni w gminie Ozimek (woj.opolskie) w jednym z budynków mieszkalnych wybuchł pożar. Jadący wówczas do pracy strażak – Marcin Kowol – ochotnik z miejscowej OSP zauważył zdarzenie i natychmiast zatrzymał się przy posesji.

Początkowo usiłował sforsować drzwi wejściowe do budynku i dostać się do środka. Okazało się jednak, że ze względu na duże zadymienie wewnątrz nie było żadnej widoczności, więc strażak wrócił do samochodu po latarkę i bez wahania wszedł do budynku w poszukiwaniu mieszkańców. Chwycił mokrą szmatę wiszącą na suszarce i zabezpieczając drogi oddechowe udał się na poszukiwanie lokatorów.  W jednym z pomieszczeń na końcu korytarza odnalazł starszą kobietę siedzącą przy stoliku po czym bezzwłocznie zaczął ją wyprowadzać w kierunku wyjścia.

W tym samym czasie na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze  z Komisariatu Policji w Ozimku w składzie: sierż. Oskar Pakuła i sierż. Paweł Janicki.

Sierż. Pakuła wbiegł do budynku, gdzie napotkał strażaka wyprowadzającego kobietę. Przejął poszkodowaną od mężczyzny i wszyscy bezpiecznie opuścili budynek. Ze względu na fakt, że pożar się rozprzestrzeniał, a wewnątrz w dalszym ciągu przebywali mieszkańcy, policjanci wraz ze strażakiem postanowili działać błyskawicznie.

Sierż. Oskar Pakuła wraz ze strażakiem Marcinem Kowolem  weszli do środka i zamknęli drzwi prowadzące do pomieszczenia, w którym rozprzestrzeniały się płomienie.  Policjant wszedł po schodach, gdzie napotkał kobietę. Natychmiast skierował ją do wyjścia. Widząc z dołu tą sytuację, strażak ruszył po schodach w kierunku kobiety, po czym bezpiecznie wyprowadził poszkodowaną na zewnątrz.

W tym samym czasie drugi z policjantów sierż. Paweł Janicki, w asyście jednego z sąsiadów podstawił drabinę pod okno pokoju na piętrze, gdzie znajdował się mężczyzna stojący na parapecie i pomógł w jego bezpiecznej ewakuacji poza budynek.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożar rozwija się w jednym z pomieszczeń na parterze. Strażakom udało się opanować pożar oraz zapobiec jego rozprzestrzenieniu się na pozostałą część budynku.

W akcji ratowniczo – gaśniczej brały udział następujące siły i środki:

–  OSP Schodnia (GCBA Scania P400 oraz SCD37 Iveco Magirus);

–  OSP Antoniów (GBA Star 244);

– OSP Szczedrzyk (GBA Star – Man)

– OSP Chobie (GBA Star)

– JRG1 Opole (GCBA Renault Kerax, GCBA Scania P380, SCHD42 Scania)

– ZRM z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, podstacja w Ozimku

– patrol Policji z Komisariatu Policji w Ozimku

Tylko dzięki bohaterskiej postawie strażaka oraz będących na miejscu funkcjonariuszy Policji udało się ewakuować mieszkańców jeszcze przed przybyciem pozostałych służb ratunkowych.  Ich odwaga, współpraca oraz umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji pozwoliły na uratowanie życia całej trzyosobowej rodzinie.

Jesteśmy dumni, że możemy Wam przedstawiać sylwetki osób, które z narażeniem własnego życia i zdrowia niosą pomoc innym w potrzebie.

Pomocy potrzebują teraz pogorzelcy, których życie udało się uratować, ale w pożarze stracili znaczną część swojego dobytku.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy! Poniżej zamieszczamy link do zbiórki:  

https://zrzutka.pl/2mdcdj

Źródło: remiza.com.pl

środa, 17 kwietnia 2019 22:55

Pożar samochodu w Lewinie Brzeskim

Napisał

Podpalenie było najprawdopodobniej przyczyną pożaru samochodu osobowego w Lewinie Brzeskim.

Do pożaru doszło 17 kwietnia około godziny 0:20.

Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej.

Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na kwotę 10 tysięcy złotych.

We wtorek 16 kwietnia około godziny 20 w okolicy ulicy 24 Kwietnia w Kędzirzynie-Koźlu patrol policji próbował zatrzymać auto do kontroli.

Kierujący na widok policjantów przyśpieszył. Policjanci natychmiast podjęli pościg za uciekającym samochodem.

Prowadzący skręcił w kierunku Kobylic. Na łuku drogi uderzył w betonowy płot przy ulicy Raciborskiej.

Policjanci po dojeździe na miejsce sprawdzili, czy w pojeździe nikt nie został ranny. Okazało się, że kierowca zbiegł.

Do poszukiwań zaangażowano dwa zastępy straży pożarnej z JRG 2 Kędzierzyn-Koźle oraz dodatkowy radiowóz wraz z psem tropiącym. Około godziny 1 poszukiwania przerwano.

Kierowca jest znany policji. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

5 uszkodzonych samochodów - to rezultat zderzenia na DK45 miedzy Jasieniem a Lasowicami Wielkimi.

W środę około godziny 12:30 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK45.

W wyniku zderzenia 2 osoby zostały lekko ranne -strażacy udzielili im pierwszej pomocy a następnie przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Osoby nie zostały zabrane do szpitala.

Na czas działań służb ratunkowych ruch odbywał się wahadłowo. Przyczyną karambolu było niedostosowanie odległości od pojazdu poprzedzającego.

Straty spowodowane zdarzeniem oszacowano wstępnie na kwotę 20 tysięcy złotych.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy JRG Kluczbork oraz po jednym z OSP Kuniów, OSP Lasowice Wielkie, OSP Jasienie.

środa, 17 kwietnia 2019 22:10

Pożar szopy w Wierzbicy Górnej

Napisane przez

O godzinie 2:27 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Kluczborku przyjął zgłoszenie o pożarze szopy w miejscowości Wierzbica Górna.

Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu zastano w pełni rozwinięty pożar murowanego budynku.

Strażacy podali dwa prądy wody w natarciu. Straty wstępnie oszacowano na 30 tysięcy złotych.

Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

W działaniach brały udział dwa zastępy z OSP Wołczyn, jeden OSP Wierzbica Górna, jeden zastęp JRG Kluczbork oraz patrol policji.

wtorek, 16 kwietnia 2019 22:45

Dramatyczna walka o życie kobiety

Napisał

We wtorek 16 kwietnia około godziny 8:00 do kędzierzyńsko-kozielskich służb ratowniczych wpłynęło zgłoszenie o kobiecie, która straciła przytomność na chodniku przy ulicy Kosmonautów w Kędzierzynie-Koźlu.

Po dotarciu na miejsce ratowników zespołu ratownictwa medycznego, okazało się, że funkcje życiowe pięćdziesięciokilkuletniej kobiety ustały. Rozpoczęto resuscytację oddechowo-krążeniową.

Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pomimo szybko podjętej pomocy, kobiety nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon.

wtorek, 16 kwietnia 2019 14:37

Mężczyzna zginął pod kołami pociągu

Napisane przez

We wtorek 16 kwietnia około godziny 5:40 brzeska policja otrzymała zgłoszenie o potrąceniu mężczyzny przez pociąg w pobliżu dworca PKP w Brzegu.

Śmierć poniósł 60-letni mieszkaniec Brzegu. Został potrącony przez Express Intercity relacji Wrocław – Warszawa.

Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. Czynności prowadzone były pod nadzorem prokuratora.

Na tę chwilę nie są znane okoliczności zdarzenia. Nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy celowe działanie.

Pasażerowie pociągu zostali przekierowani do dwóch innych składów.

W poniedziałek 15 kwietnia około godziny 1:30 dyżurny opolskiej straży pożarnej odebrał zgłoszenie dotyczące pożaru domu jednorodzinnego typu bliźniak przy ulicy Mikołaja w Opolu Czarnowąsach. 

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że ogniem objęta jest jedna część budynku. Z drugiej części ewakuowała się rodzina wraz z psem.

Pierwsza część jest całkowicie spalona. Dach zawalił się do środka budynku. W drugiej części spłonął dach, ale część mieszkalną udało się obronić przed ogniem.

W części, w której wybuchł pożar znaleziono nieżywą starszą kobietę. 

Przyczyny powstania pożaru będą badać specjaliści do spraw pożarnictwa, policja i prokurator.

Strona 1 z 627